Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

budo_fox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
Miej przy tej konfrontacji maja powiedzenia umiejetnosci ( choc tez), a bardziej miejsce pojedynku. Patrzac na miasto stawial bym na noz.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

Co do tych samurajów, to kij zaliczya się do broni drzewcowych, a siła takich broni leży w szyku jeżeli ci chłopi trzymali jako taki szyk to z mieczami trudno było by do nich podejść. Przy ataku na oddział uzbrojony w dowolną broń drzewcową straty są bardzo wysokie, za to jak już zrobisz wyrwę to rzeźnia.

Wiesz z tym ustawianiem chlopow w zwarty szyk to z tego co wiem to udawalo sie to rzadko ... za rzadko by brac to po uwage. Co innego przy zolnierzach poslugujacych sie bronia drzewcowa - to juz inna zabawa. Las drzewcy ustawionych jeden obok drugiego i dupa - kazda szarza skazana na niepowodzenie.

Przyszla mi jeszcze jedna rzecz - dosc oczywista. Za kazdy uzyciem kij nalezy "przygotowac" do kolejnego zamachu/pchniecia. Z nozem jest innaczej - wystarczy wiec wyczekac na wlasciwy moment i zaatakowac.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

Co do tych samurajów, to kij zaliczya się do broni drzewcowych, a siła takich broni leży w szyku jeżeli ci chłopi trzymali jako taki szyk to z mieczami trudno było by do nich podejść. Przy ataku na oddział uzbrojony w dowolną broń drzewcową straty są bardzo wysokie, za to jak już zrobisz wyrwę to rzeźnia.

Hmm, na wojnie to się używa broni z ostrzem, a kij był raczej bronią "osobistą", co nie wyklucza faktu, że biegłość w walce kijem była przydatna w walce włócznią.

Przyszla mi jeszcze jedna rzecz - dosc oczywista. Za kazdy uzyciem kij nalezy "przygotowac" do kolejnego zamachu/pchniecia. Z nozem jest innaczej - wystarczy wiec wyczekac na wlasciwy moment i zaatakowac.

Co rozumiesz przez przygotowanie?
Techniki kijem też można robić w kontynuacji...
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
Tak wiem Slaszysz, zapomnialem ze ktos umiejacy poslugiwac sie kijem nie dopusci do powstania luk w obronie ale z tego co widzialem ( przyznaje, ze moge sie mylic ) ale powstaje moment w ktorym bron jest niegotowa do uzycia i mozna wykorzystac go do ataku.

A jeszcze Slasz mam pytanie czy to nie byly dwie rozne sztuki walki bojutsu/jojutsu ( w przypadku bo/ju ) a yarijutsu ( sztuka walki wlocznia ) ? W zwiazku z tym inny sposob podejscia do walki przy ich uzyciu ?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

Tak wiem Slaszysz, zapomnialem ze ktos umiejacy poslugiwac sie kijem nie dopusci do powstania luk w obronie ale z tego co widzialem ( przyznaje, ze moge sie mylic ) ale powstaje moment w ktorym bron jest niegotowa do uzycia i mozna wykorzystac go do ataku.

No cóż, po wykonaniu akcji zawsze będzie jakaś luka, ale wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z szybkości kija oraz z jego siły. A skoro są luki, to trzeba tak manewrować bronią, żeby przeciwnik nie miał okazji ich wykorzystać. Czyli konieczna jest kontynuacja technik i płynne przechodzenie z ataku do obrony...

A jeszcze Slasz mam pytanie czy to nie byly dwie rozne sztuki walki bojutsu/jojutsu ( w przypadku bo/ju ) a yarijutsu ( sztuka walki wlocznia ) ? W zwiazku z tym inny sposob podejscia do walki przy ich uzyciu ?

Owszem, istniały osobne szkoły, a i cele były inne jak już napisałem. Ale pewne zasady są wspólne dla kija i włóczni.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

No cóż, po wykonaniu akcji zawsze będzie jakaś luka, ale wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z szybkości kija oraz z jego siły. A skoro są luki, to trzeba tak manewrować bronią, żeby przeciwnik nie miał okazji ich wykorzystać. Czyli konieczna jest kontynuacja technik i płynne przechodzenie z ataku do obrony...

I po to uczy sie czlowiek wyczucia przeciwniak wlasnie - by wylapac ten moment kiedy mozna zaatakowac nie bedac zagrozonym na wylapanie i kontre.
A tak wogole to miales okazje sparowac bo vs bo ? Ja niestety nie. Widzialem tylko jak to sie odbywa - wole cos krotszego.
Uwazam, ze dobra obrona przed kijem jest tonfa i to mialem okazje sprawdzic.
Co do walki kij kontra noz to nie probowalem jeszcze ale po nowym roku poprosze znajomego bysmy zaimprowizowali - zobacze co bedzie.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

A tak wogole to miales okazje sparowac bo vs bo ? Ja niestety nie. Widzialem tylko jak to sie odbywa - wole cos krotszego.
Uwazam, ze dobra obrona przed kijem jest tonfa i to mialem okazje sprawdzic.

To jeszcze nie ten poziom... Wbrew pozorom bo nie jest wcale takie łatwe do opanowania.

Co do walki kij kontra noz to nie probowalem jeszcze ale po nowym roku poprosze znajomego bysmy zaimprowizowali - zobacze co bedzie.

A on ćwiczy jakiś konkretny system czy tak sobie improwizuje?
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
Wyobrazam sobie. Dla mnie wydawalo sie lekko nieporeczne zawsze ale to pewnie przez moje umiejetnosci nedzne w tym aspekcie. Zdecydowanie wole krotsze palki.

Tzn on cwiczy aikido takze sadze, ze zastapienie jo przez bo nie powinno znacznie zmniejszyc jego umiejetnosci a chce tylko zobaczyc jak to bedzie ( najwyzej pare sincow/krwiakow zarobie ).
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

...
ktos umiejacy poslugiwac sie kijem nie dopusci do powstania luk w obronie ale z tego co widzialem ( przyznaje, ze moge sie mylic ) ale powstaje moment w ktorym bron jest niegotowa do uzycia i mozna wykorzystac go do ataku.


Prosta sprawa, ciosem solidnego kija można złamać nogę/rękę czy nie?
Bo szybkość ciosów przy wprawnej osobie może być zajebista.
Pamiętaj, że kij ma 2 końce :) , więc kiedy wracasz po ciosie jednym końcem, to możesz uderzyć drugim.
Trzymany oburącz kij, świetnie nadaje się do parowania, no i gdy stoisz na przeciwko faceta z bo, to nigdy nie wiesz, którym końcem markuje, a którym na prawdę zaatakuje. Tyle z moich dawnych podwórkowych doświadczeń :-) , zajmował się tym kto na serio?
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
Jasne A ale wtedy traci sie chyba zalete utrzymywania przeciwnika na dystans. W koncu trzymasz ten kij w rownej odleglosci od obu koncow rekoma tak wiec musisz go miec blizej siebie.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

Jasne A ale wtedy traci sie chyba zalete utrzymywania przeciwnika na dystans. W koncu trzymasz ten kij w rownej odleglosci od obu koncow rekoma tak wiec musisz go miec blizej siebie.

Kij nie powinien stać w miejscu, stąd uchwyt też się zmienia. Możesz np. trzymać jedną dłonią z jednej strony i wykonywać pchnięcia przesuwając kij w drugiej dłoni (podobnie jak w bilardzie).
Nie wyobrażaj sobie walki kijem jako trzymania go nachwytem jak drążka i uderzania raz jednym raz drugim końcem. :)
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
Mam kolegę, który ćwiczy kij. Tak naprawdę to potrafi z nim wszystko. Można z niego strezlic w przód, uderzać ,kręcić. Jest masa kombinacji. Do tego wszystko wykonywane jest bardzo szybki i chwy zmienia się w każdym ruchu. Raz trzyma za koniec innym razem po środku. Raz jedną ręka, raz dwoma. To naprawdę zalezy tylko od wyszkolenia.
Pozdrawiam
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

Kij nie powinien stać w miejscu, stąd uchwyt też się zmienia. Możesz np. trzymać jedną dłonią z jednej strony i wykonywać pchnięcia przesuwając kij w drugiej dłoni (podobnie jak w bilardzie).
Nie wyobrażaj sobie walki kijem jako trzymania go nachwytem jak drążka i uderzania raz jednym raz drugim końcem. :)

Blee Slasz qrna no widzialem jak to wyglada - hehe nie tylko z filmow z Robin Hood'em.
Po prostu jestem ciekawy jaki jest moment, w ktorym mozna bezpiecznie zaatakowac.
Mozesz cos podrzucic ? Jakis tip ?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

Blee Slasz qrna no widzialem jak to wyglada - hehe nie tylko z filmow z Robin Hood'em.
Po prostu jestem ciekawy jaki jest moment, w ktorym mozna bezpiecznie zaatakowac.
Mozesz cos podrzucic ? Jakis tip ?

Hehe, myślisz że ci powiem? :wink:

P.S.
Trudno wymyślić coś w głowie, trzeba po prostu spróbować.
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
Cos czuje, ze bedzie to dlugie i bolesne ...
  • 0

budo_ibod
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
Pozdrawiam wszystkich. Mym skromnym zdaniem sposub walki bo a jo jednak sie znacznie rozni. Wiem bo prubowałem sie przerzucic z bo na jo. Poprostu koszmar (jak dlamnie zabardzo sie rozni sposub walki nimi). Przeciez jo jest znacznie krotsze od bo. Lecz wracajac do tego pojedynku. Olbrzymia wartosc w tym pojedynku bedzie odgrywalo miejsce (jesli jest to jakis korytarz, nie zbyt szeroki to wtedy osoba wladajaca bo powina zaniechac, zwiac lub wycofac sie z pojedynku). Zdolnosci czasami moga zawiesc, przez co fart wygrywa (lecz kto o zdrowych zmyslach wyskakuje do pojedynku nie majac zadnych praktyk z wladania dana bronia lub w walce w starciu). Jeszcze na konieco co do tego pojedynku to pozostaje pytanie czy komus nerwy nie popuszcza i nie popelni przez to bledu. Prawde mowiac to ilosc rzeczy,cech,itp od ktorych zalerzy wygrana takiego pojedynku jest naprawde duza.

POZDRAWIAM
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
Tak wogole to troche sprobowalem swoich sil z kijem. Jak na razie pozostawiam sobie kata z jo - mam kilka schematow a kolega po aikido tez troche mnie ustawia. Jak sie czlowiek postara to jest to harmonijne i wyrabia dobre odruchy ( tak wogole po poltorej godziny treningu z kijem czuje sie prace rak ). Ogolnie sadze, ze balbym sie podejsc z nozem przeciwko mezczyznie z kijem, ktory wiedzialby jak sie nim poslugiwac. Dostalem ta wiedze w wersji hard.

Podobaja mi sie szybkie zbicia, dobre przejscia pomiedzy atakami na rozne strefy i pelna kontrola jak sie czlowiek postara.
  • 0

budo_ibod
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo
8O 8O 8O Czyżby ktos tu uznal wyszosc kija nad inna bronia :-) . Czy tez mie sie mieni w oczach???
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

8O 8O 8O Czyżby ktos tu uznal wyszosc kija nad inna bronia :-) . Czy tez mie sie mieni w oczach???

Wyzszosc jak wyzszosc - powiedzmy docenienie zalet w scisle okreslonych warunkach. Powiedzmy, ze warto uzupelniac sobie oczywiscie wg mnie walke kijem - ot tak by byc przygotowanym na rozny rodzaj broni i poznac w przypadku gdyby sie mialo go przeciwko sobie.
  • 0

budo_a
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 519 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bo

Wyzszosc jak wyzszosc - powiedzmy docenienie zalet w scisle okreslonych warunkach.

He he :)

Dołączyliście do waliki nożem w soboty bo?

A
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024