Skocz do zawartości


Zdjęcie

Przepisy...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_kaviorek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Przepisy...
Z okazji mojego debiutu sedziowskiego :D zakladam ten temat. Mielismy zwody dzieci u nas na hali i sie zalapalem na arbitra :D . Troszke zadymy narobilem ale zabawa byla przednia :) .

No ale nie o to mi chodzi. Chce zebyscie pisali tu co sadzicie o przepisach, co powinno byc zmienione zeby nasz sport byl lepszy.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...
Co zmienione ?
Winno byc pozwolone konczenie i punktowanie akcji ktora wyszla poza pole walki a zaczela sie na nim.

Co jeszcze ? Bardziej liberalna walka w parterze. Ale to juz moje skrzywienie z ostatnich 4 lat :wink: .

Takie moje lozne haselka :wink: .
  • 0

budo_robaq
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 640 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...
Czołem kavior .. ;) Nie wiesz jak to jest teraz dokładnie z tymi cBapami z przewrotem ? Bo niby zabronili, ale robi to dalej .. sam nie wiem.
  • 0

budo_sysyphus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...
korzystajac z okazji. jak to jest bjjowskim tylnym dosiadem? niby nic takiego nigdy nie trenowalismy, niby ciagle na mnie krzycza zebym "robil judo", no ale po mojemu to jest tylko odwrotne tate shiho gatame. i sie fajnie z tego dusi.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...

korzystajac z okazji. jak to jest bjjowskim tylnym dosiadem? niby nic takiego nigdy nie trenowalismy, niby ciagle na mnie krzycza zebym "robil judo", no ale po mojemu to jest tylko odwrotne tate shiho gatame. i sie fajnie z tego dusi.


Jak na "brak trenowania" wychodzenia z wpiecia sie za plecami to chlopaki na judo calkiem sprawnie przewaznie wychodza z tego wpiecia. Pod warunkiem iz to ja leze na plecach.
Hmm. Dusic z tego teoretycznie mozna. Na zasadach judo jednakze jest to utrudnione [ czytaj: zakaz ciagniecia glowy aby sobie pomoc z wlozeniem reki ] a duszenie kolnierzowe... przewaznie zdazy przeciwnik sie wypiac i zwiac :wink: .
  • 0

budo_kaviorek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 33 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...

Czołem kavior .. ;) Nie wiesz jak to jest teraz dokładnie z tymi cBapami z przewrotem ? Bo niby zabronili, ale robi to dalej .. sam nie wiem.



Jak lecisz w przod i spadasz na leb albo przewrot robisz to powinienes wyleciec :) A jak bokiem to nie. Tak w sumie to ciezko mi dokladnie powiedziec, pytalem na treningu ale nikt mi nie potrafil wytlumaczyc szczegolowo.
  • 0

budo_phcthulhu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...
Ja 2 czarnym pasom judo siedzialem na plecach dosc dlugo (jednemu to nawet kilka minut). Aczkolwiek ich nie zadusilem, poniewaz nie mozna odciagac glowy, a jednak judocy na tym poziomie wiedza jak sie bronic przed duszeniami, ale co do trzymania pozycji to dopoki nie sprobowalem czegos innego to siedzialem i oni nie mogli wyjsc. Ostatecznie obie walki skonczylem balacha, jedna z dosiadu a druga z gardy.

A w realnej walce jak wiadomo z tej pozycji to strzaly, lokcie na kark itd.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...

Ja 2 czarnym pasom judo siedzialem na plecach dosc dlugo (jednemu to nawet kilka minut). Aczkolwiek ich nie zadusilem, poniewaz nie mozna odciagac glowy, a jednak judocy na tym poziomie wiedza jak sie bronic przed duszeniami, ale co do trzymania pozycji to dopoki nie sprobowalem czegos innego to siedzialem i oni nie mogli wyjsc. Ostatecznie obie walki skonczylem balacha, jedna z dosiadu a druga z gardy.

A w realnej walce jak wiadomo z tej pozycji to strzaly, lokcie na kark itd.


Co chcialbys zmienic w judo ?
Probowales walczyc z judoka w stojce ?
Cos widze ze coraz wiecej "pogromcow" czarnych pasow judo :wink: . Heh.
  • 0

budo_phcthulhu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...
Hast - cos Ty sie ostatnio taki pro-judo zrobil? A gdzie BJJ?

Po prostu czarny pas, czarnemu pasowi nierówny.
Nie uzurpuje sobie prawa pokonania w realnej walce (czy jakiejkolwiek innej, sportowej czy nie) Nastuli czy innego zawodnika tego kalibru (ponieważ są to zawodowcy, a ja chocbym byl mistrzem BJJ i tak pozostane amatorem).

A kogo pokonałem tego pokonałem i moge spróbować pokonać jeszcze kogoś. (Polecam ostatni Budokan i artykul "Duch Budo a konfrontacja stylow"). Chodze na judo czasem powalczyc, bo twierdze, ze nalezy poszerzac horyzonty w badz co badz sztuce, ktora wywodzi sie z tych samych korzeni co BJJ jednak. Szkoda tylko, ze Judocy strasznie sie woza co to nie oni, a jak przychodzi do walki to "podnioslem Cie z maty to przerywamy walke", "nie dus na szczeke", "tego w judo nie wolno", "tu bys dostal kare". A jak walczy sie ze wszystkim to elegancko klepia na dzwignie na nogi np.

Co bym zmienil w judo? Liberalizacja przepisow parterowych, wiecej technik dozwolonych (dzwignie na nogi chociazby, moze na kark to nie, ale na nogi mogloby byc - robi sie sambo ;-) Powinno sie dozwolic duszenie na szczeke i odciaganie glowy (poszloby w strone realnosci) no i zeby chociaz 30sek bylo w parterze, bo to co jest teraz z tym zolwikiem to przeciez jest kabaret a nie walka. W stojce dozwolone wiecej technik (kani-basami, ura-nage na modle zapasnicza, bo jak rzucalem suplesy judokami to sie pluli, ze nie wolno). Zastanawiam sie na sensem ipponu. Powinno sie go przyznawac wedlug mnie za rzut z pelna dynamika, naprawde taki, ktorego na betonie przeciwnik by nie "przezyl". A tymczasem na zawodach widac duzo chamskich soei-nage z kolan albo skakanych uch-mate, dokrecanych, rolowanych na sile byle tylko spadl na plecy nie wazne z jaka sila, ale na plecy i ippon jest. Gdzie tu realnosc?

Walczylem zanim trenowalem jeszcze BJJ z judokami klasy MP i trenerami i coz moge powiedziec? Latalem, wszyscy lataja, taka specyfika judo. Ostatnio walczylem z judokami nizszego stopnia swojej wagi i dawali sie nabierac na proste triki, a sami mieli spory problem zeby mnie wywrocic.
Podejrzewam ze w sporcie w judo nie mialbym szans, tak samo jak judocy w BJJ mieliby spore problemy (nie znajac technik BJJ - znow nie mowimy o Nastuli itp).

Sam trenowalem 3 lata Judo i jak najbardziej jestem za ta sztuka i bardzo ja lubie i darze szacunkiem. Ubolewam tylko nad tym, ze poszlo tak bardzo w stronie sportu, a odeszlo od realnosci.

Pozdrowienia dla Judokow
  • 0

budo_misiek2
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kraków gł.

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...
Cześć PHCthulhu !!!

Pozwolę sobie przypomnieć maxymę, "co boskie to Bogu, a co cesarskie to Cesarzowi"

Uważam, iż całkiem słusznie zachował się judoka, któremu wszedłeś na plecy, a on leżał spokojnie. Wydaje mi się, że skoro trafiasz na trening judo w celu podniesienia swoich ogólnych umiejętności to nie można wymagać, aby judoka walczył technikami z bjj jeżeli one nie są mu do niczego potrzebne.

Znam judoków, którzy są nawet w kadrze seniorów i o bjj mówią "jest to nawet niezłe, ale ja tym nie będę się zajmował, bo jest to strata czasu".
Judo i bjj pomimo że siostry , ale obydwie są dorosłe i idące różnymi drogami.

Ktoś już kiedyś tu wspomniał, że walczy się pod przepisy. Jeżeli judoce nie wyjdzie tzw. balacha to nie potrzebna mu jest umiejętność przejścia do np. dźwigni na nogę, bo żaden sędzia nie będzie na to czekał.
Wg mnie na dzień dzisiejszy można wykształcić judokę odnoszącego sukcesy, któremu powie się aby po rzucie uciekał z parteru, albo był tam pasywny, a tak kiedyś nie było.
Pozwolę sobie zacytować jednego z prekursorów judo w Polsce Pana Hapka.

............ Ruchy w walce na ziemi nie maj tak dużej szybkości jak ruchy w pozycji stojącej. Ta względna powolność eliminuje w znacznym stopniu kontuzje i zwiększa wyraźnie postępy w nauczaniu technik w ne-waza. Zawodnik - specjalista od walki w parterze-ma szczególny autorytet u przeciwników, którzy boją się mu dać okazję do przejścia do parteru. Zawodnik specjalizujący się w określonych rzutach szybko zostaje rozszyfrowany i jego skuteczność zaczyna się "zużywać". Korzyści opanowania techniki walki w parterze są zatem ogromne................

Do niedawna wśród zawodników był podział na specjalistów od stójki i od parteru. Niestety dzisiejsze przepisy dały spokój (w zasadzie) tym pierwszym zostawiając parter tylko na technikach kończących.
Panowie, na dzień dzisiejszy byli judocy (od powiedzmy 35 roku życia wzwyż) posiadają bardzo dużą umiejętność walki w parterze. Niejeden z was byłby zaskoczony ich umiejętnościami. Zgodzę się, że nie mają parteru takiego jak dobry zawodnik bjj, ale "siostry" się rozeszły.

Odpowiem tutaj Robaqowi. Cłapa z przewrotem jest obecnie zabroniona. I znowu ograniczenia w przepisach. Wydaje mi się, że cłapa nawet z przewrotem jest bezpiecznym rzutem. Natomiast część starszego pokolenia judoków uważa, iż nie jest to rzut godny prawdziwego judoki. Mało techniki, dużo siły, trochę obicia na zawodach. Stosunkowo łatwo go wprowadzić do swojego repertuaru.

Wracając do ipponu - nie potrzeba go eliminować. Przyznaje się go w pięciu (jeżeli mnie pamięć nie myli) przypadkach, między innymi po wykonanym rzucie ze znaczną siłą i szybkością, po którym przeciwnik upada na plecy.
Więc przepis jest w zasadzie dobry, tylko...... znowu człowiek (sędzia).
.............szybko i z duża siłą......... niestety jest oceną subiektywną. Do tego dochodzi nazwisko. Zawodnik znany otrzyma ippon za takie same wykonanie rzutu, za wykonanie którego młody otrzyma wazari.
Nie wiem dlaczego piszesz o chamskiej seoi nage z kolan (może chodzi o chamskie wykonanie?). Jest to taki sam rzut (pod względem trudności), jak każdy inny rodzaj seoi nagi.
Został zmodyfikowany przez zawodników wysokich, którzy po zejściu na kolana otrzymywali ten sam efekt co przy tradycyjnym wykonaniu.
Źle wykonane wejście skutkuje karą za pozorowany atak, tzw "padalec"

Co do uchi maty to też jest jej kilka rodzajów. Między innymi ta o której piszesz (skakana) zwana uchi mata ken ken. Istotą jest właśnie to charakterystyczne skakanie.
Natomiast oceną rzutu nie jest sposób wejścia i wychylenia, a ostatnia faza czyli sam rzut. Nie możesz się sugerować samym czasem trwania podskoków.
Zawodnik wykonując rzut musi również dopracować go rękami. Czasami po ładnym wychyleniu, wejściu i rzucie nie kontroluje lotu rękami i dobrze zapowiadający się rzut zostaje oceniony np. tylko na yuko. Brak dokręcenia.

Co do rolowania to nie wiem czy jedno mamy na myśli, ale znowu są to rzuty, które tak nazywamy po Polsku. Np. soto maki komi, hane maki komi, nawet uchi mata maki komi. We wszystkich nich występuje tzw. rolowanie , zwijanie (maki komi).

Skoro tyle się rozpisałem to jeszcze na temat czarnego pasa.
Pomijając fakt, że w judo na 1 dan jest ładnych parę lat treningu to chciałbym zacytować dodatkową gradacje czarnych pasów wg japończyków.

............... For the judoka's up to the grade of 12, there are imtermediate steps in the form of...... . The brown belt is the highest grade in this class. The black belt on the other hand is lowes grade by the dn grades. Up to and including the 3rd dan you are considered a beginner. The 4th dan is an advanced judoka and the 5th dan is very advanced. By gaining the 6th dan you attain the master title. These judoka's may then choose to wear either a red and white chequered belt or a black belt. The 9th and 10th dan are very rarely attained. Jigoro Kano has the 12th dan, because he is the founder of judo………….



Wynika z tego, że w Polsce przykładamy jakąś magiczną silę do tego pierwszego dana. Natomiast w ojczyźnie judo jest to dopiero szkoła podstawowa. Daleko jeszcze do matury nie mówiąc o magisterce.
Natomiast profesurę otrzymał Jigoro Kano dopiero po śmierci, któremu nadano 12 dan i ....... biały pas. Myślę, że ta symbolika białego pas ma duże znaczenie.
Nigdy dość nauki i doskonalenia się. My Polacy mamy na to powiedzenie; całe życie się uczył i głupi umiera. Coś chyba w tym jest.

A wracając do tematu to wróciłbym do judo lat 60 tych. Więcej technik i dużo, naprawdę dużo parteru

Pozdrawiam i życzę miłych treningów z judokami.

Misiek2
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Przepisy...
misiek2 :
Ladny tekst 8)

Uchi Mata Ken Ken. O ile pamietam to po tej technice leci sie na czerep i/lub plecy. Chcesz tak poleciec na czyms twardszym niz mata ? Hmm.. to jedna z ladniejszych technik jakie znam.
A Judocy "starsi" to naprawde osoby z ktorymi mozna probowac cos w parterze zrobic.
A czy judocy nie beda w stanie powalczyc na zawodach judo ? Sa w stanie. Na odwrot tez. Z ta roznica iz poziom Judo w Polsce jest bez porownania wyzszy niz poziomo obecnego bjj w polsce.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024