Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak robicie randori w aikido?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
To ze uke ledwo fikaja, to nie ulega watpliwosci, ale jaki stopien ma pan tori?
Po tej informacji moge cos wzglednie powiedziec na temat tego randori...

A bezwzglednie - raczej na pokaz sie nie nadawalo.
  • 0

budo_mariuszm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
U mnie w dojo inaczej.A tak naprawde to żadko się w mojej szkole robi randori :cry:
  • 0

budo_yoshin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Widać, że uke myślą o przewrocie a nie o ataku. Dlatego tori nie może wykonać prawidłowo techniki bo ataku nie ma. Ja robię randori mało płynnie ale wolę solidny atak. Jak nie zdąże z techniką staram się pchnąć uke na drugiego uke i przygotować się na atak trzeciego.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Odgrzewam temacik bo miałem okazję obejrzec niedawno jak randori w aikido w swoim dojo pojmuje Stefek S. I nie chodzi mi o randori w jego wykonaniu ale w wykonaniu jego uczniów. Jestem ciekaw opinii jak ktoś widział firm The Path Beyond Thought Dla tych co nie widzieli to pomysł Stefka polega na tym, że każe ćwiczyć uczniom roandori robione na maksa (duża szybkość, rózne ataki ale z tendencją do złapania tori i przyziemienia go na glebie, uke nie maja tendencji do padania jeszcze przed atakiem) Nota bene niemal wszystkie takie scenki kończa się zglebieniem tori na ziemi lub przygwożdzeniu go do ściany dojo. Mam jednak nieodparte wrażenie że Stefkowi uke tak nie chca dokopac, nie mówiąc juz o jego ogromnej przewadze masy i wzrostu :wink: :) I co wy na to czy takie ćwiczenie ma sens? :?: :?: :?:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Labedz, jesli chodzi o Stefka, to uzywaj czasu przeszlego. On jest teraz tulku. Moim zdaniem te jego randori to totalny bezsens. On sam stoi z boku i wrzeszczy na uczniow jak jakis kapral w wojsku, ze zle robia - no bo faktycznie bardzo zle robia. Ale robia jak ich nauczyl, technicznie to nedza - bo uczniowie odzwierciedlaja poziom nauczyciela.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?

On jest teraz tulku.

czegoś nie zrozumiałem to jakiś kanadyjski termin :) :wink: :?: Guru oświeć, please :idea:
Kłopot w tym, ze nie do końca się z toba zgadzam :D Stefek sprzedaje często kiszkę, ale stare zdjęcia nie sa najgorsze. I ma kilka niezłych patentów. Więc nie potępiałbym go w czambuł. Ale idea jego randori w wykonaniu uczniów jest co najmniej zastanawiająca. Ale może ja czegoś nie rozumiem?? 8O
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Dołączona grafika

To jest zaje... stronka o The Path Beyond Thought..

Tylko ja ni w ząb po rusku.. :cry: :oops:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?

Odgrzewam temacik bo miałem okazję obejrzec niedawno jak randori w aikido w swoim dojo pojmuje Stefek S. I nie chodzi mi o randori w jego wykonaniu ale w wykonaniu jego uczniów. Jestem ciekaw opinii jak ktoś widział firm The Path Beyond Thought Dla tych co nie widzieli to pomysł Stefka polega na tym, że każe ćwiczyć uczniom roandori robione na maksa (duża szybkość, rózne ataki ale z tendencją do złapania tori i przyziemienia go na glebie, uke nie maja tendencji do padania jeszcze przed atakiem) Nota bene niemal wszystkie takie scenki kończa się zglebieniem tori na ziemi lub przygwożdzeniu go do ściany dojo. Mam jednak nieodparte wrażenie że Stefkowi uke tak nie chca dokopac, nie mówiąc juz o jego ogromnej przewadze masy i wzrostu :wink: :) I co wy na to czy takie ćwiczenie ma sens? :?: :?: :?:


Widziałem film i wrazenia za wielkiego na mnie nie zrobił..poza faktycznie mocnymi (niemalże hardcorowymi) technikami.

Co do randori to było dokładnie to czego się spodziewałem.. Klapa.. :oops:
Nie rozumiem nielogicznych ataków polegających na usiłowaniu przepchnięcia Segala..i przewróceniu go... a sam co najczęściej powtarza to Iriminaga która jak mawia się jest jego ulubienicą..;)

Widząc randori Sempai Haruo Matsuoka widzę to samo.. tylko bez Iriminagi... :) , bo do takiej jak Segal trzeba mieć wymiary.. :lol:

Jego Zoo - Jego małpy...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
cytat ze strony podanej przez uchidechi"

"Там ближе к концу буквально 3-5 минут техники против настоящего ножа. Классссссс "

A Ty Szczepan sie czepiasz... :wink:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
o cholera nie wyszlo...
nie przewidzialem ze ruskich literek nie widzi ...

no to dam po tlumaczeniu :)

"Pod koniec filmu wykonuje przez 3-5 minut techniki przeciw atakowi nozem. Klasaaaaaaaaa"
  • 0

budo_paweł b.
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Mi się randori Segala podoba. Zgodze się, że ataki uke polegają tylko na dorwaniu mistrza a jego obrona polega na improwizowanych mało efektownych technikach. W jego randori nie oto chodzi. Ważne, że ataki są zdecydowane i gwałtowne oraz co najważniejsze spontaniczne (jego randori nie jest ułożone). Widać w jego randori świetną prace nóg. To przemieszczenia decydują o powodzeniu jego akcji obronnej. Takie randorii uczy orientacji przestrzennej w nadchodzących atakach, przewidywania kierunku ataku czyli rozwija elastyczność umysłu. Jest to moim zdaniem prawdziwe ki. Jeżeli chodzi o wyżej wymienione umiejętności to jest bardzo dobry - wytrzymał 3 minuty. Takich umiejętności bardzo trudno wyćwiczyć przy podobnie nie ułożonym, gwałtownym ale bogatym w techniki ataku (uderzenia, kopniaki itp.) randori. Nie widziałem takiego randorii (bo urodziłem się długo po śmierci O-sensei). Jego tanto randorii jest natomiast genialne, ponadto atakowany był nożem. Nie widziałem leprzego od jego tanto randorii. Rzuca się w oczy dynamika, szybkość i płynność Aikido Segala. Nie ma róży bez kolców. Aikido Segala jest ubogie w techniki, uke mniejsi. Sam mistrz cierpi na przerośniete ego co widać oglądając jego film. :wink:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Ok ale mnie chodziło nie o Stefka tylko o jego uczniów,a w zasadzie o KONCEPCJĘ/ METODYKĘ randori jaką im zafundował. Czy to jest ok :?: Czy na tym poziomie w ten sposob mozna sie czegos nauczyc :?:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?

Ok ale mnie chodziło nie o Stefka tylko o jego uczniów,a w zasadzie o KONCEPCJĘ/ METODYKĘ randori jaką im zafundował. Czy to jest ok :?: Czy na tym poziomie w ten sposob mozna sie czegos nauczyc :?:


Ajajajjj, Labedz, nie masz slownikow? Tulku to nie zwrot w jezyku kanadyjskim ...heheheh "kanadyjskim" :wink: to tytul jaki nadaje sie gosciowi ktory ucielesnia dawno zmarlego mnicha buddyjskiego. Pewien opat z zapadlego klasztoru w Himalajach oglosil Stefka Tulku pare lat temu i od tego momentu zamiast cwiczyc aikido Stef prowadzi WYKLADY jak dostac sie do nieba.


No ale wracajac do twego pytania:

Ta "KONCEPCJa/ METODYKa wg Stefa" nie nadaje sie do cwiczenia aikido z wielu powodow. Np tori nie uzywa atemi, a wg Dziadka aikido to 90% atemi i 10% irimi.
Inny aspekt to wykonywanie technik. Uczniowie Stefa na tym video wykonuja techniki niedokladnie i byle jak. To znaczy ze techniki nie sa efektywne, dzwignie nie sa zakladane tak aby naprawde kontrolowac atakujacego(jaki nauczyciel, taki uczen :wink: ) Co to znaczy? ano ze to pozostawia dla atakujacego mozliwosc oporowania, kontrowania i jednoczasnie jest bezpieczne, bo ma on wystarczajaco duzo "luzu" na stawach.

Jesli dzwignie sa zakladane dokladnie, tego luzu nie ma i zeby to cwiczyc na duzej szybklosci i z cala moca to staje sie na granicy uszkodzenia. U nas probujemy czasem tak cwiczyc ale tylko i wylacznie wsrod mocno zaawansowanych - zeby mimo wszystko tori trzymal adrenaline na wodzy(bo mimo wszystko im wicej masz trudnosci tym stajesz sie coraz bardziej bezwzgledny w dozowaniu mocy techniki :? ) i byl na tyle czuly zeby odpuscic w momencie najwiekszego napiecia na stawy, a jednoczesnie uke musi tak sie zwijac zeby sie zabezpieczyc.

Z mojego doswiadczenia wnika jest to zabawa niezwykle niebezpieczna, aczkolwiek pozyteczna. Jako uke czujesz sie kompletnie bezbronny, nie kontrolujesz prawie nic, i tylko sie modlisz lecac na ziemie zeby tori nie zrobil najmniejszego bledu, bo to dla ciebie przerwa w treningu na pare miesiecy. My cwiczymy w taki sposob tylko z jednym atakujacym i jest to niezwykle trudne.

Mysle ze przy kilku atakujacych nie mozliwe jest zachowac bezpieczenstwa, przynajmniej na moim poziomie. Czasem np na stazu dorwe Claude'a zeby sobie z nim pocwiczyc. Jak tylko on poczuje ze moj atak jest bardzo trudny, natychmiast robi sie dla mnie sytuacja fizycznie niebezpieczna. Wali technike na full, bez litosci, poniewaz to ja mocno zaatakowalem, to moja odpowiedzialnosc jest ja bezpiecznie odebrac, albo poniesc konsekwencje. Psychicznie wytwarza sie duze napiecie po obu stronach i gra musi byc czysta i uczciwa zeby wszystko skonczylo sie dobrze....Oczywiscie nie robi tak aby mnie uszkodzic, ale poniewaz efektywnosc musi byc zachowana, to musze sobie zdawac sprawe z tego co robie jak atakuje.

Oczywiscie nie wszyscy chca, moga czy lubia tak cwiczyc. Poza tym takie cos sie wytwarza stopniowo, w miare wzrostu umiejetnosci uke.
Czasem mlodzi z dojo to widza i potem mnie tak atakuja, a nie sa w stanie odebrac techniki, no i mam problem. nie chce ich uszkodzic a jednoczesnie technika ma dzialac....no, ale to tylko jeden z wielu paradoxow w aikido... :wink:
  • 0

budo_paweł b.
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Ja uważam, że Segal szukał w aikido tylko skuteczności. Na jego treningach uczniowie robią randori przy gwałtownym, zdecydowanym ataku trzech uke próbujących schwytać i unieruchomić tori. W przypadku takiego randori (nie ułożone) nie możliwe są inne ataki (uderzenia i kopnięcia). Tori nie może robić innego atemi niż jakie jest w Shomen ate - groźba kontuzji uke). Takie randori uczy reakcji obronnej w stresie wywołanym konfrontacją z oporującymi uke. Jak widać o akcji obronnej Tori decydują przede wszystkim przemieszczenia i proste improwizowane techniki. Uważam, że czyste piękne techniki nie są możliwe. Na filmie jest scena w której Segal robi awanturę tori bo za szybko dał się przyprzeć do ściany. Uczy chęci obrony ciała za wszelką cenę - sprowadzenie do parteru lub przyparcie do ściany wiąże aikidoce ręcę. Jego aikido sprowadza się tylko do najbardzie efektywnych prostych technik. Widać, że jego treningi w Japoni są dużo łagodniejsze oparte o ki aikido. Uważam, że aikido nie sprowadza się tylko do randori - trening kichonu i zastosowania technik (oyo waza) jest bardzo ważny. W ATW uczy dwóch trenerów aikido - Robert Plichta i Krzysztof Wasilewski. Oboje są bardzo dobrzy choć mają zupełne inne aikido. W ATW starają się łączyć tradycyjne aikido z elementami Tomiki aikido. Trening jest różnorodny - zwraca się uwagę na podstawy, bo bez tego nie ma dobrej techniki oraz na wolną technikę co uczy elastyczności umysłu i orientacji przestrzennej w nadchodzącym ataku. Taka forma treningu jest moim zdaniem najleprzym rozwiązaniem a Segala treningi w USA nazwałbym Combatem aikido.
  • 0

budo_paweł b.
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 77 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Napisałem, że treningi Segala w USA to Combat aikido a z mojego postu wynika, że nie robią nic tylko randori. Przesadziłem :D . W filmie są pokazane urywki treningów a nie cały trening. Zastosowanie technik było - podobała mi się obrona małego tori przed kilkoma atakami dużego tori: techniki wykonywał mocno i pewnie. Są fragmenty jak Segal uczy ukemi. Inny jest trening zawansowanych a inny początkujących - uważam, że pokazane urywki treningów były grupy zawansowanej. Ćwiczyli ostro ale bez krzywdy dla siebie np. stojący uke wymieża szybkiego kopa siedzącemu tori. Tori nieznacznie uchylił się i obalił uke dźwignią na nogę. Obrona improwizowana, nie było czasu ani sensu użycia atemi. Ciekawostką w aikido Segala są nie obecna w aikido praca rąk - serie szybkich ruchów rozpraszających atak uke. Przed wykonaniem techniki - iriminage pokazuje w formie kata samą prace rąk. W ogóle jest troche scen, w których pokazuje bez partnera prace rąk do jakiejś techniki lub serie bloków. Widać , że łączy różne SW z koncepcją aiki - to jego styl. Pokazuje nawet obrone przed wejściem w nogi - myśle, że przed zdecydowanym wejściem nieskuteczna.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
A u nas w pracy jak tiwi reportaz kręciła, to chłopaki sobie biurka posprzątali. Kiedy wreszcie zrozumiesz ze film to film. A kto jak kto, ale Stefciu maczosika grac potrafi :)))
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
Pawle B. Dzięki za rzeczowe podejscie do tematu

W ATW uczy dwóch trenerów aikido - Robert Plichta i Krzysztof Wasilewski.

Pozdrów Krzycha ode mnie i zapytaj czy pamieta faceta co mu kupował piżamę jak lezał w Brukseli w szpitalu z rozwalonym barkiem. Taaaa.... jesteście w dobrych rękach :) :)
Co do koncepcji randori wg Seagala to kłopot w tym ze jak pisałem jego uczniom nie bardzo wychodzi ta skuteczność i tu Szczepan przwoła swójkoronny argument, że jaki mistrz taki uczeń i jakoś cieżko mu coś odpowiedzieć. A jeszcze jak mówi Garry to przecież film więc powienien się chcieć pochwalić tym co ma najlepsze Chyba ze to szkoła ze b dobrze aikido to robił O senseri Stefek robi ( w swojej ocenie) nieźle) a reszta to cieniarze do drenażu kasy. Fatalna jest zwłaszcza landrynkowa kompozycja (reklamiarsko nachalna) całego filmu co może skłaniać do wniosku że te podejrzenia nie są bezpodstawne 8O :? :cry:
  • 0

budo_lahudra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?
kiepskie te randori :) :) :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?

Pozdrów Krzycha ode mnie i zapytaj czy pamieta faceta co mu kupował piżamę jak lezał w Brukseli w szpitalu z rozwalonym barkiem. Taaaa.... jesteście w dobrych rękach :) :)
CIACH!
Fatalna jest zwłaszcza landrynkowa kompozycja (reklamiarsko nachalna) całego filmu co może skłaniać do wniosku że te podejrzenia nie są bezpodstawne 8O :? :cry:


Chodza sluchy ze Krzycho sie przeprowadzil i stracilem z nim kontakt telefoniczny. Moze ktos by mu przekazal zeby mi maila wyslal z nowymi namiarami?
Wielkie Dzieki!

Co do zmiany podejscia do SW po wystepach w filmie, to u nas jest jeden gostek, co zaczyna robic kariere jako kaskader w SW. Tak od poltora roku. Przedtem zaczal cwiczyc iaido i jakies 6 miesiecy temu Claude mu kazal zdawac egzamin na 1 dan w iaido. Na treningach iaido gosciu cwiczyl normalnie, a tu podczas egzaminu przed Kanai sensei zaczal odstawiac aktora filmowego. Doslownie, robil pompatyczne ruchy, takie jak Toshiro Mifune ktory gral sporo rol samurajow, marszczyl brwi, robil srogie miny, rzucal ciezkie spojrzenia na wyobrazonych wrogow, wcielil sie w role calkowicie, zwykly cyrk...... No to byl koszmar. Sensei tylko z niedowierzaniem patrzyl na niego, Claude to myslalem ze sie pod ziemie zapadnie ze wstydu rotfl My siedzielismy na tatami w rzedzie i caly czas wiekszosc zaslaniala twarze zeby nie bylo widac jak placzemy ze smiechu czy z zalosci....mi lzy ciekly ciurkiem....
Ale chlopaczek uczciwy, przyznal sie potem ze sensei go poprosil do biura i opierdzielil za ten wystep. Claude przez nastepne pare miesiecy go tak gonil na treningach ze tylko pot z chlopaczka ciekl litrami.

Wystepowanie w filmie zmienia psychike cwiczacego SW. to pewne. [/i]
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak robicie randori w aikido?

Przedtem zaczal cwiczyc iaido i jakies 6 miesiecy temu Claude mu kazal zdawac egzamin na 1 dan w iaido. Na treningach iaido gosciu cwiczyl normalnie, a tu podczas egzaminu przed Kanai sensei zaczal odstawiac aktora filmowego. Doslownie, robil pompatyczne ruchy, takie jak Toshiro Mifune ktory gral sporo rol samurajow, marszczyl brwi, robil srogie miny, rzucal ciezkie spojrzenia na wyobrazonych wrogow, wcielil sie w role calkowicie, zwykly cyrk...... No to byl koszmar. Sensei tylko z niedowierzaniem patrzyl na niego, Claude to myslalem ze sie pod ziemie zapadnie ze wstydu rotfl


Szczepan czy ta aktorzyna zdał egzamin? 8O
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024