Skocz do zawartości


Zdjęcie

punkty za gardę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

budo_felis silvestris
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tychy

Napisano Ponad rok temu

punkty za gardę
mam pytanko a mianowicie dlaczego na zawodach nie ma punktów za złapanie przeciwnika w gardę :( przecież to jest pozycja dominująca jeżeli dają punkty za zerwanie gardy to za gardę też coś powinno być
No bo np kolo mnie trzyma w pozycji bocznej ja go łapie w gardę czyli zmiejszam zagrozenie i dotego mam duże szanse na atak
Nie łudzę sie ze wszyscy bęą jednogłośni ale mam nadzieje ze większość podzieli mój głos
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: punkty za gardę
Garda NIE jest pozycja dominujaca. Majac kogos w gradzie lezysz na plecach. Gdzie widzisz tutaj mozliwosc dominacji? Dominujaca pozycja jest ta w ktorej ktos znajduje sie "on top" daje Tobie faktyczna przewage nad przeciwnikiem. Garda wyrownuje szanse tego lezacego na plecach. Tylko wyruwnuje, nie daje przewagi. Mozna wykonywac techniki konczace z niej tak samo jak i przewiniecia ktore pozwola nam zajac dogodoniejsza pozycje. Niemniej nie wolno zapominac iz jest to pozycja obronna i naszym zadaniem powinna byc zmiana niekorzystnej da nas pozycji.
Dlaczego nie ma za nia punktow ? Gdyz nie jest to pozycja dominujaca, a punkty w sport bjj sa przyznawane za zdobycie takie pozycji ktora gwarantuje przewage np. dosiad, kolano na brzuchu, czy tez wpiecie sie za plecami. No chyba ze uwazasz iz np. na ulicy bedziesz sie czul lepiej lezac na plecach :/ .
Odnosnie punktow za przerwanie gardy. Sa one przyznane tylko w przypadku gdy przerwiesz garde i zajmiesz korzystniejsza pozycje jak np. trzymanie boczne czyli widac ze jest widoczna kontrola przeciwnika.
Tak wiec za samo przerwanie "uchytu" nog z gardy ( nie wiem czy lasno sie wyrazilem ) nie gwarantuje przyznania punktow.
Inna sprawa to idea wciagania przeciwnika w garde nie tylko w parteru o czym wspomiales ale i w stojce. O ile w parterze to jest to krok w kierunku poleprzenia swojej sytuacji o tyle w stojce jest to dla mnie nie za dobry pomysl aby na to zezwalac.
  • 0

budo_felis silvestris
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: punkty za gardę
musze przyznac ze mi to dość dobrze wytłumaczyłes dzięki
Ps Apropos pamietasz przeniosłes mi konkurs na emblematy do hide parku i powiedziałeś ze jezeji dam konkret5ny powód to mi go przywrucisz a więc jak post ten był na bjj to w ciagu paru godzin bylo kilka odpowiedzi a jak mi to przeniosłóeś to nikt chyba nie odpowiedział :cry:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024