Yohimbina to substancja występująca naturalnie w korze dwóch drzew, Pausinystalia yohimbe i Corynanthe yohimbe, którą medycyna ludowa od dawna uważa za afrodyzjak ułatwiający erekcję. Od niedawna dla celów sportowych i leczniczych dostępna jest forma syntetyczna (HCL).
Dla celów sportowych polecaną wersją, jest wersja syntetyczna, ponieważ ogranicza skutki uboczne które występują przy naturalnej wersji. Takie jak kołatanie serca, zwiększone ciśnienie tętnicze, rozkojarzenia, nerwowość oraz nienaturalna praca serca.
Jak działa ?
Yohimbina silnie działa na nasz układ nerwowy, zwiększa aktywność układu przywspółczulnego, a hamuje aktywność układu współczulnego. Zwiększa ona poziom noradrenaliny (hormon wydzielany w zakończeniach nerwowych oddziałuje ona na tkanki naszego organizmu), stymuluje ona uwalnianie kwasów tłuszczowych do krwi z adipocytów. I tak dochodzi do lipolizy.
Receptory alfa 2 adrenergiczne.
Owe receptory rozlokowane są w przypadku mężczyzn w okolicach klatki piersiowej i brzucha, w przypadku kobiet w okolicy ud i pośladków. Jeżeli receptory alfa, są aktywne proces rozkładu tłuszczu jest zahamowany. Johimbina jest inhibitorem receptorów alfa, przez co hamuje ich aktywność.
Receptory beta adrenergiczne.
Te receptory mają inne rozmieszczenie niż receptory alfa 2, oraz odpowiadają za pobudzenie do rozkładu tkanki tłuszczowej. Jeżeli aktywność receptorów beta zostanie zwiększona, mamy możliwość spalać tłuszcz szybciej. Wiele termogeników ma za zadanie zwiększać aktywność receptorów beta, jednak dochodzi do takiego etapu, gdzie spalenie tłuszczów jest niemal niemożliwe, ponieważ blokuje je aktywność receptorów alfa.
Należy pamiętać, że warunkiem działania Johimbiny jest bardzo niski poziom insuliny, dlatego zaleca się dozować Johimbinę na czczo lub jeśli około posiłkowo to przy zerowej zawartości węglowodanów.
Jak stosować
Sugeruje się przyjmowanie dawek 10-20 mg czystego związku dziennie, lub 0.2 mg na 1 kg masy ciała alkaloidu by zwiększyć lipolizę. Przed zaczęciem stosowania jednak należy zacząć przyjmować mniejsze dawki ze względu, że nie każdy organizm będzie reagować na nią tak samo i trzeba ustalić próg tolerancji.
Trzeba również pamiętać, że Johimbinę przyjmujemy na czczo 30 min przed posiłkami oraz treningiem aerobowym.
Skutki uboczne.
Johimbina ma szereg skutków ubocznych które występują częściej przy zastosowaniu ziołowej naturalnej wersji niż syntetycznej.
Do najczęstszych skutków ubocznych należą :
-wzrost ciśnienia
-przyśpieszenie akcji serca
-mdłości
-drażliwość
-halucynacje
-niepokój
- oraz bóle głowy
Do rzadko występujących skutków ubocznych należą :
-wymioty
-zatrzymanie wody
-psychoza
-wzrost temperatury
-osłabienie
-wysypka
-potliwość i częstomocz
Dla kogo nie jest Johimbina?
Po ten środek nie powinny sięgać osoby mające nadciśnienie, niedociśnienie, choroby nerek, cukrzycę, choroby serca i wątroby oraz kobiety w ciąży i karmiące. Niewskazana Johambina jest również osobą które biorą antydepresanty, antyhistaminy, środki uspakajające oraz osobą nadmiernie spożywającym alkohol oraz środki uzależniające.
Bibliografia:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Millan MJ; Newman-Tancredi A; Audinot V et al. (February 2000). "Agonist and antagonist actions of yohimbine as compared to fluparoxan at alpha(2)-adrenergic receptors (AR)s, serotonin (5-HT)(1A), 5-HT(1B), 5-HT(1D) and dopamine D(2) and D(3) receptors. Significance for the modulation of frontocortical monoaminergic transmission and depressive states".
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]