Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nauka obrony przed zejściem do parteru


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_gt4
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Nauka obrony przed zejściem do parteru
Czy jeżeli preferuję walkę w pozycji stojącej (TKD, kick) to na BJJ mógłbym także nieco podnieść swoje umiejętności? Mam na mysli obronę przed próbami powalenia mnie na glebę i narzucenia mi stylu i sposobu walki przez potencjalnego przeciwnika który akurat lubi parter?
  • 0

budo_rene
  • Użytkownik
  • Pip
  • 42 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Golders Green NW11

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauka obrony przed zejściem do parteru
W bjj podstawa to parter i tu dąży się do sprowadzenia na dół.
Problem w tym czy będziesz nad czy pod przeciwnikiem.
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauka obrony przed zejściem do parteru

Czy jeżeli preferuję walkę w pozycji stojącej (TKD, kick) to na BJJ mógłbym także nieco podnieść swoje umiejętności? Mam na mysli obronę przed próbami powalenia mnie na glebę i narzucenia mi stylu i sposobu walki przez potencjalnego przeciwnika który akurat lubi parter?


Chyba dosc oczywiste, ze sam kontakt z ludzmi, ktorzy walcza inaczej i daza do okreslonej sytuacji, ktorej na codzien nie cwiczysz rozszerza Twoje horyzonty, nieprawdaz?
Zatem na pewon warto sprobowac.

Pozdrawiam

K.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauka obrony przed zejściem do parteru
Chyba kazdy system walki wrecz posiada w swoim repertuarze techniki ofensywne. Te same systemy posiadaja w swoich zasobach takze techniki uniemozliwiajace lub utrudniajace wykonanie technik ofensywnych. Dla przykladu w zapasach naucza sie technik obalenia przeciwnika poprzez miedzy innymi chwyt za jedna lub obie nogi. Na owa technike istnieje skuteczna kontra. Polega ona na wyrzuceniu nog do tylu celem utrudnienia przeciwnikowi ich chwycenia i przyciagnieciu ich do siebie. Naparciu cialem na przeciwnika aby zgiac jego pozycje, czesto obnizona, a nastepnie lub w wyniku tylko ego ruchu przygniesc go do ziemi swoim cialem. Podobna metoda nauki wejscia w nogi jak i kontry byla nauczana na treningach bjj z jakimi sie zetknalem.
Uogulniajac ten konkretny przyklad. Jezeli ktos chce poznac techniki obron przed danym sposobem ataku [parter, zwarcie, rzuty] powinien, przynajmniej choc troche, zapoznac sie z systemami w ktorych owe techniki odgrywaja dominujaca role.
Oczywiscie moze sie zdazyc iz ktos wpadnie na pomysl iz wynalazl inny sposob obrony np. przez sprowadzeniem do parteru, nizeli ogulnie przyjety. Wydaje mi sie jednak iz takie metody sa tak samo efektywne. Dla przyklady podam tutaj tzw anty grappling w systemach wing tsun [ przepraszam jezeli pomylilem nazwe ]. Metoda ta zakladala, o ile dobrze pamietam, obrone przed chwytaczami poprzez zadawanie im serii uderzen.
Tak wiec jezeli ktos chce sie pouczyc obron przed zwarciem, obaleniem powinien, tak mi sie wydaje, udac sie na trenigi chwytow aby sie zapoznac z metodami obalen, aby je znac, a takze technik obrony, aby je stosowac.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauka obrony przed zejściem do parteru

Czy jeżeli preferuję walkę w pozycji stojącej (TKD, kick) to na BJJ mógłbym także nieco podnieść swoje umiejętności? Mam na mysli obronę przed próbami powalenia mnie na glebę i narzucenia mi stylu i sposobu walki przez potencjalnego przeciwnika który akurat lubi parter?


Na BJJ poznałem 3 sposoby obrony przed wejściem w nogi:
1. gilotyna w stójce
2. zapaśnicze sprowadzenie do parteru (ucieczka nogami)
3. rzut poświęcenia, który w judo nazywa sie obi tori gaeshi

można zaryzykować jeszcze kopnięcie kolanem w twarz, jeśli zdążysz.

Generalnie nie warto przed judoką BJJ stać zbyt godnie wyprostowanym, bo można polecieć na plecki.
Silvio
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauka obrony przed zejściem do parteru

Na owa technike istnieje skuteczna kontra. Polega ona na wyrzuceniu nog do tylu celem utrudnienia przeciwnikowi ich chwycenia i przyciagnieciu ich do siebie. Naparciu cialem na przeciwnika aby zgiac jego pozycje, czesto obnizona, a nastepnie lub w wyniku tylko ego ruchu przygniesc go do ziemi swoim cialem


Hast mam pytanie widzialem prawie to samo ale robione nieco inaczej tzn gosc wurzucal jedna noge do tylu an druga uginal jak do przysiada i napieral cialem jak Ty mowisz, on twierdzil ze po odrobinie praktyki mozna potem wpychac przeciwnika (jakby) na to kolano zostawione z przodu i ciezko jest tego uniknac bo dociskasz przeciwnika od gory
oczywiscie aby to zrobic trzeba byc nieco rozciagnietym 8)
co o tym myslicie Hast lub inni znawcy tematy?
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauka obrony przed zejściem do parteru
Tomasz ,metoda dosyc popularna w zapasach tzw back rope , problem jest taki ze przesowasz swoj srodek ciezkosci za bardzo do przody , jednoczesnie poprzez ten wykrok pozbawiajac sie manewrowosci.
W takiej pozycji latwo zakonczyc walke z mataleo na karku lub znleac sie w bocznym trzymaniu.
JA osobiscie preferuje odejscie nogami , sidestep z uderzeniem , na gilotyne ciezko juz teraz zlapac kogolowiek , to samo jezeli chodzi o wciagniecie do gardy , swiat idzie do przodu.
Warto tu popatrzyc na Chucka Lindela , to mistrz unikania parteru ( nawet z Busta)
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Nauka obrony przed zejściem do parteru

Tomasz ,metoda dosyc popularna w zapasach tzw back rope , problem jest taki ze przesowasz swoj srodek ciezkosci za bardzo do przody , jednoczesnie poprzez ten wykrok pozbawiajac sie manewrowosci.
W takiej pozycji latwo zakonczyc walke z mataleo na karku lub znleac sie w bocznym trzymaniu.
JA osobiscie preferuje odejscie nogami , sidestep z uderzeniem , na gilotyne ciezko juz teraz zlapac kogolowiek , to samo jezeli chodzi o wciagniecie do gardy , swiat idzie do przodu.
Warto tu popatrzyc na Chucka Lindela , to mistrz unikania parteru ( nawet z Busta)


dzieki Seiken
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024