Skocz do zawartości


Zdjęcie

Styl capoeiry: Senzala?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Styl capoeiry: Senzala?
Czy ktoś wie czym charakteryzuje się styl Senzala Capoeira? W "The Little Book of Capoeira" znalazłem takie stwierdzenia:
str. 14 "With the advent of the Regional style, the traditional capoeira style became known as Capoeira Angola. During the time when the Regional and Senzala syles eclipsed Capoeira Angola, Pastinha and group were pracitacally the only ones that still preserved the traditional style...". Można to tłumaczyć jako: "Z nadejściem stylu Regional, tradycyjny styl capoeira zaczął być nazywany Capoeira Angola. W czasie kiedy style Regional i Senzala zepchnęły Capoeirę Angolę na dalszy plan, Pastinha i jego grupa byli praktycznie jedynymi, którzy wciąż zachowywali tradycyjny styl...".
str. 16 "Ten years later, the Senzala school reached its apex with the capoeira rodas in the neighborhood of Cosme Velho and became the most famous group in Brazil, practicing and teaching a new Regional-Senzala style that would influence capoeira players all over the country." Przetłumaczyłbym to: "Dziesięć lat później, szkoła Senzala osiągnęła szczyt w rodach capoeira w sąsiedztwie Cosme Velho i stała się najsławniejszą grupą w Brazylii, praktykowanie i uczenie nowego stylu Regional-Senzala wpłynęło (nie wiem czemu tu użyto słowa "would" :P , bo mowa tu o przeszłości) na graczy capoeira w całym kraju.
Dwa razy znalazłem określenie Senzala jeśli chodzi o styl capoeira. W pierwszym cytacie wymienione są Angola Regional i Senzala, a w drugim Regional-Senzala.
Z tego co wiem to był/jest Mestre Senzala, ale głównie mnie interesuje ów styl nazwany od jego twórcy. Możnaby wnioskować, że style Senzala i Regional z czasem stopiły się w jeden styl (drugie zdanie zaczyna się od słów, "dziesięć lat później").
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl capoeiry: Senzala?
ogolnie rzecz biorac styl Senzala wywodzi z Regional i jest to mniej wiecej to co sie obecnie nazywa capoeira contemporanea (oczywiscie z uwzglednieniem dzialajacego na rzecz zmian czasu)
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl capoeiry: Senzala?

ogolnie rzecz biorac styl Senzala wywodzi z Regional i jest to mniej wiecej to co sie obecnie nazywa capoeira contemporanea (oczywiscie z uwzglednieniem dzialajacego na rzecz zmian czasu)

A co to jest capoeira contemporanea? :P Napisz coś więcej. :)

Po za tym w tej książce styl Senzala jest wymieniony obok Regional, czyli jako coś odrębnego. A "dziesięć lat później" wspomniane jest o Senzala-Regional. Więc wydaje mi się, że to nie styl Senzala powstał z Regional lecz byćmoże połączyły się te style. Więc jesteś pewien, że Senzala wywodzi się z Regional?
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl capoeiry: Senzala?
pewien jestem ze umre, natomiast o senzali wiem tyle co przeczytalem w ksiazkach m.in. tych, o ktorych piszesz na forum oraz artykulach.

conteporanea znaczy mniej wiecej obecna,praktykowana obecnie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024