Skocz do zawartości


Zdjęcie

Capoeira-dyscyplina olimpijska?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Slyszalem niedawno o pomysle zgloszenia Capoeiry Miedzynarodowej Komisji Olimpijskiej,jako sportu olimpijskiego.
Interesuje mnie wasze zdanie na temat,czy zrobienie z Capoeiry dyscypliny olimpijskiej ma sens(?).

Moim zdaniem pomysl ten jest totalnym absurdem,ale sa ludzie,ktorzy angazuja sie wyjatkowo w tej sprawie.Capoeira nie jest ,wedlug mnie,sportem,ktory nadawalby(pasowalby) sie na igrzyska olimpijskie.Mija sie to bowiem z przeznaczeniem Capoeiry i jej istota.Wydaje mi sie,ze trudno by bylo wprowadzic w Capoeirze punktacje jak w boksie,judo,TKD itd.A jak inaczej wylonic zwyciezce?Kto bedzie w jury?
Mysle tez,ze wiekszosc Capoeiristas (i Mestres) wypowiadaja sie negatywnie na ten temat,ale jednak ktos dazy(l) do zrobienia z Capoeiry "typowego sportu",w ktorym najwazniejsza jest rywalizacja.

Kiedy o tym uslyszalem,najpierw sie smialem,bo uwazam,ze doprowadziloby to,do ujednolicenia Capoeiry,co byloby straszne.W koncu,ktos musialby oceniac albo w walce albo w pokazowej solowce,kto robi lepsza Capoeire.W gimnastyce ten system jest dobry,ale w Capoeirze nie mialoby to w ogole sensu(!).

Ja jestem bardzo przeciwny temu pomyslowi,ale licze na wasze komentarze na ten temat.
  • 0

budo_lena
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Capoeira jako dyscyplina olimpijska?Pierwsze słyszę...Należałoby sobie zadaćź dwa pytania:
1)czy w ogóle jest to możliwe?Moim zdaniem nie,ponieważ trzeba by wprowadzić ujednolicenia,sztywny regulamin,zlikwidować różnice między grupami,raz na zawsze ustalić,co jest dozwolone a co nie.W obecnej sytuacji istnieje tak wiele grup,znacznie różniących się sposobem wykonania technik,arsenałwem dozwolonych technik(np.ręcznych),że porozumienie między nimi i ustalenie wspólnych reguł wydaje mi się niemożliwe,a nie ma jednej grupy uznawanej za "wyrocznię",mającej bardzo duży autorytet.
Poza tym jak decydować o wygranej? :roll: Zwycięzca to ten,który rozłoży przeciwnika na łopatki,czy może ten,który zdobędzie uznanie sędziów (ocena stylu,jak w konkurencji ujeżdżenia w jeździectwie)
2)czy warto do tego dążyć?Przyniosłoby to na pewno popularyzacę capoeiry,zainteresowanie sponsorów(sprawa finansów niestety jest istotna),a może wprowadzenie zajęć z capo do szkół... :lol: Ale wiązałoby się ze zubożeniem capoeiry,dla mnie jej piękno tkwi głównie w jej wielopłaszczyznowości,bogactwie,możliwości wyboru...To już jednak sprawa subiektywna :wink:
Warto też popatrzeć na inne sztuki walki:judo ma jasne przepisy i jest dyscypliną olimpijską,karate próbowało,ale spory personalne nie pozwoliły na wypracowanie jednego regulaminu,kunf-fu też nie jest jednolite,i dlatego dyscypliną olimpijską raczej nie zostanie.Piaba-chyba pożyczę Ci książkę o taekwondo,które w ciągu tego wieku uzyskało popularność i dostęp do igrzysk,ale tam były osoby charyzmatyczne,autorytety potrafiące innym narzucić swoją wizję taekwondo.I też były spory-warto czy nie warto ujednolicać tkd(niektórzy nawet proponują nazywanie tkd sportowego-taekwon,bez końcówki-do,oznaczającej drogę w sensie metafizycznym)Taekwondo zyskało popularność,ale się podzieliło(WTF,ITF,GTF)i niestety widać wiele wypaczeń w klubach trenujący tylko "sportówkę" :cry:
I jeszcze zostaje pytanie-capoeira to sztuka walki czy sport? Ale o tym już nie będę pisała,tylko zahamuję moją logoreę :D
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Ja juz o tym gdzie indziej pisalem. Tak jak sie to dzialo z innymi sztukami walk, capoeira na olimpiadzie nie bedzie juz capoeira. Rownie dobrze moglaby sie stac elementem z zakresu gimnastyki ;) Bzdura. Szkoda gadac.

Trzeba by ja zwazyc, zmierzyc, podzielic na kategorie. Poza tym jak ja oceniac? Spiew/gra odpada, razem z tym odpadnie 90% tradycji Capoeira. Zostanie dwoch graczy grajacych ze soba. Oka. I co dalej? Kto, jak i co ocenia??

Cos jak formy kickboxingu do muzyki, albo łyżwiarstwo figurowe ;) Sorka, wole skakac z qmplami na sali :)

Moim zdaniem temat niegodzien dyskusji, ale pisze zeby bylo wiadomo czemu.
  • 0

budo_radosna
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wejherowo

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
no powiedzmy, ze nawet capo byloby na olimpiadzie (choc mi sie ten pomysl nie podoba) i kto niby wygra? ten, kto zabije przeciwnika? nieeee.... w capoeira chodzi o piekno i tradycje (o czym wspomnial uirapuru). nie mozna tego przekladac na jakies oceny... to by zniszczylo cale piekno tej sztuki i uczynilo w niej "zwyczajna"... :/
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Jest sobie kung-fu i jest sobie wushu(nie wiem czy to sport olimpijski, ale mi sie podoba i moim zdaniem to sie nadaje na Olimpiade). Mozna by stworzyc cos podobnego z capoeira.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
mysle, ze nie byloby problemu z ocenianiem capo na olimpiadzie (w koncu byly turnieje w latach 60-80 i nie bylo z tym (chyba) wiekszych problemow) natomiast zagrozenie jakie ja widze jest takie, ze wiele dzieci zaczeloby trenowac capoeire "pod olimpiade".
katorznicze treningi kilka razy dziennie, nastewienie na wynik, pelna rywalizacja, co za tym idzie pewnie i doping oraz wszystkie inne negatywne aspekty, z ktorymi mamy do czynienia w sportach, ktore juz sa olimpijskimi.
w tej formie capoeira zatracilaby swoj element folkloru i kultury afro-brazylijskiej, stracilaby element zabawy, ktory wedlug mnie jest jednym z najwazniejszych, stracilaby swoja indywidualnosc, kazdy zawodnik, prezentowalby niemal identyczny styl gry - styl najlepiej oceniany przez sedziow. tych negatywnych elementow jest oczywiscie o wiele wiecej.
sa rowniez pozytywne elementy. capoeira olimpijska - tak jak pilka nozna - dalaby wielu dzieciom szanse ucieczki z favel i biedoty, stworzylaby o wiele wieksze mozliwosci. na sport olimpijski sa rzadowe dotacje, powstalyby pewnie nowe centra capoeira, najbardziej utalentowanym zawodnikom fundowanoby stypendia. itd. itp.

kazdy kij ma dwa konce, tylko czy warto poswiecac jedno kosztem innego ale o tym powinni decydowac brazylijczycy, poniewaz to oni maja cpaoeire w sercu a takze w krwi.
  • 0

budo_canario
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Doping i tak juz jest. Myslicie skad sie biora tacy fajni duzi capoeiristas? Fakt ze odzywki i silownia jest mile widziana ale sa przyklady ocierajace sie troche o absurd i bardziej klasyfikuja sie do kategori strongman'ow (no moze przesadzam troche).

Co do olimpiady to ciekawa kwestia bylo by rozpatrzenie w ktorym kierunku sklaniala by sie ta sztuka? W artyzm czy w walke?
Jako czystej walki sobie jako takiej nie wyobrazam ale z drugiej strony niektorzy czuli by sie obrazeni jezeli Capoeira stawialo by sie na rowni z ginmastyką artystyczną.

Ot ciekawa zagwostka...

P.S. Pamieta ktos krotka wstawke artystyczna "ala" Capoeira na Igrzyskach Zimowych w Atlancie (dobrze mowie?? Moze pamiec mnie zawodzi). Calkiem spora ekipka w kolorowych dresach wesolo sobie skakala capoeira do rytmow funky. Widzialem jakies berimbau ale nikt ich nie uzywal.
Ciekawe czy taka ma byc przyszlosc naszego ulubionego sportu... Jezeli tak to moze ja od razu zaczne grac w bierki...
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Canario, to bylo zamkniecie zimowej w Salt Lake City, skakała Abada i Capuraginga, ale to nie mialo wiele wspolnego z Capoeira bo nie mialo miec ;) To byla zamierzona choreografia i nikt tego nie nazywal Capoeira, mialo to do niej nawiazywac :)

Z reszta zauwazylem, ze sami brazylijczycy nie wiele o niej wiedza. Mam od kolegi film promujacy turystyke Brazylii, robiony przez Brazylijczykow i... no comments ;) 5 minut ... hmm... konsternacji, zastanowienia, moze maly usmieszek, boooosz...
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Tym bardziej,ze Capoeiristas wystepowali przy muzyce Earth,Wind&Fire.
To raczej byl pokaz taneczny:)niz roda lub pokaz Capo.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Moim zdaniem to bzdura z ta olimpiada, wpychanie sie tam na sile i nie wiadomo w jakim celu. No moze promocja. Rozwoj? Bynajmniej. Co najwyzej regres.

To tak jakby ktos na Olimpiade zaproponował Wędkarstwo Podlodowe, Warcaby, downhill rowerem po osniezonym sotku, albo Pici Polo na śniegu. Bez obrazy dla Capoeira, ale niektore rzeczy powinny zostac na tyle anonimowe, na ile sa ;) Chodzi mi o to, ze nadmierny rozglos moim zdaniem tylko zaszkodzi Capoeira :) Patrzcie na inne sztuki walki. Dziwia mnie 9 latkowie popieprzajacy po sali w czarnych pasach.

Sorka, stopien zobowiazuje do wiedzy na temat walki, kultury, wlasnego ciala, a nie skakania salt, innych bajerow, czy lamania desek i poprawnej kata. Wybaczcie, dla mnie to juz smiech na sali i piaskownica. A to wlasnie sie dzieje dzieki obecjej komercjalizacj MA. Wielkie bum na BJJ, mma, rodzine Gracie itd. na tzw "skuteczna walke". Prosze bardzo, ekstra, rozwoj rozwojem, ale co jesli tego bedzie za duzo i za szybko?
  • 0

budo_canario
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
to tak jak z tymi drugami bojowymi :D Co bedzie jak bedzie za duzo i za szybko ?

Zapasc i atrofia...
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
Uirapuru, co do boomu na bjj - w Polsce coraz wiecej ludzi wie, co to jest capoeira, natomiast o bjj malo kto slyszal :wink:

Obrazowo: o bjj wie teraz tylu Polakow, ilu 3 lata temu wiedzialo o capoeira. Niestety [choc ma to i swoje zalety] to wlasnie capo jest teraz na tapecie i w gazetach trafisz na wiecej artykulow o niej niz o stylach 'oklepanych', jak karate czy kung fu.

Nie ma niestety juz tej otoczki, ludzie wiedza co to jest capo, choc czesto bardzo pobieznie, i powtarzaja durne stereotypy [ile razy slyszeliscie tekst 'no i co ktos na ciebie wyskoczy na ulicy a ty staniesz na rekach?'].

A co do olimpiady i w ogole zawodow - pomylka moim skromnym zdaniem.
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira-dyscyplina olimpijska?
To, ze o Capoeira czy Bjj ludzie maja blade pojecie (lub nawet jego nie maja) o niczym nie swiadczy. Prawda jest taka, ze o jak mowisz 'oklepanych' stylach maja pojecie mniej wiecej takie samo. Nie kazdy Polak w przeciwienstwie do Was jest przeciez zainteresowany MA.
Wracajac do tematu, nie mam nic przeciwko promocji Capoeira we wszelakich formach, jednak pomysl wprowadzenia jej na olimpiade malo podoba mi sie. Nie tyle ze wzgledu na w/w argumenty, co na moj sposob postrzegania olimpiady. Juz jest i tak za duzo dyscyplin, ktore pasuja do idei olimpiady jak piesc do nosa. Jezeli MKOL bedzie dalej prowadzil taka polityke to za pare lat dyscyplinami olimpijskimi stana sie: puszczanie wiatrow czy wczesniej wspomniane pici polo na sniegu. Chociaz moge sie mylic, moze Capoeira na olimpiadzie to dobra droga rozwoju zarowno dla Capoeira jak i olimpiad, ale czy na pewno? Pamietajcie o kiju o dwoch koncach :!:

Pozdrowka!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024