Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skrócona historia i charakterystyka Pankration


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Martius zdaje się, że nie rozumiem Twojego pytania, albo Ty nie rozumiesz o co pytasz. Trochę jestem w szoku bo ta nawa obejmuje jak to Seiken ładnie określił zdaje się "everything goes" a ma kilka tysiecy lat i zastrzeganie tej nazwy jest jak zastrzeganie nazwy "walka wręcz", karate czy jujitsu. Shidokan to nazwa stylu karate promowanego przez Soeno - to jest niejako jego własność i do niego należy prawo korzystania z tej nazwy. Gdybyśmy napisali MuTau Pankration to nazwą zastrzeżoną moze się stać MuTau Arvantisa, ale nie pankration.

Pakration oznacza walkę do zwycięstwa za pomocą ciała i każdy dowolny sposób poza wyłączeniem kilku niedozwolonych metod i tak też to należy odbierać. Pakration to coś takiego jak karate, ju jitsu bez nazwy stylu ale określenie formy. Nie CO ale JAK. A jak do upadłego.

A czemu pankration ? Bo nam się kultura grecka podoba i nawiązujemy stosunki z tymi co trenują coś co nazwywają pankration, pankrace czy pankra.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Czyli doszlismy do sedna sprawy - nazwe Pankration nadaliscie sami dla grupy osob ktore trenuja MMA. Kazda z tych osob ma doswiadczenie w roznych sztukach walki ale nie utrzymujecie kontaktu z zadnym klubem lub organizacja Pankrationu w innym kraju (a jest ich kilka)
(popraw mnie jesli sie myle)
Nie chodzi mi wcale o zastrzeganie nazwy itp (kazdy sobie moze nazywac to co robi jak chce) - chodzi o techniki bazowe na czym sie dany system opiera.

Systemy opierajace sie na karate ale nie nauczajace konkretnego stylu nazywaja sie np karate wszechstylowe itp systemy oparte glownie na szkolach jj plus inne style to tzw modern jj
Tak samo i pankration ma specyficzne techniki (przynajmniej z tego co zaobserwowalem na stazach zagranicznych) na ktorych sie glownie opiera.

To jest tak jak lock z kyokushin wyglada calkiem inaczej niz z thaja trzymania i klucze z pankrationu z tego co zaobserwowalem inaczej wygladaja i inna jest ich mettodyka nauczania niz w judo, ju-jitsu czy nawet zapasach (chodz najbardziej do nich podobne)

W momencie jesli sie nie przestrzega pewnej zasady technik dla danego stylu to staje sie juz nie stylem a tylko Walka Wrecz Wszechstylowa.

Nawet w modern jj - jest pewna baza i zasada ruchu jesli ktos tego nie przestrzega to cwiczy nie mjj a tylko walke wrecz i sobie moze dowolnie nazwac ale dla znawcy tematu nie bedzie to juz jj.

Dlatego obawiam sie ze to Co robicie to bedzie dobry MIX ale nie Pankration

I nie tlumacz mi ze Pankration to wszystko - ogolnie walka wrecz - bo opiera sie tez na okreslonych zasadach ktore trzeba gdzies poznac.
Bo inaczej wykonuje sie suples z pankrationu w wykonaniu nowoczesnych zapasow ;)

No ale inicjatywe robienia czegos wspolnie i rozwijanie czegos jak najbardziej popieram jak by sie to nie zwalo 8)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Odpowiem tak - Seiken napisał:

Widzialem kilka szkol Pankrationu , ale 80 % nauczanych tam rzeczy to to co mozna zobaczyc w kazej szkole MMA , te 20 % techniki ktore trudno zweryfikowac , na pierwszy rzut oka przypominaj Silat , ale trudno mi powiedziec.
Moze jednak ( i taka mam nadzieje ) Pankration to symbol "anything goes" , czyli to co np. ja robie uczac sie wszystkiego co uznaje za skuteczne , a nie tego co inni uznaja.


A wszystkie inne ewentualne zasady to metoda integracji grupy.

Poza tym bez ciania złośliwości - pojęcia nie mam, kto i gdzie widział oryginalne techniki pankration i jak ocenił ich oryginalność.
A co do organizacji to nie tak - w tej chwili prowadzimy dyskusję z jedną z organizacji pankration i jeżeli uznamy, że to to wówczas poinformujemy na pewno, że ich wzorce będziemy czerpać.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration

Odpowiem tak - Seiken napisał:

Widzialem kilka szkol Pankrationu , ale 80 % nauczanych tam rzeczy to to co mozna zobaczyc w kazej szkole MMA , te 20 % techniki ktore trudno zweryfikowac , na pierwszy rzut oka przypominaj Silat , ale trudno mi powiedziec.
Moze jednak ( i taka mam nadzieje ) Pankration to symbol "anything goes" , czyli to co np. ja robie uczac sie wszystkiego co uznaje za skuteczne , a nie tego co inni uznaja.


A wszystkie inne ewentualne zasady to metoda integracji grupy.


Czyli tzw wspolczesny Pankration nie ma nic wspolnego z Pankrationem ;)

A jak wygrywa czy przegrywa na zawodach zawodnik pankrationu to tak naprawde nie zawodnik Pankrationu a MMA ;)


Poza tym bez ciania złośliwości - pojęcia nie mam, kto i gdzie widział oryginalne techniki pankration i jak ocenił ich oryginalność.


Np organizacja Angielska teraz nie przypomne sobie nazwy bym musial zobaczyc w domu w szpargalach - stosowala bardzo ciekawe techniki przechwytow i trzyman ktore znacznie sie roznily od klasycznych np z zapasow itp ale nikt nie twierdzi ze one mialy cos wspolnego z orginalnymi greckimi technikami ;)
Ale program organizacji czyms sie wyroznaial i mozna bylo rozpoznac ich zawodnikow po technikach.

A nie jak na zawodach kung fu - startuje 100 styli a jak zaloza ochraniacze i zaczynaja walczyc to wszyscy robia to samo ;)

A co do organizacji to nie tak - w tej chwili prowadzimy dyskusję z jedną z organizacji pankration i jeżeli uznamy, że to to wówczas poinformujemy na pewno, że ich wzorce będziemy czerpać.


Akurat dla mnie to nie ma znaczenia czy bedziecie trzymac z kims kontakt czy nie - bardziej interesuje mnie to czy techniki, program, metodyka nauczzania bedzie sie czyms roznic od innych MMA czy tylko nazwa.
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
dawniej Pankration oznaczal wolna walke i dla nas nadal ma oznaczac, poniewaz trenuja ludzie z roznym doswiadczeniem w MA to i trudno tutaj poki co mowic o specyfice stylowej, na razie pozbywamy sie niektorych nawykow, uczymy nowych rzeczy, kazdy z nas ma otwarty umysl, nie chcialbym zeby bylo to okreslenie stylu bo to by nas ograniczylo, to raczej nauczanie skutecznej, realnej walki a nazwa coz zaczelo sie od wolnej walki i niech tak zostanie...tak to nazwano i tak to nazywamy...
coz z wszelakich nazw jak powstaje ich tysiace a wszystko sprowadza sie do jednego, dlatego tez pozostala nazwa pierwotna Pankration
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
i jeszcze jedna rzecz nie uznajemy potocznie rozumianego mistrzostwa, mistrzem zostajesz w obrebie zawodow i mistrzostw tu mozesz stac sie nauczycielem-instruktorem
zbyt wielu mistrzow zblaznilo sie w walkach bez regul zeby takie pojecie traktowac powaznie, kazdy z nas sie uczy i niech tak zostanie...
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Dla mnie hasła o tym, że jak się kopnięcie w przód kopie z biodrem to kyokushin a bez biodra to shotokan śmieszne są. Kopie sie po to aby wyeliminować przeciwnika - nic wyszukanego. A, że inaczej sie klucze zakłada - no bywa, zależy to od wielu rzeczy, nawet niekoniecznie instruktora.
Dla mnie boks jest najlepszym wyznacznikiem, każdy bokser ma swój styl, czy to znaczy że mamy różne style bokserskie tak, strategia walki jest inna, bloki i uderzenia - ale to wciąż jest boks.
I jak mi ktoś mówi, że trenuje nie MJJ tylko inną sztukę walki to zaczyna mnie się przelawać w bebechach. Styl tworzą ludzie, nadajacy mu swoją wizję i kształ, tworząc ograniczenia tu a nie gdzie indziej.

Podoba mi się nazwa MMA ale jeszcze bardziej podoba mi się historia i strategia starożytnego Pankrationu, i pod taką nazwą zdecydowaliśmy sie budować wizję metody walki wręcz i nie tylko zgodnie z najlepszymi wzorcami znalezionymi wszędzie, gdziekolwiek warto zajrzeć.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Zyjemy w Polsce i na polskie rzeczy powinnismy uzywac polskich nazw.
Coz Wam szkodzilo utworzyc np Stowarzyszenie Wolnej Walki lub Stowarzyszenie walki Wrecz itp a nie podpierac sie nazwa o kilkutysiecznych tradycjach ?
Kultywujecie greckie tradycje, filozofie, cwiczycie tylko w przepaskach biodrowych ?? ;)
Czemu zapatrywac sie na zachod ktory jak tylko ktos machnie kijem to juz to mowi ze to bo-jitsu a tak naprawde z bo jitsu nie ma to nic wspolnego, kiedy ktos chwyci miecz japonski i macha jak polska szabla to nazywa to ken jutsu itd.
Moim zdaniem idea sluszna ale nazwa nie adekwatna.
mam nadzieje ze niedlugo nie zaczniecie wszystkich przekonywac ze cwiczycie najstarszy system na swiecie bo chwyce kija i zaczne kokosy z drzewa zrzucac :) :) i stworze najstarszy system dopoki ktos nie stworzy systemu opartego na rzucie kamieniem ;)
Ostatniego akapitu prosze nie traktowac powaznie :) :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Czepiasz się Martius :) Ale inteligentnie i mam za to szacunek.
Idea jest jaka jest - nazwa reprezentuje i oddaje ideę jak może, a że po grecku no cóż taki wybór.
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
to nie ma byc hybryda ktora nalezy kojarzyc z bojkami kibicow a raczej metoda walki z minimalnymi ograniczeniami stad tez Pankration, a co do przepasek:)to owszem lubie forme walki bez gi w samych spodniach inna jest specyfika walki w stojce i parterze...powstala cala masa systemow na swiecie ktore tworza jakies schematy i w koncu te schematy zaczely te systemy ograniczac stad twoja szkola, bjj vale tudo i inne, u nas sie liczy efekt i kazda metoda i technika bedzie dobra jezeli doprowadzi do zwyciestwa w walce
  • 0

budo_kenjiro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1799 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
No to freestyler, zaczynacie byc bardzo blisko koncepcji JKD, z kolei bliskiej memu sercu...
8)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
No dobra zaczynam po malu sie przewietrzac po Sylwestrze zaraz bede do rany przyloz :) :oops:
Mimo wszystko uwazam ze powinniscie uzyc nazwy nie przydzielajacej od razu do jakichs kategorii a wbrew pozorom nazwa Pankration to troche szufladkuje czego chcieliscie uniknac :)

No dobra koncze na tym bo doping zaczyna mnie opuszczac :) :)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
No cóż, nie jestem fanem skrajnym Bruce Lee, ale koncepcji nie można zarzucić braku sensu. Osobiście uważam, że była ok i jeżeli wchodzimy w JKD to jest to skutek takiego samego toku myślenia.
  • 0

budo_lutas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
To uczyliście się od kogoś STYLU pankration lub byliście na jakiś starzach?
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Nie ma stylu pankration...
  • 0

budo_yayami_omate
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Wydaje mi się, że przyjęcie nazwy Pankration jest bardzo na miejscu. Jest to, jak sądzę odwołanie do wspaniałej tradycji europejskiej walki wręcz, jaką reprezentują pięściarstwo i zapasy.
Były to dyscypliny starożytnych igrzysk olimpijskich, a trzecią był właśnie pankration - czyli jak podają wszystkie słowniki - połączenie zapasów i boksu.

Dyscyplina ta - jak widać bardzo wiekowa, została zapomniana i na współczesnej olimpiadzie jej nie znajdziemy. Ponieważ nie istnieją szkoły, materiały, nie ma trenerów - jednym słowem ciągłość nauczania została zerwana - trzeba tą dyscyplinę "stworzyć" na nowo, zachowując podłoże filozoficzne i kulturowe.
"A po cholerę ?" - zapyta ktoś. A po co w takim razie udawanie samurajów, gadanie o budo, energiach i innych podobnych pierdołach - rzeczach wyjętych z kontekstu zupełnie odmiennej kultury wschodu.
Pankration należy do korzeni kultury europejskiej i jest częścią głęboko humanistycznej idei igrzysk. Myślę, że każdy powinien najpierw poznać i zrozumieć własną kulturę, a potem obcą, nawet, jeżeli ta druga opakowana jest w bardziej kolorowe papierki - manga, filmy karate itd.

Skoro nie ma szkół Pankrationu( nie licząc stosunkowo młodych organizacji), to każdy ma prawo założyć własną. Początki są jak zawsze skromne, ale dla chcącego...

Polecam Wam lekturę "Dysku olimpijskiego" Jana Parandowskiego - książka prezentuje urzekającą wizję atmosfery starożytnych igrzysk, wspomiając także o pankrationie, jako najbardziej męskiej dyscyplinie.

Pozdrawiam wasze dojo, przepraszam - wasz gimnazjon- Yayami Omate
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Dzięki za to wyjaśnienie - mniej więcej taka myśl nam przyświecała.
Swoją drogą może być wdepnął na trening do Wrocławia ??
  • 0

budo_yayami_omate
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
Dołączona grafika

Proszę, jak się te starożytne Greki duszą. Nie ma jak nauka z waz :)
No, i była mowa o przepaskach. Niesłusznie...
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
:) nawet nie wiesz ile takich ładnych waz objrzeliśmy nim się zdecydowaliśmy na taką nazwę.
Notabene historia staogreckiego pankrationy jest znacznie starsza niż wschodnie sztuki walki. Śmiem powtórzyć po znawcach, że wsodnie sztuki walki są ewolucją pankrationu szeroko pojętego w ogóle.
  • 0

budo_yayami_omate
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 187 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Skrócona historia i charakterystyka Pankration
O dzięki za zaproszenie. W sumie to się wybieram, tylko musze sobie trochę życie poukładać - tak czy inaczej, kiedyś spiszę testament i zawitam :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024