Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kukri


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_bedmat
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Kukri
mam kukri nóż prosto z nepalu. Czy ktoś wie jak siię tym walczy
  • 0

budo_pirro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri

mam kukri nóż prosto z nepalu. Czy ktoś wie jak siię tym walczy

Ten temat już był na forum poruszany. Poszukaj, ale Seiken był dość sceptycznie do tego pomysłu ustosunkowany.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri

mam kukri nóż prosto z nepalu. Czy ktoś wie jak siię tym walczy

W któryms z pierwszych Budokanów byl artykul o Kukri. Z tego co pamietam, nic wyszukanego nie zrobisz. Ksztalt sprawia, ze mozesz sobie obciac palce ostrzem przeciwnika.
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
O wiele lepiej skonstruowany jest Kukri firmy Cold Steel - ma jelec co sprawia ze wciaz bedziesz mial palce, poza tym nie przesunie ci sie przy mokrych rekach, bo rekojesc ma z Kydexu
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Kukri to świetny nóż biwakowo-roboczy. Karczowanie, cięcie, struganie itp. to zadania z których wywiązuje się idealnie. Można też komuś obciąć rękę :D ale generalnie nie jest to dobry "fighter"...
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
hmmm.....nie mam noza tego typu...wiec nie wypowiadam opinii.........ale.........jesli nie jest to dobre ostrze do walki.....to skad ta reputacja...,ogolnie zreszta znana (takze z historii).............
spuud
  • 0

budo_imacman
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Zobacz tu:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_marecki-san
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 450 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Breslau inaczej Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Mój tatek ma dwa autentyczne z indii pochwale sie nimi jeśli Gacman wkleji je do galeri. Natomiast sam sie slinie na cold steel Gurkha Kukri .
  • 0

budo_dark
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2517 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
I po co odswiezac taki stary watek??? Ale skoro juz tak sie stalo to po 2 latach doswiadczen z nazwami sam poprawie blad ktory popelnilem ongis :?

Rekojesc jest z kratonu a pochwa z cordury.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
hehe no rzeczywiscie taka gafa... :)
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Dark lord napisał:

O wiele lepiej skonstruowany jest Kukri firmy Cold Steel - ma jelec co sprawia ze wciaz bedziesz mial palce, poza tym nie przesunie ci sie przy mokrych rekach, bo rekojesc ma z Kydexu


Tak sie składa ze mam Kukri Cold Steel'a i zadnego jelca tam nie uświadczyłem, chyba ze masz na mysli to lekkie zgrubienie na obrzeżu rękojesci, którego nie ma w klasycznych kukri. To zgrubienie nie jest jednak wystarczającą osłoną dla palców według mnie. Poza tym rękojeść to kraton nie kydex.


Gurkowie od zarania dziejów używają tego noża także jako fightera i właśnie stąd są legendarni. Jednak filozofia walki nim jest nieco odmienna od tradycyjnych noży. Trzeba umieć wykorzystać jego wielkość = wieksze pole rażenia. Ponadto mordercza skuteczność tego noża leży przede wszystkim w cięciach a nie w pchnięciach jak w większości noży. A cięcia jest nieco łatwiej zadawać niż pchnięcia. Trafne cięcie w głowę tym nożem rozłupuje czaszkę i nie trzeba do tego specjalnej siły. Zakrzywiona konstrukcja sprawia że nóż ma siłę siekiery, albo i większą. Mocne ciecie na kończyny może sprawić że je komuś odetniesz, ewentualnie połamiesz kości.
Minusem w manewrowaniu jest niewątpliwie waga, ale są też lekkie wersje tego noża chociaż ich nie testowałem.
Zeby zobaczyć jak się tym walczy zrób sobie jakąś solidną atrapę i zmierz się z przeciwnikiem uzbrojonym w atrapę zwykłego noża bojowego np. jakiegoś tanto. Wtedy powinieneś poczuć o co w tym chodzi.
Gurkhowie ćwiczą podstawy walki najczęściej na zasadzie kata, jak poszukasz na necie to coś może znajdziesz.
Ale jeśli myślisz o kukri jako nożu do walki w sensie praktycznym to chyba samo wyciągnięcie go na ulicy spowoduje ze bez spluwy nikt już nie bedzie chciał z tobą dyskutować. 8)
  • 0

budo_sokaq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Skad masz pewnosc, ze jest to oryginal :lol: ?
Ja po przeczytaniu artykulu z czasopisma BUDOJO (nr 1/2004), chcac kupic takowy noz (bo nie ukrywam, ze mi sie podoba), zasiegnalbym zdaje sie rady eksperta, bo latwo o niezly walek turysyczny.
Co do uzycia, to faktycznie wiele tym nie zwojujesz co do techniki,
no chyba, ze chcesz poobcinac paluszki tesciowej :) .
Noz ten ma jednak ciekawa historie i godna zwrocenia uwagi.
! pOzDrAwIaM !

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Co do oryginalnego kukri, to może doradzisz jak sie nie nadziać bo tego artykułu nie mam możliwości przeczytać. Albo może polecisz jakies linki na necie do godnych zaufania dostawców.

A co do użycia to radze go wziąć do ręki i stanąć na przeciw goscia ze zwykłym fighterem jeśli mówimy o sytuacji nóż vs. nóż. Ja w takiej sytuacji zwojuje wiele i zawsze typowałbym goscia z kukri. Patrząc na krzywizne ostrza i ogladjąc obrazki można sobie wyrobić pogląd że tym sie nie da walczyć ale to bardzo złudne.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri

A co do użycia to radze go wziąć do ręki i stanąć na przeciw goscia ze zwykłym fighterem jeśli mówimy o sytuacji nóż vs. nóż.

To już raczej przeciwnik powinień mieć bowie albo maczetę, żeby było porównywalnie. Ja wtedy obstawiam tego z bowie.
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Bowie gerbera vs. kukri cs'a to zdecydowanie obstawiam kukri.
Robiłem przymiarki.
Maczeta to nieco inna sprawa bo takie sa często dwa razy większe niż kukri 8)
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
A jeśli chodzi o maczete porównywalną rozmiarem to musialbym sie zastanowić = jej przewaga to większa szybkość. Chociaż są też lekkie wersje kukri też w sumie dość duże typu kobra 25" lub suripati 30" wtedy stawiam na takie kukri bez cienia wątpliwości. 8)

Zasyłam linki do obejrzenia bo pewnie dla niektórych kukri to chyba kawał ciężkiego tasaka jak ang khola

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri

Bowie gerbera vs. kukri cs'a to zdecydowanie obstawiam

Miałem raczej na myśli Szabo Bowie
Dołączona grafika
Generalnie jakiś bowie z solidną gardą
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Hmm, ładny. Chociaż nie taki znowóż klasyczny jak na mój gust. Ale ogólnie ciekawa alternatywa. Ja jednak nadal obstawałbym przy sirupati albo kobrze. Bowie który prezentujesz jest ok, jednak wymienione kukri miałyby większą szybkść i większy zasięg, jakkolwiek z takim bowiakiem nie jest sie bez szans.
Ale zapomniałem też zaznaczyć że walka kukri zależy też od indywidualnych preferencji danej osoby bo jest dość specyficzna. Niektórym byłoby o wiele łatwiej odnaleźć sie w prostych design'ach.
Trudno mi się tutaj rozpisać na temat technik, bo bez pokazania sie nie da, może kiedyś uda się coś nakręcić to wrzuce jakiś filmik.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri

Trudno mi się tutaj rozpisać na temat technik, bo bez pokazania sie nie da, może kiedyś uda się coś nakręcić to wrzuce jakiś filmik.


Moje uwagi wynikają z tego, że ja kukri "nie czuję". Krzywizna nie ta i gardy brak, jak już mam targać coś takiego, to wolę mieć łape chronioną i kawał ostrza, którym też pchnąć można.
  • 0

budo_polwo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 81 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3 Miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Kukri
Z mijej wiedzy kukri nie wykonuje się pchnięć. Cy ktoś może coś o tym wie? Miałem orginalne kukri(od nepalskiego żołnieża)w rękach.Głowe moźna obciąć jednym ruchem bez wysiłku
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

7 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024