Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaką filozofie ma Capo ???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_seba5tian
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świebodzin

Napisano Ponad rok temu

Jaką filozofie ma Capo ???
Jaka jest filozofia Capo ? Łączac przyjemne z pozytecznym ? Od zabawy do zabijania ? No to sa tylko przyklady, prosilbym o jakąś podpowiedz.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
Dla mnie filozofia Capoeira i ogólnie życia zamyka się w jednym słowie - BALANS. Jak bedziecie chcieli, moge rozwinac mysl ;)
  • 0

budo_largo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkie Księstwo Warszawskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
no to dajesz Uirapuru, rozwiń tą myśl... :D
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
och, tak, wlasnie na to czekalem :D

W wielkim i zamotanym myślowym skrócie; dlaczego Balans? W Capoeira szukamy doskonałości którą jest równowaga w ruchu. Fajnie to było wytłumaczone w "Capoeira na ulicach Brazylii". Doskonałością nie jest ani czarny, ani biały - szary kolor jest stanem równowagi między jednym a drugim (na znak tego w wielu grupach corda mestre ma kolor szary). Capoeira sama w sobie prócz wyrabiania pewnych zachowań, cech i postaw uczy, by osiągać stan idealnej równowagi - między pięknem i skutecznością, między grą i walką. Najlepsza Capoeira to dla mnie idealne wyważenie jogo bunito i jogo duro. Pięknej walki. Takie jest też życie... Trzeba być czasem dobrym, a czasem złym. Odnajdywać się bez schematów w każdych sytuacjach, być jak kameleon, który zawsze potrafii się dostosować... dobra, już mi się więcej nie chce :D
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
Filozofie Capoeiry dobrze odzwierciedla wypowiedz Mestre Pastinhy:
"Capoeira jest wszystkim,co wchlaniaja usta"(sorry jesli cytat brzmi inaczej,ale tresc chyba oddalem dobrze).
Capoeira jest wszedzie.Codziennie,obojetnie gdzie i z kim jestes spotykasz sie z Capoeira.
Tak jak mowil Uirapuru,w kazdej sytuacji(czy w zyciu,czy w rodzie) Capoeirista musi znalezc balans.

Przede wszystkim w Capo kazdy jest rowny.Capoeira laczy wszytkich ludzi.Capoeira jest wielka wspolnota,w ktorej znajdziesz przeroznych ludzi(pod wzgledem rasowym,wiekowym itd.).Przez to Capoeirista zdobywa doswiadczenie i staje sie bardziej otwarty na ludzi i na swiat.Capoeira porusza wszystko.Capoeiry moze nauczyc sie kazdy;tylko ten,ktory nie chce nie nauczy sie Capoeiry.
Poza tym w Capoeirze wystepuje Malicia.Capoeirista z czasem ja nabywa i pomaga mu ona poradzic sobie w kazdej sytuacji.

Co do wykonywania Capo mozna powiedziec,ze Capoeira jest jak Jazz.
Istnieja w niej pewne reguly,ale cala reszta jest improwizacja.Tak jest wlasnie z gra w rodzie.
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
To co mówi Uirapuru to podobne jest do zasady złotego środka. :) I rzeczywiście w tym filmie, ładnie koleś opowiadal o filozofii.

Piaba, twoja wypowiedź to raczej zbiór wyciętych z kontekstu (nie tworzą całości) zdań o capo, ale nie o filozofii :P .
A co do wypowiedzi, że capoeira to wszystko co jedzą usta, co powiedział Mestere Pastinha, to się nie zgodzę. Dlatego, że to jest wg mnie subietktywna ocena. Jeśli np. Pastinha mówił, że capoeira jest wszystkim to wg mnie baaaardzo przesadził. Dla każdego Mestre kto żyje z capo, non stop ma kontakt z capoeiristach, wszyscy wiedzą, że on jest Mestre - wtedy capoeira może być wszystkim, całym życiem. Ale dla aluno, który chodzi na treningi, ma znajomych z capo, lubi słuchać muzy z capo, często sobie ćwiczy poza treningami - to i tak capoeira to nie jest wszystko. To tylko cząstka życia, bardzo istotna, ale mimo wszystko cząstka. Dla Mestre to może być wszystko, bo on żyje z capo i żyje dla capo. Dlatego tej myśli Mestre Pastinhi nie uogólniałbym na wszystkich, a tym bardziej na filozofię capo.
Nie wiem co niektóre zdania mają do filozofii capo (cytat z wypowiedzi Piaby) np. : "Capoeira jest wszędzie. Codziennie, obojętnie gdzie i z kim jesteś spotykasz się z Capoeira." to jakaś bzdura. Albo "Poza tym w Capoeirze występuje Malicia." co ma piernik to wiatraka? Filozofia capo to nie to samo co opic: co to jest capoeira.
"Capoeira jest jak Jazz." Czyli capoeira tak samo jest jak piłka nożna, jak pisanie wierszy, jak robienie obiadu.... Też są zasady, a reszta to improwizacja.
  • 0

budo_biscoitinho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
widze że to Ty $ero$lav nie rozumiesz !
  • 0

budo_archon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
Jing - Jang :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???

widze że to Ty $ero$lav nie rozumiesz !

Może i nie rozumiem, więc wytłumacz mi. :P Ja napisałem czemu tak sądzę, więc ty tez napisz. :-)
  • 0

budo_seba5tian
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świebodzin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
Czyli teoria bardzo Pozytywna i zagladajaca do kazdej dziedziny zycia ,Capo uczy pokory.Tak to zrozumialem i mysle ze jest to trafne.

Dzieki za krotkie komenatarze, POZDRAWIAM.
  • 0

budo_biscoitinho
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
$ero$lav: jeśli capoeira nie wypełnia całego twojego życia to znaczy ze do końca nie jesteś capoerista - proste
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
Całego z pewnością nie wypełnia. Nie ma nic wspólnego ze studiami, choć jako drugi kierunek mam zamiar iść na Iberystykę (można tam wybrać sobie dodatkowo język portugalski). Z wieloma znajomymi nie rozmawiam o capo, a niektórzy nie wiedzą, że trenuję. W domu o capo też raczej nie rozmawiam. Capoeira nie wypełnia całego mojego życia. Mimo wszystko czuję się capoeiristą. :P
Dlatego ta "filozofia" nie wydaje mi się we wszystkim dobra. :P
  • 0

budo_seba5tian
  • Użytkownik
  • Pip
  • 31 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świebodzin

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
No to mi odbilo chyba bo juz 3 tydzien mysle o tym codziennie ,ogldam rozne filmy z capo po pare razy dziennie i cwicze po 5h od rana ,ahhh "kiedy bede cos umial"?:)

A tak propo to $ero$lav napisal ze malo ludzi o tym wie z jego srodowiska hmmm ciekawe ,no a rodzice albo najblizsi kumple. (to w sumie rzadko spotykane ze ktos cos umie i nie cyni tym ,POPIERAM )
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
3 tydzien? Wytrwaj tak 3 lata.

Nie lubie skrajnosci. Przepraszam bardzo, jak jestem na pogrzebie to mam myslec o capoeira? Jak uprawiam seks mam myslec o capoeira?

Idac Twoim tokiem rozumowania Biscoitinho nikt w Polsce nie jest capoeirista. Bo nie ma ku temu warunkow - ludzie maja szkoly, prace, obowiazki. Nie da rady w dzisiejszych czasach WSZYSTKIEGO podporzadkowac swojej pasji, niewazne czy to jest capoeira czy filatelistyka.
  • 0

budo_archon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
Nie choidzi o to by czły czas myśleć o capoeira ... To tak jak z religią , Katolik stara się postępować jak dobry Katolik , a jeśli np. okrada staruszki no to sorry a coś z jego wiarą jestnie tak .

Jeśli jakaś filozofia do ciebie trafia i ci pasuje , to po prostu robisztak jakona nakazuje automatycznie , a jeślichcesz coś zrobić przeciw niej to odrazu cie sumienie zaczyna dręczyć . A przynajmniej ja tak mam ...
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???

Idac Twoim tokiem rozumowania Biscoitinho nikt w Polsce nie jest capoeirista. Bo nie ma ku temu warunkow - ludzie maja szkoly, prace, obowiazki. Nie da rady w dzisiejszych czasach WSZYSTKIEGO podporzadkowac swojej pasji, niewazne czy to jest capoeira czy filatelistyka.

Cieszy mnie, że niektórzy podchodzą krytycznie do capo ( nie myślić z tym, że zawsze się krytykuje, tu chodzi o to, że się "ocenia") i jej filozofii, a nie biorą wszystko za dobrą monetę z całym inwentarzem. :D Trzeba mieć własne zdanie :P
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
Do wszystkiego trzeba miec umiar capoeira duzo daje, ale moze tez duzo zabrac. A to czym ona jest dla poszczegolnych osob tylko te osoby moga powiedziec. Ja jako takiej filozofii w capoeirze nie zauwazylem. Wspolne przebywanie, wsolne granie w rodzie i dobra zabawa to jest najwazniejsze.
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???

Czyli capoeira tak samo jest jak piłka nożna, jak pisanie wierszy, jak robienie obiadu.... Też są zasady, a reszta to improwizacja.


Zaczne od najprostszego,zebys tym razem zrozumial. :wink: :

Chyba nie znasz sie za bardzo na pilce noznej,bo gdyby bylo inaczej,nie pisalbys takich rzeczy.Owszem w futbolu jest troche improwizacji,ale jest to sport druzynowy i dlatego ramy,w ktorych mozna improwizowac sa duzo mniejsze niz w Capo.W pilce prawie nigdy nie wygrywaja druzyny zlozone z indywidualistow(i improwizatorow),tylko te,ktore umieja dobrze przelozyc na gre dana taktyke,tzn. grac taktycznie.Spojrz na Wlochow.Owszem maja w ataku i pomocy indywidualistow,ale graja taktycznie i przewaznie po zdobyciu jednego gola graja cattenachio,ktoergo nie obejdzie nawet zajebiscie improwizujaca druzyna.
Sorry,ze zaczalem wywod o futbolu,ale gdybym napisal krotko znowu bys nie zrozumial...

Z pisaniem wierszy... coz mozesz miec racje,ale moim zdaniem kazdy poeta tez ma jasno okreslone granice,ktorych w tej formie w Capo nie ma.

A robienie obiadu.Tu od biedy przyznam Ci racje. :twisted:



Cieszy mnie, że niektórzy podchodzą krytycznie do capo ( nie myślić z tym, że zawsze się krytykuje, tu chodzi o to, że się "ocenia") i jej filozofii, a nie biorą wszystko za dobrą monetę z całym inwentarzem. Trzeba mieć własne zdanie


Owszem,trzeba miec wlasne zdanie,ale z tego co Ty przewaznie wypisujesz wynika,ze podchodzisz do Capoeiry z barzo duzym dystansem.
Wydaje mi sie,ze obojetnie o czym mowimy na forum , Ty piszesz anty Capo:chociazby temat Capoeira a ulica i wszystkie tematy o skutecznosci Capo.Nie wiem,moze trenujesz Capo,bo podoba Ci sie tylko akrobatyka???

A co do Twojej odpowiedzi na moja wypowiedz to powiem tyle:
Nawet Mestres prowadza zycie poza Capo,nie szystko co robi musi byc zwiazane z Capo,mimo to Capo jest jego zyciem.Capo towarzyszy kazdemu Capoeirista w zyciu i pomaga mu w kazdej sytuacji w wielu roznych dziedzinach zycia(chociazby na ulicy albo w pozbywaniu sie chorob,stresu itd.)
  • 0

budo_largo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkie Księstwo Warszawskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???

Capo towarzyszy kazdemu Capoeirista w zyciu i pomaga mu w kazdej sytuacji w wielu roznych dziedzinach zycia(chociazby na ulicy albo w pozbywaniu sie chorob,stresu itd.)

no tu ci Piaba przyznam racje! ja jak mam jakiś stresik to ide ćwiczyc Capoeira i niemalże od razu jest lepiej... :D

A co do filosofii capo to trudno określić ją słowami... Ona po prostu istnieje i tyle... Takie jest moje zdanie...
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaką filozofie ma Capo ???
Tak wlasnie... istnieje, a jednak nie potraficie jej nazwac :twisted:

Radze najpierw wylac litry potu na treningach, a potem brac sie za filozofowanie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024