Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sila w Bjj


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Sila w Bjj
Czy Bjj nadaje sie dla kobiet ? Ciezko mi powiedziec.
Ogromna wiekszosc osob cwiczacych to wlasnie faceci. Nie jest to sport typowo kobiecy.
Kobieta o ktorej mowa chce sie uczyc parteru. Wie czego chce. Nie od dzis jest oczywistym faktem ze najwiecej parteru jest w bjj wiec po co wogule pytac ? Tak jak by ktos chcial sie nauczyc uderzac rekoma i pytal sie czy najlepszy do tego bylby boks ;)
Odnosnie teori o oporowaniu i sile w parterze. Nie czarujmy sie. Sila jest potrzebna i to bardzo. W walce malo co sie zrobi jezeli nie ma sie sily. Sprawa umiejetnego zastosowania swojej sily jak i innych atrybutow nie tyczy sie tematu.
Gdyby bjj bylo systemem gdzie sila przeciwnika,a wiec przewaznie i jego masa, jest niwelowana nie byly by potrzebne kat wagowe na zawodach Bjj. Te jednak sa. Bjj to system grapplerski jak kazdy inny. Specjalizuje sie jako jedyny w walce na ziemi co czyni go wyjatkowym pod tym wzgledem. Wszystko.
Ta kobieta chce pocwiczyc bjj aby byc zawodnikiem ? Czy aby umiec sie bronic na ziemi w przypadku napasci ? Jezeli chodzi o samoobrone to raczej sugerowalbym poszukac czegos innego. Bjj jest mlode i narazie nie ma programow samoobrony kobiet na bazie bjj.
Amen.
  • 0

budo_phcthulhu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Hast, niestety nie zgodze sie z tym co mowisz.

Probujesz podwazyc naczelny fundament BJJ, a mianowicie technika ponad sila.
Sila ma drugorzedne znaczenie, jesli jest duza roznica w technice. Na zawodach BJJ sa kategorie wagowe, poniewaz startujacy maja pojecie o BJJ, czasem bardzo zblizone, czasem mniej, ale zawsze maja pojecie.
Na ulicy kobieta bedzie walczyla z gosciem raczej bez pojecia lub nie spodziewajacym sie obrony, wiec ma duza szanse zastosowac technike.

Jesli chodzi o trenigu z facetami to ciagle przychodza nowi, wiec jest szansa kulania sie tez z ludzmi bez pojecia. Poza tym kobieta na wysokim poziomie techninym w BJJ jest w stanie kulac sie z silniejszymi nawet z pojeciem (moze nie wygra, ale jest uda jej sie bronic przez dlugi czas to juz sukces, przeciez nie chcemy stworzyc maszyny do zabijania, tylko kogos kto bedzie potrafil sie obronic na ulicy). Wlasnie to odroznia BJJ innych systemow.

A jesli chodzi o wykorzystanie BJJ w samoobronie kobiet, to Pawel Drozdziak robi kawal dobrej roboty.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Technika ponad sila ? True. Ale warunke podstawowy: nasz przeciwnik nie umie chwytac. Ja nie zakladam takiego przypadku. Masz wieksza sile: szybciej skonczysz walke. Jak przeciwnik nie chce dac nam reki to dzieki sile sami ja wezmiemy ;)
Acz przeciez adepci wielu silowni czy bramkarze o wymiarach szafy do ubran maja ciut inne pojdescie. Otoz to sila i rozmiary decyduja czy dadza sobie rade czy nie.
Jak widac 2 totalnie odmienne poglady na te sama sprawe: radzenie sobie z, teoretycznie, leszczami.
Odnosnie obrony kobiety na ulicy to z tego co wyczytalem z prac pana Drozdziaka to wynika ze problemem nie jest technika ale opory kobiety przed jej zastosowaniem. Nie w technice twki blad a w psychice. Problem ten zreszta tyczy sie nie tylko kobiet.
Slaba facet o wysokich umiejetnosciach w bjj tez sie moze dlugo bronic. Nie widze powodu aby wyrozniac kobiety pod tym wzgledem jak takie same prawidla dzialaja na ogul na facetow.
Zreszta to juz temat jest do dzialu ulica czy samoobrona kobiet.. a na ulicy to sprzet wszelaki kroluje ;)

P.S
Zeby nie bylo to ja caly czas optuje za technika nad sila. Tyle ze nie neguje calkowicie sily bo tego sie nie da.
  • 0

budo_boidae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj

Technika ponad sila ? True. Ale warunke podstawowy: nasz przeciwnik nie umie chwytac. Ja nie zakladam takiego przypadku. Masz wieksza sile: szybciej skonczysz walke. Jak przeciwnik nie chce dac nam reki to dzieki sile sami ja wezmiemy ;)

No wogole jak mozna takie bzdury pisać.Hast ale Ty przecież chyba ćwiczysz Bjj.Może u was jest jakieś inne podejście do sprawy techniki w Bjj.Ja walczylem wielokrotnie z wiekszymi ,silniejszymi i z takimi co nie mieli pojecia o chwytach,jak i z takimi co mieli doswiadczenie w chwytach i jakos wygrywalem.Ciekawe-jezeli mieli pojecie o chwytach i byli silniejsi to czemu poprostu nie wzieli sobie mojej reki do dzwigni?I to jest pytanie kluczowe.
W Polsce mialem okazje spotkac sie juz z paroma mistrzami Bjj(Roy Harris,Joe Moreira,Mario Stapel,Aleksandre Carneiro,Andreas Schmidt) i jakos zaden z nich nie wpominal o robieniu czegos na sile, czy zabierania czyjejś ręki na sile do dżwigni.Byla mowa o wyczuciu,wykorzystywaniu masy i przestrzeni,o dokladnosci itd.Nie wiem czemu bysmy mieli sie z nimi nie zgadzac.
Odnosnie bramkarzy to zupelnie innna sprawa.Rola brakarza jest umiejetnosc doslownie wyniesienia goscia z klubu itp, ale przedewszystkim ma on budzic respekt lub poczucie bezpieczenstwa.Ale to zupelnie inna bajka.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
boidae: Otoz to ! Bramkarz ma stwarzac wrazenie i poczucie ze nic mi sie nie stanie z reki trzeciej. Tyle ze to automatycznie oznacza iz on sam chyba czuje sie bezpiecznie a podstawy ma w swojej sile i masie. Przyklad podalem po to bo jest przeciwny wzgledem zasad bjj ktore dosc dobrze znam. Przyklad pokazuje latwo ze sila ma znaczenie. Chyba ze widziales gdzies malego bramkarza-super technika ;)
Jeszcze raz do Ciebie. Trening i seminaria to na ogul technika i tego beda Ciebie uczyc. Zycie i zawody to inna para kaloszy. Mialem na mysli wlasnie te 2'ga gdzie sila, oprucz szeroko pojetej techniki bez ktorej sie nic nie da zrobic, ma znaczenie, nie liczac gry pod przepisy ;-)
Za to znam 1 przypadek jak gosc caly czas rzezbil technike i byl i jest swietnym technikiem. Mial pecha bo sadzil ze to starczy aby startowac w zawodach, inymi slowy ze to starczy do walki. Delikatnie mowiac olal sprawe sily i wytrzymalosci. Aktualnie nie wystartuje w zadnych zawodach i raczej sie nie zapowiada aby to sie zmienilo.
A sprawa sily jest jeszcze jedna. To jak jestes silny wplywa na to jak i czy poradzisz sobie z przeciwnikiem. Patrz na zawody w Bytomiu gdzie wiekszosc technik byla w prosty sposob neutralizowana poprzez sile. Bez uzycia sporej sily watpie aby jaka kolwiek dzwignia doszla do skutku (Pamietam jak dzis: gosc zgiol reke majac ja w pelnym wyproscie w balaszce).
Technika - TAK, ale bez sily to to wiele nie da. Moze na sali trenigowej.. na zawodach nie bedzie tak latwo.
  • 0

budo_iuvenis
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Sprawa wydaje mi się dość oczywista lepiej być silnym niż słabym.Oczywiście technika,wytrzymałość,wyczucie,rozciągnięcie, ogólna sprawność są potrzebne i pewno ważniejsze jednak gdy spotyka się dwóch wyszkolonych zawodników o podobnej technice itd, to wtedy siła bedzie decydowało o wygranej
  • 0

budo_mangha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 241 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Zgadzam się z Tobą, Hast. Uważam, że BJJ nadaje się dla kobiet, gdyż również one mogą i powinny ćwiczyć siłę. Moim zdaniem, jeśli poważnie podchodzi się do sportu walki, w szczególności opartego na chwytach, nie można pomijać regularnych treningów siłowych. Masz rację - sama technika nie wystarczy, jeśli zawodniczka nie ma odpowiednio mocnych mięśni (wszystkich mięśni). Podobnie jest z różnicą masy. Zresztą prosty przykład - kobieta ważąca np. 60 kg znajduje się np. w pozycji bocznej kontrolowanej przez stosunkowo silnego gościa ważącego 100 kg. Nie wiem, jak reagują inne kobiety, ale ja w takim układzie po prostu nie mogę złapać oddechu - nie ma mowy o wykonaniu techniki, dopóki gościu nie poluzuje.

To, że ktoś jest większy czy silniejszy oczywiście nie gwarantuje wygranej walki czy zawodów, jeśli są braki w wyszkoleniu...

Co do obrony - BJJ jest świetnym sportem do rozwijania ciała, do zawodów, a w pewnych sytuacjach ulicznych może być bardzo pomocne. Na pewno jednak bardziej pomocna jest dobra broń i umiejętność jej stosowania.
Dla samoobrony powinno się ćwiczyć samoobronę :)
  • 0

budo_edipro_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tychy
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj

Podobnie jest z różnicą masy. Zresztą prosty przykład - kobieta ważąca np. 60 kg znajduje się np. w pozycji bocznej kontrolowanej przez stosunkowo silnego gościa ważącego 100 kg. Nie wiem, jak reagują inne kobiety, ale ja w takim układzie po prostu nie mogę złapać oddechu - nie ma mowy o wykonaniu techniki, dopóki gościu nie poluzuje.


Moim zdanie to głupi przykład bo ja pod takim klosem też bym plułoczami jak bym chciałtylko lerzeć i kombinować ... dużo zależy tu od ustawienia ciała bo normalne że jak będzie napierał na brzuch to mu obiad zwrucę ale jak położę się bokiem to mało co poczuję. Takich przypadków jest nmóstwo i to w każdym sporcie ... nie porównujcie 100 kg kloca z 60 kg człowieka bo to jak porównywać mercedesa z maluszkiem ... większy silnik itp. Sprawąoczywistą i sprawdzoną jest że przy dużej różnicy wagi i siły jeśli ten cięższy nie ma pojęcia o BJJ to nie ma szans z słabszym technikiem i tak jest w każdym sporcie więc bezsensu takie tematy.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Technika ponad sila to haslo przewodnie BJJ , ale jak i wszystko nie bardzo to sie sprawdza na codzien.
Panowie ile w waszym klubie jest technikow mogacych sobie pozwolic na to zeby kompletnie kontrolowac przeciwnika ciezszego i silniejszego od siebie ( oczywiscie majacego jakie takie pojecie o grapplingu ).
Ludzie nadrabiaja braki techniczne , maly repertuar technik,brak ciaglosci technik i plytka strategie walki wlasnie sila , szczegolnie widac to u ludzi poczatkujacych , cwiczacych BJJ rok czy dwa , i walk ich to szarpanina , gdzie ambicja i sila wypiera kompletnie technike.
Sam waze obecnie 115 kg , kulalem sie juz z i purpurami i z 6 danem . Oczywiscie , walka z ludzmi na poziomie czarnego pasa to przyjemnosc , on nie szarpie , nie siluje sie z toba , tylko plynnie przechodzi z techniki do techniki ,czekajac az sie zgubisz i nie nadazysz z kontrami i tu trzeba przynac ze czasami trzeba walczyc silowo i wykorzystac przwage swojej sily i masy zeby wyjsci z techniki , ktora za pozno juz jest skontrowac czy po prostu przerwac garde.
Wydaje mi sie ze sila pomaga wlasnie w defenzywie , przy wykonywaniu technik konczacych , jezeli nie masz wielkiego pojecia ja zrobic dokladnie jakas technike , to twoj lepiej wyszkolony przeciwnik zawsze sie wywiniei twoja sila na nic sie nie zda.

Czy BJJ , jest dla dziewczyn , nie dla mnie.Sadze ze SW ogolnie nie sa dla kobiet.
SAmoobrona , dziewczyna powinna sobie znalesc faceta ktory ja bedzie broni i nie platac sie sama w nocy po ulicach :wink:
  • 0

budo_mareks
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Seiken,
Duzo madrych rzeczy w tym poscie mozna znalezc. Ja bym dodal taki truizm: im wiecej techniki tym mniej sily.
Na temat dziewczyn mam zupelnie odmienne zdanie. Uwazam, ze bjj jest dla kobiet jedna z najlepszych opcji. Znam doskonale dziewczyny z bjj z ktorymi trudno wygrac nawet czarnym pasom. Ale szanuje Twoja opinie, moze po prostu nie trafiles jeszcze na te " swoja" ktora Ci da wycisk :D .
Pozdrawiam!
  • 0

budo_boidae
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Panowie
Hast jest przykladem , ze poprostu w Polsce niewiele jest jeszcze ludzi ktorzy pojeli koncepcje Bjj.Chodzi mi oczywiscie o podejscie do sily i techniki.Oczywiscie coraz wiecej ludzi cwiczy, sa zawody ale nie znaczy ze ludzie bioracy udzial w nich wiedza o co chodzi.Mamy wiele przykladow jak w Polsce dobry technik przegrywal z laikiem o duzej sile.Przyklady z polskich zawodow w Bytomiu czy gdzies jeszcze nie maja znaczenia.Nie wszedzie instruktorzy odpowiednio nauczaja techniki Bjj i jej zastosowania w walce sportowej.Ja tez walczylem z paroma czarnymi pasami i przyznam ze dysponowali duzo sila, ale jej nie uzywali.Uzywali techniki.Przechodzili z jednej techniki do drugiej-jak nie to, to co innego itd.Za pare czy kilkanascie lat dopiero zaprocentuje praca nad technika podczas sparingow-mowie caly czas o polskich warunkach.Brazylijczycy bardzo gardza uzywaniem nadmiaru sily w Bjj.Uwazam ze powinnismy sie zaczac sie z tym utozsamiac, a nie wypisaywac na forach ze sila jest bardzo wazna w Bjj.Najpierw technika -pozniej sila.Postep lezy w technice i jej rozwijanie i szlifowanie nie ma konca, a sila ma swoje granice.
  • 0

budo_mareks
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
boidae, mysle, ze masz absolutna racje. To znaczy jesli idzie o technike, nie wiem jak jest w warunkach polskich z nauczycielami, mam nadzieje, ze nie jest zle, zreszta doswiadczenie uczy, ze Polacy dobrze sobie radza z tego typu sportami, i niech przykladem bedzie judo (a niesportowej beczki aikido). Tez poczatkowo byly problemy, a potem okazalo sie, ze stalismy sie liczacym krajem na arenie tego sportu. Uzywanie sily przez malo doswiadczonych graczy bjj jest naturalnym odruchem (jestem tego najlepszym przykladem :D ) ale wszystko w procesie nauki przychodzi stopniowo.
Jestem pod wrazeniem rozwoju bjj w Polsce i imponuje mi zapal polskich stylistow, pomimo naturalnych trudnosci jakie stoja im na drodze. Zycze dalej takiego zapalu a niedlugo Polska bedzie potega bjj.
Pozdrawiam, Trzymacho!
Marek
P.S.
Jesli moge sluzyc jakakolwiek pomoca to dajcie mi znac, ja trenuje w bandzie Saulo Ribeiro (ale nie z nim, niestety, tylko z jego czarnymi pasami). Moze jakis staz albo oboz, nie wiem... sami pomyslcie.
  • 0

budo_mareks
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Marek, nie moge wyslac do Ciebie email, dostaje "permanent fatal errors"
Masz jakis inny address?
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Ej chłopaki... nie pie... głupot. W każdym stylu walki niby nie używa się siły... Wierzba łatwiej przeżyje burze i inne pierdoły. Ale to jest niemożliwe, że walka na porządnym poziomie odbywa sie bez siły, siła jest potrzebna i na prawde uważam że jak ktoś mówi, że nie jest potrzebna to pieprzy głupoty... Po prostu aby zastosować niektóre defensywne i równie dobrze ofensywne techniki trzeba użyć siły. Nie można wierzyć we wszystko co powiedzą np. Gracie.
  • 0

budo_|mm0rta|
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Tak swoją drogą ttto przecież Gracja'si tez mają sporo silki ... Pewnie by nie jednych połamali gdyby chcieli ale tu nie oto chodzi że siła nie jest wymagana w Bjj bo wiadomo że im się jest silniejszym tym lepiej tylko oto tu chodzi że dobrą techniką można nadrobić braki siły i zwyciężyyc nawet z ddużo cieższymn i silniejszym co było nie raz udowadniane...
W porownaniu z innymi sztukami walki jak np. box w Bjj siła jest na drugożędnym miejscu ... Zresztą co tu dużo mówić trzeba mieć i to i to :P
- Pozdrawiam :)
  • 0

budo_mareks
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Robaq,
Jak by Ci to wyklarowac...Sztuki walki rozwinely sie po to, zeby pokonac przeciwnika. Od dosc dawna wiadomo, ze ludzie sa rozni i czasem przychodzi walczyc z kims silniejszym...jesli bedziesz polegal na konfrontacji silowej z silniejszy to zgadnij co? Dostaniesz wp... i tu dochodzimy do sedna. Jesli tylko sila jest brana pod uwage to po co sztuki walki? Chodz na silownie i bedzisz najlepszy fighter swiata.
Zycie nie jest takie proste, niestety. Od dawien dawna juz wiadomo, ze z silniejszym przeciwnikiem da sie wygrac pod warunkiem, ze ma sie nad nim przewage techniczna, albo zastosuje sie technike, ktora go zaskoczy. I juz! Dobrze wykonana technika bjj nie wymaga zwykle sily poniewaz dziala sie wiekszymi grupami miesni (np: grzbiet, uda) na mniejsze (np biceps) przy takim podejsciu nawet duzo slabszy moze rozstrzygnac walke na swoja korzysc. I tyle. Ja wygrywalem z silniejszymi i ciezszymi przeciwnikami, i szczerze mowiac latwiej mi z nimi idzie niz z dobrymi technikami. Pozdrawiam!
Dosc rozgarniety jest ten gosc na Twoim logo, hie hie.
Marek
  • 0

budo_mareks
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Powiem tak,
Z pakowania na silowni nic mi na macie nie przybylo. Cwiczenie techniki dalo mi zauwazalny postep. Moze dla Ciebie Robak lepsze jest odwrotne podejscie. Choc szczerze mowiac watpie.
Zauwazcie, ze znaczenie techniki podkreslaja doswiadczeni goscie. Nie slyszalem nigdy, zeby jakis fighter (niezaleznie od stylu) mowil, ze sila jest wazniejsza od techniki. Latwiej nadrobic brak sily niz brak techniki. Od tyle.
Pozdrawiam
Marek
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
Hmm, nigdzie nie napisałem że siła jest ważniejsza! napisałem że jest ważna! a to jest prawdą... bo bez siły ani rusz. Musisz tej siły troche mieć aby w ogole coś zrobić temu 100 kilowemu gościowi... Technika jest ważna, owszem... ale siła także.
  • 0

budo_pak0
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Sila w Bjj
NIe trenuję BJJ, ale wtrące swoje. 9 na 10 przypadków przypadków w których kobieta musi walczyć to obrona przed jednym, nieuzbrojonym mężczyzną - BJJ jest podobno najlepszą MA 1na1. Z reguły mężczyzna dąży do zejścia do parteru (w wiadomym celu), a co jest najlepsze w parterze? Często sprowadza akcję do parteru z zaskoczenia.
W innych przypadkach kobieta ma takie same szanse jak mężczyzna - nikłe.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024