Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stroje, szczegłóły, historia, symbolika - plizzz o info


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Stroje, szczegłóły, historia, symbolika - plizzz o info
Do wszystkich zorientowanych w temacie : Potrzebuję wszelkich informacji na temat ubioru w capoeira.(co ,jak ,kiedy i dlaczego?) Proszę o ewentualne odnoszenie się do tekstów żródłowych jeśli macie taką możliwość. Wasze informacje pomogą mi w pisaniu pracy o capoeira. Z góry dzięki. Interesują mnie szczegóły, a nie ogólniki jakie można znaleźć na większości stron. Chcę zrobić porządny dział "Stroje" na stronkę klubową. Prosze o linki do stron gdzie jest dużo o tym.
  • 0

budo_kozi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KIELCE

Napisano Ponad rok temu

Re: Stroje, szczegłóły, historia, symbolika - plizzz o info
na stronce uirapuru jest jakas notka odnosnie stroju zobacz sam :) ja wiem, ze biale abada sa dlatego, zeby oznaczyc niewinnosc albo cosik takiego :)
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: Stroje, szczegłóły, historia, symbolika - plizzz o info
Z "REGULAMENTO INTERNACIONAL DE CAPOEIRA":

DO UNIFORME OFICIAL

Artigo 7°- Fica aprovado o Regulamento Desportivo Internacional de Capoeira, o qual é de natureza obrigatória para todos os eventos competitivos da modalidade, quer sejam encontros, festivais, torneios, campeonatos ou quaisquer outras denominaçőes que impliquem em critérios de avaliaçăo ou julgamento de desempenho com premiaçăo de qualquer natureza.

Artigo 8°- Fica estabelecido como Uniforme Oficial o seguinte conjunto padrăo:

A -camiseta de malha branca de mangas curtas e gola olímpica, trazendo ao centro o emblema da entidade a que pertencer o capoeirista e nas laterais do mesmo, abaixo das escápulas dois emblemas de 0,10 m x 0,10 m, da Entidade de Administraçăo Estadual ŕ esquerda e da Nacional ŕ direita, e quando em competiçőes nacionais o da Entidade de Administraçăo Nacional ŕ esquerda e o da FICA ŕ direita. No caso de competiçőes internacionais e a Entidade de Administraçăo Continental ŕ esquerda e a da FICA ŕ direita. A parte posterior ficará livre para eventuais patrocínios.

B -calça branca de helanca, até o tornozelo, com cinco passadores para a corda ou cordăo, com elástico na cintura, vestida sobre a camiseta, tendo o emblema de sua entidade na regiăo do terço superior do quadríceps esquerdo, num espaço de 0,10 x 0,10 m. sem propaganda na mesma ou em qualquer outro local.

C - o cordăo ou corda, nas cores oficiais, será de uso obrigatório dentro e fora das entidades de prática e em todos os eventos desportivos, sendo seu comprimento na altura do joelho, do lado esquerdo.

D- nas regiőes frias, poderá ser adotada a camisa de malha de manga longa, desde que o Regulamento do Evento assim o determine, para árbitros, mesários, ritmistas e atletas, assim como o de sapatilhas.


Szczerze to tez szukam takich informacji, w tym samym celu :)
Jakubie pomoz prosze poklon

Pozdrowka!
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Stroje, szczegłóły, historia, symbolika - plizzz o info

Chcę zrobić porządny dział "Stroje" na stronkę klubową.


Zarzuc a-dresik :)
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Stroje, szczegłóły, historia, symbolika - plizzz o info

Zarzuc a-dresik :)

Póki co to strona powstaje, jest tam trochę zdjęć i trochę tekstu.
Nie ma wiele ciekawego i teraz zabraliśmy się za nią powoli i przygotowujemy działy.
Ale "a-dresik" :) mogę zarzucić: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: Stroje, szczegłóły, historia, symbolika - plizzz o info

Stroje w capoeira nie są ujednolicone a powód tego jest dość drażliwy. Początkowo nie było czegoś takiego jak uniform, zamiast tego ćwiczyło się w codziennych ubraniach. Niektórzy twierdzą, że trend do ubierania się w Regional na biało wziął się z tego, iż ludzie grali go po udziale w niedzielnej mszy, zaraz przed kościołem, a białe koszulki i spodnie upamiętniają białe ubiory, które zwykły być modne w tropikalnej Bahii. Inni twierdzą, że biały strój pomagał stwierdzić o jakości gracza jeżeli grał nisko i nie dotknął ziemi, jego strój pozostał czysty, co świadczyło że musiał być dobrym capoeiristą. Cóż, może to być prawdą, lecz nie musi. Faktem jest, że gracze Regional zaczęli nosić białe spodnie i koszulki dopiero pod koniec XX wieku. Natomiast gracze Angola, aby się odróżniać zaczęli nosić niebieskie spodnie i żółte koszulki. Dlaczego takie kolory? Po prostu były to kolory klubu piłkarskiego Ipiranga, ulubionej drużyny Mestre Pastinhy. I Angola i Regional są także ćwiczone bez koszulek. Obecnie tylko mężczyźni grają capoeira w ten sposób, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by kobiety robiły to samo!
We wczesnych latach siedemdziesiątych rząd brazylijski był kontrolowany przez wojsko i w tym czasie chciano przekształcić capoeira w sport walki. (Wojskowi wolą sport od sztuki, bo można w nim umieszczać mnóstwo przepisów w przeciwieństwie do sztuki, rządzącej się własnymi regułami). Wkrótce też stworzono federację, a politycy zadecydowali, że capoeira stanie się sportem takim jak boks, zamiast pozostać typową brazylijską mieszanką tańca, walki i podstępu. Cóż, to nie wyszło, ale nawet dziś są tacy, którym nadal się marzy capoeira na olimpiadzie.
Gradacja w capoeira została wprowadzona w tym samym czasie. Chociaż pasy były wykonane z liny, to sam system był podobny do (i zapożyczony z) systemów używanych w judo i innych japońskich sztukach walki. Podstawowy podział był następujący:
Bez pasa - Początkujący.
Zielony - Znany jako ochrzczony, ze względu na ceremonię, podczas której gra się po raz pierwszy z mistrzem innym niż swój publicznie. Jest to bardziej praktyczny test, niż wymagający kucia i nadchodzi po roku treningów a po przejściu jest się już jednym "z tych".
Zielony i żółty.
Żółty i niebieski.
Niebieski. Na tym poziomie masz prawo nauczać, ale nie możesz otwrzyć własnej szkoły.
Niebieski, żółty, zielony i biały. Znany jako formado lub contra-mestre. Capoeiristas o takim stopniu mogą otwierać szkoły pod nadzorem mestre.
Biały (mestre).Nie przypadkowo są to kolory flagi brazylijskiej. Później niektórzy nauczyciele dodali inne kolory na użytek dzieci. Zwykle były to czerwony, pomarańczowy i fioletowy. Nie ma jednak ujednolicenia w tym systemie i tak każda grupa czy asocjacja mają swoją własną gradację i kolory pasów.


Taki tam quote. Pozdrowka!
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stroje, szczegłóły, historia, symbolika - plizzz o info
:-) mam oczywiscie tekst na temat stroju :-) oczywiscie po portugalsku :-) i oczywiscie nie mam czasu go przetlumaczyc :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024