Ale mnie wzielo hehe troche moze nie natemat (brak sexu) ale o tesciu
Testosteron może hamować zmiany w mózgu u chorych na Alzheimera
Męski hormon płciowy - testosteron może hamować procesy prowadzące do powstawania nieprawidłowych struktur w mózgach osób chorych na Alzheimera - donieśli badacze z USA w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Przyczyny rozwoju choroby Alzheimera nie zostały jeszcze dobrze poznane. Przyjmuje się, że w procesie współdziałają ze sobą czynniki genetyczne, środowiskowe (stres) oraz procesy starzenia organizmu.
Na chorobę Alzheimera cierpi prawie dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. W pewnym stopniu jest to spowodowane tym, że kobiety z chorobą Alzheimera żyją dłużej niż mężczyźni. Jednak wyniki ostatnich badań wskazują, że kobiety są bardziej narażone na rozwój tej choroby.
Badacze tłumaczą to zjawisko nagłym spadkiem poziomu estrogenów, tj. żeńskich hormonów płciowych u kobiet po menopauzie. Podczas gdy u mężczyzn poziom androgenów, w tym testosteronu, spada stopniowo. Badacze tłumaczą, że hormony płciowe mogą odgrywać rolę ochronną dla neuronów.
Jednak do tej pory prowadzono szeroko zakrojone badania wyłącznie nad rolą estrogenów w procesach opóźniania lub hamowania rozwoju Alzheimera. Podobne prace nie uwzględniały testosteronu.
Naukowcy Sozos Papasozomenos i Alikunju Shanavas z University of Texas-Houston w Houston badali wpływ testosteronu na procesy powstawania splotów neurofibrylarnych - jednej z wadliwych struktur wykrywanych w mózgach chorych na Alzheimera.
Sploty te mają postać poskręcanych włókien, które powstają z występującego w mózgu białka tau po jego nadmiernym ufosforylowaniu (fosforylacja to proces dołączania reszt kwasu fosforowego do związków organicznych).
Para badaczy prowadziła swe badania na 75 samicach szczurów. Grupie samic usunięto jajniki produkujące estrogeny, aby wywołać sztucznie stan podobny do menopauzy (w związku ze spadkiem poziomu estrogenów). Na grupie kontrolnej przeprowadzono operację, ale bez usuwania jajników.
Samice po usunięciu jajników podzielono następnie na 4 grupy. Jednej podawano estrogen, drugiej testosteron, trzeciej mieszaninę obydwu hormonów, czwartej wyłącznie olej sezamowy (w którym podawano hormony). Grupie kontrolnej podawano wyłącznie olej sezamowy.
Następnie samice poddano szokowi termicznemu w 42 st. C. przez 15 minut. Poprzednie badania wykazały bowiem, że szok termiczny aktywuje nadmiernie trzy enzymy uczestniczące w procesie hiperfosforylacji białka tau.
Następnie pobierano fragmenty tkanek z przodomózgowia tuż po zakończeniu szoku oraz w 3, 6 i 12 godzinie po zakończeniu szoku termicznego. Na ekstraktach przeprowadzano następnie analizy metodami immunochemicznymi.
Okazało się, że hiperfosforylacja białka tau zachodziła jedynie u samic kontrolnych oraz w grupie po usunięciu jajników, której podawano olej sezamowy lub wyłącznie estrogen. Nie zaobserwowano jej natomiast u tych samic, którym podawano wyłącznie testosteron lub testosteron w kombinacji z estrogenem.
Dodatkowe analizy wykazały ponadto, że testosteron odgrywał swą ochronną rolę poprzez hamowanie nadmiernej aktywacji jednego z trzech enzymów odpowiedzialnych za fosforylację tau - kinazy GSK- 3beta.
Według autorów, ich wyniki wskazują, że testosteron, samodzielnie albo razem z estrogenem może hamować powstawanie splotów neurofibrylarnych. Nie udało się jednak wykazać, aby podobny wpływ wywierał sam estrogen.
Wyniki badań pozostają też w zgodzie z ostatnimi doniesieniami, że estrogeny nie dają pozytywnych rezultatów w hamowaniu objawów łagodnych i średnio zaawansowanych postaci Alzheimera.
Badacze sadzą, że podawanie odpowiednich dawek testosteronu starszym mężczyznom oraz podawanie go razem z estrogenami kobietom po menopauzie może opóźniać rozwój Alzheimera, a nawet go powstrzymywać.
PAP