Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skrócona historia i charakterystyka Pankration


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Oto prosze moje tłumaczenie dotyczące założeń walki starożytnego Pankrationu. W samym pankrationie się od tego czasu się sporo zmieniło, aczkolwiek przypisywa walki wciaż są dość swobodne i decydują czego nie wolno, zamian tego co wolno. Tłumaczyłem artykuł niejakiego Arvantisa, twórcy nowożytnego Pankrationu pod nazwą bodaj Mu Tau.

Ponad 2000 lat temu starożytni grecy wynaleźli niezwykle brutalny system wolnej walki nazwany przez nich PANKRATION. Nazwa została zaczerpnięta od dwóch słów greckich pan i kratos oznaczających ni mniej ni więcej walkę z całych sił i z wykorzystaniem wszystkich możliwości. Pankration po raz pierwszy został powitany na Igrzyskach Olimpijskich w 648 roku p.n.e. i stał się bardzo popularny i pożądany na wszystkich ówczesnych wydarzeniach atletycznych. System walki integrował zarówno fizyczne jak i mentalne zasoby, ręce i nogi, umysł i ducha w najdalej posuniętych regułach bez barier na jakie pozwoliła jakakolwiek kultura wcześniej. Jedynie gryzienie i wydłubywanie oczu było zabronione. Wszystko inne, skupiające elementy boksu starogreckiego i zapasów: uderzeń, kopnięć, uderzeń łokciami i kolanami a także duszeń.
Kopnięcia były pierwotnie częścią pankrationu, zwłaszcza kopnięcia w podbrzusze i brzuch oraz siłowe podcięcia mające na celu wytrącenie przeciwnika z równowagi. Kopnięcia powyżej pasa były wykorzystywane bardzo oszczędnie, zwłaszcza wówczas kiedy przeciwnik był na ziemi, lub był zbyt słaby aby móc zablokować lub złapać kopiącą nogę. Ze względu na swoją unikalną strategię i taktykę walki pankration został zaliczony do jednego z najbardziej efektywnych metod walki wręcz.
Ataki pankrationu były ekstremalnie brutalnie i czasami groźne dla życia przeciwników. Minimalna ilość reguł oraz brak podziału na kategorie wagowe i ograniczeń czasowych w prowadzeniu walki, ring od 12 – 14 stóp w celu wywołania walki w krótkim dystansie i zwarciu. Sędziowie byli wyposażeni w grube pręty, którymi „przekonywali” zawodników do zachowywania nielicznych reguł. Reguły były zresztą często łamane przez tych zawodników, którzy w czasie walki zrozumieli, że ich przeciwnicy są silniejsi i mają znaczną przewagę w walce. Walka mogła się zakończyć na trzy sposoby: poprzez poddanie przeciwnika, utrata przytomności lub śmierć.
Chociaż nokauty w pankrationie były bardzo częste, większość walki była kończona na ziemi z wykorzystaniem zarówno uderzeń jak i ówczesnych technik grapplerskich. Zawodnicy pankrationu byli wykwalifikowanymi grapplerami, doskonale zorganizowani pod względem technik obalających, duszeń i dźwigni. Duszenia zresztą były najczęstszymi technikami kończącymi walki i prowadziły z reguły do śmierci, jakkolwiek zawodnik mógł podnieść rękę w momencie kiedy przewidywał porażkę na skutek oddziaływania na tchawicę bądź tentnicę szyjną, przerywając w ten sposób walkę.

To tyle, z mojego tłumaczenia. dodam tylko, że znane mi są poglądy, iż Pankration jest podstawą nowożytnych systemów karate, jj, kung fu, lecz trudno mi powiedzieć czy istotnie tak jest. Zostawiam to Waszej ocenie.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Dorzucę jeszcze nowożytny obrazek pokazujacy korzenie MuTau Pankration, acz sądzę, że dla celów poznawczych będzie jak najbardziej odpowiedni.
Dołączona grafika
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Tak by the way MuTau to rozszerzenie greckojeżyczne od słów MT od słów angielskich :) Martial Truth, której twórcą w 1969 roku był niejaki Jim Arvanitis. On także w zakresie Pankration naucza zarówno: oplomahii jak i panmahii - to tak gwoli ciekawości.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Ladne tlumaczenie.
A juz chcialem sie pytac czym sie je pankration. :wink:
Widze ze sa uderzenia, parter, rzuty i techniki kanczace.
Jak to co obecnie nazywa sie pankrationem ma sie do systemu jaki byl znany pod ta nazwa w czasach antycznych ?
A jednak w Europie turnieje Vale Tudo byly szybciej niz w Brazyli :wink: :) .
  • 0

budo_nuit
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
a czym jest teraz Pankration, możecie go opisać w kilku słowach, to jakaś forma MMA prawda?
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Tak to forma MMA
  • 0

budo_paker2k
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
czy są jakieś szkoły Pankrationu w Polsce ???
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration

Oto prosze moje tłumaczenie dotyczące założeń walki starożytnego Pankrationu. W samym pankrationie się od tego czasu się sporo zmieniło, aczkolwiek przypisywa walki wciaż są dość swobodne i decydują czego nie wolno, zamian tego co wolno.

Fajne, dzięki. Tylko oświeć mnie,to oni się tłukli z łapami obwiązanymi rzemieniami (ew. "dopieszczonymi" ołowiem) czy to rzymski wynalazek z innych igrzysk?
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
albo u Jarka w Swidnicy albo we Wrocku ul. Zemska 16 sala zapasnicza nr 28, zajecia jutro o godz. 18, miesniaczki mile widziane:)
  • 0

budo_pepe
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 677 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław/Aberdeen
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Byłem zobaczyłem , potrenowałem :) i fajnie. Jak się jeszcze troche rozwinie bedzie super.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration

Fajne, dzięki. Tylko oświeć mnie,to oni się tłukli z łapami obwiązanymi rzemieniami (ew. "dopieszczonymi" ołowiem) czy to rzymski wynalazek z innych igrzysk?


Tak to Ci sami, rece obwiązane rzemieniami maczanymi w zywicy i kamienach ( tak jak w kickboxerze tylko ze tak walczono na prawdę )
  • 0

budo_lutas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Od kogo sie uczyli polscy instruktorzy i jak dlugo?
  • 0

budo_lutas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Czy może ktoś udzielić mi odpowiedzi?
  • 0

budo_paker2k
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
no wlasnie
co do tego pytanka ?
jak tam z kadra ????
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Hi chlopaki odpowiedza jak wroca z urlopow mysle ze w czwartek jaki sie pojawia on-line chetnie odpisza.
Pozdrawiam
Piotrek
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
no coz kadra to biedne zuczki z 20 letnim doswiadczeniem w roznych dziedzinach MA, nie znajdziesz tu Buce'a Lee ani innych znanych nazwisk a co do umiejetnosci zawsze mozna sie przekonac wpadajac na trening...
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Panowie, odpowiedzcie Lutasowi...
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Jarka, Alberta i Piotrka mozna zapytac osobiscie ja moge jedynie powiedziec o sobie
Gwardia Wroclaw-boks
Juvenia Wroclaw Judo
WKSA Wroclaw Karete Tradycyjne
12 lat prowadzilem swoja sekscje ewoluujac z karate tradycyjnego do knock downowego
bylem organizatorem i wraz z sekcja uczestnikiem otwartych turniejow karate i kicka(kasety i dyplomy z walk do wgladu)
jako sekcja mamy udokumentowane pierwsze miejsca w walkach druzynowo
rowniez mistrzow polski w taekwondo
obecnie podpisuje sie pod Pankration Polska
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Nie wiem czy to odpowiedź na pytanie, ale osobiście trenuję już dość sporo :) Zacząłem dawno w wieku lat 10 od natenczas popularnego shotokanu i trochę judo - ale przyznam, że uznałem je wówczas za niemęskie - TERAZ TO ODSZCZEKUJĘ, potem przez lata kyokushin a ostatnie 5 lat to czas niepokojów, czyli zejscie z kyokushin (pomimo kilku zachłyśnięć), zarażenie grapplingiem (jeszcze z 2 lata temu bym tak nie powiedział), do tego walka pałką, nóż no i powrót to tego judo :) W sumie najbardziej pod czaszką mi się przewróciło przez ostateni 2 lata.
W sumie będzie już 22 lata, hm to daje przeglad jak stary sie zrobiłem. W sumie ćwiczę dla siebie aby na stare lata jakoś chodzić, ale cieszę się i dumny jestem, że mogę obcować z ludzmi którzy wciaż mnie zaskakuja i uczą czegoś nowego.
Czy to jest wystarczjaca odpowiedz ?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Lutasowi zapewne nie chodzilo o Wasze doswiadczenie w Sztukach Walki i nie tyle o umiejetnosci ktore moga byc bardzo duze ale o prawo do uzywania nazwy Pankration.

Bedac nauczycielem angielskiego (nawet na najwyzszym poziomie) nie znaczy ze mozna nauczac niemieckiego.

Chodzi o to jakie doswiadczenie macie wyniesione od nauczycieli Pankrationu.

Jesli cwiczycie Pankration pod czyims nadzorem (oczywiscie speca od Pankrationu) to zapewne zezzwolil na uzywanie nazwy.
Jesli Robicie mieszanke - ktora moze byc nawet znacznie lepsza od Pankrationu - czemu nie nadaliscie jesj wlasnej nazwy lub nie nazywacie sie np MMA Team czy cos takiego a uzywacie nazwy Pankration ktora juz jest kojazona z jakimis osobami i z odpowiednim zestawem technik i metodyka ich nauczania.

I nikt tu sie nie czepia stazu czy umiejetnosci - a uzywania nazwy - to sa dwie rozne zeczy.

Mariusz wprowadzil Shidokan trzyma kontakt z osobami z Shidokanu i jedzie wedlug ich programu oczywiscie znajac zycie laczy to i z innymi dyscyplinami i korzysta tez z technik innych styli - ale zarazem uczy sie od przedsatwicieli Shidokanu - i to jest normalne przy wprowadzaniu nowej dyscypliny. Nawet jesli jego Shidokan rozni sie od ttego jaki prowadza osoby zaczynajace od Shidokanu.

Jak jest z Wasza nazwa i jej uzywaniem - czy to jest Pankration czy MMA ktoremy to Wy nadaliscie nazwe Pankration - zaznaczam ze nie chodzi tu o czyjes umiejetnosci w MA
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024