Skocz do zawartości


Zdjęcie

Styl naturalny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny

Dobra, stopniuje napiecie :P Wyglada na to, ze vcd tez juz jest.

Troche inny niz ksiazka tytul /chyba,ze sie ktos pomylil/: "Du Xinwu ziranmen wugong jingcui". Autor: Du Feihu.
1 plytka. Jest na tej stronce: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , pod nr 056. Ciekawe jak to wyglada. Moze Tomek, czy ktos bedzie mogl obejrzec..


dzieki za linka, kupilem. obejrzalem i kurcze sam nie wiem... zawiodlem sie..., gosc chodzi po kole jak ktos co tydzien bagua pocwiczyl, robi swoje cwiczenia ale przy kazdym sapie, zastosowania ktore pokazal wolaja o pomste do nieba np. obrana reka przed lowkickiem i zeby bylo smieszniej to widac wyraznie na vcd ze ten lowkick to i tak mial conajmniej 50 cm do celu wiec i tek by nie wszedl utd. pokazuja jakies dziwne formy w tym forme taijiquana!!!???

nie wiem jak sie zawiodlem jak to mial byc taki wspanialy styl a moze ja po prostu tepy jestem i nie lapie o co chodzi :oops:
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny
Uuu, no wlasnie dlatego ciekaw bylem. W sumie to dalej jestem ciekaw. :-) Jest moze szansa, zebys wycial kawalatek i wrzucil gdzies na siec? Chcialbym zobaczyc chociaz jak sie poruszaja.. (no dobra wiem, jak kiepskie bagua, ale mimo wszystko..).
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny

Uuu, no wlasnie dlatego ciekaw bylem. W sumie to dalej jestem ciekaw. :-) Jest moze szansa, zebys wycial kawalatek i wrzucil gdzies na siec? Chcialbym zobaczyc chociaz jak sie poruszaja.. (no dobra wiem, jak kiepskie bagua, ale mimo wszystko..).


sorry ale ani technicznych ani sprzetowych...
  • 0

budo_taaigihk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 592 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny
Okazuje sie, ze jest video z ziranmenem (czy ogolniej - z jego sztuka walki) w wykonanniu samego Wan Laishenga (jak mniemam), oraz 2 ksiazki (jedna o wushu, druga o qigongu).

Dołączona grafika

Jakby ktos chcial zamowic, to stad mozna: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sam_spokoj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ft. Lauderdale, Floryda, USA

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny
witam wszystkich

tomasz,
zajrzyj do
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
moze jest tam cos co Ci sie spodoba?
naturalny boks jest ciekawy i skuteczny, o czym mialem okazje przekonac sie z pierwszej reki :) .

pozdrawiam
tomasz g.
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny

witam wszystkich

tomasz,
zajrzyj do
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
moze jest tam cos co Ci sie spodoba?
naturalny boks jest ciekawy i skuteczny, o czym mialem okazje przekonac sie z pierwszej reki :) .

pozdrawiam
tomasz g.


hey
wiesz zajrzalem juz wczesniej i powiem tak wszystkie te jego cwiczenia co on pokazuje wygladaja i widze sile ma rowniez taka sama jak moje cwiczenia w bagua i to co on robi to ja robie codziennie....
i zeby bylo smiesznie to vcd o ktorym pisalismy rowniez pokazuje Ziranmen znacznie rozny od tego co zobaczysz na podanych przez Ciebie stronach
na razie
tomek
ps wydaje mi sie czy co ale pamietam ze jeszcze niedawno mieszkales w USA?
  • 0

budo_sam_spokoj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ft. Lauderdale, Floryda, USA

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny
tomasz

nie dziwi mnie, ze znajdujesz w zuranmen bagua. jest tez pewnie sporo w tym hsing yi i taiji. i pewnie techniki lub raczej koncepcje z paru innych stylow mozna by tam odnalezc. w zuranmen jest taka krotka forma 15 krokow, nauczylem sie jej niezbyt dawno temu, wiec na pewno objawi przede mna wiele tajemnic, ale juz teraz jasne jest, ze zawiera np. pao chuan z hsing yi, "zmiany dloni" z bagua lub podobne i koncepcje z taiji. mozna ja rowniez cwiczyc troche tak jak shaolin quan, na twardo, z piesciami, w niskich pozycjach.
wydaje mi sie, ze zuranmen o zaawansowanym poziomie bedzie wygladal zupelnie inaczej w zaleznosci od praktykujacego. pewnie tak jak yiquan na przyklad. podobne zalozenia do yiquan, ale naturalny boks wydaje mi sie o wiele prostszy (nie znaczy latwiejszy)
i mniej w nim "obsesji" na temat formy (lub jej braku) i pozycji lokcia, reki itp. :)
tak wiec mozliwe, ze ten gosc na vcd jest dobry lub nie. trudno ocenic ogladajac, trzeba by poczuc :twisted: .
jak on sie nazywa?

pozdrawiam
tomasz

ps. do zeszlego roku bylem w usa, teraz w belgii.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny
Nie rozumiem o jaką obsesję chodzi na temat pozycji łokcia, ręki itp.? :-) Jednym z podstawowych założeń yiquan jest m.in. szukanie umiejętności efektywnego generowania siły niezależnie od pozycji, a nie w określonych pozycjach. Nie można tu zatem z pewnością mówić o obsesji na temat określonych pozycji. Chodzi o wykorzystanie możliwości ciała i pewnych zasad w zmieniających się sytuacjach, a nie w sytuacjach określonych, przy określonych pozycjach i ustawieniach.
Ale to jest cel, do którego trzeba jakoś dojść. Zasad nie da się opanować tak pstryk i już.

Jako pewien prosty (uproszczony) przykład weźmy umiejętność "bezwysiłkowego" przeciwstawienia się zewnętrznej sile popychającej nasze ciało, niezależnie od tego z jakiego kierunku działa i na jaką część ciała oddziałuje. Czyli umiejętność dostosowania "wewnętrznej struktury" do zmieniających się sytuacji. Jak do tego dojść? Jak adept może rozwinąć tę umiejętność w swobodnie zmieniających się sytuacjach, jeśli nie jest tego w stanie osiągnąć nawet w określonej sytuacji?
Dlatego zaczyna się od prostych, określonych sytuacji, prostych pozycji i ruchów. Pozycja nie jest czymś samym w sobie, gdzie ręce, łokcie, itd. mają być w określonych miejscach z powodu widzimisię nauczyciela, ale jest tu zawsze założone dzialanie pewnych sił, a struktura ciała musi być tak do tych sił dostosowana, by móc się im przeciwstawić przy minimum wysiłku. To kształtuje formę pozycji, od tego zależą kąty ustawień i pozycje np. łokci. Jeśli ustawienie się zmieni, to "opór" przeciwko którejś z założonych sił będzie wymagał więcej wysiłku, nie będzie to już przy danym układzie sił pozycja optymalna. Zadaniem ucznia jest między innymi zrozumienie tej zależności między "strukturą", a "ekonomią generowania siły" i praktyczne opanowanie tej zasady, by móc ją swobodnie stosować w zmieniających się sytuacjach. Jeśli w określonej pozycji, przy załozeniu określonych kierunków działania sił, ustawienia są takie, że gdyby faktycznie te siły działały, konieczne byłoby znacznie zwiększone napięcie niektórych mięśni (czyli mielibyśmy do czynienia z tak zwaną "częściową siłą" - jubu liliang, czy z "niezgrabną siłą" - zhuo li), to nauczyciel powinien zwrócić uczniowi na to uwagę, by ten nie stał w jakiejś pozycji zhan zhuang "jak kołek", ale żeby pracował nad m.in. opanowaniem tej zasady. To, że nauczyciel powie np. "łokcie trochę bardziej na zewnątrz", czy "łokcie trochę niżej", to nie jest kwestia obsesji na punkcie ich położenia, ale zwrócenia uczniowi uwagi na to, że jego pozycja nie jest efektywna przy założonym układzie sił. Jeśli się na to nie zwróci uwagi, to uczeń straci możliwość opanowania tej zasady ekonomicznego dostosowania pozycji, "struktury" do układu sił. Uczeń nie ma przyjmować określonych pozycji "bo tak", ale ma zrozumieć zasady i je opanować - co, jak i dlaczego. W ćwiczeniach z partnerem przekonuje się, jakie praktyczne znaczenie mają te zasady, i co właściwie robi i dlaczego robi wykonując ćwiczenia podstawowe.

Jedną z głównych zasad yiquan, postulowaną przez Wang Xiangzhai'a jest: "szukać raczej pełni odczucia, niż podobieństwa formy". Chyba nie potwierdza to opinii o obsesji yiquan na temat pozycji części ciała? Ale trzeba pamiętać, że dotyczy to celu, a do celu prowadzi pewna droga, którą trzeba przejść. A tutaj zastosowanie ma zasada (zresztą pochodząca z xingyiquan): "przy pomocy formy rozwinąć ideę (intencję), przy pomocy idei (intencji) kształtować formę, idea (intencja) się porusza, forma samoistnie podąża". Czyli praca wewnętrzna (np. świadomość działania określonych sił) musi być skoordynowana z pozycją i ruchem. Dlatego podstawowe ćwiczenia zakładają jednocześnie określoną pracę mentalną i określoną pozycję, czy ruch - czyli określone wymogi. Dzięki temu nuczyciel jest m.in. w stanie lepiej skontrolować postępy początkującego ucznia. Na wyższym etapie, gdy zmienia się pozycja, uczeń czuje to, zdaje sobie sprawę co się zmienia, w jakim kierunku pozycja robi się mocniejsza, a w jakim słabsza, gdzie zwiększa się zagrożenie, a gdzie się zmniejsza itp. Ale początkujący zaczynają od próby zgrania "czucia" z "formą" w ściśle okreśłonej pozycji, od próby zrozumienia zasad w określonej sytuacji. Bo jesli nie będą w stanie zachować ich nawet w określonej sytuacji, to jak będą mogli je stosować w sytuacjach swobodnie się zmieniających?
  • 0

budo_sam_spokoj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ft. Lauderdale, Floryda, USA

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny
zgadzam sie z panem, p. Andrzeju.
zdaje sobie sprawe z tego, ze aby dojsc do "wolnosci", nalezy przejsc przez metody zakladajace forme i scisle okreslona strukture, z ktorych dopiero potem mozna osiagnac pelna swobode.

mowiac o "obsesji" yiquan (moze to troche za mocne slowo) mam na mysli obsesje na punkcie "swobodnego" ruchu i BRAKU formy. klopot w tym, ze ci yiquanowcy, z ktorymi sie spotkalem aby wspolnie pocwiczyc, wciaz odnosza sie do "idealow" yiquan w slowach, a w praktyce wlasnie "reka musi byc tak..., noga tak..., lokiec tak..., bez tego nie ma emitowania sily itd." - nie potrafia sie uwolnic. to wydaje mi sie paradoksalne i szczerze mowiac, nieco smieszne.
podejscie hsing yi quan zdaje mi sie nieco bardziej "uczciwe" czy moze mniej pretensjonalne (progresja jing-qi-shen-xu, mingjin-anjin-huajin).

prosze jednak pamietac, ze pisze te moje wypociny z calym szacunkiem dla Pana, p. Andrzeju i dla p. Xiangzhai rowniez.

tomasz
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny

mowiac o "obsesji" yiquan (moze to troche za mocne slowo) mam na mysli obsesje na punkcie "swobodnego" ruchu i BRAKU formy.
klopot w tym, ze ci yiquanowcy, z ktorymi sie spotkalem aby wspolnie pocwiczyc, wciaz odnosza sie do "idealow" yiquan w slowach, a w praktyce wlasnie "reka musi byc tak..., noga tak..., lokiec tak..., bez tego nie ma emitowania sily itd." - nie potrafia sie uwolnic.


To chciałbym zapytać, czym przejawia się to, że nie potrafią się uwolnić? Bo pomiędzy "ręka tak, noga tak" w treningu podstawowym, a tak zwaną "bezforemnością" (czyli zdolnością efektywnej adaptacji do zmiennych i nieprzewidzianych sytuacji, bo nie dosłowną bezforemnością :-) - "xing wu xing, yi wu yi" - "forma nie forma, idea nie idea", żeby posłużyć się cytatem przypisywanym Guo Yunshenowi) w tui shou, san shou, czy "tańcu yiquan" nie widzę sprzeczności. Na jedno i drugie jest miejsce, tak jak na zarówno mingjin, jak i huajin w xingyi.
Oczywiście, że zaczyna się od "ręka tak, noga tak" itp. i do tego jeszcze dochodzi określone "yi" - umysł, wola, intencja, idea. I w treningu podstawowym jest to ściśle określone. Ale nie jest określone tak, bo tak ma zawsze i w każdych okolicznościach być, ale dlatego, że jest to podstawa do dalszej nauki, do dalszego rozwoju. Mija trochę czasu, a przechodzi się do zmian i improwizacji - trochę dalej, trochę bliżej, trochę wyżej, trochę niżej, pod takim kątem i pod innym - coraz dalej idące zmiany - robisz jedno, a wychodzi z tego nagle coś innego, itd. Czyli robi się to bardziej "płynne", zmienne, "mniej określone", bardziej "bez formy". To jest normalny proces w praktyce yiquan. Tyle, że do tego potrzebne są podstawy. Czyżby wspomniani yiquanowcy nie wykroczyli poza podstawy?
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny

tomasz

nie dziwi mnie, ze znajdujesz w zuranmen bagua. jest tez pewnie sporo w tym hsing yi i taiji. i pewnie techniki lub raczej koncepcje z paru innych stylow mozna by tam odnalezc. w zuranmen jest taka krotka forma 15 krokow, nauczylem sie jej niezbyt dawno temu, wiec na pewno objawi przede mna wiele tajemnic, ale juz teraz jasne jest, ze zawiera np. pao chuan z hsing yi, "zmiany dloni" z bagua lub podobne i koncepcje z taiji. mozna ja rowniez cwiczyc troche tak jak shaolin quan, na twardo, z piesciami, w niskich pozycjach.
wydaje mi sie, ze zuranmen o zaawansowanym poziomie bedzie wygladal zupelnie inaczej w zaleznosci od praktykujacego. pewnie tak jak yiquan na przyklad. podobne zalozenia do yiquan, ale naturalny boks wydaje mi sie o wiele prostszy (nie znaczy latwiejszy)
i mniej w nim "obsesji" na temat formy (lub jej braku) i pozycji lokcia, reki itp. :)
tak wiec mozliwe, ze ten gosc na vcd jest dobry lub nie. trudno ocenic ogladajac, trzeba by poczuc :twisted: .
jak on sie nazywa?

pozdrawiam
tomasz

ps. do zeszlego roku bylem w usa, teraz w belgii.



vcd zrobil wnuk Du Xinwu - Du Feihu - kto jest Du Xinwu to chyba powinnies wiedziec :) jak bys nie wiedzial przypadkiem to cofnij sie do poczatku dyskusji i przeczytaj historie stylu
  • 0

budo_sam_spokoj
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ft. Lauderdale, Floryda, USA

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny
tomasz
tak, rzeczywiscie wspominales, ze to Du Feihu. zastanawiam sie, od kogo nauczyl sie zuranmen? z tego co wiem, du xin wu przekazal ten styl boksu tylko wan lai shen'owi, a ten mial trzech spadkobiercow w zuranmen, ale du feihu nie byl jednym z nich. moze to zreszta nieistotne? gdybys mial troche czasu, napisz wiecej o tym vcd, co na nim jest. wkurzyloby mnie, gdyby okazalo sie, ze du feihu jest w zuranmen kiepski, bo przy prawie calkowitym braku materialow na temat tego stylu, ludzie pomysla, ze to jakies chinskie badziewie. czyz nie tak dzieje sie ze "sportowym" baguazhang albo "komunistycznym" xingyi? :)

p. Andrzeju,
mysle, ze nie wykroczyli poza podstawy. szkoda, bo tylko z ich yiquanem spotkalem sie "na zywo". moze dlatego zdanie o nim mam (mialem?) niewygorowane, co pewnie niezbyt dobrze o mnie swiadczy. jestem panu wdzieczny za rozmowe.

tomasz
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny

tomasz
tak, rzeczywiscie wspominales, ze to Du Feihu. zastanawiam sie, od kogo nauczyl sie zuranmen? z tego co wiem, du xin wu przekazal ten styl boksu tylko wan lai shen'owi, a ten mial trzech spadkobiercow w zuranmen, ale du feihu nie byl jednym z nich. moze to zreszta nieistotne? gdybys mial troche czasu, napisz wiecej o tym vcd, co na nim jest. wkurzyloby mnie, gdyby okazalo sie, ze du feihu jest w zuranmen kiepski, bo przy prawie calkowitym braku materialow na temat tego stylu, ludzie pomysla, ze to jakies chinskie badziewie. czyz nie tak dzieje sie ze "sportowym" baguazhang albo "komunistycznym" xingyi? :)

p. Andrzeju,
mysle, ze nie wykroczyli poza podstawy. szkoda, bo tylko z ich yiquanem spotkalem sie "na zywo". moze dlatego zdanie o nim mam (mialem?) niewygorowane, co pewnie niezbyt dobrze o mnie swiadczy. jestem panu wdzieczny za rozmowe.

tomasz


widzisz Ty znasz tal zwana taiwanska wersje wydarzen :) gdzie wszyscy co znaja w koniec koncow znalezli sie na Taiwanie:)
wiesz Ty mowisz ze Du Xinwu nauczyl tylko Wai laishen a ja widzialem zdjecia ludzi z nim (tak jak sie strzela zdjecie z tudi) i np zeby daleko nie szukac starszy brat w baguazhang mojega nauczyciela uczyl sie od Du Xinwu bo razem pracowali (gosc umarl w 86) i np na zjezdzie Ziranmen w tym roku bylo mnostwo ludzi z innych linii...

widzisz wiele osob uczacych sie na Taiwanie lub W USA opowiada takie story jak Ty (bez urazy :) ) bo uslyszalei je od cwaniakow z Taiwanu ktorzy w ten sposob walcza z konkurencja:)

podam Ci przyklad z mojej bajki tzn baguazhang, prawie 2 lata temu bylem swiadkiem jak mojego nauczyciela odwiedzilo dwoch Tajwancow majacych szkoly w USA i nie mogli sobie z nim poradzic (mimo ze byli o 30 lat mlodsi) i udowodnij im ze ich wiedza jest mizerna, uprzejmie prosili o lekcje i im odmowiono, potem nawet jeden z nich pisal pare razy putajac sie czy moglby przyjechac sie uczyc....
ale wiesz co powiedzieli swoim uczniow (znam ich z internetu)???? ze w CHinach nie znalezli juz prawdziwego baguazhang i WSZYSCY BLAGALI ICH O NAUKE :)

milego dnia
tomek
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Styl naturalny
hey
moze kogos zainteresuje ze Du feihu wnuk Du Xinwu uczacy sie od jego najstarszego syna Du Xinwu plus Wan Laishena wydal serie o ziranmen skladajaca sie z 25 dyskow vcd!!!!!!!!

nie widzialem wszystkiego tylko cwiczenia specjalne, chinna i dyski o zastosowaniach i powiem ze robi to znacznie lepsze wrazenie na mnie niz poprzedni dysk ktory opisywalem. niestety dyski te sa troche przegadane tzn. Du feihu sporu mowi i mniej pokazuje wiec moim zdaniem moglby zrobic o polowe mniej dyskow i mielibysmy ta sama ilosc materialy technicznego :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024