Skocz do zawartości


Zdjęcie

Active Duty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_obizon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Active Duty
W opisie tego noza pojawia sie tekst:
.."Extremely sharp zero edge configuration"

Wie ktos co to jest zero edge configuration?
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Active Duty
w jakim szerszym kotekście to wyrażenie zostało użyte?
, noże busse są otoczone swoistą legendą , stal i rodzaj samej obróbki stanowią patent firmy i są ściśle chronione tajemnicą, aczkolwiek.... :) po ostatnim artykule wojohunta o jego busse i dokładnych zdjęciach samego ostrza nabrałem pewnych podejrzeń( domysłów) wysłałem ostrze do obróbki cieplno chemicznej, jak wróci to się przekonam i wtedy być może będziemy znali przybliżona odpowiedź
, wg mnie to połączenie stali , obróbki cieplnej , cieplno chem. i odpowiednio do tego wszystkiego dostosowany sposób ostrzenia koronujacy dzieło i najważniejszy.....ale mogę się mylić
pozdrawiam bodo
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Active Duty

W opisie tego noza pojawia sie tekst:
.."Extremely sharp zero edge configuration"
Wie ktos co to jest zero edge configuration?


No to ja dla odmiany na temat :)

Zero Edge oznacza, że szlif główny schodzi do samej krawędzi tnącej. A więc nie ma tego dodatkowego szlifu, który w 99% noży nadaje klindze właściwą ostrość. Co to daje? Ano najmniejszy z możliwych kąt krawędzi tnącej ale wciąż wspieranej przez całąszerokość klingi. Czyli ostrze ekstremalnie ostre a do tego mocne. Oczywiście zrobienie noża w ten sposób jest dość trudne, wymaga precyzji i baaardzo spokojnego szlifowania aby nie przegrzać krawędzi tnącej... Jedyną wadą jest to, naostrzenie tego noża to niezła zabawa i wymaga sporo wprawy. I dużego płaskiego kamienia.

Nożyki takie powstają główne jako "custom". Nie znam typowego noża produkcyjnego z konfiguracją Zero Edge. Za to robi takie Jerry Busse, Ernest Emerson, Steve Corkum i jeszcze paru mistrzów...
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Active Duty
no to ja dalej nie na temat :)
właśnie tylko z jednostronnym szlifem ostrza może dobrze współpracować powierzchnia szlifu głównego obrobiona cieplno - chemicznie, (przyjałem , że to jest oczywiste, że szlif jest w tym nozu jednostrony)tworzy sie wtedy ostrze bimetaliczne w swojej strukturze, podobnie jak samoostrzące się narzędzia do obróbki metali
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Active Duty

przyjałem , że to jest oczywiste, że szlif jest w tym nozu jednostrony

No to źle przyjąłeś... co ma Zero Grind do tego, czy ostrze jest chisel, czy nie? na prawdę nie wiem o czym mówisz...

Dołączona grafika
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: Active Duty
ok, odklepuję , proszę nie kopać

pisząc "szlif jednostronny" mam na myśli jedynie naostrzony (sharp)jednostronnie a nie chisel..........

rzeczywiście z punktu widzenia pytania o "zero grind" jest to odp nie na temat, ale w mój pokrętny sposób dotyczy tego właśnie ostrza,
  • 0

budo_obizon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Active Duty

Zero Edge oznacza, że szlif główny schodzi do samej krawędzi tnącej


Dzieki!!!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024