Skocz do zawartości


Zdjęcie

KFP o Kung Fu pytania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

budo_kfp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

KFP o Kung Fu pytania
Jako że od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie Kung Fu postanowiłem zarejestrować się na waszym forum. Wcześniej tylko trochę czytałem inne działy, ale teraz „na poważnie” zabrałem się za podwieszony temat PODSTAWOWE INFORMACJE O KUNG-FU. Niemniej jednak dostęp do części materiałów jest już nieaktualny a rozmowy w większości tematów zakończyły się jakiś czas temu, wiec nie chcąc odkopywać starych tematów postanowiła założyć ten.

Pytanie z jakim się do was zwracam dotyczy wolnej walki Sanda. Wyszukując w google natrafiłem na filmy i po przejrzeniu kilku stwierdziłem ze całkiem ciekawie to wygląda a zwłaszcza rzuty i podcięcia. I właśnie odnosząc się do tych elementów walki chciałem zapytać, jakie style KF uprawiane w Polsce, ale nie tylko najlepiej przygotowują/uczą technik z tym związanych. Dodam, że użytkownik Wosiu polecił następujące style (ogólnie, nie pod tym kątem ww. elementów walki) Yiquan, Qixing Tanglangquan, Chuojiao Fanziquan. Ja ze swojej strony chciałem dodać ze będę miał od września okazję ćwiczyć Chen Taijiquan, więc prosiłbym o odniesienie się do Taiji oraz do wymienionych powyżej stylów. Z góry dziękuję za poświęcony czas.

Pozdrawiam KFP
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
Z moich informacji wynika ze Chen taiji w Polsce nie przygotuje cie do zadnej innej formy rywalizacji niz tuishou.
  • 0

budo_haier
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
Z tych trzech stylów, które przedstawił Wosiu to najwięcej rzutów i podcięć masz w modliszce,jeżeli chodzi o yiquan to rzut czy podcięcie nie jest głównym celem ;-)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
Z tego co pamiętam to Tomek kiedyś pisał, że w Polsce nie ma prawdziwej sandy.
  • 0

budo_kfp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania

Z moich informacji wynika ze Chen taiji w Polsce nie przygotuje cie do zadnej innej formy rywalizacji niz tuishou.

A jak by podrasować to Tuishou wprowadzić "podstawianie nóg" i chwytanie to chyba byłoby coś z tego :)

Z tych trzech stylów, które przedstawił Wosiu to najwięcej rzutów i podcięć masz w modliszce,jeżeli chodzi o yiquan to rzut czy podcięcie nie jest głównym celem ;-)

Rozumiem że w yiquan głównym celem jest "szybkie zmasakrowanie przeciwnika" ;)

Z tego co pamiętam to Tomek kiedyś pisał, że w Polsce nie ma prawdziwej sandy.

Może niefortunnie zadałem pytanie ale nie chodzi mi o Sanda, tylko o styl który najlepiej przygotowuje do technik rzutów i podcięć, nie koniecznie musi to być styl nauczany w polsce, podałem style bo te mnie najbardziej interesują ale chciałem poznać wasze zdanie również o innych stylach.

pozdrawiam KFP
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
1.

Dodam, że użytkownik Wosiu polecił następujące style (ogólnie, nie pod tym kątem ww. elementów walki) Yiquan, Qixing Tanglangquan, Chuojiao Fanziquan.


Jedynie pod kątem autentycznego kung fu w Polsce. Żeby potem nie było coś na uzytkownika Wosiu, zastrzegam, że koledzy z Yiquan i Qixing Tanglangquan nastawiają się na skuteczność w realnej walce a koledzy z Chuojiao Fanziquan też, tylko jakby tak trochę na później.

Każdy ww ośrodek ma różną liczebność i potencjał treningowy, szczerze rekomenduję każdy ale za nic nie biorę odpowiedzialności...


2.
Sanda

Sanda to mniej więcej sportowa forma walki zrobiona w Chinach na podstawie sportowego wushu, tradycyjnego kung fu, shuaijiao i sportowego boksu. Coś jak kiedys zrobiony na zachodzie kickboxing na podstawie boksu sportowego, karate i taekwondo. Sanda nie jest elementem żadnego tradycyjnego stylu kung fu (pomijając sam termin), tylko zawiera elementy spotykane w tradycyjnych stylach kung fu.

3.
Najlepiej ćwicz boks dalej (a tak w ogóle, jak długo ćwiczysz boks?), jak masz możliwość, ćwicz zapasy klasyczne (masz szansę wtedy zostać mistrzem "tuishou" ;-) ) a jak będziesz miał szansę poćwiczyć shuaijiao, to spełnisz swoje oczekiwania.
  • 0

budo_haier
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
Tu masz coś chińskiego gdzie rzuty i podcięcia występują w dużej ilości
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
Haier
Niezły jesteś w wyszukiwaniu pewnych rzeczy ;-) Aż się prawie rozczuliłem, bo mam gdzieś od lat w czeluściach twardych dysków czy na jakichś zakurzonych płytkach VCD/DVD materiał tego facia od shuaijiao. Naprawdę dobre, a a jest tez niemal fetyszyzm sprzętowy w ilości przyrządów treningowych dorównuje albo przewyższa podobny fetyszyzm w Ziranmen :)

Co do KFP, myślę, ze może niepotrzebnie dyskutujemy z nowicjuszem który nie ma pojęcia, no ale forum umiera, chce się na siłę podtrzymywać dyskusję...

No to do KFP.


KFP


Niepotrzebnie zlekceważyłeś archiwum podforum Kung Fu. Nie wiem jaka jest jego dostępność, ale jeśli jest wszystko dostępne, wymaga to tylko cierpliwości.

Tutaj, dzięki niektórym kolegom, było więcej prawdziwej wiedzy o autentycznym kungfu w tekstach i linkach do tekstów (wszystko po polsku) niż w całym angielskojęzycznym necie!
Tak! Trzeba to docenić! Mieliśmy tutaj i mamy użytkowników od lat jeżdżących do Chin, posługujących się biegle chińskim, mieszkających w Chinach od lat, mających kontakt z najlepszymi mistrzami najciekawszych i najskuteczniejszych stylów kung fu...

Tutaj zostało już wszystko opisane! Nie tylko co do opisów styli kung fu ale też porównań z innymi stylami i sportami walki co do szczegółów których trudno znależć gdzie indziej.

Było tu wiele o biomechanice, strukturze ciała, zakorzenieniu i sposobach wyzwalania eksplozywnej siły, które to terminy są "czarną magią" dla początkującego...

Przerób to od początku. Teoretycznie. A będziesz może wiedział o co sie naprawdę pytać.

Jak mówi chińskie przysłowie: "dziewięcio-piętrową wieżę zaczyna się od fundamentu a podróż licząca 1000 Li, zaczyna się od pierwszego kroku".
  • 0

budo_haier
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
No ja mu życzę żeby przerobił to wszystko od strony teoretycznej jak i praktycznej,najważniejsze żeby nie wpadł w ręce,,mistrzów" którzy twierdzą że ich kung fu jest mojsze od twojszego :twisted:
  • 0

budo_kfp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania

KFP napisał/a:
Dodam, że użytkownik Wosiu polecił następujące style (ogólnie, nie pod tym kątem ww. elementów walki) Yiquan, Qixing Tanglangquan, Chuojiao Fanziquan.


Jedynie pod kątem autentycznego kung fu w Polsce. Żeby potem nie było coś na uzytkownika Wosiu, zastrzegam, że koledzy z Yiquan i Qixing Tanglangquan nastawiają się na skuteczność w realnej walce a koledzy z Chuojiao Fanziquan też, tylko jakby tak trochę na później.

Najmocniej przepraszam ze nie podałem dokładnie powodu polecenia ;)

Sanda to mniej więcej sportowa forma walki zrobiona w Chinach na podstawie sportowego wushu ...

Przeczytałem co to sanda, definicja nie była konieczna, ale dziękuję.

Najlepiej ćwicz boks dalej (a tak w ogóle, jak długo ćwiczysz boks?)

boks trenuję jakie 2-3 lata z przerwami w różnych klubach/sekcjach które powstają i się rozpadają nie przeszkadza mi to bo robię to czysto rekreacyjnie wcześniej trenowałem TKD jakieś 4-5 lat ale to było z 15 lat temu ;) w między czasie jakieś Judo, BJJ i MT,

... jak masz możliwość, ćwicz zapasy klasyczne (masz szansę wtedy zostać mistrzem "tuishou" ;-) ) a jak będziesz miał szansę poćwiczyć shuaijiao, to spełnisz swoje oczekiwania.

zapasy fajne ale nie te lata i nie chce zostać mistrzem Tuishou :P , co do shuaijiao no faktycznie to mogło by być to.

Niepotrzebnie zlekceważyłeś archiwum podforum Kung Fu

nie zlekceważyłem po prostu się przez nie przebijam, a jest ponad 1700 tematów i ponad 28000 tyś postów więc ...

Tutaj, dzięki niektórym kolegom, było więcej prawdziwej wiedzy o autentycznym kungfu w tekstach i linkach do tekstów (wszystko po polsku) niż w całym angielskojęzycznym necie!
Tak! Trzeba to docenić! Mieliśmy tutaj i mamy użytkowników od lat jeżdżących do Chin, posługujących się biegle chińskim, mieszkających w Chinach od lat, mających kontakt z najlepszymi mistrzami najciekawszych i najskuteczniejszych stylów kung fu...

uwierz że rozumiem i doceniam.

Przerób to od początku. Teoretycznie. A będziesz może wiedział o co sie naprawdę pytać.

Ok ale jak chcesz się dowiedzieć co ludzie sądzą o kilku różnych ciastkach to tez na początek poznajesz teorię związaną z cukiernictwem (całą od początku) ? ;)

Co do KFP, myślę, ze może niepotrzebnie dyskutujemy z nowicjuszem który nie ma pojęcia, no ale forum umiera, chce się na siłę podtrzymywać dyskusję...

wiem ze to nie do mnie ale skoro forum i tak ledwo żyje a jak się odkopie coś starego to się dostaje łomot za pomocą najstraszliwszych technik KF to czy nie lepiej dla nowicjuszy, że jest jednak jakiś temat w którym coś się dzieje ? Po prostu nie chciałem robić większego syfu w temacie Zhen Wu Camp 03-17 sierpień 2014

@Haier dzięki za linka z SHUAI JIAO i nie martw się nie wpadnę w ręce "mistrza" ;) nie mam parcia na zostanie "instruktorem" KF, wygranie UFC i nie ćwiczą pod samoobronę bo nie muszę ;) jeżeli zdecyduję się poznawać podstawy KF to tylko dla czystej przyjemności.

dziękuję za wasz czas i obszerne wypowiedzi.

pozdrawiam KFP
  • 0

budo_haier
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 92 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
Wpadniesz w ręce ,,mistrza" czy nie ,tego do końca nie wiesz ;) W dzisiejszych czasach w Polsce kung fu jest produktem niszowym.Tak doprawdy sekcji które oferują rzetelną wiedzę jest tyle że można je policzyć na palcach jednej ręki.Instruktorzy którzy uczą w tych szkołach przekroczyli już 40 tkę a nawet 50 tkę wiec mozliwości fizyczne mają już coraz bardziej ograniczone.Jeżeli jednak skupisz sie na wiedzy a nie na pięknych fikołkach to możesz wiele zyskać.Tym bardziej ze dużo tych szkół liczy kilka ,no moze kilkanaście osob (no moze wyjatkiem są sekcje gdzie są dzieciaki),więc trener ma czas aby zająć się każdym z ćwiczacych z osobna.Minusem tych sekcji jest słaby kontakt (poza sporadycznymi wyjątkami) z ludzmi ćwiczacymi inne style ,nie tylko kung fu.To co kiedyś było zaletą czyli zachowanie tajemnicy metod treningowych, w dzisiejszych czasach jest wadą często odbijajaca się na skuteczności,jeżeli oczywiscie ktoś jej szuka ;) Czasami na necie ,w tym rownież na tym forum pojawiaja się ogłoszenia zapraszajace do ćwiczenia kung fu prowadzone przez dwudziestoletnich instruktorów z kolorowymi szarfami albo pod przykryciem sekcji,które są jakby piramidką finansową,oczywiscie nie ma problemu jezeli ktoś zarabia na utrzymanie swoje ,sali itp. ale jeżeli sprzedaje to pod przykrywką ,,najmojszego" kung fu to dla mnie to jest ku...stwo :( To tyle,rozumiem że Ty już wybrałeś swoja sekcję, w tym również ze względów lokalizacyjnych.Życzę powodzenia w treningach i szukaniu energi CHI :)
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
KFP

No to nie jesteś takim nowicjuszem za jakiego Cię wziąłem (przynajmniej ogólnym, bo w temacie kung fu zakładamy, że jesteś) i nie jesteś już młodym chłopakiem - odniosłem takie mylne wrażenie - jakby co to przepraszam.

Teraz wiem o Tobie więcej, więc mogę lepiej odpowiedzieć.

Jeśli ćwiczysz boks 2-3 lata (nawet z przerwami) i pod jakimiś nawet średnimi trenerami, powinieneś mieć właściwe podstawy do dalszego rozwoju.

Więc tak:

- zapomnij o Chen Taijiquan (chyba, że to ma być taka jakaś rekreacja ale wtedy lepsza byłaby joga z fajną instruktorką :lol: ),
- postaw na Yiquan, to najbardziej kompatybilny do boksu styl kungfu, stosunkowo prosty choć posiadający głębię i nadający się dla ludzi dojrzałych i w perspektywie nawet starych, więc zajęcie na całe życie,
- to działa na takiej zasadzie, że Twój boks może być szybko lepszy dzięki Yiquan a twój Yiquan będzie lepszy dzięki boksowi,
- skontaktuj się z Andrzejem Kaliszem (tutaj Sportsport), może znajdziecie jakieś sposoby typu seminaria czy wyjazdowe lekcje prywatne, jestem prawie pewien, że podstaw Yiquan, o ile jesteś w miarę uzdolniony, mógłby Cię nauczyć w dosyć krótkim czasie, a potem tzw. "pogłebianie" przez lata ( :) )
- naprawdę warto, i piszę to jako osoba spoza Yiquan, niezależna i dosyć krytyczna wobec wszelkich tzw. sztuk walki.



PS. Swoją drogą Sportsport mógłby sie tutaj wypowiedzieć, ale ostatnio pisał, że jest zajęty, więc trudno.
  • 0

budo_kfp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania

Wpadniesz w ręce ,,mistrza" czy nie ,tego do końca nie wiesz ;)

A pomożesz rozpoznać "mistrza" ? :)

No to nie jesteś takim nowicjuszem za jakiego Cię wziąłem (przynajmniej ogólnym, bo w temacie kung fu zakładamy, że jesteś) i nie jesteś już młodym chłopakiem - odniosłem takie mylne wrażenie - jakby co to przepraszam.

Spoko sam się uważam za wiecznego nowicjusza bo cały czas czegoś szukam i jeszcze nie znalazłem, boks jest blisko ale odkryłem że brakuje mu chi ;)

- zapomnij o Chen Taijiquan (chyba, że to ma być taka jakaś rekreacja ale wtedy lepsza byłaby joga z fajną instruktorką :lol: ),

No szkoda bo mam pod nosem.

- postaw na Yiquan, to najbardziej kompatybilny do boksu styl kungfu, stosunkowo prosty choć posiadający głębię i nadający się dla ludzi dojrzałych i w perspektywie nawet starych, więc zajęcie na całe życie,
- to działa na takiej zasadzie, że Twój boks może być szybko lepszy dzięki Yiquan a twój Yiquan będzie lepszy dzięki boksowi,

Nie koniecznie szukam czegoś kompatybilnego z boksem bo powoli dochodzę do wniosku że boks może się skończyć za jakiś czas 5-10 lat i dlatego szukam czegoś dla juniorów starszych ;) bo coś trzeba będzie robić.

Dziękuję za te informacje, jeszcze pomyślę ale zaczynam poważnie brać pod uwagę Yiquan, a nie brałem.

pozdrawiam KFP
  • 0

budo_kfp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
Miały być pytania o Kung Fu, ale mam z innej beczki, choć chyba pokrewne. W magazynie internetowym NEIJIA przeczytałem artykuł o SYSTEMIE. Rozumiem, że jesteś autorem tego tekstu, dlatego pytam o twoje aktualne zdania, gdyż w wątku na tym forum wypowiadałeś się pozytywnie o tym "radzieckim wynalazku", jednak po kilku latach w tym samym wątku byłeś dużo ostrożniejszy w osądach i wydawało się raczej, że jesteś na nie. I teraz pytanie czy zdecydowanie odradzasz ten system czy tylko w wykonaniu oszołomów.

pozdrawiam KFP
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
Teraz, z perspektywy czasu, mogę jedynie powiedzieć uczciwie, że SISTIEMA może być dobrym stylem uzupełniającym, sama nie daje rady.

I oczywiście odradzam w wykonaniu oszołomów!!!!
  • 0

budo_lee_73
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 254 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
voila




[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kfp
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
troszkę odgrzeję kotleta od jakiegoś czasu zastanawia mnie jak rozumieć pewien zapis, mianowicie
[quote name="budo_Wikipedia

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
że jest mocna i elastyczna.
  • 0

budo_tomek_tg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania
w Polsce jest jeszcze gdzieś trenowane Shuai Jiao kiedys było w Poiznaniu były nawet artykuły w czaspismie Kung Fu podbno są też odmiany Shuai Jiao z uderzeniami i walką w parterze
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: KFP o Kung Fu pytania

w Polsce jest jeszcze gdzieś trenowane Shuai Jiao kiedys było w Poiznaniu były nawet artykuły w czaspismie Kung Fu


Był taki facio w Poznaniu, czegoś sie tam niby uczył od kogoś, ale nie w Chinach, i w ogóle nic z tego nie wynikło.


podbno są też odmiany Shuai Jiao z uderzeniami i walką w parterze


Mniej więcej tak jak to, że Jezus był ukraińskim faraonem, jak twierdzą niektóre bękarty UPA na Ukrainie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024