Skocz do zawartości


Zdjęcie

Eksperyment


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Eksperyment
Wlasnie oglądałem niemiecki film "Eksperyment". grupa ludzi zostaje zamknięta w "więzieniu". część jest strażnikami, część więźniami.
Niby miał to byc psychologiczny eksperyment, ale część strażników za bardzo się wczuła w rolę i zaczęła bić więźniów na serio.
Jak dla mnie świetny film, dobrze przedstawiono w nim mechanizm nakręcania spirali przemocy. Niesamowite, jak ludzie mogą zdominować jedni drugich i ich upodlić.
A skąd wiem że dobrze go zrobiono?
Bo sam to WIDZIAŁEM!
nie byłem w więzieniu, ale byłem w wojsku, w szkole podchorążych rezerwy. Wszyscy którzy tam trafiliśmy, byliśmy po studiach i myśleliśmy że jedziemy na kolonie. Ale juz za murami, kiedy nas ogolono na łyso, zabroniono nosic cywilki, zrozumieliśmy że to nie żarty.
W ciągu trzech miesięcy wielu z nas wpadało w takie sytuacje, że wątpiłem czy są to jeszcze cywilizowani ludzie.
A po tych trzech miesiącach pojechaliśmy do jednostek, aby dowodzić żołnierzami z zasadniczej. Kilku z naszego poboru zostało jednak w szkole oficerskiej, aby sie opiekować nowymi podchorążymi, tak samo jak my po studiach. Kiedy miesiąc później tam przyjechałem, byłem w szoku. Moi koledzy, którzy kiedyś narzekali na rygor SAMI gnębili podchorążych! Kazali im nawet co tydzień myć okna, czego my sami nie robiliśmy ani razu!!! No i ja się zdziwiłem, jak łatwo System jest w stanie przenicować ludzi. I teraz mi się to przypomniało, kiedy obejrzałem film.
Ale nasmarowałem! czas kończyć. obejrzyjcie film.
Silvio
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment
Taki eksperyment był rzeczywiście przeprowadzony, w Angli albo w Stanach. Eksperyment był przewidziany na 3 tygodnie, przerwano go po 1 tygodniu ze względu na bezpieczeństwo uczestników(więźniów).
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment
to jest klasyczna sytuacja dla ludzi w zamknietych spolecznociach. W pudle jest gorzej niz w wojsku. Zreszta jak gadałem z ludzmi z Legii to mowia ,ze w Pl wojsko to zabawa..
przypomnial mi sie taki knot hollywoodzki "Rapa Nui" spolecznosc zamknieta na wyspie uległa dengeracji.. Schemat jest podobny.. Czyli schemat tyranii, despotyzmu , totalitaryzmu, ubezwłasnowolnienia..
no.. mozna tu duzo pisc..
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment

Wlasnie oglądałem niemiecki film "Eksperyment". grupa ludzi zostaje zamknięta w "więzieniu". część jest strażnikami, część więźniami.
Niby miał to byc psychologiczny eksperyment, ale część strażników za bardzo się wczuła w rolę i zaczęła bić więźniów na serio.

To nie było na niby, poczytaj
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
a tu strona Autora ekperymentu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment
Podobne zjawisko opisuje ksiazka i film "Wladca much", z tym ze na mnie to zrobilo duzo wieksze wrazenie, bo dotyczylo dzieci.

Polecam.
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment
Swoj droga film Wladca much tez niezly.
  • 0

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment
Władce much nieogladałem ale ogladałem ostatnio na discovery o tej ksiazce i filmie. Pokazali ten film członom ulicznych gangów w NY czy LA ikazali im porównac rzecz. "Władcy.." z ich recz. Potem to samo zrobili psychologowie.
  • 0

budo_yak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1087 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment
to jak juz jestesmy przy dowodzeniu zwierzetami to ja polece krola szczurow. masakra ksiazka, film tez ok.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment

to jak juz jestesmy przy dowodzeniu zwierzetami to ja polece krola szczurow. masakra ksiazka, film tez ok.


??? Król szczurów mówił o zachowaniu godności w skrajnych warunkach. moim zdaniem więźniowie nie stracili swojego człowieczeństwa w obozie japońskim i nie stali się zwierzętami.
Silvio
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Eksperyment

to jak juz jestesmy przy dowodzeniu zwierzetami to ja polece krola szczurow. masakra ksiazka, film tez ok.

Aleś palnął. To jeszcze "Farma dla zwierząt", Napoleon się kłania :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024