Skocz do zawartości


Zdjęcie

Podwójny dan w Aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Podwójny dan w Aikido
Hello,
czy znacie Aikidokę, który zdał egzamin na Dana w dwóch federacjach Aikido?
A może sami potwierdziliście swojego Dana w innych federacjach?
Osobiście znam dwóch takich dzielnych mężczyzn i powiem Wam, że ich poziom budzi powszechne uznanie.
Silvio
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
tez znam paru :-)))
  • 0

budo_ww60
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
Ja akurat nieznam... Ale jak dla mnie jest to dobre ponieważ w każdej federacji jest troche inny system oceniania i na co innego sie kładzie nacisk.... Choć niektórym jest to nie potrzebne - każdy robi jak chce :wink: Ale i tak dla tych co mają podwójnego dana>>> poklon
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
aj a twierdzę że te wszystkie federacje ze swoimi zasadami są popier......ne!!! Te podziały pomagają w tworzenie armii leszczy, nie potrafiących dobrze zrobić ukemi czy technik z kihon waza. Widziałem coś takiego podczas stażu z Tsunamu Miyamoto w 1998 r., w Gorzowie, zdawał wtedy między innymi Marek Kaczmarz. Ale ja nie o nim, wśod zdających był gościu, który według słów kilkunastu aikidoków siedzących w pobliżu mnie nie powiniem mieć 4 kyu, taki był dobry :) Facet nie zdał, tak jak można było przewidzieć, pytanie tylko kto mu dał pierwsze kyu.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
Ja znam bo to ja. :) .

Zdawałem do 2 dana włącznie w Aikikai –to było gdzieś w pierwszej połówce lat 90 przed Y. Yokotą, później zrezygnowałem z tego ruchu na rzecz aikido firmowanego przez shihana Cognarda. Nie zdawałem równolegle, a nawet czekałem dosyć długo na następny egzamin – bo przeszło 6 lat.
Na samym początku Shihan Cognard na moje pytanie odnośnie moich stopni w aikikai powiedział, że dla niego to nie ma różnicy: aikido jest jedno i on nie dzieli stopni na „nasze” i „inne”., a jak się będę czuł na macie to już druga sprawa. :wink: - czułem się średnio. :( .
Myśl, że takie wyjście nie jest złe.......

Pancer
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
tja. tylkoze Panzer byl na poziomie pierwszego dana juz w drugiej poloce lat 80-tych ;-)

BTW..Panzer nadal czekam
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido

tja. tylkoze Panzer byl na poziomie pierwszego dana juz w drugiej poloce lat 80-tych ;-)

BTW..Panzer nadal czekam


Tak "był", to dobre słowo :)
Sorrki, Pancer ale jest nudno, a po za tym strasznie zdziadziałeś w tej swojej organizacji, chyba gorzej niż ja w swojej (czyli żadnej)
:lol:
Ale nie bój nic wyciągniemy cię na ludzi. :P
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido

a jak się będę czuł na macie to już druga sprawa. :wink: - czułem się średnio. :( .
Myśl, że takie wyjście nie jest złe.......

Pancer


Ja niby cwicze nadal w Aikikai, ale jak sie przeprowadzilem do Montrealu, to jakbym sie przeniosl na inna planete aikidocka. Duch cwiczenia i techniki byly po prostu przerazajaco inne. Zabralo mi z 5 lat zeby poczuc sie bardziej swobodnie w nowym stylu, zarowno jako uke, jak i jako tori. Co do stopni, to mi uznali poprzednie, ale i tak to dla mnie nigdy nie mialo zadnego znaczenia.
Od samego poczatku pytalem sie wszystkich dookola(od 5 kyu do 5 dana) jak mam robic techniki. Tak jakbym zaczynal nauke aikido od poczatku. Nawet padac bezpiecznie nie umialem :oops:
Co ciekawe, to doswiadczenie niezwykle dobrze mi zrobilo na moje calkiem dobrze rozwiniete ego :wink:

Fakt ze kto doswiadczyl takiego przeskoku, inaczej potem patrzy na inne style czy inne SW.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido

Sorrki, Pancer ale jest nudno, a po za tym strasznie zdziadziałeś w tej swojej organizacji, chyba gorzej niż ja w swojej (czyli żadnej)
:lol:


Jeżu, ale wszystko jest w porządku :wink:
Chcemy być jak Ueshiba potocznie zwany Dziadkiem, więc proces dziadowienia (dziedzienia, ?) nalezy uznać za pozytywny i jest on wynikem zbliżania się do ideału :wink: :wink: :) :)

Pancer
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido

(...) Na samym początku Shihan Cognard na moje pytanie odnośnie moich stopni w aikikai powiedział, że dla niego to nie ma różnicy: aikido jest jedno i on nie dzieli stopni na „nasze” i „inne”., a jak się będę czuł na macie to już druga sprawa. :wink: - czułem się średnio. :( .
(...)

Pancer

No tak i zręcznym ruchem meguri wrzucilismy kamyczek do ogródka wrażej Aikikai :wink: :) Postronny obserwator może bowiem odnieść wrażenie, że
1) aikikai to łatwa chała z której najlepsi (TOP FIVE :!: - sorry Pancer nie mogłem się powstrzymać :) :lol: ) rezygnują
2) przechodząc do boskiego HK sa jak dzieci we mgle (czytaj jakie to trudne wspaniałe i złożone).
A ja mam wrażenie, ze nie trzeba zmieniać systemu organizacji ćwiczeń aby jak piszesz czuć się średnio. W obrębie samego aikiai jest tyle ścieżek rozwoju, że jest w czym wybrać i adepci jednego mistrza czują sie średnio w innych systemach. Swoją droga jak by tak 2 dan z HK musiał pocwiczyć i przyswoić sobie wszestkie grepsy (mając cały czas robione pranie mózgu że to wszystko co robił do tej pory było be) z aikikai to też podejrzewam czułby się średnio :wink: :lol: Zapytaj Smaila o wrażenia z treningu z Szczepciem :) :P
No mam nadzieję ze ozywimy wakacyjnie uśpiony vortal :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
Labedziu, ale jakby shihan Cognard odbieral stopnie tym z TOP Five to by przestali do niego przechodzic....no i znowu by cwiczyl z samymi poczatkujacymi 8) :P

ps. wakacyjny vortal tez ma swoje zalety :wink:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido

Labedziu, ale jakby shihan Cognard odbieral stopnie tym z TOP Five to by przestali do niego przechodzic....no i znowu by cwiczyl z samymi poczatkujacymi 8) :P

ps. wakacyjny vortal tez ma swoje zalety :wink:

Swięta racja, o tym już nie chciałem pisac co by Panera nie załamać :P Ale jak marketing to marketing. Pan C nie jest w ciemie bity i sądzę że liczba chetnych, którzy chcieliby zaczynać od początku byłałby radykalnie niższa 8) Ale sie gość na psychologii zna. :idea: :) więc takich błędów nie popełnia a fama idzie w świat jaki jest z niego równiacha :) :) w imię hasła aikido jest jedno Przewrotnie zapytam: skoro tak, to czemu gostków na kopach nie odsyła do ich dotychczasowych sensejów :wink: :) Może to hasło ma dwa człony 1) aikido jest jedno 2) ale moje jest lepsze :) :) :)

Wakacje - ech piekny czas :lol: :P :lol:
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
Panowie,
nie bądźmy dwulicowi - każdy w głębi duszy uważą, że to co on robi jest najlepsze. 8) - to jest naturalne i normalne.
Niestety aikido nie daje mechanizmów sprawdzenia (w tym jego słabość :wink: - ech ale by było aiki-sparingów :wink: ) więc pozostaje to jakby niemierzalne, wybór więc należy do każdego.......


S.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido

nie popełnia a fama idzie w świat jaki jest z niego równiacha :) :) w imię hasła aikido jest jedno Przewrotnie zapytam: skoro tak, to czemu gostków na kopach nie odsyła do ich dotychczasowych sensejów :wink: :) Może to hasło ma dwa człony 1) aikido jest jedno 2) ale moje jest lepsze :) :) :)
:


Niepokoi mnie hasło, że "aikido jest jedno". Mam od razu odruch niechęci do takiej komuny. Chińczycy też mówią, że "Chiny są jedne" i w imię tego wchłonęli Tybet.
Jeśli aikido jest jedno, to dlaczego jest tyle federacji i różnych wersji tej samej techniki?
Zapytałem o znanych Wam ludzi, którzy zdali egzaminy mistrzowskie w różnych federacjach właśnie ze względu na to, że tak bardzo ich Aikido się różni.
Silvio
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
Szanowny Łabędziu,
Jak dobrze wiesz ciężko było mi zrobić pranie mózgu, chociażby z tego powodu iż nie miał kto tego zrobić w Warszawie (a krótkie wypady na staże do Szczecina dwa razy do roku to zdecydowanie za mało .....). Posunął bym się nawet do stwierdzenia, że były takie próby ale z przeciwnej strony (ach ta dyplomacja :wink: ; wiesz chyba o Kim mowie....).

Swoją droga jak by tak 2 dan z HK musiał pocwiczyć i przyswoić sobie wszestkie grepsy (mając cały czas robione pranie mózgu że to wszystko co robił do tej pory było be) z aikikai to też podejrzewam czułby się średnio :wink: :lol: Zapytaj Smaila o wrażenia z treningu z Szczepciem :) :P

Mhm, absolutnie tak, tylko ja nie spotkałem takiej osoby, wydaje mi się że ruch jest raczej w przeciwnym kierunku (ale powody tych przetasowań bywają różne.. :wink: :wink: i co gorsza nie zawsze chodzi o to o czym my rozmawiamy.. :( ).
Jeżeli idzie o przekaz techniczny to nie chodzi tu o powtarzanie ruchów ale przekonanie się do nich. Oczywiście , że dla Smaila trening Szczepana był pewną (też kiedyś ćwiczył wg jedynej słusznej drogi.. :wink: ) nowością (chyba tak jak dla nas wszystkich.. :-) ) ale czy Szczepan go przekonał do takiego sposobu ?
Tu to już może tylko on nam odpowiedzieć. :wink:


Jeżeli chodzi o podejście tzw. marketingowe to absolutnie się z nim (panującym podejściem) nie zgadzam, ale cóż ja mały trybik w maszynie jestem, jednak pierwszy raz spotkałem się z tym by instruktorowi który prowadzi spory klub podziękowano za współpracę.
Według Ciebie Drogi mi wielce Łabędziu został popełniony błąd i to duży. :wink:


Odnośnie Top Five to sami wiecie że jest to przypadek ambulatoryjny.. :D :D .

Pancer
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
Szanowny Pancerze,
Po pierwsze primo: Szczepan nie mial absolutnie zamiaru przekonywac kogokolwiek do jedynie slusznej drogi. Juz dawno z tego wyroslem. Z niewolnika nie ma robotnika jak mowi stare przyslowie z Himalajow...

To raczej, cwiczacy, ktorzy sa w okresie poszukiwania jakiejs drogi, szukaja z wlasnej inicjatywy mistrza ktory im odpowiada. Tak, zdecydowanie jest to odpowiedzialnosc cwiczacego. Instruktor nie moze nic narzucac cwiczacym. On tylko proponuje, daje jakis przyklad, i jesli cwiczacy chce i jest na tyle uwazny to moze sie czegos nauczyc.

Tak ze jestem przekonany ze tylko motywacja oddolna jest efektywna.

Po drugie secondo: przechodzenie do innej federacji z powodow osobisto/politycznych/danowych to dla mnie czysta strata czasu. Zamiast skupiac sie na polepszeniu swego aikido , taka osoba traci czas na jakies badziewiaste rozgrywki. Wlasnej natury sie nie oszukac, aikido to rzecz niezwykle osobista, nie da rady cwiczyc szczerze cale zycie z kims, tylko z powodow politycznych. Predzej czy pozniej, to sie rozpada.

Wlasnie dlatego uwazam, ze struktura federacyjna to przeszlosc, ze jedyna sluszna droga :wink: to skupianie sie wokol danego mistrza i cwiczenie wg jego przekazu.

Siem sam z tym spotkalem, ze mlode federacje, przyciagaja do siebie zaawansowanych ludzi z innych federacji oferujac im blyskawiczny awans. A dlaczego zawsze z aikikai? no bo
.........na Poczaktu byl Aikikai ......i stalo sie Swiatlo...... :)
I to jest wlasnie ogolna slabosc federacji jako struktury, ze zeruje na jednym z najnizszych instynktow ludzkich - na proznosci, na samozachwycie.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido

I to jest wlasnie ogolna slabosc federacji jako struktury, ze zeruje na jednym z najnizszych instynktow ludzkich - na proznosci, na samozachwycie.


To bylo BARDZO celne. poklon poklon poklon
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
Co mówi moderator?

jedyna sluszna droga :wink: to skupianie sie wokol danego mistrza i cwiczenie wg jego przekazu.


I tak oto Pan Szczepan zawędrował na manowce Koryu bujutsu, studiowanie u jednego mistrza to oś strukturalna starych szkół w Japonii.
Serdecznie witamy w gronie miłośników tradycji.
Ale aikido wszak to nie to samo, Ueshiba Morihei stworzył coś uniwersalnego to nie mistrz jest niepodważalnym autorytetem ale sama idea aikido oddzielona od ludzkich słabości i przywar których tak wiele widzimy u naszych nauczycieli i to wprost proporcjonalnie do liczby lat patrzenia na nich. Aikido jest doskonałe mistrz nie zawsze :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido

I tak oto Pan Szczepan zawędrował na manowce Koryu bujutsu, studiowanie u jednego mistrza to oś strukturalna starych szkół w Japonii.
Serdecznie witamy w gronie miłośników tradycji.
Ale aikido wszak to nie to samo, Ueshiba Morihei stworzył coś uniwersalnego to nie mistrz jest niepodważalnym autorytetem ale sama idea aikido oddzielona od ludzkich słabości i przywar których tak wiele widzimy u naszych nauczycieli i to wprost proporcjonalnie do liczby lat patrzenia na nich. Aikido jest doskonałe mistrz nie zawsze :)


Nie zgadzam sie Jurku. Aikido, poza swoja rewolucyjna teza o zerwaniu z duchem tradycyjnego bujutsu, wykorzystuje jako narzedzia pedagogiczne podczas treningu, prawie wszystkie metody szkol tradycyjnych.
Szczegolnie zachowuje esencje - osobisty przekaz na linii mistrz - uczen. Nie ma innego sposobu nauczenia sie aikido. Znaczy mnostwo ludzi ludzac s sie ze samemu mozna rozwijac aikido, uczy sie z kaset video, jezdza raz w roku na staze coraz to do innego instruktora itd....ale to tylko zludzenie.
Idea aikido realizuje sie na tatami w momencie polaczenia aspektu duchowego z technikami wojennymi. To sie nie da "wytworzyc " czy wymyslec samemu. To nie istnieje ot tak sobie , w ksiazce czy w powietrzu. To trzeba poczuc, fizycznie, bezposrednio. Nie jeden raz, i w roznorodnych sytuacjach. Rowniez poza tatami.
Slabosci nauczycieli nie maja tu nic wspolnego.
Tu nie chodzi o ideal nauczyciela jako takiego, i podejmowanie go pod kolana calujac jego stopy, ale o interakcje student - instruktor. Instruktor daje - student odbiera, jednoczesnie student daje - instruktor odbiera. Aspekt techniczny jest tylko jednym z wielu elementow podczas takiej wymiany. Byc moze nie najwazniejszym. Byc moze na pewno nie najwazniejszym.

Instruktor, ktory nidgy nie poczul takiej wymiany, tego zderzenia duchowosci z wojennoscia, nie moze sam tego wymyslec. nie moze wiec tez przekazac tego swoim uczniom. Dla niego esencja aikido jest stracona na zawsze.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Podwójny dan w Aikido
Szczepan,
chyba się starzeje bo się w zasadzie mniej więcej zgadzam ze wszystkim co napisałes w swoich 2 poprzednich postach :) :) :) - czas umierać :wink:


Pancer
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024