Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
Jaki ten noz w koncu powinien byc dlugi czy krotki ?
Zalezy do czego ma sluzyc i w jaki sposob chceby go uzywac.Noz ma pyc przedluzeniem naszego ciala , ma reagowac na tak jak chcemy , nie moze wymuszac ruchu , mu nadajemy mu ruch i ma on przebjegac po "naszej " nie "swojej" trajektori.
Noze podzielil bym na 4 grupy pod wzgledem dlugosci glowni :
90 -100 cm - praktycznienie noz to juz a miecz , jest przedluzeniem naszych ramion , tak wlasnie ramion , nie jestesmy w stanie calkowicie go kontrolowac jedna reka.
60 -70 cm - nasze ramie kontroluje noz i inicjuje ruchy , moze troche praktykujacy palki powiedza - sa przeciez abanikos - tak ale to palki nie noz.MAczeta , bolo ,duzy kukhuri to przyklady takiego noza , raczej nastawionego uzytkowo , ale ....
15 - 35 cm - wiekszosc typowych fighterow nalezy do tej grupy , noz kontrolowany jest przez nasza dlon , jest jej przedluzeniem , wykonywanie "abanikos" nie jest problemem nawet przy duzych nozach typu Bowie , stosunego dlugosci glowni do ciezaru rekojeci powoduje ze dobrze wykonany noz jest swietnie wywazony i reaguje na kazdy ruch dloni
10 cm (+ - 1 cm ) - noz bedacy odpowiednikiem ze tak powiem szostego palca ( bez skojarzen) , brak mu wywazenia klasycznego fightera , dlatego nie jest taki szybki , jednak ciagle skuteczny.
  • 0

budo_santiago
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
Tak to sobie przeczytalem i mnie naszlo jak jest z wywazeniem w przypadku "folderow"?

PS. Sorka za maly off-topic.
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie

Tak to sobie przeczytalem i mnie naszlo jak jest z wywazeniem w przypadku "folderow"?


Jesli mowimy o wywazeniu do walki, to tak sobie. Sa lepsze i gorsze, ale nie spotkalem jeszcze foldera, ktory lepiej "chodzilby" w reku niz moj ulubiony Andujar (ostrze ok 20cm), ktory lekko liczac jest ze trzy razy ciezszy od kazdego foldera.
Wojtek
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
Klinga stała: jakoś nie mogę się przekonać do noszenia czegokolwiek ponad 6" ostrza. Dla mnie świetnym kompromisem jeżeli chodzi o Fighter'y jest Camillus CUDA CQB-1. Dobrze leży w ręce, da się nieźle pomachać i można się z tym jeszcze poruszać po ulicy (da się go ukryć np. na plecach). Oczywiście wraca tu stary jak świat problem noszenia noża na codzień. Every Day Carry ze stałą klingą... tu 4" ostrza to moim zdaniem MAX, a więc na EDC idealnie nadają się zabawki takie jak MOD RazorBack, CUDA CQB-2 (ten raczej dla małych dłoni) czy Lightfoot Black Tip (ech.... fotka poniżej)

Dołączona grafika

Foldery: tu znów są moim zdaniem dwie klasy. Jedna to pełnowymiarowe foldery z klingą od 3,50" do 4" (AFCK, SpecWar, Spyderco Military). Większego noża składanego nosić w kieszeni nie ma sensu (IMHO), a taki 4-calowiec to już niezły kawałek broni. Kolejna grupa to mini-foldery, które można nosić w zasadzie zawsze i wszędzie i służą raczej do brutalnej samoobrony w sytuacji zagrożenia w zwarciu (np. podczs duszenia można komuś odciąć elegancki filet z przedramienia lub wbić krótką klingę w oko) niż do otwartej walki. Typowe nożyki to MT UDT, BM 350 Pardue czy Spyderco Delica.

Wniosek: każdy nóż ma swój zakres zastosowań... i czasem warto mieć mawet ten najmniejszy, bo może nam tyłek uratować.
  • 0

budo_el primo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 631 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie

...(np. podczs duszenia można komuś odciąć elegancki filet z przedramienia lub wbić krótką klingę w oko)...


Mnima mniam - palce lizać. Piter marnujesz się. Powinieneś zacząć pisać do działu Humor. :lol: :) :lol: :lol:

Pozdrawiam
El Primo
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
Ze skladakow , tylko jedyny noz jak na razie "zaspokoil" moje zadze fightera ,to Rekat Sifu.
WAR , na cos duzego i skldanego rodem z hiszpanii , juz od dawna mam ochote , tylko na wielkosc sie nie moge zdecydowac.
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
No akurat Andujar skladany nie jest, najblizej mu chyba do prezentowanych przez Ciebie kiedys nozy Mad Doga 8)
Wojtek
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
A to Andujar (tak w zasadzie to nazwa firmy, ale przyzwyczailem sie tak go nazywac)
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

budo_santiago
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
O w morde!!! Ale maczeta przestraszony
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
taaa , zawsze Andujar kojarzy mi sie z Navaja , ale widze mamy te sam gust.

Niestety brak FTP nie pozwala zaprezenotwac zdjec , FIODOR !!!!
  • 0

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
No piekny kawal stali, ale jak to nosic na ulicy ??? NA plecach ?? Jak miecz przy boku ?? Ale to nie pozwala na w miare skryte noszenie.
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie

No piekny kawal stali, ale jak to nosic na ulicy ??? NA plecach ?? Jak miecz przy boku ?? Ale to nie pozwala na w miare skryte noszenie.


Racja Popey, choc udalo mi sie kiedys zmajstrowac prowizoryczne szelki do noszenia na plecach. Tyle, ze mowa byla o nozach do walki, a nie o skrytym noszeniu. :-)
Wojtek
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie

Tyle, ze mowa byla o nozach do walki, a nie o skrytym noszeniu. :-)
Wojtek


Kurde, ale jakoś to trzeba przytargać na miejsce walki :) .
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
.....z moich niewatpliwie skromnych doswiadczen wynika ....iz najlepsza "kompromisowa" dlugoscia ostrza dla noza ze stala klinga....zapewniajaca w miare (podkreslam w miare) wygodne noszenie......... jest 12 cm........cos wiekszego...w miescie odpada z oczywistych powodow.......
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_mrnikt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 645 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z drugiej strony lustra

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie

Tyle, ze mowa byla o nozach do walki, a nie o skrytym noszeniu. :-)
Wojtek

WAR no ja nie wiem jak u Ciebie , ale u mnie noszenie takiego kawalka stali na wierzchu moze zaowocowac
a) dostaniem w leb od tylu od jakiegos gostka co mu sie spodobala kosa
B) dostaniem palka w leb i profilaktycznie po nerach od pierwszego napotkanego patrolu policji, o zatrzymaniu nawet nie wspominam bo to oczywista rzecz,
c) wyzwaniem do walki w ciemny zaulku przez jakiegos domoroslego nozownika, a ze nawet domorosly moze zrobic kuku .. to ja dziekuje.
d) awantura z drechami, kibolami, menelami, kimkolwiek innym *

* niepotrzebne skreslic.


Wiec w miare skyte noszenie takiego zelaziwa jest jednak rzecza wazna.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
Nosic mozna wszystko , wazne tylko jest jak to nosic.
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
No własnie, jak? Jakieś patenty na większe noże?
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Jaka dlugosc ?...noza oczywiscie
Zaczelo sie od dlugosci noza do walki, skonczylo sie na noszeniu ...
Ok, tak jak Seiken napisal, nosic mozna wszystko, kwestia jak. Dla duzych nozy, szelki do noszenia na plecach lub pod ramieniem (uprzedzajac, nosilem i nie odznacza sie za bardzo).

mrnikt, czy ja napisalem gdzies o noszeniu na wierzchu ? pomijajac wiekszosc z podanych przez Ciebie powodow, jest to niewskazane z jednego glownego: brak elementu zaskoczenia. Rozwiazania: patrz wyzej.
"Oficjalnie" tego typu noz mozemy nosic sobie na jakims wypadzie survivalowym, czy wyjezdzie pod namiot do lasu.
Wojtek
[/quote]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024