Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bloki - twarde i miękkie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Bloki - twarde i miękkie
Karate powszechnie kojarzone jest z "twardymi" blokami, tzn. obszernymi, z wyraźnym zatrzymaniem, które ma na celu zniweczyć atak przeciwnika. Jak jednak wiadomo, obszerny blok to odsłonięcie się i rzadko kiedy tak naprawdę się przydaje w walce (nie licząc jakichś ćwiczeń zadaniowych).

Czy wobec tego nie lepiej zrezygnować z nauczania w powyższy sposób i skupić się na blokach o niewielkim zakresie ruchu i bardziej "miękkie"? A "twarde" bloki nauczać wyłącznie jako uderzenia (uchi) przydatne w bliskim dystansie?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
Slasz
kto powiedział że twardy blok w karate musi być obszerny? W karate tradycyjnym blok jest długi ale wykonywany dość wąsko - np gedan barai wykonuje się z barku w dół do centrum ciała, natomiast w Shorin-Ryu bloki są o wiele krótsze trajektoria gedan barai zaczyna się już na łokciu, natomiast blok zatrzymuje się mniej więcej na obrysie ciała.(opisuję tutaj sytuację kiedy wykonuje się je w postawie hachiji dachi)
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
No, ale tak czy inaczej - odsłaniasz się dość znacznie. Czy nie lepiej skupić się na poprawieniu pracy nóg?
  • 0

budo_dizzy6969
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
rozumiem ze mowa o wykonywaniu blokow w kichonie. ale przeciez w walce wykonuje je sie krocej i szybciej. kichon uczy technicznej strony wykonywania blokow - kiedy porusza sie bark,lokiec,biodra itd. w walce dziala mechanika wyrobionego odruchu, sam blok jest juz troche inny.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie

rozumiem ze mowa o wykonywaniu blokow w kichonie. ale przeciez w walce wykonuje je sie krocej i szybciej. kichon uczy technicznej strony wykonywania blokow - kiedy porusza sie bark,lokiec,biodra itd. w walce dziala mechanika wyrobionego odruchu, sam blok jest juz troche inny.

Chodzi o metodykę nauczania, a ćwiczyć bloki można nie tylko w kihon. A skoro w walce blok inaczej wygląda, to dlaczego nie uczyć go w ten sposób od razu?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
Slasz
Ponieważ wykonywanie bloków w taki sposób niejako "przyzwyczaja" do wykonania bloku bez względu na trajektorię ruchu ataku - w przypadku walki może zaistnieć potrzeba "przeciągnięcia" bloku trochę więcej niż zwykle i wtedy może się okazać że zabrakło Ci techniki lub jeszcze gorzej rozminąłeś się z atakiem. Skutki moga być żałosne.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
A moim zdaniem takie obszerne ćwiczenie pozostawia złe nawyki - w przypadku szybkiego ataku nie ma czasu i potrzeby, żeby tak blokować...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
To zależy... przede wszystkim od czasu reakcji, techniki i timingu broniącego się. Jeśli coś nie gra bez względu na wszystko inne istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że oberwie. poza tym oprócz Goju-Ryu prawie nikt nie broni się technikami z kihonu - to jest metoda szkoleniowa. Karate nie ma za zadanie uczynić Ciebie maszyną do zabijania, tylko ma dać Tobie oręż do ręki dzięki któremu będziesz umiał się obronić w przypadku sytuacji kryzysowej. Wielu o tym zapomina i ich karate staje się kalekie. Popatrz sam na swoje wypowiedzi - są głównie nakierowane na walkę (nawet w znaczeniu sportowym) a karate to przede wszystkim sztuka samoobrony a tylko niewielki jego wycinek to sport.
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
Z tym goju-ryu,z którym się spotkałem to takie bloki jak np.uchi(yoko) uke czy soto uke były właśnie w kihonie ćwiczone jak krótsze i węższe od tych z kihonu w kyokushin.I wtedy to można od razu takie bloki w kumite stosować.
Ogólnie to się z Tobą zgadzam,slasz-w szybkiej akcji to taki "zamachowy" blok nie ma chyba wielkiego powodzenia...
  • 0

budo_trik
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 222 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
Od szybkich skutecznych bloków to jest Krav Maga... no i widzicie co z tego wyszło... Bez obrazy...
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie

Karate powszechnie kojarzone jest z "twardymi" blokami, tzn. obszernymi, z wyraźnym zatrzymaniem, które ma na celu zniweczyć atak przeciwnika. Jak jednak wiadomo, obszerny blok to odsłonięcie się i rzadko kiedy tak naprawdę się przydaje w walce (nie licząc jakichś ćwiczeń zadaniowych).

Czy wobec tego nie lepiej zrezygnować z nauczania w powyższy sposób i skupić się na blokach o niewielkim zakresie ruchu i bardziej "miękkie"? A "twarde" bloki nauczać wyłącznie jako uderzenia (uchi) przydatne w bliskim dystansie?


Według mnie ocieramy się znowu o problem sensu powstania karate (tego dawnego - okinawańskiego) - już to ktoś zresztą lekko zasugerował.
Pierwotnie chodziło chyba o to, żeby obronić się jak najskuteczniej przed gwałtownym atakiem.
Gwałtowny atak wymagał gwałtownej reakcji napadniętego i to takiej, która da mu szansę obezwładnienia przeciwnika.
Wymagał zatem gwałtownej zmiany pozycji i bloku, który będzie zarazem optymalnym "przygotowaniem napastnika" do naszego jak najszybszego i jak najmocniejszego konrataku - czyli bloku, który tak jak w sumie napisałeś - sam jest poniekąd "atakiem"-czy raczej kontratakiem.
Jedna z podstawowych zasad nauczanych przez Itosu głosiła, że "ręka przeciwnkia bo bloku ma być jak zwiędły kwiat" :) Taki blok wybija przeciwnika z rytmu, stopuje go, zadaje mu ból, ułatwia zatem kontratak, nie mówiąc już o tym, że ułatwia przechwycenie np. ręki przeciwnika.
Aby blok spełnił te zadania musi być bardzo sliny i bardzo precyzyjny - aby taki był, lepiej jeśli zostanie wyprowadzony dynamicznie po dłuższej trajektorii.
Broniłem się kiedyś "tradycyjnymi blokami" przed kolegą z kika, i po paru miutach zbastował, bo stwierdził, że go "bardzo bolą ręce".
Inna sprawa, jeśli nie wyjdzie nam owo przechwycenie, lub gdy nasza kontra zadana po owym obszernym bloku okaże się nieskuteczna - wtedy oczywiście nawiązuje się dłuższa walka i z obszernego blokowania trzeba wg mnie natychmiast zrezygnować, właśnie na rzecz szczelnej gardy, krótkich i miękkich bloków i (jak już wspominiałeś) lepszej pracy nóg.

Dlatego uważam, że warto łączyć tradycyjne metody treningowe (np. kata + bunkai) z nowoczesnymi (np. sparingi + kulanie) i jedne i drugie umiejętności mogą się kiedyś przydać.
Pozdrawiam
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie

A moim zdaniem takie obszerne ćwiczenie pozostawia złe nawyki - w przypadku szybkiego ataku nie ma czasu i potrzeby, żeby tak blokować...


jesli ktos uczy blokow tak, zeby sie odlaniac to zwyczajnie zle uczy. mozna sie nie odslaniac nawet przy blokach w pelnym zakresie ruchu (czyli w kihon). to jest kwestia rozumienia bloku.
  • 0

budo_wnuk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 537 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie

Broniłem się kiedyś "tradycyjnymi blokami" przed kolegą z kika, i po paru miutach zbastował, bo stwierdził, że go "bardzo bolą ręce".


Jak zawansowany był ten twój kolega w stosunku do ciebie? (to nie jest złośliwość po prostu pytam z ciekawości)

PS. Raczej bym się skłaniał do tego jak to robią kickboxerzy, aczkolwiek tradycyjne bloki są według mnie przydatne do samoobrony.
  • 0

budo_sanjuro yojimbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
Inna sprawa, że w porównaniu z bokserem, karateka zazwyczaj będzie "odłonięty" niezależnie od tego czy wykonuje długi, czy krótki blok.

Karaeeka raczej nie opuszcza brody i nie pocyla tułowia - czyli nie zasłania brodą szyi, tudzież nie chroni w ten sposób podbródka.
Nie trzyma uniesionych barków w gardzie i podczas ciosu, więc nie chroni nimi twarzy.
Nie ma bokserskiej gardy.
Nie chroni szczęki uniesionym ramieniem ręki bijącej przy wyprowadzaniu ciosu.
Tak samo jest przy wąskich blokach karate.
Zatem warto by najpierw może ustalić co rozumiemy przez bycie "odsłoniętym" przy szerokim bloku? :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
Nie chciałbym się wtrącać do karate, ale wydaje mi sie że podział został żle zrobiony.
[quote name="slaszysz"]Karate powszechnie kojarzone jest z "twardymi" blokami, tzn. obszernymi, z wyraźnym zatrzymaniem, które ma na celu zniweczyć atak przeciwnika. . . quote]
O tym czy blok jest miekki czy twardy nie decyduje dłuższe czy krótsze wyprowadzenie. Dla przykładu: te-nagashi-uke i otoshi-empi-uke. Jeden i drugi mozna wyprowadzić bez szerokich zamachów, ale ten drugi trudno nazwać miekkim blokiem.
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
Faktycznie, co ma wspólnego długość drogi do twardości bloku. Ogólnie rzecz birąc blok miękki, to taki, który zamiast zbić i zastopowć uderzenie przeciwnik, zmienia jego kierunek.
  • 0

budo_lukszs
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
po pierwsze to chwała za to ze odgrzaliscie temat i za to ze w koncu jest normalna rzeczowa dyskusja dawno juz nie czytalem tak "normalnych" postow :wink: , ja ostatnio stosuje miekie bloki i cwicze szybkie przejscie z obrony tulowia do gardy bokserskiej, tak zeby zooptymalizowac obrone przed atakiem, w walce nie staram sie nawet uzywac tradycyjnych blokow po prostu brak mi techniki i tyle, ale postaram sie jakis twardy blok tradycyjny wyprobowac za tydzien i podziele sie wrazeniami. teraz sory za offa powiem wam tylko ze jesli o uderzenia tradycyjnie wyprowadzane chodzi to ostatnio jak byly walki z partnerem i nie moglem tsuki uderzac bo kostki starklem musialem uderzac powierzchnia shuto a ze tego za czesto sie nie cwiczy w walce 8O i w dodatku cwiczylem z senseiem to parodia wyszla z mojej strony, pytam sie senseia jak mam wyprowadzic to uderzenie z gardy bo mi ciezko, stanal w pozycji walki i i wymieniajac uderzenia wyprowadzil na mnie kilka pokazujac ze w sposob tradycyjny tez sie da uderzyc, zgialem sie w pol i tyle, i wiecie co teraz oprocz pozycji, walki, gardy itd jakis czas na treningu poswiecam na te techniki "nie uzywane" bo mi wstyd ze w powietrze umie walnac jak trzeba a walce nie, czy sie przyda?? nie wiem ale ja sie lepiej poczuje jak bede umial tak tez udezyc sory jeszcze raz za offa
  • 0

budo_meikyoan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 181 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Bloki - twarde i miękkie
Trzeba było uderzać raczej teicho niż shuto, mimo innej powierzchni uderzeniowej wykonuje się je prawie jak zwykłe seiken-zuki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024