Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_norbisan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jastrzębie Zdrój

Napisano Ponad rok temu

Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
Witam
WIdze ze jakos maly ruch na forum wiec moze ten temat zacheci kogos do jakichkolwiek wypocin.

Sprawa dotyczy skutecznosci form tzw tradycyjnych.
O ile z historycznego punktu widzenia wiele sie zmienilo (przede wszystkim formy ataku) to jednak nie sadze zeby techniki rozwijane przez setki lat mogly byc ot tak nieskuteczne.
Byc moze to nasi polscy trenezy zajmujacy sie szkolami tradycyjnymi maja zbyt male umiejetnosci.

Norbisan
Od razu zaznacze ze to tylko temat i nie chce zeby mnie ktos chcial ukrzyzowac za wpowiadanie herezji
  • 0

budo_kashira
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
Po prostu sa inne czasy. Nie spodziwam sie ze na Marszalkowskiej
dopadnie mnie banda z oprychow uzbrojonych po zeby w miecze i naginaty. Żadna wieksza bitwa też sie nie szykuje. Wiec czasy pewnie sie zmienily.
Formy ataku i obrony sa inne, poniewaz wg. mnie nie ma juz swiadomosci, ze mozesz w kazdej chwili stracic zycie.
Poszturchamy sie, obrzucamy blotem, ktos komus wybije zeby,
sporadycznie obije grupowo. Ewentualny morderca raczej nie spodziewa sie ze ofiara wyjmie półmetrowa kosę z łańcuchem i zacznie sie bronic.

Ludzie w tamtych czasch tepi nie byli i raczej czesciej praktykowali niz my teraz, tyle tylko ze w innym celu, innymi narzedziami i w innych systuacjach. Wiec dzisiaj faktycznie jest to juz tylko tradycja.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
pewnie masz racje, dzisiaj aby przeżyć nie trzeba umieć się bic, wystarczy mieć rozwinięty mózg i instynkt samozachowawczy, a w rowinięciu tegoż może pomuc trening tradycyjnych sztuk walki, oparty na tradycyjnych wartościach, mających jakiś przekaż itp.
  • 0

budo_erykm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chrzelice - Sakura no Yama So-Honbu Dojo
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"

Od razu zaznacze ze to tylko temat i nie chce zeby mnie ktos chcial ukrzyzowac za wpowiadanie herezji


herezja czy nie...ale mała podpałka może się przydać...prawda ?? :)

Czy od tamtego czasu już coś dowiedziałeś się na ten temat ?? :?:

pozdrówka... :D
  • 0

budo_norbisan
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jastrzębie Zdrój

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"

Czy od tamtego czasu już coś dowiedziałeś się na ten temat ?? :?:

pozdrówka... :D


Ja mam juz swoje zdanie (co nie znaczy ze go nie zmienie)
Bardziej interesowało mnie zdanie ludzi z forum ale jak widze jakos nie wyszło :) tylko nie wiem dlaczego.
Byc moze brak skali porównawczej bo niestety ludzi robiących tradycyjne szkoły (ale tak od początku do końca) jest chyba jak na lekarstwo.
Norbisan

P.S.
Moze to ja znowu sie czepiam :)
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
jak sam zauważyłeś niewielu jest dobrych instruktorów styli naprawdę tradycyjnych, przeważającej wiekszości tylko się wydaje że są tradycjonalistami, w rzeczywistości robią dziwne "hybrydowe" treningi będące zlepkiem (często bardzo dziowacznym) technik z różnych szkół
więć tu może być pierwszy powód: niekompletny przekaz (albo wręcz go brak), brak logicznego uczenia i łączenia technik
druga rzecz dotyczy też tych instruktorów którym się wydaje że uczą tradycyjnych systemów: mający wręcz rozmiary epidemii brak konfrontacji, i nie mówię tu o udziale w zawodach ale o zwykłych sparingach podczas treningu, z bliżej nieznanych mi powodów ogromna rzesza w/w trenerów unika jak ognia tej formy treningu często zasłaniając się jakimś dziwnym pseudofilozoficznym bełkotem (szczytem była wypowiedź jednego gostka który w tej kwestii podpierał się kodeksem bushido, nadal nie rozumiem jak on to połączył, ale może jestem na to za mało uduchowiony)
trzeci grzech wynikający chyba z pierwszego: znów coś niekompletnego w przekazie: chyba większość z nas zna szkoły gdzie przez kilkanaście lat uczy się 500 obron przed chwytem za nadgarstki a ani jednej przed prostym w twarz (trochę przejaskrawiam ale chyba wiesz o co chodzi)
no i dziwna sympatia niektórych trenerów do technik efektownych i widowiskowych a niekoniecznie praktycznych
jak napisałem dotyczy to w większości tych szkół które z tradycją nie mają wiele wspólnego, no może poza nazwą,
niestety jest ich bardzo dużo i to one kształtują obraz nieskutecznych styli tradycyjnych
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
acha żeby nie było że jestem przeciwnikiem zapożyczeń z innych szkół niż własna!
sam często włączam do swojego arsenału technik waza od innych instruktorów, ale staram się robić to z głową, w taki sposób aby stanowiły logiczne uzupełnienie tego co ćwiczę na codzień
  • 0

budo_cien1418048852
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
Chyba nie najlepszy to pomysł rozpatrywać formy w kontekście skuteczności. Forma sama w sobie jest elementem zamierzonym z w pełni przewidywalnym zestawem ruchów i służy innym celom(m.i.n nauce techniki, kordynacji, płynności wykonania techniki). Element skuteczności myślę, że może wystąpić tylko w przypadku gdy techniki wykorzystywane w formach zawrzesz w walce zadaniowej, sparingach, dynamicznym wykonaniu technik przy wprowdzonym czynniku nieprzewidywalności. Reasumując jeśli będziesz wykonywał tylko formy i techniki statyczne na pewno nie będziesz skuteczny w kontekście zdolności bojowej, natomiast moze się to dobrze sprawdzać na pokazach o ile sprawność i technika nie została zaniedbana. . Nie każdy w trenowaniu sztuk walki widzi cel w postaci stania się fighterem, więc nie ma co go krzyzowac za to iz nie uczy skutecznie walczyć. Natomiast zgadzam się z Aniołem iż często ilość uczonych technik przesłania jakość i sens ich wykonywania, co prowadzi do tego iż można wyraźić to stwierdzeniem "ćwiczyłem ich setki, a mam problem z wykonaniem prawidłowo i skutecznie jednej", ale ta kwestia chyba dotyczy różnych sekcji JJ i pewnie nie tylko.
  • 0

budo_marcin_kr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
niestety, ale z przykrością musze sie zgodzić ze zdecydowaną większością tego co napisaali Anioł i poprzednicy nt. jj tradycyjnego, a jest to dla mnie tym bardziej bolesne iz sam studiuje system tradycyjny.
Ale niestety większośc szkół jj tradycyjnego, mając w założeniu tradycję ma historię kilku lub kilkunastoletnią a system tworzyły osoby łącząc różne rzeczy podpatrzone z różnych szkół lub wogóle systemu nie mając- a rzutuje to na całe jj tradycyjne.
  • 0

budo_marcin_kr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
a co do tematu topiku: uważam systemy (naprawdę tracycyjne) za skuteczne choć podejście mają inne niż nowoczesne.

Pozwolę sobie napisać o systemie o którym wiem najwięcej bo sam go studiuję- Hakko Ryu.
System ma tylko kilkadziesiąt podstawowych technik, można w oparciu o nie wymyślać setki hekne waza. Różnica jaka mi się najbardziej nasuwa w stosunku do sytemów nowoczesnych np. Krav magi jest taka iż najważniejsze w systemie są zasady a nie techniki. Np. kravka uczy jednej bądź kilku obron przed konkretnym atakiem- jest to o tyle dobre iż adept kravki działa automatycznie, nie zastanawia sie jaką technikę ma wykonać, który jej wariant ajest to bardzo ważne kiedy dochodzi adrenalina, nerwy, zaskoczenie i co tu jest z założenia najważniejsze szybko może ją opanować. Minusem jest mała gama technik, przeciwnik może go łatwiej rozszyfrować, lub być zaskoczony przy nietypowym ataku.
W Hakko techniki uczą zachowania i kilku zasad według których działasz, Mistrz to osoba która "uwolniła się" od techniki, niestety uczyć trzeba sie troszke dłużej, ale atakujący nie może przewidzieć twojej obrony.
  • 0

budo_remi pulwer
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 288 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
Hmmm... Czy rzeczywiscie istnieje cos takiego jak NAPRAWDE TRADYCJNY styl czegokolwiek? Mysle ze nie. Nawet sam fakt tego ze zyjemy w innych czasach zmienia interpretacje tego co robimy. Nie jest mozliwe zachowanie 100% tradycyjnosci w czyms tak wszecstronnym jak jujutsu - ja patrze na to jako wciaz rozwijajaca sie ZYWA tradycje sztuki walki - tak tradycyjna bo wywodzaca sie z pol bitewnych ale nie martwa czy muzealna bo wciaz cwiczona - wciaz udoskonalana przez mistrzow naszych czasow!!! Czy jest skuteczna lub skuteczniejsza od czegos innego - liczy sie tylko czlowiek ktory cwiczy, jego umiejetnosci i jego intelekt.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"
skutecznosc i tak zalezy od czlowieka nie od stylu ktory uprawia.
Jeden i drugi odlam moze byc nieskuteczny tak jak i skuteczny.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"

skutecznosc i tak zalezy od czlowieka nie od stylu ktory uprawia.
Jeden i drugi odlam moze byc nieskuteczny tak jak i skuteczny.


to by podsumowało dyskusję, jestem za :-)
  • 0

budo_pioterusan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 151 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Skutecznosc technik szkol "tradycyjnych"

Od razu zaznacze ze to tylko temat i nie chce zeby mnie ktos chcial ukrzyzowac za wpowiadanie herezji


herezja czy nie...ale mała podpałka może się przydać...prawda ?? :)

Czy od tamtego czasu już coś dowiedziałeś się na ten temat ?? :?:

pozdrówka... :D

:P Ja mam zapałki i ludzi do lasu po drzewo :lol:
Oczywiscie że wiele form ataku praktycznie nie istnieje oprócz Dojo, np; shomen uchi, itp. lecz żeby wytrenować biomechanikę reakcji, irimi, kontrolę kuzuschi itd. nie można porzucić wiekowych metodyk bo są one jedyne w swoim rodzaju szczególnie w kompletnych systemach tradycyjnych. Kto chce wybiera a te stare są dla wytrwałych i chcących w życiu osiągnąć wiecej niz umiejętność walenia w .......... i ........ .
Potem dopiero jest kwestia elementu ludzkich umiejętności i ich wykorzystania na kanwie predyspozycji indywidualnych.
Nie każdy uczeń mistrza musi Go przerosnać a wielu pozostanie w cienu, oby opiekuńczym!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024