Skocz do zawartości


Zdjęcie

Z cyklu stare, zapomniane texty... S.Sugano sensei


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Z cyklu stare, zapomniane texty... S.Sugano sensei
S.Sugano sensei
NY Aikikai


Pytanie:Sensei, pan powiedzial ze aikido sklada sie z kol,kwadratow i trojkatow.Moglby sensei wyjasnic?

Sugano sensei:To sa symboliczne obrazy bezposrednio nawiazujace do technicznego aspektu aikido.Trojkaty generalnie reprezentuja hanmi pozycje.Kwadrat jest doskonaly poniewaz kazdy kat musi miec 90 stopni.kwadraty reprezentuja precyzje,musisz byc dokladny aby narysowac kwadrat.Kolo(okrag) reprezentuje ruch.Te 3 elemeny obejmuja kazda techniki aikido.

P:Nawet ukemi?

SS:Tak.ukemi jest czescia aikido.

P:Sensei,Pana styl kreuje duzo energii.Czy to jest zamierzone?

SS:Tak.system aikido jest oparty na oddzialywaniu wzajemnym na siebie z innymi.Jesli nie ma oddzialywania z inna energia nie ma systemu.System istnieje aby stworzyc energie.Kiedy ja ucze odpowiadam na odpowiedzi studentow.

P:Czy Pana nauczanie duzo sie zmienilo?

SS:No coz moje rozumienie aikido jest tak inne(niz kiedys).Z drugiej strony mozna powiedziec ze iriminage to iriminageale to co jest w srodku jest bardzo inne(rozne).To jest to samo za studentami,oni ciagle ewoluuja.To jest prawda ze ikkyo to ikkyo ale wewnetrzne zrozumienie jest inne(z czasem).To trudno dokladnie okreslic.Kiedy wracam do Belgii oni mnie widza jakbym poruszal sie szybciej.Moze swiadonie czy nieswiadomie sposob uzywania mojego ciala zmienia sie i staje sie technicznie bardziej precyzyjny.Bardziej dokladny,bardziej efektywny.

P:Sensei,Pana treningi sa bardzo wymagajace fizycznie.Czy Pan to planuje?

SS:Aikido powinno tworzyc energie.Jesli tylko koncentrujesz sie na tym co widzisz jako forme fizyczna masz tendencje do statycznosci.Ja nie mam zadnego planu nauczania.To co ucze jest rezultatem doswiadczenia i wiedzy.Nie ma intencji do prowadzenia kogokolwiek w jakims kierunku.Chce aby to sie stalo(dzialo) spontanicznie.

P:Sensei,co Pan szuka w swoim treningu?

SS:W sensie tradycyjnym,trening sam w sobie jest celem.Nie jest zorientowany jako cel do osiagniecia ale po prostu codzienny trening.Dla mnie prawdopodobnie to jest bardziej wewnetrzne niz tylko fizyczne.Ja szukam czegos,sposobu przekazania mego doswiadczenia przez aikido.O'sensei mial Omoto kyo jako jezyk do opisania jego procesu.Ja studiowalem zazen intensywnie przez 3 lata ale raczej uzywam tego jako metody do uczenia sie o medytacji.Nie chcialbym mieszac aikido i zazen,nie mysle ze byloby to dobrze.Ja rowniez studiowalem akupunkture ale oczywiscie nie zamierzalem leczyc ludzi.Bez pewnej wiedzy intelektualnej nie mozna opisac istoty rzeczy.

P:Czy pan sie uwaza za nauczyciela?

SS:No coz, ludzie chca sie u mnie uczyc wiec przypuszczam ze jestem nauczycielem,albo instruktorem.

P:Jesli by Pan nie uczyl aikido,kim bylby pan?

SS:Chcialem byc dziennikarzem.Inetresowalo mnie uczestniczyc w biezacych wydazeniach.Lubie duzo podrozowac.

P:Czy brakuje panu trenowania osobiscie?

SS:Nie specjalnie.Kiedy jade do Japonii zawsze cwicze.To pomaga dla czysto fizycznej kondycji.

P:Sensei ,czy pan planowal zostac nauczycielem aikido?

SS: Nie ,wcale nie.Kilku z nas znalazlo sie w wyjatkowej sytuacji.My nie bylismy trenowani aby zostac instruktorami aikido,ale po prostu znalezlismuy sie na takiej pozycji.To nie tak jak ludzie co cwicza latami a potem otwieraja wlasne dojo.Po prostu znalezlismy sie na wlasciwym miejscu we wlasciwym czasie.

P:Czy pan lubi swoja prace?

SS:Ona nadal mnie fascynuje,dlatego nadal ja robie.

P:Czy pan lubi swoich studentow?

SS:Ja wole nie uzywac slowa 'studenci'.Wole patrzec na ludzi jako ludzie a nie jako studenci.Patrzenie na kogos jako studenta moze miec charakter wlasnosciowy(trktowanie kogos jako swoja wlasnosc).Chce uniknac tego rodzaju uczuc.

P:Sensei ,pan powiedzial ze traktuje aikido bardziej jako rozwoj osobisty niz sztuke walki.

SS:Wole nie okreslac aikido w kategoriach sztuki walki.Kiedy O'sensei stworzyl aikido,on zerwal z tradycyjnym konceptem sztuk walki.W ten sposob aikido sie rozwinelo.Aikido jest nie bicia sie ale dla harmonii i milosci.Jesli patrzysz na formy sztuk walki z Zachodniego puntku widzenia,sa one sztukami walki.W Japonii budo jest szeroko znane jako zawierajace mentalny i duchowy aspekt.Ale tutaj ,ludzie nie widza tego w ten sposob.O'sensei stworzyl aikido aby zerwac z tradycyjnym koceptem sztuk walki.To byla prosta rzecz ,jego idea,harmonia z Uniwersum.Cwiczysz technicznie aby byc efektowny i precyzyjny.Dokladnosc zawiera timing i rytm.Wiec jesli rozumiesz ze timingi rytm tworza rownowage wiec zaczynasz rozumiec jak mozemy stac na Ziemi doskonale.Ziemia ma dwie silydoskonale zrownowazone;obrotowa i grawitacja.Jesli rozumiesz ta rownowage lub rytm ,mozesz zaczac rozumiec ze jestesmy czescia Universum.Jesli tylko patrzysz na aikido jako sztuke walki dla celu ataku i obrony,twoj trening bedzie ograniczony tylko do tych celow.Tradycyjne sztuki walki byly zawsze przekazywane poprzez metode statyczna,kata form,przekazywane bez zmian.O'sensei zerwal z tym.On poruszal sie spontanicznie.Aikido ,w sposob jaki O'sensei rozwinal je,jest jak najlepsze aspekty sportow.trener uczy powtarzania techniki i w tym wzgledzie aikido jest jak sport.ludzie lubia rozrozniac sport i sztuki walki i widziec je jako lepsze od sportu.Ja nie widze tego w ten sposob.Ja uprawiam szermierke i widze to jako wspaniala droge do pielegnowania rozwoju osobistego.Na rozne sposoby sporty sa duzo bardziej otware niz sztuki walki.Wykonania techniczne w sporcie sa bardziej precyzyjne(dokladne).Wiele sportow zawiera trening mentalny jak aikido.Rezultaty sa dobre.Oczywiscie sport ma zawody a aikidi nie i to jest wielka roznica.

P:jak to sie dzieje ze nie mowi sie o duchowym aspekcie aikido?

SS:Ogolny trening nie zawiera tego.Mozna osiagnac to przez fizyczna forme.Wiec pozniej mozna to rozwijac jesli tp kogos interesuje.

P:Jaka rade by Sensei dal dla ludzi cwiczacych aikido?

SS:Kiedy ludzie przychodza cwiczyc oni musza jasno wiedziec dlaczego przychodza cwiczyc.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024