Skocz do zawartości


Zdjęcie

BK&T CU 7" kontra CS SRK - co wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

BK&T CU 7" kontra CS SRK - co wybrać?
Muszę dokonać ostatecznego wyboru, ale nie jestem do końca pewny czy wiem wystarczająco dużo :? .
Nóż będzie używany w lesie, na działce, pod namiotem, itp. - pociąć drewno na ognisko, pokroić karczek na grilla, a czasem plasterek pomidora tez bym chiał ukroić.

Praktycznie już zdecydowałem się na SRK, ale z drugiej strony podoba mi się BKT bo jest dłuższe, większe i cieższe (o 50%!!!) - szukam dużego kawałka stali - ale obawiam się że są to zalety tylko dla zastosowań "karczowniczo-rąbalskich", a plasterkowanie może być problemem.

I jak się ma Carbon V do 0170-6C (cena noży podobna - więc pewnie podobne do siebie)?
A i jeszcze jaka ostrzałka do tego (rozważam tylko kieszonkowe): Lansky (prętowe bądź X) czy Gatco Tri-Seps?

Pozdrawiam

P.S. Oczywiście nie omieszkam wspomnieć że moje zainteresowanie nożami zostało rozbudzone (bo drzemało we mnie zawsze :) ) przez forum: poklon NOŻE - magia stali poklon - wielkie dzięki dla moderatorów i użytkowników :peace:
  • 0

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: BK&T CU 7" kontra CS SRK - co wybrać?
Kilka mało obiektywnych przemyśleń, bo BK nie widziałem na żywca. Oba noże są ze stali wysokoweglowej, więc prawdopodobnie oba da się doskonale naostrzyć. SRK może mniejszy ale ma szlif częściowo płaski i krojenie chlebka i pomidorków jest sporo trudniejsze niż na przykład nożem kuchennym o cieńszej głowni. Ten BK ma szlif całkowity płaski (tak z foty wynika), więc mimo większych gabarytów wygląda jakby mógł sobie z krojeniem lepiej radzić ...
SRK ma jednaj łuczek ostrza a u BK tego nie widzę. Jak jest łuczek, to ostrze tnie zazwyczaj dużo lepiej od podobnego bez łuku. Lepiej też się wtedy ciosa. Nie miałem problemu aby SRK zrobić jakieś ognisko itp. Zaletą SRK jest właśnie jego niska waga, przy czym sprawdza się doskonale jako nóż do ciosania, rąbania i cięcia w lesie. Moje zdanie - jak dużo chodzisz - będziesz zadowolony, bo nożyk nie ciąży za mocno. Pojechałem kiedyś w wysokie góry z nożem ważącym 470 gram (570g z pochwą) ... i po powrocie kupiłem na takie między innymi okazje 250 gramowego SRK (370g z pochwą).

Co do ostrzałek ...
TriSeps'a ceramicznego mam i uważam, iż nadaje się on tylko do podostrzania noży ... i to tych mniejszych. Przy większych modelach wogóle nie potrafiłem się nim posługiwać ...
SRK nie wejdzie Ci do każdej ostrzałki typu V lub X. Kupując musisz przymierzyć albo spytać o rozstaw.
Ale ostrzałki kieszonkowe z założenia służą do podostrzania noży w terenie ...
Jak nóż mocniej stępisz, to bez większej ostrzałki się nie obędzie.
A jak bedziesz chciał tu zaoszczędzić, to można sobie nożyk skrzywdzić.
Dobra ostrzałka + coś dobrego ale małego w teren to komplet jaki trzeba sobie wrzucić w plany zakupowe decydując się na porządny nóż.
Pozdrawiam
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: BK&T CU 7" kontra CS SRK - co wybrać?
Widzę że kolega Pietros777 ma podobny problem co ja miałem jakiś miesiąc temu. Dziś jestem szcześliwym użytkownikiem Beckera BK 7 i powiedzieć mogę, że nożyk ten w teren jest zajeb..ty. Miałem go na spływie i mogę powiedzieć że nożem tym spokojnie rąbałem drzewo na ognisko, strugałem patyki na kiełbaski, oprawiałem pstrągi, robiłem kanapki, pomidory też cioł bez problemów, wbijałem śledzie namiotowe i otwierałem butelki z zimnym piwkiem. Nóż doskonale trzyma ostrze, rękojeść wygodna, pochwa z zielenej kodury z wkładem z kydeksu nawet po całkowitym zamoczeniu szybko schnie , ponadto ma możliwość zamontowania zaczepów ślizgowych zwanych również klipsami a używanych w amerykańskim wyposażeniu wojskowym które to zaczepy umożliwiają montarz ekwipunku w tym np. tego noża na pasie bez ściągania innego wyposażenia lub przytwierdzeniu go do plecaka itp. Powłoka ochronna noża całkiem trwała mimo że mój BK 7 został dość konkretnie doceniony rąbaniem pieńków nadal ostrze pokryte jest warstwą ochronną. Zastanawiałem sie nad kupnem SRK ale narazie zakup ten odłożyłem na czas bliżej nie określony. bo BK 7 spełnia wymagania jakie stawiam dla noża do lasu. Jeszcze kilka testów przed tym nożykiem i wtedy naskrobię na forum jak się sprawował.
  • 0

budo_piteros777
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 571 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: BK&T CU 7" kontra CS SRK - co wybrać?
dzięki Wam wielkie za odpowiedzi poklon
W związku z w/w uwagami i wcześniejszym analizom :) zrobię tak: na początek SRK, a potem BK&T 9" - i będzie cool 8) .

Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024