Skocz do zawartości


Zdjęcie

nasiona tykwy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
Jeśli ktoś chce sobie zasiać tykwę to radzę teraz wsadzić do doniczki i trzymać w domu by wykiełkowało. Ja tak zrobiłem. Do gruntu wsadza się od końca kwietnia do połowy maja (tak jest napisane na torebce z nasionami). Jak wyrosną małe roślinki to trzeba będzie je przesadzić.
  • 0

budo_verdugo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
co do berimbau to mozna bezproblemowo zrobic go w domowych warunkach z leszczyny lub bambusa , na cabase nadaje sie kokos.
... ale powstaly tym sposobem instrument sluzy raczej do szlifowania swoich muzycznych umiejetnosci

ps. ja wiem gdzie w p-niu mozna kupic tykwe ( ale to tak na marginesie )
jako ciekawostke dodam ze widzialem taka tykwe ze jak by zalozyc na berimbau to trzeba by na prostej , wyciagnietej rece trzymac instrument ( wielkosc ok 15 litrowego wiaderka z farba )
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
jesli chcesz szlifowac umiejetnosci grania na berimbale, na sprzecie o jakim mowiles to zycze ci szczescia, ale mocno watpie w efekt.

na takim bale mozna zaczac uczyc sie grac podstawowe rytmy, ale na pewno nie szlifowac cokolwiek. mozliwosci dobrego profesjonalnie wykonanego berimbau sa nieporownywalnie wieksze od kazdego bau zrobionego z materialow dostepnych w naszym kraju (a przynajmniej tych o ktorych mowiles). sprawdzono organoleptycznie i doswiadczalnie.
  • 0

budo_verdugo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
zgadzam sie z toba w 90 % , mysle ze do nauki nawet sredniozaawansowanych osob w zupelnosci wystarcza taki "rodzimy beri" , mozna na nim wygrywac podstawowe rytmy i przejscia , a to ze ich jakosc ( brzmienie ) jest odmienne od profesionalnego instrumentu nie ulega zadnym watpliwoscia ( ten post odnosze do cabasy - kokosa , niebawem bede mial prawdopodobnie "tykwe brazylijska" - bo zamowilem w takiej szmiesznej kwiaciarni , wtedy napewno walory mojego beri sie poprawia ... moze bedzie porownywalny z orginalem :) )
  • 0

budo_verdugo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
aha i jeszcze takie pytanko : dlaczego nie mozna wygrywac hardcorowych rytmow ?????!!!!!! jasne ze mozna - uczysz sie koordynacji ruchow ( samych trzyman , uderzen - fakt ze dzwiek bedzie kijowy ) ale idziesz na trening bierzesz dobry berimbau i robisz to samo co w domu z tym ze teraz masz o wiele lepszy dzwiek , nastepne kroki kierujesz na lotnisko i w samolot do BR .... :) :) :)
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
jesli na skutek twoich "hardcorowych" dzialan z berimbau nie wydobywaja sie odpowiednie dzwieki, to cala nauka idzie na nic. nie nauczysz sie dobrze grac na sprzecie, ktory nie ma takich mozliwosci jak dobry pro-bimbau. i tyle.
  • 0

budo_ato
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
czy ktos zna miejsce gdzie sprzedaja nasiona tykwy w wawie? chodzi nie gdzie moga sprzedawac tylko gdzie napewno sprzedaja
  • 0

budo_wagabund
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Camangula Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
ten sklep obezwladnia mnie... czy tam rozmiaru np. XL nie znaja? :X
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
Z tego co wiem np. w Łodzi posiadalem tego typu nasiona ale (podobno) w Polsce nie ma az takich warunkow zeby tykwa wyrosla,natomiast na warsztatach we Wroclawiu zobaczylem na wlasne oczy tykwe wychodowana przed blokiem w ogrodku, miala rozmiar mw.medium. Tak wiec z tego co widze trzeba poprostu siac a moze akurat cosik wyrosnie :D

PS.Nasiona wyniosly mnie 1zl 20 gr za paczke(ok.30 nasion)
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy

Z tego co wiem np. w Łodzi posiadalem tego typu nasiona ale (podobno) w Polsce nie ma az takich warunkow zeby tykwa wyrosla,natomiast na warsztatach we Wroclawiu zobaczylem na wlasne oczy tykwe wychodowana przed blokiem w ogrodku, miala rozmiar mw.medium. Tak wiec z tego co widze trzeba poprostu siac a moze akurat cosik wyrosnie :D

To nie prawda, że nie można wychodować dużych i dobrych tykw w Polsce. Wiem to z doświadczenia, sam wychodowałem :) . Tylko trzeba wiedzieć jak :P .
W tym roku jest już za późno na sadzenie, ale jak ktoś chce to mogę mu napisać parę rad, które powinny wystarczyć do wychodowania sobie cabasy :D . Poza tym to co innego grać ze swoją cabasą niż z jakąś kupną :) .
  • 0

budo_cangoro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
Jakis czas temu zasadziłem Cos, z czego miała wyrosnąć cabasa.. Na torebce zawierającej nasionka było napisane "Tykwa". Inna nazwa jaką wyśledziłem to cucurbita pepo. Na początku roślinki rosły na balkonie, później zaadaptowałem ogródek kumpla :) Niby jest wszystko ok, ale zaczynam się zastanwiać czy przypadkiem nie zasadziłem czegoś innego..
Poszczególne roślinki wydają różniące się od siebie owoce.. Zielone, żólte, chropowate, z "bomblami" i bez. Dodam jeszcze, że nasionka przypominają te od dyni, a roślinki rosną bardzo szybko :) Własciwie to tak do końca nie jestem juz pewien co zasadziłem.. Moze wymienimy troche informacji na temat hodowlii ? :)
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy

Poszczególne roślinki wydają różniące się od siebie owoce.. Zielone, żólte, chropowate, z "bomblami" i bez. Dodam jeszcze, że nasionka przypominają te od dyni, a roślinki rosną bardzo szybko


No z tego co wiem to wlasnie tak ma byc.Przeciez tykwa wydaje rozne owoce.Przez to masz cebace: viola,medi i gunga.Widzialem juz cebacy z jakimis bablami,gladkie i o roznych kolorach.Moim zdaniem wszystko zrobiles dobrze,ale zeby byc pewien w 100 % musialbym zobaczyc na wlasne oczy :wink:
  • 0

budo_cangoro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
Pożyjemy zobaczymy..... :)
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
Ja mam: Lagenaria Cucurbiataceae ( na 20 owoców niestety tylko jeden nie miał wypukłego "czegoś" ze strony z której cabasa nie ma - ale to chyba kwestia genów, fenotypu).

Informacje z torebki:
Tykwa (Lagenaria cucurbitaceae)
Wysiew: koniec kwietnia - maj do gruntu
Rozstaw: 50 x 100 cm (po 2-3 nasiona)
Stanowisko: słoneczne
Pokrój: pnącze czepno-wijące
Wysokość: 200-300 cm
Kwitnienie: lipiec - wrzesień
Kolor: biały
Zastosowanie: pnącze ozdobne z kwiatów i owoców różnego kształtu, pergole, płoty, zasłony itp., owoce do kedoracji wnętrz

Rady ode mnie:
Roślina najbardzije potrzebuje:
- dużo słońca
- dużo wody (grunt pod rośliną powinien pozostawać ciągle nawodniony - ciemniejszy kolor gruntu, dlatego, że roślina pochodzi z obszaru o klimacie równikowym lub podzwrotnikowym - występuje np. w Brazylii)
- dużo ziemii (chodowanie w doniczkach mija się z celem)
- ochrony przed szkodnikami (najbardzije w pierwszej fazie rozwoju kiedy roślina jest mała i bez problemu może ją zjeść np. pojedyńczy ślimak, dlatego najpierw można zasadzić tykwę do dużej doniczki a potem, już większą przesadzić)

Sam w tym roku wysiałem roślinę w połowie kwietnia do dużej doniczki (szer x długość mniej więcej 20 x 50 cm - tak dużo bo wsadziłem tam ok.30 nasion; trzymałem doniczke na parapecie by miała dużo słońca).
Pierwsze sztuki wykiełkowały po tygodniu, ostatnie po miesiącu. Okazało się, że trochę za głęboko wsadziłem nasiona (około 2 cm) i trudno im było się "przebić". 0,5 - 1 cm pod powierzchnią ziemii powinno być dobrą głębokością. Na początku maja wysadziłem największe okazy do gruntu. Te które późno wykiełkowały wysadziłem w połowie czerwca.
Z 30 nasion wykiełkowało około 15-20. Rok wcześniej z 10 nasion miałem 2 roślinki, podejrzewam, że ślimaki zjadły z dwie, kiedy były małe jeszcze.
  • 0

budo_cangoro
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: nasiona tykwy
Informacja z opakowania moich nasion:

" Dynia Ozdobna, Tykwa ( Cucurbita Pepo )

Opis: Roślina jednoroczna płożąca lub pnąca. Ozdobne są równierz owoce. Długość pędów 5m kwitnie lipec-sierpień.
Warunki Uprawy: Wysiew w maju wprost do gruntu. Rozstawa 50x100 cm.
Stanowisko: Słoneczne lub półcień. Wymaga gleby żyznej.
Zastosowanie: Do okrywania altan, ogrodzeń i ścian.
Roślina o owocach bardzo efektownych, różnej wielkości i kształtu, idealnych do dekoracji ! "

Znalazłem coś ciekawego w Książce z serii "Historia Naturalna":

" ...Tykwa pospolita (Lagenaria vulgaris), roczna roślina azjatycka, jest jedynym gatunkiem tego rodzaju, interesującym ze względu na wolnopłatkową koronę kwiatu i bardzo zmienny kształt owoców: wydłużonych, przypominajacych maczugę, lub też krótkich, pękatych z głębokim przewężeniem. Dojrzałe tykwy - kalabasy - mają twardą, zdrewniałą łupinę; po wykonaniu niewielkiego otworu i wyjęciu miąższu wraz z nasionami w tykwach można przechowywać wino i inne napoje. Takie krótkie wydrążone kalabasy mieszkańcy niektórych krajów południowoamerykańskich określają nazwą "guaje"... "

Wino i inne napoje :drinking: :) :) :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024