Skocz do zawartości


Zdjęcie

rezonans magnetyczny, kontuzja barku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_afa
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Hello,

Czy macie doświadczenia z rezonansem magnetycznym? Badanie nie jest tanie, ale podobno pomocne w diagnostyce.

Moi doktorzy nie radzą sobie z kontuzja mojego barku. Przy ruchach reką mam dosyc ostre bóle w okolicach tricepsu, bolesnosć uciskowa występuje natomiast jedynie w okolicach łopatki. Trceps nie boli przy jakimkolwiek uciskaniu, jedynie przy ruchach. RTG i USG ramienia nie wykazują zmian. Przez kilka miesięcy diagnozą była kontuzja rotatorów, obecnie lekarze chyba juz nie maja żadnej koncepcji...

Przeszedlem juz dosyc roznorodne leczenie (okłady, bandaże, maście, przeróżne tabletki, zastrzyki sterydowe i homeopatyczne). Krótkotrwałą poprawę krótkotrwałą przynosiły jedynie sterydy przciwzapalne w okolice łopatki. No, ale ile można ładować sterydy- niszczą tkankę, itp.

W efekcie wyłączony jestem ze sportu, a to dla naprawdę sporo.

Bedę wdzięczny za wasze rady, a zwłaszcza:
-rezonans magnetyczny, czy warto?
-podobne kontuzje i jak sobie z tym poradziliście,
-naprawdę dobry ortopeda we Wrocławiu.

Dzieki

AFA
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Rezonans - bardzo warto. To najdokładniejsze bezinwazyjne badanie, jakie można sobie sprawić. Ja miałem rezonans kolana i jak zobaczyłem zdjęcia, to mi kopara opadła, z jaką dokładnością przedstawione było jego wnętrze.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
1. Czy był uraz barku, jeśli tak to jaki?
2. Czy ból zależy od ułożenia kończyny (tzn. czy są takie pozycje w których nie boli, przynajmniej przez pewien czas)?
3. Czy są zaniki tricepsa, lub znaczne osłabienie jego siły?
4. Czy są zaburzenia czucia, drętwienia lub osłabienie siły w innych lokalizacjach, np ręki?
  • 0

budo_afa
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
1. Nie było urazu, rozumianego jako złamanie, stłuczenie, upadek, itp. Kontuzja powstała od sportów rakietowych, ruch jak do serwu w tenisie

2. Zdecydowanie tak, boli przy obciązeniu bądź dynamicznym ruchu- wymachu. Podnosząć wyprostowaną ręke do góry powoli jest w zasadzie ok, jeżeli jednak skieruję kciuk do dołu jest już problem.

3. Wydaje mi się, że nie, ale staram się nie obciążać, więc trudno mi do końca odpowiedzieć. Na pewno nie w sposób zauważalny.

4. Drętwienia niewielkie, nerwobule zdarzają się w łokciu i mięśniach ręki i barku.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Istnieje ewentualność, że mamy do czynienia z tzw. rwą barkową. A to już będzie problem neurologiczny, a nie ortopedyczny. Tym samym zdiagnozowanie robi się jeszce pilniejsze. Może być konieczna tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego. I od tego proponowałbym zacząć, żeby nie eksperymentować na własnym organizmie.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku

Istnieje ewentualność, że mamy do czynienia z tzw. rwą barkową. A to już będzie problem neurologiczny, a nie ortopedyczny. Tym samym zdiagnozowanie robi się jeszce pilniejsze. Może być konieczna tomografia komputerowa kręgosłupa szyjnego. I od tego proponowałbym zacząć, żeby nie eksperymentować na własnym organizmie.

Koleś pyta o rezonans, gdzie tu eksperymenty? Lord ma rację, rezonans to najdokładniejsze bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne do tkanek miękkich. Ale.... aby zostało wykonane poprawnie, ortopeda powinien wskazać, jak ma być ułożona kończyna do wykonania badania. Zdarza się, że ktoś wykona badanie bez skierowania, operator rezonansu ustawi go w ułożeniu standardowym i dupa z badania. Tak więc zalecam taką kolejność:
1. znaleźć dobrego ortopedę
2. niech on powie, czy robić, jak robić, gdzie robić
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Najlepsza klinika ortopedyczna w Polsce, to Enelmed w Warszawie. Druga jest Carolina Medical Center też w Warszawie. Bez trudu znajdziesz namiary w internecie, warto wydać pieniądze na wizytę u specjalisty z prawdziwego zdarzenia. Leczyłem kontuzję w Enelmedzie, mają tam rezonans, tomograf i cholera wie co jeszcze. Drogo makabrycznie, ale wiesz za co płacisz. Zanim tam trafiłem, zaliczyłem tuzin znachorów, którzy gówno mi pomogli.
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Mkimura, a i ja radziłbym uwagę przy czytaniu. Mój post dotyczył tzw różnic w podejściu specjalnościowym ;) . Ortopedzi często przegapiają nieortopedyczne schorzenia (i oczywiście na odwrót). Sugerowałem ewentualne pochodzenie kręgosłupowe dolegliwości. Eksperymentowaniem nazwałem uporczywe trzymanie się jednej opcji (wcale nie takiej pewnej w świetle objawów). A dyskusji o wyższości rezonansu nad tomografem oddawać się nie chcę, choć nadmienię, że zależy to od tego, co chcemy badać.
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Mkimura, a jakim prawem krytykujesz lekarza za to, ze probuje ustalic pare faktow i pomoc doradzic w sposob maksymalnie fachowy. Troche pokory, prosze.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku

Mkimura, a jakim prawem krytykujesz lekarza za to, ze probuje ustalic pare faktow i pomoc doradzic w sposob maksymalnie fachowy. Troche pokory, prosze.

Krytykuję? A w którym miejscu? Powiedziałbym raczej, że zwracam uwagę na fakt, że porady via internet mogą nie być precyzyjne. Czy uważasz, że rady które dałem, a które opieram na własnych doświadczeniach są złe? Przeczytaj dokładnie post, gdyż mam wrażenie, że źle go interpretujesz. :?
Do Słoniaka:
Nie miałem zamiaru wdawać się w dyskusję nad wyższością rezonansu nad tomografem, która jak obaj wiemy nie miałaby sensu. W gruncie rzeczy zarówno twoje jak i moje rady sprowadzają się do jednego:
- najważniejsza jest prawidłowa diagnoza
Przy rwie barkowej, niemal zawsze występują bóle karku, oraz przykurcze mięśni karku, o których AFA nie wspomniał. Ból przeważnie pojawia się rano, a AFA twierdzi, że boli go stale. Obaj mamy szczere chęci pomóc, ale wizyta w realu, nie wirtualna będzie z dużą dozą prawdopodobieństwa skuteczniejsza. Oczywiście podkreślam, że nie próbuje się mądrzyć i nie twierdzę, że rwa barkowa jest w sytuacji AFA wykluczona i wizytę u neurologa uważam za jak najbardziej wskazaną.
  • 0

budo_afa
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Dzieki za wszystkie rady. Nie bylo oczywiscie moja intenacja wywolac jakikolwiek spór, czy też dytskusję o wyzszości tomaografu nad rezonansem.

DZIEKI

AFA
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Hehe, nie czuję się urażony :D
Co prawda nie do końca zgadzam się z wymienionymi objawami rwy barkowej (zależy od wysokości ucisku oraz jego rodzaju, czyli czy będzie korzeniowy, dokanałowy czy np. zapalny), ale całkowicie zgadzam się z niemożliwością leczenia internetowego. Chciałem tylko zwrócić uwagę i przestrzec przed wąskim i niecałościowym traktowaniem tego typu problemów (czyli o nieustalonej etiologii, nie poprzedzonych ewidentnym urazem lub schorzeniem).
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
:peace:
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku

Ortopedzi często przegapiają nieortopedyczne schorzenia (i oczywiście na odwrót). Sugerowałem ewentualne pochodzenie kręgosłupowe dolegliwości.

Hehe jak miałes kontuzję stożka rotatorów to koniecznie powinieneś sobie zrobic rezonans magnetyczny.Może słoniak ma racje i masz nadciągnięty nerw. Spróbuj tez pochodzić na zabiegi fizykalne (czyli nie same farmaceutyki). Może laser, jeśli rwa to elektroterapia. I skonsultuj to z innym lekarzem, albo z dobrym rehabilitantem. Wbrew pozora może ci on bardzo pomóc.
  • 0

budo_piotrek 33
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Mam trochę podobny problem, co prawda bark nie boli mnie aż tak bardzo, właściwie to trochę w górnej części i to tylko przy niektórych ruchach, ale mam za to opisywane przez was objawy neurologiczne. Tzn. drętwienia palców, czasem drżenia mięsni. No i wraźnie widzę, że ręka jest słabsza (właśnie prostownik). Zrobiło się to wszystko po jednym ze sparingów (parter), coś jakby chrupnęło w okolicy barku, właściwie w górnej części klatki piersiowej. Teraz ból prawie ustąpił, ale te dziwne drętwienia nie. Myślałem, że to coś w środkowej części kręgosłupa, bo bolało na począku też w okolicach łopatki. Jak to sprawdzić?
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Szybko! :)
  • 0

budo_afa
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: rezonans magnetyczny, kontuzja barku
Hello

Byłem u nowego lekarza. Mam wrażenie, że wreszcie dobrze trafiłem.

Jego rozpoznanie to uszkodzone stożki rotatorów i panewka stawowa. Być może będzie konieczna artoskopia. Póki co jeszcze kolejny rtg, tym razem obydwu barków. Czekam również w kolejce na rezonans.

Nie wszystko do końca zrozumiałem z jego diagnozy. Możecie wyjaśnić co to są i gdzie się znajdują stożki rotatorów? Może macie jakieś przewidywania co do czasu trwania i rodzaju rehabilitacji?

Pozdrowionka i dzięki

AFA
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024