Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z barkiem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

mr92
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Problem z barkiem

Witam, jestem osobą początkującą na siłowni - ćwiczę od miesiąca ogólnorozwojowo.

Niestety podczas tzw. "shoulder press" na maszynie (chodzi o to ćwiczenie: shoulder_press_machine.jpg)

napotykam na ból w okolicach barku, konkretnie w miejscu gdzie ramię łączy się z barkiem. Wynika to z moich problemów z barkami - z tego co powiedział mi lekarz moje ramię jest powiedzmy przesunięte trochę do wewnątrz (konkretnie rotatory), przez co uniesienie rąk idealnie do góry powoduje dyskomfort (natomiast uniesienie minimalnie bardziej przed siebie jest już ok).

 

Moje pytanie - czy ktoś z was ma może podobny problem oraz czym mógłbym zastąpić takie ćwiczenie na ramiona, żeby nie wymagało to unoszenia rąk w pionie?

 

Pozdrawiam.


Użytkownik mr92 edytował ten post Ponad rok temu

  • 0

lezu
  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 4945 postów
  • Pomógł: 65
381
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Motoryzacja
  • Wzrost [cm]:190
  • Pas [cm]:78
  • Martwy ciąg [kg]:4x170
  • Waga [kg]:91,5 1.06.14

Napisano Ponad rok temu

Re: Problem z barkiem

Jeśli pojawia się ból to natychmiast rezygnuj z tego ćwiczenia. Obawiam się, że przy każdym rodzaju wyciskań na barki może pojawiać się ból. Rób unoszenia hantli w przód, podciąganie sztangi wzdłuż brody, unoszenia hantli na boki. Niestety wyciskanie hantli jest to elitarne i chyba najlepsze ćwiczenie na rozbudowę barków i za bardzo nie ma alternatywy dla niego. Zmniejsz obciążenie na korzyść ilości powtórzeń - barki to lubią.
Pamiętaj, nigdy nie ignoruj oznak dyskomfortu, szczególnie barków, bo kontuzja tej partii mięśniowej zamknie Ci drogę do ćwiczenia innych grup, no wiadomo nogi do tego się nie zaliczają.


  • 1

Dołączona grafika
"Mogę zaakceptować swoją porażkę, ale nie zaakceptuje tego, że nie próbowałem"
~ Michael Jordan


Grammatikk

Grammatikk
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 19491 postów
  • Pomógł: 223
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:https://www.facebook.com/mateusz.pawlak.5473
  • Staż [miesiące]:Sam już nie wiem dłuuugi jest ;)
  • Wzrost [cm]:193
  • Pas [cm]:85
  • Wyciskanie [kg]:Na zerwanej klacie nie nawyciskam...
  • Martwy ciąg [kg]:Nie wykonuję tego ćwiczenia
  • Waga [kg]:98,5

Napisano Ponad rok temu

Re: Problem z barkiem

Problem z rotatorami to częsty problem dlatego tak ważne jest wykonywanie na nie ćwiczeń osobno, trenowanie wolnym ciężarem i dobra rozgrzewka przedtreningowa.

 

Pytanie podstawowe czy masz stan zapalny tego barku bo ze stanem zapalnym nie mozna trenować bo grozi to późniejszym zwyrodnieniem stawu barkowego.

Domowym sposobem stan zapalny rozpoznajemy po tym czy bolący bark przed i po wysiłku jest cieplejszy od tego zdrowego. Jeżeli jest cieplejszy to szoruj do lekarza bo z tym nie ma żartów.

 

Jeżeli nie ma stanu zapalnego to proponuję:

- nie korzystać z maszyn

- zdjąć ciężar a wykonywać więcej powtórzeń

- porządnie się rozgrzewać przed treningiem

- warto stosować żel koński rozgrzewający

 

ćwiczenia na rotatory należy wykonywać 

2wpquk8.jpg

 

Poniższe ćwiczenia wystarczy wykonywać raz dziennie 3 serie po 15 powtórzeń. Pierwszy tydzień bez obciążenia, drugi 250g, trzeci 500g, itd. Aż dojdziecie do 1,5 kg. Możesz wykorzystać ekspander

Mateusz Pawlak ;)


mr92
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Problem z barkiem

Dzięki za pomoc,

Grammatikk - nie mam stanów zapalnych. Ten uraz mam już od bardzo dawna (5 lat?!), zaczął się on gdy robiłem pompki - bark zabolał, od tamtego czasu "przeskakuje", drętwienie podczas snu etc. Na przestrzeni 3 lat, chodziłem z tym do wielu lekarzy (państwowych) i trafiałem bardzo źle, nie powiedzieli mi NIC. Byłem u jednego prywatnego, który powiedział mi to co opisałem wcześniej: stożek rotatorów nienaturalnie ułożony. Powiedział też, że prędzej czy później drugi bark również zacznie "przeskakiwać", a jedyne co mi może pomóc to operacja. Od tego czasu niestety przestałem interesować się tym tematem, aż do czasu kiedy zachciało mi się siłowni :).

 

Jeśli chodzi o pójście do lekarza - staram się dostać do pewnego specjalisty z mojej prywatnej kliniki, żeby tym razem trafić pod odpowiednie skrzydła i raz a dobrze dowiedzieć się co mi jest.

 

Dzięki za odpowiedzi - myślę, że wykonywanie tego ćwiczenia  (nie na maszynie) z minimalnym obciążeniem plus ćwiczenia na rotatory przed treningiem to najlepsza opcja - na pewno gorzej nie będzie.


  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024