Skocz do zawartości


Zdjęcie

Różne odmiany siły


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

EXPERTO

EXPERTO
  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 14273 postów
  • Pomógł: 5
  • Lokalizacja:P.O.T.C.O.A.W.M.B.W.
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:- Śliczne Panny.
    - Przyroda.
    - Kulturystyka.
    - Sztuki Walki.
    - Forum.
    - Samochody.
  • Staż [miesiące]:od 2003
  • Wzrost [cm]:188
  • Waga [kg]:100-102

Napisano Ponad rok temu

Różne odmiany siły
Wielu młodych miłośników treningu dąży do sprawdzenia, jak są silni. Dla wielu z nich nie ma lepszego sprawdzianu, jak pobicie przygodnego przechodnia, czy całkowita demolka przystanku autobusowego, włączając w to wyrywanie ławki z betonowych podstaw.

Patrząc na pogięty metal i powybijane szyby, albo na krew lejącą się z rozklepanego nosa bogu ducha winnego przechodnia, mogą sobie powiedzieć: "No, ja jestem silny. Nikt mi już nie podskoczy". Często jednak nie zdają sobie sprawy jak wiele rodzajów siły istnieje. Może być na przykład, że jeden wyciska na ławie 120kg - jest silny, ale za to dystans 400m przebiega w 2 minuty. Inny robi to w minutę. Obaj są silni - na swój sposób.

Każdy sport wymaga specjalizacji i szczególnego rodzaju treningu. I tak na przykład sprinterzy muszą być przygotowani na wyładowanie potężnego ładunku siły i energii w ciągu kilkunastu sekund biegu, natomiast bokserzy, zapaśnicy muszą mieć dużą wytrzymałość, która pozwoli im znieść trudy wielorundowego, ciężkiego pojedynku. Dobry trener zawsze potrafi rozpoznać, czego potrzeba zawodnikowi i jako rodzaj treningu rozpocząć, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Młodzi sportowcy często nie zdają sobie sprawy, jaki rodzaj treningu powinni rozpocząć, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Młodzi sportowcy często nie zdają sobie sprawy, jaki rodzaj treningu powinni rozpocząć i jaki rodzaj siły tak naprawdę jest potrzebny w ich dyscyplinie. Warto dlatego przedstawić pokrótce kilka odmian siły.

Całkowita siła - jest to maksimum, jaki może osiągnąć każdy człowiek. Najlepszy wynik jaki uda się uzyskać. Jest to podstawa do rozwoju w innym kierunku.
Wytrzymałość - to drugi rodzaj siły, jest to zdolność do znoszenia dużego wysiłku przez dłuższy okres czasu bez strat w jakości wykonywanego treningu.
Relatywna siła - jest to siła jaką dysponujemy w odniesieniu do masy własnego ciała. Mrówka na przykład potrafi unieść ciężar dziesięciokrotnie większy od masy własnego ciała - to bardzo duża relatywna siła
Krańcowa siła - wychodzi poza znane człowiekowi granice. Jej występowanie wiąże się z takimi zjawiskami jak hipnoza, narkotyki, suplementy, doping. Krańcowa siła może też objawiać się w wyjątkowych okolicznościach, znane są przypadki gdzie kobieta podniosła kilkutonowy samochód, żeby ratować własne dziecko. Pamiętać należy, że jakiekolwiek sztuczne wspomaganie jest nieetyczne, niszczy zdrowie i reputację sportową.
Szybkość/zwinność - wymaga nieustannego spalania komórek mięśniowych. Ten rodzaj siły jest najbardziej pożądany w dyscyplinach wymagających dużego ładunku energii w krótkim czasie, jak na przykład biegi sprinterskie, czy ucieczka przed lwem na sawannie. Są dwa rodzaje tej siły.
Siła startowa - siła czerpana z zapasów składników energetycznych zawartych w mięśniach. Siła jednorazowa - maksymalna siła wkładana w jeden ruch. Dawniej szybkość określano mianem "moc", choć wydaje się, że lepiej pasuje tu znane wszystkim angielskie określenie "power".

Wszystkie wymienione przykłady to siła wysiłkowa. W jej przypadku do produkcji energii, nie jest konieczny tlen. Zamiast niego organizm wykorzystuje chemiczne związki występujące w komórkach mięśniowych. Korzysta z adezynotrójfosforanu (ATP) i dosfokreatyny (PC). Jeśli wysiłek trwa dłużej niż minutę, do produkcji energii jest angażowany inny składnik komórek mięśniowych - glikogen, jest to konieczne, dla uzupełnienia zapasów spalonego ATP. Są sporty, w których konkurencje trwają dłużej niż minutę (np. maraton), wtedy do produkcji energii konieczny jest tlen. Oczywiście każdy sport w zależności od rodzaju siły jaką angażuje wymaga innego rodzaju treningu.

Ogólna siła - tym terminem wielu trenerów określa całkowitą wydolność organizmu, biorąc pod uwagę wszystkie grupy mięśniowe. Trening mający na celu poprawienie ogólnej siły angażuje wszystkie grupy mięśniowe. Jest to typowy trening aerobowy. Warto zauważyć, że ten tryb treningu jest doskonałą podstawą do dalszych ukierunkowanych ćwiczeń. Ogólna siła raz rozwinięta, nie zanika przed bardzo długi okres czasu i daje doskonałą podstawę do treningu sportowego i kulturystycznego.

Nie udzielam pomocy na PW / PM / Priv. Wszelkie pytania proszę pisać na forum, w temacie otrzymasz więcej opinii.




Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024