Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szpagat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
Ciekawe czy mozna wykonać szpagat (turek) bez bólu?
  • 0

budo_pawełek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podlasie

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
Rozciąganie każdych mięśni, ścięgięn i więzadeł powinno odbywać sie po energicznej rozgrzewce, ale choćby nie wiem jaka rozgrzewka to i tak nie każdy potrafi zrobiś szpagat.
Ja na przykład nie robię "Turka" do końca, a lepiej kopię pewne techniki (przy których szpagat turecki mogłby być przydatny) niż osoby z mojego klubu, które go potrafią. Najważniejszy moim zdaniem jest systematyczny trenig, ale nie kilka miesięcy z rzędu, ale kilka lat przynajmnjiej!!
  • 0

budo_lolipopka
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wArszafka

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
ja miałam w klubie kolege który bez żadnej rozgrzewki robił i szpagat i sznurek!! ale byc może dlatego, że to jeszcze dziecko było i jego mięsnie były bardziej rozciągliwe!!: :?

pozdroofka
  • 0

budo_kasiorek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
ja mam qmpele z tkd ktora bez rozciagania zrobi damski i turecki i przy okazji dotyka sobie luzacko główką do prawej nogi do lewej nogi i do srodeczka...a ja tak se tylko patrze i uwierzyc niemoge no ale coz... moze ja tez kiedys dojde to takiegoz stopnia rozciagniecia (marzenia) :) :) :)
  • 0

budo_eternite22
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
Z nami trenuje koles ktory wczesniej capoeire uprawia. Na maksymalnym luzie robi szpagaty we wszystkie strony tak lekko jakby siadal na podlodze. Poza tym chodzi na rekach i zna wiele innych trickow. I podobno ma wieki talent do tkd...
  • 0

budo_pawełek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podlasie

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
o własnie! a powiedźcie po ile ci ludzie mają lat, pewnie żadne z nich nie ma 18, a moze ktos zna taka osobe ok 30 lat, co tez tak bez problemow, bez rozgrzewki robi szpagaty we wszystkie strony?
  • 0

budo_dagor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kolo szczecina...

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
30 to moze nie, ale w silowni na Polibudzie Szczecinskiej siedzi byly gimnastyk. Facet ma jakies 60-70 lat, a szpagaty smiga w kazda strone. Moze sie w domu rozgrzewa, ale jak przysmiga meczyc odrabiajacych wf studentow, to wszystkie cwiczenia pokazuje od razu, bez bawienia sie w strate czasu na rozgrzewke!!!
  • 0

budo_i.c.e.
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:atlantyda :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
gdzies spotkalem sie z takim podzialem szpagatow: wzdłużny to ten w ktorym jedna noga idzie do przodu a poprzeczny.....ten drugi :)

jesli chodzi o mnie to zgadzam sie z tym ze cwiczenia wzmacniajace miesnie nog pogarszaja naciag... kiedys umialem wszystkie szpagaty robic bez najmniejszej rozgrzewki...zaczalem trenowac bieganie....po 2 latach zostalo zero z poprzedniego naciagu.....zeby znowu robic szpagat musialem intensywnie rozciagac sie przez 1,5 (dzień w dzień po 40 minut) roku :) ....robie poprzeczny ale wzdluznego dalej nie potrafie :(

a najbardziej to mnie cholera bierze ze bez rozgrzewki nie potrafie podniesc nogi nawet powyzej biodra....jak porozgrzewam sie 10 minut robie szpagat poprzeczny a i do wzdluznego duzo mi nie brakuje :) ...

i tak sie zastanawiam co mi po naciagu jak nie moge go wykorzystac :( ...

znacie moze jakies skuteczne cwiczenia ktore pomoga utrwalic naciag? ;)
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat

o własnie! a powiedźcie po ile ci ludzie mają lat, pewnie żadne z nich nie ma 18, a moze ktos zna taka osobe ok 30 lat, co tez tak bez problemow, bez rozgrzewki robi szpagaty we wszystkie strony?


Pawelek max sprawnosci organizmu (oczywiscie jesli trenuje sie stale) osiaga sie miedzy 25-35 rokiem zycia. wiec 30-letnia osoba robiaca szpagaty to rzecz najzupelniej normalna, a ze nie widziales, moze nie masz kontaktu z osobami trenujacymi.

ja robie normalny (tzn prosty) bez zadnej rozgrzewki-robie go od dziecka. Z tureckim mam wiekszy problem-musze bardzo rozgrzac nogi. uwazam ze turek jest absolutnie konieczny do wysokich bocznych kopniec randhaus (fonetycznie nie znam pisowni)). A zwlaszcza pewne cwiczenie polegajace na szybkich zmianach tureckiego na prosty i z powrotem bez wstawania z podlogi oczywisci. jest to najlepsze i najwazniejsze cwiczenie do wykonania poprawnie wielu kopniec.
  • 0

budo_lena
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat

Pawelek max sprawnosci organizmu (oczywiscie jesli trenuje sie stale) osiaga sie miedzy 25-35 rokiem zycia. wiec 30-letnia osoba robiaca szpagaty to rzecz najzupelniej normalna, a ze nie widziales, moze nie masz kontaktu z osobami trenujacymi.

A ostatnio Koreańcy przyjechali do poznania(z tkd),obaj mieli coś koło pięćdziesiątki,ale ich rozciągnięcie,szybkość,wyskok... 8O Niesamowicie sprzwni...ja o takiej formie mogę tylko pomarzyć
  • 0

budo_gośka
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
też umiem szpagat francuski ale jeszcze nigdy nie udało mi się tureckiego zrobic :( chociaż cały czas do tego daze
  • 0

budo_pawełek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podlasie

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat

o własnie! a powiedźcie po ile ci ludzie mają lat, pewnie żadne z nich nie ma 18, a moze ktos zna taka osobe ok 30 lat, co tez tak bez problemow, bez rozgrzewki robi szpagaty we wszystkie strony?


Pawelek max sprawnosci organizmu (oczywiscie jesli trenuje sie stale) osiaga sie miedzy 25-35 rokiem zycia. wiec 30-letnia osoba robiaca szpagaty to rzecz najzupelniej normalna, a ze nie widziales, moze nie masz kontaktu z osobami trenujacymi.

ja robie normalny (tzn prosty) bez zadnej rozgrzewki-robie go od dziecka. Z tureckim mam wiekszy problem-musze bardzo rozgrzac nogi. uwazam ze turek jest absolutnie konieczny do wysokich bocznych kopniec randhaus (fonetycznie nie znam pisowni)). A zwlaszcza pewne cwiczenie polegajace na szybkich zmianach tureckiego na prosty i z powrotem bez wstawania z podlogi oczywisci. jest to najlepsze i najwazniejsze cwiczenie do wykonania poprawnie wielu kopniec.


sam właśnie napisałeś że do turka potrzebujesz jednak rozgrzewki,a to kiedy ktoś osiągnie max formy to sprawa indywidualna. proces starzenia sie organizmu zaczyna sie już z chwilą urodzenia, jedne organy i narządy starzeją się szybciej drugie wolniej. Chodziło mi o to, że im człowiek jest starszy tym łatwiej może nabawić sie kontuzji wykonując szpagat bez rozgrzewki w porównaniu np do dziecka, u którego scięgna i więzadła są bardziej elastyczne i podatne na rozciąganie ( z wiekiem wzrasta ilość włókien kolagenowych, a zmniejsza się ilość elestycznych w tkance łącznej z której zbudowane są owe ścięgna). Podstawa jest oczywiście regularny trening. 5 letnie dziecko zrobi każdy szpagat max po 2-3 godzinach rozciagania (no jeśli budowa anatomiczna mu na to pozwala), a dorosłemu potrzeba na to nawet kilku lat. Z wiekiem coraz trudniej. Więc nawet jeśli rozciągasz sie kilka razy dziennie, to i tak ryzyko kontuzji przy wykonywaniu szpagatu (lub innych max wychyleń w stawach) bez rozgrzewki wzrasta z wiekiem. Widziałem 50-60latków którzy siadali w obydwu szpagatach, ale poprzedzone to było wieloletnim treningiem i staranna rozgrzewką tuż przed wykonaniem owych szpagatów.
  • 0

budo_dxa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
No dobra, techniczne pytanko :) : kiedy sie rozciagacie z rana czy wieczorem ?
I kiedy jest teoretycznie lepiej ??
  • 0

budo_i.c.e.
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 61 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:atlantyda :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
podobno wieczorem poniewaz po calymdniu ruchu wszystko jest rozgrzane i automatycznie rozruszane ;) ....ale slyszalem ze jednak to nie ma wiekszego wplywu na jakos rozciagania....licza sie cwiczenia jakie wykonujesz i systematycznosc ;)
  • 0

budo_plastus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pabianice

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
Ja osobiście macham szpagat tak turecki jak i damski. Z ćwiczen do tureckiego polecam, stanie na maksymalnie rozszeżonych nogach ( dla hardkorowców na reklamówkach w kuchni :) ), oraz siedzac w maksymalnym rozkroku probować dotknąc klatką piersiwą podłogi. Mam 21 lat rozciaganie do obu szpagatów zajeło mi 8 miesiący CODZIENNEGO rozciągania po 1h, w tej chwili macham je jak chce i kiedy chce . A to że szpagat turecki mogą zrobic tylko ludzie o specjialnej budowie bioder to gadka kogoś kto nigdy nie miał dość samozaparcia aby się codzien rozciągać (potrzebna jest silna wola i tyle!!!. Nie wolno sie opieprzać).
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat

w tej chwili macham je jak chce i kiedy chce.


Zakładam ze nadal się tak intensywnie rozciągasz (1h dziennie), czy macha szpagaty bez rozgrzewki juz teraz?
  • 0

budo_plastus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pabianice

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
Nie od roku sporo przystopowalem rozciągam sie max 2-3 razy w tygodniu i to nie dłóżej niz ze 30 min( ale to absplutne max), po prostu bardzej już nie potrzebuje sie rozciagać. Mimo tego przystopowania bez rozgrzewki robie szpagat na krzesełkach ( może nie jest to jeszcze tak ladnie jak powiedzmy Van Dame ale zawsze :-) )

Nie chwalac sie od miesiaca (ale to po odrobinie rozgrzewki itp.) biore siostre na jedno udo,waży 45kg, i wytrzymuje na krzesełkach z nią z 3-5 sekund ( jestem z tego dumny!!!!!!!)

Jeszcze jedno we wakacjie mam zamiar ostro popracować ażeby stojąc na jednej nodze drugą podnieść , wyprostować (to robie) ale w taki sposob aby stopa byla blisko głowy...nie wiem czy dobrze opisalem o co mi chodzi. [/code][/list]
  • 0

budo_folken
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
łał :) :) :) wola rządzi :wink:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat

No dobra, techniczne pytanko :) : kiedy sie rozciagacie z rana czy wieczorem ?
I kiedy jest teoretycznie lepiej ??

Najlepiej rano zrobić sobie 0,5 - 1 godz. rozciągania dynamicznego, co pozwoli rozruszać ciało na cały dzień. Potem - już na treningu - po rozgrzewce też rozciąganie dynamiczne, trening właściwy i na koniec rozciąganie izometryczne i/lub statyczne relaksacyjne.
  • 0

budo_plastus
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pabianice

Napisano Ponad rok temu

Re: Szpagat
No co troche odpoczynku za tą silną wole mi sie w końcu należy :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024