Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tylna pięta w ashihara karate.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Tylna pięta w ashihara karate.
mam pytanie które wiele razy mnie intrygowało i w necie nie mogłem znaleźć na nie odpowiedzi.
Chodzi o pewień istotny moim zdaniem szczególik techniczny mianowicie o odrywanie pięty tylnej nogi.

Oczywiście temat związny ze skutecznościa odrywania pięty był wałkowany i kompletnie nie o to mi chodzi czy to skuteczne czy nie i czy powinno sie czy nie....
Natomiast interesuje mnie: jak to robicie w ashiahara karate w kata.

Czy przy technikach nowoczesnych są ścisle okreslone reguły w ashihara karate tak jak przy tradycyjnych czy dużo wieksza swoboda. A dokładnie chodzi mi np. o to:

Kumite dachi <- czy soti się z obiema stopami przytwierdzonymi do podłaogi czy tak jak w pozycji bokserskiej z delikatnie oderwaną piętą tylnej nogi?

Przy wykonywaniu "nowoczesnego" gyakutsukl z gardy wiem, że odrywa się piętę tylnej nogi. Co natomiast przy ciosie jednoimienną ręką (jab, iotsuki) czy tu uderzacie jak w boksie z oderwaną piętą tylnej nogi czy dalej o obiema przytwierdzonymi.
Rozumiem, że przy walce wszystko dopasowuje się do sytuacji ale interesuje mnie jak to się robi w kata.

Np w kata podczas kombinacji ataku:
najpierw gyakutsuki z gardy po którym natychmiast w jednoimmieny "jab" (iotsuki) bez zmiany nóg.
Czy przy tym drugim "jab'ie" (oitsuki) stawiacie spowrotem piętę tylnej nogi na podłoże po gyakutsuki czy nie.
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
Moim zdaniem odrywanie pięty jako naleciałość z zachodniego boksu nie powinno być wykonywane podczas kata. Zaburza estetykę pracy, a energia nie może prawidłowo przepłynąć między ziemią (ten) a niebem (chi). Jak wiemy ten przepływ jest bardzo istotny dla poprawności formy, a zatem i dla techniki. Oczywiście należy przy tym pamiętać o prawidłowo rozczapierzonych palcach stóp.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.

a energia nie może prawidłowo przepłynąć między ziemią (ten) a niebem (chi).

Jak wiadomo, wystrzelony pocisk może wykonać pewną pracę, czyli możę użyć energii, mimo, że nie posiada żadnego kontaktu z podłożem. Ale teraz porównaj możliwości poruszenia dużej masy (ciała) na krótkim dystansie i do dużych prędkości (czyli możliwość przyspieszania) przy pomocy całej stopy opartej na podłożu i stopy podniesionej i będziesz miał odpowiedź na swój energetyczny dylemat. A potem jeszcze rozważ zdolność do utrzymania równowagi ciała opartego na całych stopach i np. na palcach. Sprawa będzie jasna. A że podniesienie pięty jest gimnastycznie łatwiejsze i nie wymaga wysiłku to tłumaczy fakt, dlaczego wszyscy tak robią. Sekret, prawda? :cool:
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
No chyba, że chcesz komuś po prostu ordynarnie przypierdolić - wtedy lepiej jednak nie stać na pięcie.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
Tak jak zaznaczyłem na początku. Nie chodzi mi o to co lepsze bo już były burz iwe dyskusje tylko jak to robią w enshin lub ashihara karate.
Odnośnie ordynarnego przypierdolenia niewątpliwie autorytetem może być Bass Rutten <- takich gorąco polecam by brać jako wzorce jak komuś zależy na maksymalizacji skuteczności. jest z nim dużo filmów m. in. na youtube. On już Was poinstruuje w tym temacie.

Ale do tematu jak to się robi w ashihara :)
  • 0

budo_kristof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:copacabana
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
Bass Rutten? Nie kojarzę...
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
To któryś z tych dwóch

Dołączona grafika


  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.

To któryś z tych dwóch


???... Nie rozumiem, przecież to ten sam na dwóch. To on!!. Z lewej z UFC a z prawej z Pancrase.

Ależ mi sztuka poklikać trochę w necie :)
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
RobertVox jednak ma poczucie humoru. ;-) Odpowiedzcie mu na pytanie, niech już się nie męczy.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
No właśnie czekam i czekam :)
  • 0

budo_ashihara
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 589 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
W Ashihara Karate w kumite dachi ( pozycja bokserska z wysoką gardą ) obie stopy są przytwierdzone do podłoża , klatka piersiowa jest skierowana lekko w bok co ułatwia lepiej i szybciej wykonywać wszystkie zejścia i uniki - SABAKI .

W Ashihara Karate przy ciosie Oi Tsuki w kumite dachi z wysoką gardą - jak w boksie piętą nogi tylnej jest podniesiona .
Przy zadawaniu ciosów Gyaku Tsuki , następnie Oi Tsuki - pięta nogi tylniej pozostaje podniesiona .
Jest to szybka wymiana ciosów więc nawet nie ma czasu na postawienie pięty .

W Ashihara Karate respektuje się indywidualności i zachęca instruktorów do eksperymentowania.
Ashihara nie jest styl sztywnym i stawia także na swobodę .
Każdy jest inny i ma różne możliwości psychofizyczne.

W Ashihara Karate główną cechą kombinacji walki i kata jest płynne przejście z obrony do kontrataku , wykorzystując
strategię - SABAKI. Więcej na ten temat na stronie internetowej :
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
Rozumiem. Dokładnie o to mi chodziło. Dzięki Ashihara!
  • 0

budo_ashihara
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 589 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
Nie ma sprawy proszę !
Dodam że Kata Ashihara Karate - po prostu różne techniki i kombinacje opracowane w serie , aby pomóc studentowi nauczeniu się różnych wariantów walki i samoobrony. Kata Ashihara Karate są ćwiczone z partnerem lub kilkoma partnerami w formie - BUNKAI , co daje elementy realistyczne , czego brak w tradycyjnym kata. Fajnym elementem zaawansowanego treningu Ashihara jest kata w formie walki i na worku.
Dla treningu i pod starty w zawodach - kata wykonujemy także w formie tradycyjnej .
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.
Kumite dachi ... zawsze mnie zastanawiał ten twór. Przecież każda pozycja w karateckich założeniach jest pozycją służącą do walki w różnych jej elementach.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.

Kumite dachi ... zawsze mnie zastanawiał ten twór.

Wsadzasz kij w mrowisko... ;-)
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tylna pięta w ashihara karate.

Kata Ashihara Karate są ćwiczone z partnerem lub kilkoma partnerami w formie - BUNKAI , co daje elementy realistyczne , czego brak w tradycyjnym kata.


Oj!
W Okinawa Goju ryu występują formy podwójne kata ćwiczone właśnie razem z partnerem, przykładem może być bardzo popularne Gekisaidai Renzoku Geiko.
Warto również wspomnieć o Koryu Uchinadi i formach kata Futari Geiko czyli ćwiczonych razem z partnerem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024