Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy wymioty niszczą szkliwo?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

upaa2021
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Czy wymioty niszczą szkliwo?

Mam 29 lat. Dziej o nocy na działe letniskowej obudziłem się i było pełno dymu i zanim poszedłem spać napaliłem sobie trochę w piecu o godzinie 22 i o 1 w nocy się obudziłem i bardzo szczypało mnie w gardle i w nosie i oczy łzawiło i było pełno dymu jakoś nie chciał dym iść do komina tylko z pieca wychodził i wtedy byłem sam w domu i gdy się obudziłem i wyszedłem na dwór i pootwietałem drzwi i okna to nagle poczułem ogromny ścisk w głowie i uczucie jakbym się miał zaraz zesrać i pożygać i za kilka minut tak sie stało i co pięć minut miałem kilka razy sranie i żyganie i czułem jakbym miał zaraz zemdleć i umrzeć i byłem ogromnie przerażony ale brakowało mi sił do czegokolwiek i zostawiłem otwarte okna i drzwi i usnąłem i przez sen coś tam jeszcze żygałem i podobno kwas z żygownim osłabia szkliwo zębów to czy potem da się go jakoś zregenerowć. I tak gdy przez sen wymiotowałem to płukanie zębów nic by nie dało ale przez zaśnięciem wypłukałem troche zęby zwykłą wodą. Raz na rok zdarza mi się wymiotować. Czy żeby się popsuły zęby to czy tylko u osób często wymiotujących czy jednorazowe albo dwurazowe wymiotowanie też może na stałe uszkodzić szkliwo zębów?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zaburzenia odżywiania powodują znaczne szkody dla zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Prowokowane wówczas wymioty powodują przedostanie się do jamy ustnej kwasu żołądkowego, a ten niszczy szkliwo, zewnętrzną tkankę, która jest powłoką okalającą i chroniącą ząb. Mówimy wówczas o kwasowej erozji szkliwa, czyli utracie tkanek twardych zęba. Szkliwo jest coraz cieńsze, aż prawie znika, odsłaniając przy tym wrażliwą zębinę i powodując ból. Doświadczony stomatolog bez problemu rozpozna erozję szkliwa, ponieważ daje bardzo charakterystyczny obraz kliniczny zębów - mówi lek. stom. Joanna Oleksiak z gabinetu Stankowscy & Białach Stomatologia.

Kwasy żołądkowe rujnują szkliwo
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Helsinki University Central Hospital, ryzyko erozji zębów wśród osób chorych na bulimię może być 1,5–6-krotnie większe niż w u osób zdrowych. Uszkodzenia szkliwa wywołane wymiotami najczęściej pojawiają się od strony podniebiennej zębów górnych i bocznych oraz przy linii dziąseł wokół siekaczy. Początkowo widoczne są płytkie wgłębienia o gładkiej i błyszczącej powierzchni, odróżniające się od zdrowego szkliwa. Przy stałej ekspozycji na kwasy żołądkowe, szkliwa jest coraz mniej, zęby ścierają się i tracą na objętości. Mogą być również bardziej żółte, co świadczyć będzie o odsłonięciu zębiny, wewnętrznej warstwy zęba, która naturalnie ma właśnie odcień żółci. Obnażeniu może ulec nawet miazga zębowa. Konsekwencją bulimii może być refluks żołądkowo-przełykowy, obecny również w nocy, co oznacza, że erozja szkliwa może mieć miejsce nawet wtedy, gdy chory nie jest tego świadomy.

- Uszkodzenia zębów spowodowane refluksem zwykle występują po jednej stronie szczęki, zależnie od pozycji w trakcie snu – wyjaśnia Joanna Oleksiak.

  • 0

faluś
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2260 postów
  • Pomógł: 138
362
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy wymioty niszczą szkliwo?

:2place: 


  • 0

upaa2021
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy wymioty niszczą szkliwo?

Napiszcie mi szczerze czy takiego typu rzeczy jak wytrski albo nocne polucje osłabiają kości i zęby? Gdzieś na stronie ponton pisało że z organizmu się wypłukują jakieś składniki i gdy potem od nowa organizm produkuje nasienie żeby uzupełnić te które się straciło w czasie wyrtysku to że pobiera jakieś składniki z kości i że je osłabia ale gdy ma się zmazy nocne to ma się niewielki wpływ
 

Napiszcie mi szczerze czy takiego typu rzeczy jak wytrski albo nocne polucje osłabiają kości i zęby? Gdzieś na stronie ponton pisało że z organizmu się wypłukują jakieś składniki i gdy potem od nowa organizm produkuje nasienie żeby uzupełnić te które się straciło w czasie wyrtysku to że pobiera jakieś składniki z kości i że je osłabia ale gdy ma się zmazy nocne to ma się niewielki wpływ


Czytaj więcej na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

  • 0

faluś
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2260 postów
  • Pomógł: 138
362
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy wymioty niszczą szkliwo?

Aby temu zapobiec należy walić konia do ryja :D


  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024