Skocz do zawartości


Zdjęcie

Artykul w "Polityce"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

budo_marta
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1028 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wwa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Artykul w "Polityce"
Nr. 30
26.07.2003.
Zapowiada sie rzetelnie.
Pozdrawiam
  • 0

budo_administrator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4477 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Taki sobie. Bardzo niekonkretny, chociaz moze taki ma byc - skupia sie na spolecznym aspekcie capoeira a nie jej samej.
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
eee... a co w nim jest takiego sobie? mi sie podobal. nie ma bledow merytorycznych prawie wcale. a ze traktuje nie o samej capoeirze to zle? wydaje mi sie ze fajnie jest przeczytac czasem cos innego niz "capoeira to afro-brazylijska sztuka walki... bla bla bla....".

good one.

pozdro
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Miejscami nie trzyma sie kupy, pisane juz byly lepsze. No i moznaby w koncu napisac 'capoeiristas' a nie 'capoeirzysci'. Jakies ciekawsze zdjecia by sie przydaly.

Ale moglo byc znacznie gorzej.
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
jeszcze raz pytam - co ci sie nie podoba? co to znacyz ze miejscami nie trzyma sie kupy? dlaczego uwazasz ze byly pisane lepsze? nie uwazam zeby to bylo jakies mistrzostwo swiata, ale tylko dlatego ze w tekscie nie ma rozprawy na temat genezy capoeiry i opisanych wszystkich mistrzow, nie wydaje mi sie zeby byl gorszy od innych. na pewno jest to jeden z lepszych tekstow o capo jakie czytalem w prasie polskiej.
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Tdi - chcesz konkretow, prosze bardzo. Nie podoba mi sie popularny niedawno styl ocierajacy sie o strumien swiadomosci. Gdybym ciut nie liznal capoeiry nie bardzo wiedzialbym, o czym wlasciwie traktuje artykul. Sprawa jest potraktowana pobieznie i wyrywkowo, jest pare bledow merytorycznych - mowie teraz z pamieci ale tam byly wstawki typu 'mlodzi raz po raz wyskakuja z kola [walczyc moze kazdy z kazdym]'. A powinno byc raczej 'mlodzi raz po raz wskakuja DO kola'. Dodatkowo daje to wrazenie jakby kazdy pral sie z kazdym rownoczesnie, a tak nie jest. Roznica dosc znacza, na dodatek nie wytlumaczono, co to wlasciwie jest to 'kolo'. Nie sprostowano tez debilnych wnioskow dochodzenia pewnego geniusza, ktory w wyniku swego sledztwa doszedl do wniosku ze capoeira trenuja brazylijskie odpowiedniki naszych swojskich dresow.

Satysfakcjonuje Cie takie wytlumaczenie, Tdi ?

Sam troche publikuje, moze dlatego jestem uczulony na takie rzeczy.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Mam nadzieje, ze nikt sie nie wkurzy, jesli tu wkleje:

Brazylijski zbójnicki
Fragmenty artykułu

Węgajty – mazurska wioska ledwie stuosobowa. Chłopcy z zakapiornej warszawskiej Pragi ćwiczą razem z dzieciakami ze wsi capoeirę – sztukę walki brazylijskich niewolników. – Ale ładnie się gimnastykują! – zachwyca się zza płotu tęga sąsiadka. – Pierdoły jakieś – ripostuje sąsiad.

AGNIESZKA NIEZGODA

Dwa lata temu mistrz Jorge Luiz z grupy Beribazu przyjechał z Brazylii do Polski, żeby uczyć capoeiry i nie może się nadziwić, skąd w Polakach tak ogromny zapał do tej sztuki i wyjątkowy talent do walecznych akrobacji. Żona mistrza Jucineide także uczy capoeiry, syn Filipi i córka Juliana capoeirę ćwiczą. Miłość do capoeiry jest zwykle wielka, dopada człowieka nagle i już nie przechodzi.

Dominika Rembelska zapałała nią trzy i pół roku temu. Związana była wówczas z działającym na warszawskiej Pradze teatrem Remus. Niedługo potem teatr wybrał się w ramach projektu Praga-Warmia, finansowanego przez Europejską Fundację Kultury w Amsterdamie, do popegeerowskiej wsi Piotrowiec, aby twórczo zaktywizować tamtejszą młodzież. Zwołana młodzież wypowiadała się krótko i zgodnie: – Mam na imię Kasia, Basia, Ania... Ja to się niczym nie interesuję. Załamani aktywiści-aktorzy sięgnęli więc po pomysł desperacki i przywieźli do byłego PGR nauczyciela capoeiry. – Przyjechał do Piotrowca czarny Murzyn i ich capoeirą zaczarował – opowiada z uśmiechem Dominika.

– Najpierw wszyscy przyszli dla zwały, czyli dla jaj, pooglądać sobie – wspomina Adam z Piotrowca, aktualnie po niedokończonym technikum nieuczący się.

Dwa lata temu zaktywizowany twórczo Piotrowiec razem z praskim teatrem Remus pojechał na zaproszenie Teatru Wiejskiego Węgajty do Węgajt pod Olsztynem. Pokazał wsi kabaret, warsztaty teatralne. I capoeirę. Kiedy Remus i Piotrowiec wyjechały, dzieciaki z Węgajt udały się do teatru z żądaniem dalszej aktywizacji, to jest kursu capoeiry.

– Najpierw może trochę głupio było, że co sobie ludzie pomyślą. Ale opory szybko przeszły – mówi 18-letni Marcin, syn sołtysa Węgajt. Od ponad roku Węgajty ćwiczą capoeirę.


  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"

Sam troche publikuje, moze dlatego jestem uczulony na takie rzeczy.

A czytasz moze oprocz tego cos jeszcze? :)

Art b. dobry moim zdaniem. Gorzej by bylo gdyby bylo wiecej opisane o samej kapujerze. Napewno wtedy bys mial pole do popisu :P
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
to nie jest tekst o capo jako takim. to tekst o tym co capo moze zrobic dla ludzi. tak sie sklada ze w wegajtach bylem i mialem do czynienia z tymi dzieciakami, z tym wieksza zainteresowaniem przeczytalem ten artykul. ja tez "troche" publikuje (mniej wiecej od 7 lat zyje z pisania) i moim zdaniem zarowno od strony warsztatowej jak i merytorycznej nie ma sie do czego przyczepic. ale de gustibus. tobie sie nie podoba mi sie podoba i skonczmy na tem
  • 0

budo_j-sun
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ADG Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Artkuł napisany pobierznie, a przecież mogliby przybliżyć historie capoeira a nie jeszcze nawiązuja Do PGR-ów Bosze... serio mozna by to o wiele lepiej napisać no ale przeciez ,,POlityka'' ma za zadanie pokazać jak to Polska wieś sie resocjalizuje ... and it's sad .:(
  • 0

budo_marta
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1028 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wwa
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Hmm a mi sie zdawalo ze to artykul o spolecznym wplywie zajec fizycznych ( Capoeiry) dla dzieci z trudnych srodowisk, jak dla mnie przedstawia Capoeire i takie dzialania w pozytywnym swietle.
Ale narzekac moi drodzy jest prosto, sceptycy niech napisza wlasny artykol.
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
czizas J-Sun. czy ty wogole czytales ten topic? zrozumiales o co chodzi w tym artykule? To nie byl tekst o capoeirze jako takiej. to byl tekst wlasnie o PGRach i o chlopakach z Pragi. nie mogli przyblizac historii cpao bo to nie mialo nic wspolnego z tematem.

Ja widzialem jak ciesza sie te dzieciaki z tego ze moga sobie pograc, widzialem jakie zmiany zaszly w tych 3 kolesiach z Pragi (malo znam ludzi z takim zapalem do capo jak oni). capoeira jest narzedziem do wyciagania trudnej mlodziezy z bagna. nawet film o tem byl u nasz w TV (canal +) i jakos nikt nie narzekal ze nie opowiada o historii.
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
a co do brazylijskich opdpoweidnikow naszych dresow, to akurat to nie jest takie dalekie od prawdy. brazylijskim odpowiednikiem naszego dresa sa dzieciaki z faveli, ktore na capo chodza. tylko one sie nie posluguja bejzbolami, tylko od razu strzelaja z pistoletu :D
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Lol? Nasze chlopaki tez sa zaopatrzone w giwery ! :X
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Zyjesz od 7 lat z pisania, a jednak dopatrzyles sie gdzies w moich postach, ze mi sie artykul nie podobal. Co jest oczywiscie bzdura bo niczego takiego nie napisalem. Napisalem ino, ze autorka nie ustrzegla sie bledow i mozliwe bylo zrobic to troche lepiej.

Goliatus daruj sobie takie uwagi. Ani to smieszne, ani adekwatne. Nie mozna miec wlasnego zdania?

A Uirapuru wkleil tylko mala czesc tekstu, calosc jest dostepna w papierowej wersji Polityki.
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Genosha:

"Taki sobie. Bardzo niekonkretny"

"Nie podoba mi sie popularny niedawno styl ocierajacy sie o strumien swiadomosci."

"Miejscami nie trzyma sie kupy, pisane juz byly lepsze"

dlatego odnioslem wrazenie ze ci sie nie podoba. ja nie uwazam ze jest niekonkretny. nie zauwazylem specjalnie stylu ocierajacego sie o strumien swiadomosci - ot taki zwykly maly reportazyk.

to ze ktos napisal ze wyskakuja, a nie wskakuja - coz - zeby wyskoczyc trzeba wskoczyc. laikowi ciezko jest opisac capoeire, kazdy ja poczatkowo widzi i zapamietuje inaczej.

to nie jest sportowe pismo, tylko tygodnik opinii, i artykul ktory nie traktowal o fenomenie capoeiry, tylko o fenomenie capoiery na PGR w Wegajtach. jako taki, spelnia dla mnie wymagania formalne. oczzywiscie ze moglby byc lepszy, zawsze moze byc lepiej. niemniej na tle artykulow w ktorych instruktor z 2 letnim stazem opowiada o swoim Mestre Adamie F. (Adam na pewno by sie ucieszyl) lub takich, z ktorych mozna sie dowiedziec ze "kiedys na parkietach krolowala samba, salsa i merenge, a teraz capoeira" to uwazam ze byl bardzo dobry.

pozdrawiam
  • 0

budo_krvavy
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Podoba mi się to co panowie mówicie, że się podoba.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
ja sie zgadzam z TDi - po cholere pisac 100000 razy w kazdym artykule historie i podstawy wiedzy o capoeira - o tym mozna pare ksiazek napisac. Nie kazdy wie co to karate, judo czy inna sztuka walki, a pisze sie o zawodach ogolnopolskich, swiatowych bez podawania ich historii itd.

Tekst opisuje bardziej zjawisko spoleczne i nie widze powodu zeby sie przyczepic. To moje zdanie. Owszem, moze niektorzy oczekiwali czegos wiecej... Po co taka burza z powodu jednego artykulu? Kazdy ma swoje zdanie...
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Polityce"
Toc przeciez napisalem ze artykul nie traktuje o capoeira jako takiej. I nie ocenialem go w tych kategoriach.

Swoja droga wyjezdzam na 2 tygodnie, wiec do przeczytania kolo 14 sierpnia.

pozdrawiam wszystkich
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024