Skocz do zawartości


Zdjęcie

Palka w dupe?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_saszak
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Palka w dupe?
Wlasnie jestem po przeczytaniu paru postow. Zaczelo sie od nunchaku a skonczylo na tym jaka bron jest najlepsza na ulice.
Z postow wyszlo, ze noz. Ja tak od posta do posta sie wahalem.
No bo jedni - ze palka. Drudzy, ze palke to tylko w dupe mozna sobie wsadzic.
I tak sie zastanawiam, glownym argumentem nozownikow bylo, ze jak sie spotka dobrego nozownika to sie lezy.
A jak sie spotka kiepskiego nozownika? Dobrzy chyba sie nie bawia na ulicy? Czy sie bawia? Nie prowokuje, pytam sie.
Zastanawiam sie w co zainwestowac. Nunchaku wydawalo mi sie fajne, bo pomyslalem o zasiegu. No i to co przeczytalem - ze mocne uderzenia i wielofunkcyjnosc.
Tutaj troche przeczytalem o nozu, i ze jest swietny. Ale sadze, ze najzwyczajniej w swiecie bede bal sie go uzyc, zeby nie zabic. Z palka inaczej - w nogi, korpus, rece.
Naprawde palka nie da sie obronic przed nozem?
No ja wiem, ze swietnego nozownika sie nie zatrzyma. Na seminarium z KM Krzysiek Sawicki nam przedstawil cos podobnego. Pokazal, ze gosc ktory wyskakuje na nas z nozem, przerzuca z reki do reki i mowi "dawaj dyche" jest do pokonania. Natomiast dobry nozownik idzie prosto, tu sie niby otrze o staruszke, przechyli w twoja strone, blysnie nozem na gardle i pojdzie dalej.
No ale do cholery, czy ja spotkam zabojce na ulicy? Na osiedlu?
Zgubilem sie juz troche.
Jedyne co wynioslem na razie z tej dyskusji, to z posta Sloniaka dowiedzialem sie ze klodka jest fajna. W najblizszych dniach przejde sie po sklepach z materialami budowlanymi i moze cos do dloni dopasuje.
Bo kasa tez sie liczy, noz za kilkaset dolcow jest poza moim zasiegiem, tak samo jak jakies palki autolocka za kilkaset papierow.
HELP! ;)
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?
Nie oklamujmy sie , ze i jednym i drugim zrobisz krzywde ale....
Noz jest o wiele bardziej niebezpieczny... co mozna udowodnic prostym przykladem ... przejedz sobie palka po reka a potem zrob to z nozem ? Noz przetnie ubranie , ktore zaamortyzuje uderzenie palka ...
Za palke ktos moze reka zlapac , sprowadzic wzdluz krawedzi reki ... tego nie zrobi z nozem tak latwo ...
  • 0

GośćGuest_budo_Fighter_28_*

Guest_budo_Fighter_28_*
  • Guests

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?
Po wyciągnięciu noża mało kto będzie chciał dalej z tobą "rozmawiać"
Użycie pałki wzmaga agresję.
Nóż jest mniejszy i może być użyty do kilku innych rzeczy.
Dobrą sprawą (zamiast kłódki) jest metalowa latarka Mag-Lite.
Nikt Ci nie zarzuci, że to broń ;o)
Złapanie z nunchaku, czy pałką kończy się bardzo nieprzyjemnie.

budo_slaw
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 437 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?
moze z innej beczki

noz jest legal = nie ma zadnych ograniczen w polsce poza tym ze noz powinien wydladac jak noz a nie np. jak ostrze ukryte powiedzmy w lasce czy parasolu - to jest zabronione

palka jest zabroniona (obecnie dyskutujemy jedynie nad legalnoscia monnadlockow serii auto bo maja koncowki z gumy ale jeszcze nie ma definitywnej odpowiedzi )

opanowanie palki w stopniu pozwalajacym na potyczke z nozownikiem - amatorem wymaga dluzszego treningu, podstawy noza natomiast opanowac mozna szybciej

poza tym np. pierwsze ciecie wykonane po przedramieniu czy dloni lub udzie powinno dac do myslenia napastnikowi bardziej niz udezenie palka = widok krwi dziala praktycznie zawsze to tak jak z dentysta :)
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?
Mowicie ze noz jest legalny, zlapanie z palka konczy sie nieprzyjemnie...

Ja sobie raczej wyobrazam jak nieprzyjemnie moze byc PO uzyciu noza i palki. I jakos tak mi sie zdaje, ze konsekwencje prawne uzycia noza beda bardziej dotkliwe niz palki (ale nie wiem na pewno, niech Lord poprawi).

Sam sie zastanawiam, bo noz mi jakos "lezy" psychicznie, ale jak na razie na pewno bym go nie uzyl w samoobronie. Nie ma co zakladac, ze kogos sie w walce TYLKO skaleczy. Moim zdaniem jak wyciagasz noz, to albo gosciu z naprzeciwka natychmiast sie wycofuje, albo zaczynasz mlyn. Po pierwszym/pierwszych cieciach wypadalo by dac mu sekunde na podjecie rozsadnej decyzji, jesli sie nie wycofa oszczedzajac klopotow z prawem, to atakujesz z celem zadania rany uniemozliwiajacej dalsze prowadzenie walki, czyli bardzo prawdopodobne staje sie zabicie goscia (zaznaczam, ze nigdy nie trenowalem z nozem, wiec te schematy to takie moje gdybanie. Chetnie poznam na ten temat opinie kolegw). A ja nie chce nikogo zabijac.

Skutecznie uzyc palki potrafilbym chyba tylko przeciwko komus, kogo zalatwilbym i bez palki. Nunchaku wydaje mi sie troche zbyt skomplikowane... Jesli ograniczymy sie do "cepowatych" uderzen, to przeciwnikowi latwiej bedzie skrocic dystans i odebrac nam bron niz w przypadku palki.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?

Ja sobie raczej wyobrazam jak nieprzyjemnie moze byc PO uzyciu noza i palki. I jakos tak mi sie zdaje, ze konsekwencje prawne uzycia noza beda bardziej dotkliwe niz palki (ale nie wiem na pewno, niech Lord poprawi).


W zależności w jakiej sytuacji czego użyjesz. Możesz póśc siedzieć za użycie plastikowego noża do kiełbasek a puszczą cię i podziękują gdy strzelisz z bazooki.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?

Jedyne co wynioslem na razie z tej dyskusji, to z posta Sloniaka dowiedzialem sie ze klodka jest fajna. W najblizszych dniach przejde sie po sklepach z materialami budowlanymi i moze cos do dloni dopasuje.


To nie jest tak, że masz wybór nóż-pałka. Jest kubotan/yawara, pseudo-kastety (np. kłodka, szekla żeglarska, karabińczyk alpinistyczny - prawdziwe kastety zabronione są). Poszukaj w archiwum np.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Prawdziwy cymes to szwajcarski scyzor za ~80 zł z liner lockiem trzymany takDołączona grafika

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Dużo o takich gadżetach masz na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Pewnie, że te zabawki nie mają "mocy" pałki-noża, ale możesz walić bez ograniczeń, na full i specjalnie nie martwić się, że ktoś kopnie w kalendarz (no zawsze może, gołe ręce też mogą zabić).
A i jak trzymasz taki gadżet w łapie, to walczysz w swoim stylu, tylko "kopa" masz lepszego. Odpada Ci nauka broni i (czasem) nowego sposobu poruszania. A nóż/pałke też możesz nosić :wink:
  • 0

budo_edwin
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?
Stwierdziliście, że noszenie pałki może się nieprzyjemnie skończyć w przeciwieństwie do noszenia noża. Faktycznie polskie prawo nie przewiduje pozwolenia na noże.
Zastanawiam się czy noszenie pałek rattanowych nie jest również dozwolone. Zgodnie z przepisami ustawy o broni i amunicji pozwolenia wymagają wyłącznie:
-pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału, czyli pałki teleskopowe, pałki typu tonfa posiadające wkładkę z metalowej rurki (tzw policyjne) oraz inne ( a więc zakazane są pałki które są w całości wykonane z twardego i ciężkiego materiału lub posiadają takie wkładki; pałki używane muszą być wykonane z materiału ciężkiego i twardego jednocześnie, a więc pałki które są wykonane tylko z twardego materiału ale nie ciężkiego mogą być noszone, oryginalne pałki do escrimy są lekkie i muszą być takie bo inaczej uszkodzisz sobi nadgarstki; pałki drewiane są wyraźnie zabronione gdy imitują kij bejsbolowy, patrz poniżej)
- pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy (w orzecznictwie Sądu Najwyższego wyraźnie dozwolono noszenie prawdziwego kija bejsbolowego),

pozdrawiam
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?
no dobra ale jeszcze istnieje obrona konieczna i jej granice
jak gość wyskoczy do ciebie z pałą a ty do niego z nożem w według prawa przekroczyłeś. jak kolo ma nóż to stanowi dla ciebie zagrożenie tylko w chwili ataku jak go zblokujesz i zaczynasz zakładać dźwignię to już trzeba uważać żeby mu czegoś nie uszkodzić bo będzie przekroczenie
Boże kto to prawo układał i dla kogo?
przestraszony moim zdaniem zwykła pałeczka a jeszcze lepiej yawara i łatwiej się tłumaczyć bo łatwiej schować i wyrzucić nie szkoda
pozdro
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Palka w dupe?

materiału ciężkiego i twardego jednocześnie, a więc pałki które są wykonane tylko z twardego materiału ale nie ciężkiego mogą być noszone, oryginalne pałki do escrimy są lekkie

Ustawa wyraźnie określa czym jest drewno :

z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału

więc nie ma co tłumaczyć że lekka jest...

Zawsze można sobie kupić laskę, (np tyrolskie laski okute na końcu blahą, uformowane na kształt czekanu - kiedyś służyły włąśnie jako czekan ) :)
Laski są zdecydowanie dozwolone.



no dobra ale jeszcze istnieje obrona konieczna i jej granice
jak gość wyskoczy do ciebie z pałą a ty do niego z nożem w według prawa przekroczyłeś. jak kolo ma nóż to stanowi dla ciebie zagrożenie tylko w chwili ataku jak go zblokujesz i zaczynasz zakładać dźwignię to już trzeba uważać żeby mu czegoś nie uszkodzić bo będzie przekroczenie

Ja tam wyposażyłem sie w nóż nie myśląc o tym co mi grozi jak kogoś potnę , tylko co mi grozi jak nie potnę, tj. on wygra... Jak to już ktoś powiedział na forum... nie pamiętam kto ale bardzo dobrze to ujął :) :
"...Lepiej mieć brzydki proces niż ładny pogrzeb..."
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024