Skocz do zawartości


Zdjęcie

Capoeira i cos jeszcze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

budo_rasta
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Slask AGD

Napisano Ponad rok temu

Capoeira i cos jeszcze
czytajac to forum zauwazylem ze wielu z was doszukuje sie ''ulicznej skutecznosci'' w capoeira (a nie temu ona teraz sluzy chyba ? ) i proboje wzbogacic swoje umiejetnosci innymi sztukami walki lub samoobrony np.bjj .Chcialem wam powiedziec ze Mestre Nem przestrzegal nas kiedys przed tym motywujac to tym ze traci sie wtedy sposob poruszania sie capoeristy , finezje ruchow a mnie wydaje sie ze takze sposob postrzegania gry w roda ,wystarczy popatrzec chocby na ludzi trenujacych wczesniej karate albo cos podobnego ktorym bardzo trudno ( nie uogolniajac ) wyzbyc sie twardosci ruchow ,a z drugiej strony najlepsza szkola walki sa sterydy silownia i mlocenie sie pod dyskoteka przykre ale niestety prawdziwe
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
nie uogólniałbym, że wiele osób. U mnie w klubie nikt. A o skuteczności jest dużo, ale w temacie "efektywność".
  • 0

budo_atabaque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kosmos .... ale obecnie wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
ja nigdy nie zapisywałem sie na capoeire by w celach obronych czy wogóle biciu jako takim
  • 0

budo_mateusz
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
prawde powiedziawszy na capoeire namowil mnie kolega ktory mowil jaka to ona jest skuteczna i efektowna :) :) po jakims czasie zrozumialem ze tak nie jest ale, ale nie zrezygnowalem i nadal chetnie trenuje :)
bo capoeira " rozwija cialo i umysl " :wink:
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
przepraszam ze post nie do tematu , ale bardzo mnie ciekawi co to są gry w roda? Capoeira bardzo mi sie wizualnie podoba - pytam tak z ciekawosci.
Uwazam ze skutecznosc nie jest az tak bardzo wazna, wazne jest ,ze to co robicie stalo sie waszym sposobem na zycie , wasza kulturą , ze jestescie przez to lepsi.U mnie nie ma capoeiry chetnie bym sie na nia zapisal gdyby byla , chociaz jak sadze nia mam zbyt dobrych warunkow fizycznych.
Pozdrowienia dla wszystkich z CAPO
  • 0

budo_boogie
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
Witaj Choong!

Roda (po portugalsku koło) to krag ludzi, którzy klaszczą i śpiewają, zagrzewając w ten sposób grających ze sobą pośrodku capoeiristas (w przypadku capoeira mówi sie raczej o grze, nie o walce). Częścią roda jest też bateria, czyli 'orkiestra'. Roda to esencja capoeira, połączenie wszystkich elementów, żmudnie poznawanych na treningach.

Jeśli, jak piszesz, widziałeś capoeira, to i rodę z pewnością też.

AXE para voce
  • 0

budo_atabaque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kosmos .... ale obecnie wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
brutalnie tłumacząc
banda barbarzyńców chce sie pochwalić to co umieć albo rozewrać sie po polowaniu lub wojnie(szkoła :) ) ) i ustawia sie w krąg gdzie jeden z bardów gra na berimbau ( łuk sie odwarca i uderza sie w "strunę" (zwie sie to chyba cięciwą )strzałą wydając dźwięk do łuku przywiązuje sie miske (zwana kabasą ( nie wiem jak to cacko sie pisze ) które służy jako pudełko rezonansowe :) ) ) oprócze tego pojawiają sie bębny i pandeiro
no i zaczyna sie impreza polegająca na tym że dwóch wychodzi do roda (kółka ) i albo grają ( co jest ładne miłe i przyjemne ) albo walczą
zazwyczaj zbiera sie tłum wieśniaków i mieszczan podziwiajcych tą zabawe
ps. ja nie mam rzadnych warunków do capo można by rzec nawet antycapoeirista a ćwicze bo chce a że mija sie to z celem :) ))
ps2. dzięki za pozdrowienia i ciebie pozdrawiam cokolwiek trenujesz :)
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
wielkie dzieki wam , nawiasem mowiac trenuje taekwon-do
Pozdrowienia
  • 0

budo_rasta
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Slask AGD

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
celem napisania postu bylo ukazanie tego ze trenowanie capoeira i jeszcze czegos moze zle wplywac na wasz styl poruszania a o skutecznosci tylko napomknolem :(
  • 0

budo_atabaque
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kosmos .... ale obecnie wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
ee tam przesadzasz ale w tej kwesti powini sie wypowiedziec ci ktorzy trenuja dlugo capo i cos trenowali jeszcze innego
ale z zajec wynika ze najwiekszy problem maja karatecy z krokiem podstawowym
  • 0

budo_choong
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 741 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubin

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
mysle ze taekwondocy nie mieli by wiekszych problemow poniewaz , poruszanie w tym sporcie jest bardzo elastyczne - wszystko robione na luzie.
Pozdrowienia
  • 0

budo_adao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa(Stary Mokotów)

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze

trenowanie capoeira i jeszcze czegos moze zle wplywac na wasz styl poruszania:(

wydaje mi się że nie jest to perawda, w szczególności jeśli treningi rozpoczelo sie równocześnie, oczywiście jesli ktoś trenuje coś od bardzo dawna, łapie pewne nawyki, cos co trenowal moze sugerowac mu pewne ruchy, chociaż wcale nie musi to być regółom, natomiast jesli treningi rozpoczęło się mniej więcej rownoczesnie nie sądze aby wpływało to jakoś szczególnie na sposób poruszania sie, a w szczególności na płynność. Ponadto kazda jinga jest inna, kazdy ma swoj wlasny styl ( a jak nie ma to odnajdzie go po jakims czasie) poruszania sie (oczywiscie poza ludzmi ktorzy staraja sie kserowac swoich.... "idoli"? osobiście tego nie polecam), np. jeden moze byc dobrym tancerzem, juz wtedy jego ruchy sa inne, niz tego ktory tanczyc nie potrafi. kazdy jinga musi sie nauczyc, nikt nie potrafi na poczatku robic jej plynnie, lecz jak juz sie jej czlowiek nauczy, to nie wierze ze straci ona na plynnosci pod wplywem treningu innej sztuki

pozdrawiam :)
  • 0

budo_rasta
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Slask AGD

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
no widzisz i nie masz racji bo tak sie sklada ze i "wlasny" styl i kserowanie idoli jest dosyc istotne w capoeira ,dlaczego ? bo wlasnie powinno sie kserowac swojego idola w tym przypadku swego mestre i dorzyc do jak najbardziej podobnego stylu jinga i calej gry . tak sie sklada ze kazdy mestre ma swoj wlasny styl ktory "narzuca" swoim aluno przez co specyficzny sposob jinga albo jogo staje sie elemetem charakterystycznym danej akademii ,przez co dana grupa moze byc rozpoznawana wlasnie dzieki temu :) tak jest przynajmniej w ADG , mestre czesto powtarzal ze powinnismy byc rozpoznawani wlasnie po stylu gry odpowiednim dla ADG
  • 0

budo_adao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa(Stary Mokotów)

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
No i widzisz nie zgodze sie z toba, oczywiscie nalezy a nawet jak najbardziej trzeba brac przyklad z mistrza, z jego technik kopniec, unikow, ale nie kserowac go, poniewaz Capo jest sztuka, nalezy dac cos od siebie (dwoch malarzy malujacych identyczne obrazy...czy o to chodzi?).
Mam kilku znajomych z ADG, szanuje ta grupe, lubie wspolne rody, dlatego nie chcialbym zostac zle zrozumiany, byc moze taka jest trdycja waszej grupy, natomiast w grupie ktorej Bogu dzieki moge byc czescia, to ze jestem czlonkiem Beribazu przejawia sie w tym ze powaznie trktuje Capoeira, jej historie, tworcow, szanuje rytm (Arte-Luta), zaglebiam sie w Capo, staram sie godnie reprezentowac moja grupe poprzez gre w roda, spiew, gre na instumentach, zaangazowanie etc., ale nie stac sie klonem mojego Mestre... 8O

pozdrawiam
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze

no widzisz i nie masz racji bo tak sie sklada ze i "wlasny" styl i kserowanie idoli jest dosyc istotne w capoeira ,dlaczego ? bo wlasnie powinno sie kserowac swojego idola w tym przypadku swego mestre i dorzyc do jak najbardziej podobnego stylu jinga i calej gry . tak sie sklada ze kazdy mestre ma swoj wlasny styl ktory "narzuca" swoim aluno przez co specyficzny sposob jinga albo jogo staje sie elemetem charakterystycznym danej akademii ,przez co dana grupa moze byc rozpoznawana wlasnie dzieki temu :) tak jest przynajmniej w ADG , mestre czesto powtarzal ze powinnismy byc rozpoznawani wlasnie po stylu gry odpowiednim dla ADG


z calym szacunkiem ale przyznam szczerze, ze nie chce mi sie wierzyc aby mestre Nem (bo domyslam sie ze chodzi o niego a nie o museu) powiedzial, ze musicie grac jak najbardziej podobnie do niego. jest to o tyle niedorzeczne, ze wlasnie styl poruszania w duzej mierze wynika z warunkow fizycznych i cech motorycznych. oczywiscie wazny jest styl grupy ale moim zdaniem nie chodzi tu o kopiowanie ruchow tylko raczej o sposob gry, gre jako calosc a nie o wykonywanie poszczegolnych ruchow tak jak twoj mestre. czyli mowiac o stylu nalezy miec na mysli troche wicej niz samo wykonywanie ruchow - liczy sie tez dystans, wysokosc, timing, sklad ruchow, itd. co do kopiowania ruchow to pozwole sobie zacytowac tradycyjna piosenke capo:
"(...)Em cada som , em cada toque , em cada ginga
Um estilo de jogo(...)"
  • 0

budo_rasta
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Slask AGD

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
moze zle sie wyrazilem i napewno nie cytowalem slow mestre ale tak sie sklada ze chodzi wlasnie o wykonywanie niektorych ruchow tak jak mestre a co za tym idzie w stylu swojej grupy np. jinga w ADG powinna byc niska ,lokcie wysoko itd i kazdy w ADG powinnien sie wlasnie uczyc jinga z takimi cechami a nie jak mu sie podoba ,przeciez to tworzy styl grupy po ktorym jej czlonkowie sa rozpoznawalni a nie po logo na koszulce . mestres poswiecili cale swoje zycie dla capoeira ,dla doskonalenia swego stylu i teraz nam go przekazuja dlatego nie badzcie ignorantami i nie uwazajcie ze kazdy moze tworzyc swoj wlasny.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze

(...)np. jinga w ADG powinna byc niska ,lokcie wysoko itd

to o czym mowisz to jest po prostu technika. ogladalem kiedys kasete z batizado adg w brazylii, na ktorej byli zarowno museu i nem i wg mnie zarowno nem jak museu graja inaczej. maja inne warunki fizyczne i motoryczne przez co i ruchy wykonuja inaczej. oczywiscie obaj stosuja sie do okreslonych zasad techniki poszczegolnych ruchow ale kazdy z nich robi to na swoj sposob. takie sa moje obserwacje.

PS.i nie musisz sie pieklic i wyjezdzac z jakimis ignorantami bo jak na razie to tylko ty nie jestes w stanie zaakceptowac odmiennego zdania innych osob.
  • 0

budo_adao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa(Stary Mokotów)

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
Mysle ze posowasz sie troche za daleko nazywajac nas ignorantami, poniewaz jak zauwazyles odnosimy sie z respektem do waszej grupy jak i waszego mestre, natomiast to ze jinga ma byc niska, a lokcie maja byc wysoko, jest elementem sluzacym ochronie ciala podczas gry i wystepuje we wszystkich dobrze prowadzonych grupach Capoeira, mowiac ze kazdy tworzy wlasny styl gry nie mialem na mysli tego ze opracuje sobie styl malpy ktory w zaden sposob nie bedzie przypominal Capoeira, chodzi caly czas o capoeira, dobra efektywna jinge, ale styl poruszania sie kazdy ma inny, jak zreszta napisal Jakub, zalezy od wielu czynnikow (warunkow fizycznych)
Ty natomiast wyraznie mowiles o kserowaniu, klonowaniu identycznych ruchow.
Nasza grupa promuje gre ladna, plynna, blisko siebie i to wlasnie moze charakteryzowac dana grupe, ale nie to ze poruszam sie w identyczny sposob jak moj mestre.

pozdrawiam
  • 0

budo_adao
  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa(Stary Mokotów)

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
jaszcze jedno :
niechcacy parokrotnie wkradl mi sie blad oczywiscie chodzilo mi GINGA a nie JINGA 8O 8O 8O
za co serdecznie przepraszam :) :)

pozdrawiam
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira i cos jeszcze
Witam...

fajna dyskusja ;)

Na stronie mestre Acordeona jest artykul o capoeirze - wlasnie o tym co kto wnosi. I Acordeon mowi ze to co jest najbardziej niesamowite w capoiera i to co ja odroznia od innych sztuk walki, jest to ze kazdy wnosi cos od siebie. to nie karate, tu nie ma takiego rygoru i kazdy mistrz ma swoj niepowtarzalny styl poruszania. i RAZEM tworza to co jest charakterystyka danej grupy.


a ja mysle tak: capoeira symbolizuje wolnosc a jak moze byc symbolem wolnosci jesli mamy slepo nasladowac ruchy nauczyciela.
to ze wnosimy cos od siebie w jogo to chyba najlepszy sposob na wyrazenie istoty capoeiry.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024