Skocz do zawartości


Zdjęcie

Snajper... kim jest?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_perkun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów

Napisano Ponad rok temu

Snajper... kim jest?
Dołączona grafika

Napiszcie co myślicie o snajperach.
Ich taktyka, znani snajperzy ze świata.
Podzielcie się swoimi wiadomościami.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Hmmm, zastanawiam się, czemu ma służyć ta ankieta...
Wiadomo, iż snajper nalezy do elity, czy to wojska, czy Policji...
  • 0

budo_obizon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Amerykanski No.1 to Carlos N. Hathcock II - 93 klientow potwierdzonych.
Wiecej na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] w dziale "snipers in history".

A kim jest snajper? Powinien byc elitarnym zolnierzem ale np. ci z Sarajewa strzelajacy do cywili na rynku czy ulicy to zwykle pojeby.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Co ciekawe, w amerykańskiej terminologii policyjnej słowo "sniper" określa tego złego strzelca. Ci "dobrzy" to "counter snipers".
  • 0

budo_hergar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:zielona gora

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Moim zdaniem snajperzy są elitą odziałów specjalnych należą do nailepiej wyszkolonych komandosów. Ich szkolenie jest najtrudniejsze, najdłuższe oraz muszą charakteryzować się odpowiednimi predyspozycjami fizycznymi (oczywiście wszyscy członkowie odziałów specjalnych charakteryzują się ponadprzeciętnymi zdolnościami i talentami ale snajperzy pod tym względem stoją wyżej), nie każy komandos zostaje snajperem, jest ich niewielu.
PS. Dobrymi lekturami dotyczącymi snajperów i ich działań są: Wojna szczurów autorstwa Davida L. Robbinsa opowiadająca o walce w Stalingradzie( na jej podstawie został nakręcony Wróg u bram) niemiecki snajper pułkownik SS Heinz Thorvald wygłasza takie oto zdanie, że snajperzy to tchórze bo kryją się za swoimi liniami i strzelają do niczego niespodziewających się żołnierzy; druga to Dziennik Snajpera autorstwa Wilka o wojnie w Czeczeni
  • 0

budo_fox
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1205 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Stego co slyszalem to byl on zolnierzem w zwyklych jednostkach.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Nie wydaje mi sie ze ocenianie moralnosci snajperow w OS czy wojsku ma sens , rola tych formacji jest prosta ,a rola snajpera w nich jeszcze prostsza , on nie moze sie zastanawiac na duchowymi stronami swojej pracy , on ma likwidowac tych przeciwko ktorym jest wysylany.
Patrzac na jakakolwiek "sytuacje krytyczna" , zdjecie terorysty czy psychopaty, czystym strzalem jest o wiele lepszym rozwiazaniem niz wprowadzanie ludzi do akcji bezposredniej.
Sniper zawsze byl elita w wojsku , czy jako lucznik w armi perskiej , uczestnik wojny secesyjnej czy zolnierz SAS.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Sharp Shooters to zdecydowanie elita...

BTW, tak patrzę na to zdjęcie w pierwszym poście i jakoś mi się skojarzyło z ostatnim zdjęciem mojej małej...

Dołączona grafika
  • 0

budo_lo-han
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Snajper to nie tylko dobry wzrok i pewna reka.

Poniewaz snajper musi byc spokojny i cierpliwy - obojetnie czy z natury czy pod wplywem treningu - i ma umiec pod presja podejmowac szybkie decyzje to jest czesto glosem rozsadku w mniejszych oddzialach. Skala o ktora moze oprzec sie dowodca jak jest "goraco" i jak jego samego ponosi. Naczytalem sie troche o takich przypadkach...
  • 0

budo_perkun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?

Hmmm, zastanawiam się, czemu ma służyć ta ankieta...


Ponieważ wiele osób z mojego otoczenia nie może zrozumieć czemu interesuje się kimś kto strzela do ludzi, byłem poprostu ciekaw jakie jest wasze zdanie o tym "zawodzie"

Ma ktoś z was może jakieś dane apropos fińskiego snajpera Simo (wojna rosyjsko fińska) Podobno ma udokumentowane 5 setek na koncie.


Dołączona grafika
BARRET AG90
czy to nie jest miły widok? :twisted:
  • 0

budo_obizon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?

jakoś mi się skojarzyło z ostatnim zdjęciem mojej małej...


Piter, co to za maszyna???
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?

Piter, co to za maszyna???

Webley Tracker (pneumatyk) z taką ilością modyfikacji, że dawno przerosły wartość podstawowej broni. Zmienione jest... wszystko (tłok, lufa, łoże, spust, tłumik, bi-pod, założony GasRam, full-tuning wewnętrzny, smary Abbey, nowe uszczelki itp.). Ale teraz trafiam w wiśnię z 50 metrów. Taka fajna zabawa... :)
  • 0

budo_evendim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Na broni sie zupelnie nie znam, ale co daje tlumik w broni pneumatycznej :?:
Czy taka bron bez tlumika jest glosna :?:
  • 0

budo_obizon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?

.. trafiam w wiśnię z 50 metrów


Co takiego? Moze to radziecka wisnia czyli wielkosci naszego arbuza :wink:

A tak na powaznie - jaki jest maksymalny celny zasieg dobrego pneumatyka z porzadna optyka? To chyba niemozliwe zeby srut zachowal plaska trajektorie przez 50m - strzelasz w rzeczywistosci wyzej nad celem a celownik kompensuje opad srutu??
Ciekawa sprawa, napisz wiecej troche jak to jest.

Ja w "wesolym miasteczku" czasem nie moge zestrzelic patyka z 2m a tu wisnia z 50m 8O
  • 0

budo_perkun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Józefów

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?

Ja w "wesolym miasteczku" czasem nie moge zestrzelic patyka z 2m a tu wisnia z 50m


Z własnego doświadczenia wiem że na strzelnicach w wesołych miasteczkach, przyrządy celownicza nie są zbyt precyzyjnie ;) ustawione
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Obizon: trafiam, znaczy muszę się przyłożyć do tej roboty ale spokojnie można to zrobić (oczywiście leżąc i z dwójnogu). Ostatnio na zlocie we Wrocławiu na 40m kosiłem kapsle od piwa i kostki kredy (2x2cm) jeden za drugim bez najmniejszego problemu, tak dla zabawy. To bardzo przyzwoite wyniki, ale z dobrego PCP (np. Daystate Hunstman) można osiągnąć wyniki jeszcze lepsze. Np. kumpel z takim sprzętem (fakt, że dużo ćwiczy) jak ma dobry dzień i strzela na 50m to jak wpakuje w tarczę 20 strzałów to pozostawioną przez nie dziurę można zakryć monetą... 1 grosz 8O . Oczywiście mówimy o dobrej, tuningowanej broni gwintowanej, a nie o GL na którą nie jest potrzebne zezwolenie. Oczywiście do tego dobra optyka, najlepiej z systemem BDC (Bullet Drop Compensation) lub np. system Dial-In-Distans. Odczytujesz na pierścieniu paralaksy dystans do celu i znając krzywą balistyczną amunicji (np. wykreśloną przez profesjonalny program balistyczny do wiatrówek) wprowadzasz poprawkę pokrętłem mikrometrycznym. No i zostaje tylko trafić :lol:

Evendim: mocny pneumatyk z krótką lufą wali BARDZO głośno. A jak jest to PCP to nieraz głośniej niż KBKS. A ja lubię ciszę po strzale... najgłośniejszy moment to kontakt pocisku z celem :)
  • 0

budo_obizon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
OK, Piter, dzieki za wyjasnienia. Jeszcze tylko pytanko dot. kalibru: zdaje sie ze najpopularniejsze to 4.5 lub 5,5 albo nawet 6,5 mm. Czy ze wzrostem kalibru spada efektywny zasieg czy tez bron pneumatyczna ma parametry uzaleznione od kalibru tzn wiekszy kaliber to wieksze cisnienie/predkosc wylotowa?
Kurde, strasznie zamieszlem ale chodzi tylko o to czy jak producent oferuje jakas wiatrowke w kalibrze 4.5 i 5,5 mm to wybierajac 5,5 mam mniejszy zasieg ale za to lepsze jebniecie np. na 10 m.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Najcelniejsze jest "szybkie 4,5mm" natomiast ze wzrostem kalibru masz bardziej zakrzywioną trajektorię i generalnie zasięg efektywnego ognia się zmniejsza. Ale na dystansach do 30-40 metrów kal. 5,5mm będzie spokojnie trafiał w cel no i robił DUŻE dziury! Generalnie kal. 5,5mm jest uważany za typowo myśliwski (mniejszy dystans ale większy kop) natomiast 4,5mm za powiedziałbym "snajperski", gdzie najbardziej liczy się shot placement. Dla tego jest to kaliber w zasadzie wszystkich profesjonalnych strzelców FT. No i oczywiście ciężki śrut 4,5mm podany z maksymalną precyzją jest też idealnym pest-controller'em i np. Fred Carter (guru polowania z wiatrówki na dużym dystansie w Anglii) czyści farmy ze szkodników właśnie karabinkiem 4,5mm strzelającym ciężką Barracudą z prędkością 320m/s (zmierzone, a nie reklamowane przez prodcenta).
  • 0

budo_evendim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?

Evendim: mocny pneumatyk z krótką lufą wali BARDZO głośno. A jak jest to PCP to nieraz głośniej niż KBKS. A ja lubię ciszę po strzale... najgłośniejszy moment to kontakt pocisku z celem :)


Ok, dzieki za odpowiedz.
Zatem jak sie domyslam pistolety tez potrafia byc bardzo glosne. Czy glosnosc zalezy od rodzaju ( tzn na sprezyne, prezone powietrze,CO2) :?:
I czy do tych pistoletow tez sa tlumiki :?:
Jak one wplywaja na celnosc :?:
  • 0

budo_obizon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 172 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Snajper... kim jest?
Jeszcze raz dzieki za wyjasnienia.
Zaczynam sie wciagac 8)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024