Skocz do zawartości


Zdjęcie

Miecze i mieczyki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
47 odpowiedzi w tym temacie

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
Ludzi z Trygława znam, aczkolwiek nie wielbię :)
Dużo bliżej nam do równie wczesnosłowiańskiej Arkony. Tyle samo idei - mniej ..., no nieważne.
Mój ulubiony mieczyk to duży półtoraczek. 131 cm całość, 99 ostrze. Jelec duży lekko zagięty. Rękojeść czarna skóra. Głowica graniastosłup prostokątny łagodzony. Masa ok 4 kg. Ma siłę, ma władzę :)
U nas w bractwie rękawice zbrojone kolczą zawsze. Przy półtorakach czasami bez ochrony głowy. Do toporów, jedynek i bitwy koniecznie w sprzęcie. Było trochę urazów (nawet widowiskowych bardzo) i teraz się pilnujemy. Nawet jeśli nie my, to kobiety na treningach strasznie krzyczą, jak są walki bez ochrony łbów.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
trochę mnie dziwi że środowisku bractw rycrskich jest tyle podziałów, ale cóż taki nasz charakter narodowy.
  • 0

budo_ripperov
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki

trochę mnie dziwi że środowisku bractw rycrskich jest tyle podziałów, ale cóż taki nasz charakter narodowy.


Jakich podziałów? Każdy robi i odtwarza to co lubi i otacza się ludźmi z którymi może się dogadać. Nikt nikomu nie narzuca konwencji "odtwarzania" okresu histortycznego, chociaż daje się zauważyć pewną rywalizację i czasami wyższość w stosunku do innych "grup zawodowych". Moim zdaniem to jest bez sensu - moje Bractwo odtwarza kilka okresów historycznych, od wczesnych słowian do XVI wiecznej Szkocji. I jakoś wszystkim jest dobrze. "Porozumienie ponad podziałami..."
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
może źle wyraziłem o co mi chodzi - chodziło mi raczej o niechęć tych do tych, od ludzi z Trygława słyszałem że tamci to są ciency itp. Rozumiesz tego typu texty nic nie wnoszące do tematu kiedy gadam z ludźmi na temat bractw czy drużyn.


dobra, piszcie dalej o mieczach i o walce nimi 8)
  • 0

budo_ripperov
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
To normalne... niestety.
Dużo osób po liźnięciu czegoś tam z wyższością twierdzi "moje kung-fu jest najlepsze", ale wypada też przyznać że część z nich ma podstawy tak twierdzić. Niestety aby odróżnić jednych od drugich trzeba sprawdzić to organoleptycznie :D
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki

Niestety aby odróżnić jednych od drugich trzeba sprawdzić to organoleptycznie


tak to prawda, to ostanie słowo w Twojej wypowiedzi jest całkiem fajne :D :-) :) 8) :o 8O :twisted:
  • 0

budo_ripperov
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zielona Góra

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
Oprócz napier.... mieczem i halabardą mam też magistra z Politologii... :)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
ja też mam magistra z Politologii ale umiejętność wymachiwania pięściami dała mi więcej korzyści niż te całe studia, 8O :( dobra wracamy do tematu.
  • 0

budo_mściwoj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Słoneczna Kalishfornia

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki

Nie nie jestem od Jantarów a czemu taka sugestia? . Działąm w Bractwie Rycerskim Ziemi Kaliskiej mamy tam drużynę wczesnośredniowieczną.

Dlatego że podałeś Wolin jako teren na którym bywasz, a poza tym oni także mają drużynę wczesno piastowskich wojów i nasze bractwa się znają.


Już mówiię czemu :D . Poprostu Festiwal na Wolinie jest zdecydowanie najlepszą imprezą wczesnośredniowieczną. To taki "Grunwald" dla wojów :D więc nie wyobrażam sobie odpóścić tej imprezy!

Co do krytykowania rożnych drużyn i bractw, jest to niestety dość popularne zjawisko zwlaszcza między wczesnym średniowieczem i rycerstwem. U nas w bractwie jest kilka okresów historycznych i jakoś się dogadujemy, czesem robimy wspólne treningi i jest O.K.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
moja osobista bron ma 101 cm jest drzewniana i moco wytarta od uzywania..
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki

Oprócz napier.... mieczem i halabardą mam też magistra z Politologii... :)


Ja dopiero będę mieć, jak wszystko pójdzie bez problemów. :)
  • 0

budo_lokee
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Garwolin

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
póltorak (94 cm klingi, 124 łączna długość z prostym jelcem, rękojeść owinięta skórą) oraz katana (w tej chwili dokładnych wymiarów nie pamiętam). Oba kute. Oba ulubione... :oops:
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
:) Miecz długi (nie historycznie zwany półtorakiem) 1 40 cm długości.
110 cm ostrze , 30 cm rekojeść. Na treningach drewniany o takich samych wymiarach.

Krutki miecz "lewak" 98 cm długości. Rekojeść 20 cm ostrze 78 cm.

oba miecze kute , rękojeść owinieta czarna skórą
Długim mieczem siepie bałwany (takie ze śniegu) w wolnym czasie. :twisted:
  • 0

budo_peruk
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
Jedyneczka 110cm. Z czego ostrze to 80cm. Ma przedłużona rękojeść. Masa ok 1.5 kg.

Jedynka 90cm masa ok 1.5kg (tragicznie wykonana i obsadzona, nie używam)

Jedynka 95 cm z obłękami (taka wariacja na temat katzbalgera). Masa 1.2 kg

Norman 85 cm, masa ok 1kg (mój ulubiony ostatnio)

Ciułam też teraz na miecz z wyższej półki. Marzy mi się taka selektywnie hartowana, porządnie wyważona i obsadzona jedyneczka.:)

Co do niechęci do niektórych członków RR.
Rzeczywiście daje się zauważyć swoiste "my i oni" w ruchu reenactorskim, ale to nieunknione. To przeciez tak naprawdę spora grupa ludzi którzy mają często zupełnie oddmienne zapatrywania na to co robią. gorętsza wymiana poglądów jest niestety czasami nieunikniona. Choć rzeczywiście lepiej byłoby ją ograniczać do wymiany merytorycznych argumentów:)

Poza tym niektóre osobniki w pełni zasługują na traktowanie z pewnym przymrużeniem oka. Jak widzę czasami na turniejach zawodników ubranych w prześcieradła i owinięte sztucznym futerkiem glany, wymachyjących płaskownikami bez żadnych zabezpieczeń ( i bardzo często umiejętnośći), to nie wiem czy mam się śmiać czy bać. Pół biedy, jeśli da się takim ludziom coś wytłumaczyć. Tragedia zaczyna się w przypadku trafienia na osoby niereformowalne, najlepsiejsze w swoim fachu i wogóle uber alles.

Pozdrawiam
Peruk
  • 0

budo_gorg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin
  • Zainteresowania:Iaido

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki

A to ja przepraszam, przed ruskami i białorusinami to nawet na Grunwaldzie spieprzają, to są żywczyki idą na całość i dobrze im z tym. Podobno jak na Grunwaldzie formowali szyk to chodzili sobie gdzie chcieli na placu boju i nikt ich nie mógł zatrzymać.
A oksza to świetna broń :)
A tak off topic to gdzie działasz Mściwój? Czyżby Jantar?

Fakt!! Nasi "bracia słowiane" zza wschodniej granicy idą jak przecinaki :D Aż miło jest opatrzeć jak w przeddzień inscenizacji Grunwaldu, wieczorkiem na bohurcie spuszczają taaaakie wpierdy "kwiatkowi rycerstwa polskiego" :D
A co do owego zakazu wnoszenia broni obuchowej na plac boju, to 2 latka temu widziałem, jak niewiasty, które nosiły rycerzom wodę przemycały dla nich pod kieckami buzdygany :evil: Lekki kretynizm, aż szkoda gadać
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
Wczesne średniowiecze=wikingowie...

1)Dainax(topór duński,"dun"),ok 2m długości,na końcu wmiarę małe ostrze od topora,tępe,coby się nadawało do trenowanie. Kocham go za dystans,prostotę i odchylanie tarcz :twisted:

2)Toporek("pazurek","czekanik")ok 60 cm dlugości,jeszcze mniejsze ostrze,macha się ultra szybko,BARDZO przydaje się w szyku do odchylania tarcz co robi miejsce do bicia kolegom,albo do walki na dwie bronie,wtedy w drugiej ręce dzierżymy mieczyk i do przodu :lol:

Sopot-Grodzisko
  • 0

budo_gacman_c
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 661 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
Slasz a co ty tak z tymi mieczami ? ...juz nie fotografujesz ? ;)
miecze fajna sprawa tylko pewnie drogie hobby jak sie chce na nie naparzac ;)
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
Jednoreczny 100cm. Masa ok 1.5 kg
toporek radosny.
i póltorak dziwnie wymiarowy 1.40.

proste w kształtach, poza zwieńczeniem rękojesci ładdnie odlanym.
robione przez jakiegos kowala z podhala. wyrzezbił nam chyuba wtedy z 20 mieczy, ale naprawde fajnych i duzo tanszych niz w warszawie, gdzie u Kusia chyba od 260 sie mieczyki zaczynają (o ile dobrze pamietam?)
teraz załuje ze sie kolczugi pozbylem..ale bywa:(
  • 0

budo_polwo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3 Miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki
ostrze kute na podobieństwo katany 101 cm(w tym 29cm ostrza) bardzo lekka (tulko 650 g)ole wszyscy z bractwa którzy próbowali zo mną walczyć twierdzą że ostrze jest bardzo "szybkie"
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Miecze i mieczyki

ostrze kute na podobieństwo katany 101 cm(w tym 29cm ostrza)



eee, a reszta to rękojeść? :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024