Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tradycyjne techniki w ashihara


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Tradycyjne techniki w ashihara
Przestudiowałem sobie kata z ashihara karate, koncepcje walki metodologie itd itp.. i wszystko super, bardzo fajna koncepscja tylko.......

po jakiego diabła są w ashihara karate tradycyjne techniki takie jak tradycyjne ageuke, sotouke uchiuke z hikite itd, tsuki z hikite. Nie ma tego w kata i nie ma tego walce co bardzo mi się podoba i realne ale dlaczego pozostawiać "śmieci z przeszłości". Przepraszam za wyrażenie ale cieżko mi to innaczej nazwać jak patrze na rewolucję jaka jest w ashihara w pozostałych technikach w porównaniu z bardziej tradycyjnymi stylami.
Why why, dlaczego pozostała nawet zenkutsudachi :) (pewnie napisze ktoś, że nie używana w walce tylko dla ćwiczeń kopnięć ale dlaczego??? :) )

A tak to oprócz tego to generalnie mam bardzo pozytywne wrażenia z tego systemu no może trochę za dużo jeszcze metodologi z epoki lat 70 - 60 i wczesniejszych jak np. dużo cięcia powietrza kończynami.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

...tsuki z hikite. ...

Co do tsuki, to odpowiedź może być taka:

Dołączona grafika
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
No i super, ale.. Risk... bardzo dobrze wiesz o o co mi chodzi.

W ten sposób mogę ci wyszukać dalsze jak dobrze poszperam w sieci fotki z (kick)-boxing'u, muaithai, mma itd mnóstwo póz w walce z latającymi rękami i pozycjami żurawia jak w formach kungfu z serii dalekośieżnych niebiańskich dłoni bo różnie w walce się układa ale nie o to mi przecież chodzi...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
RobertVox1977

Bo wciąż to nie jest kickboxing?
To że większość interpretuje te techniki w sposób sportowy, nie oznacza że nimi są. Wszystko to co wymieniłeś to techniki zapaśnicze w samoobronie. I może wciąż dlatego istnieją.

Wiesz co to jest metodologia? Podpowiem , to nie to samo co metodyka.
Pozycję podobną do ZD uzywają nawet bokserzy...

Co do technik w powietrze, nie nauczysz się techniki jesli nie wiesz jak ona pracuje, próby zastosowania nie do końca poznanych techniki kończą się kaszaną w walce. Głupotą jest robienie technik w powietrze na pełnej prędkości, to juz patologia.

Troll?
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

Wiesz co to jest metodologia? Podpowiem , to nie to samo co metodyka.
Pozycję podobną do ZD uzywają nawet bokserzy...

Pytanie czy to, że używają ZD to jest poprawne i trener nie gani ich za to czy to ok. Przypuszczmy, że ok i zadziałało czasami to wówczas:
jakaż kolosalna różnica w jaki sposób podobna jest ta pozycja do tego klasycznego zenkutsu.

Czy tylna noga ugięta trochę czy prosta (zupełnie inna skuteczność pominowszy niszczenie stawów z prostą a wielu jeszcze ćwiczy i wiele książek podaje) a nawet jeśli tylko leciutko ugięta to lepiej ale wcale za dużo nie zmienia.

Czy respektuje się poderwanie tylnych pięt.

Oczywiście wszystko zależy od sytuacji i dostosowana do sytuacji ale trzymanie prostej nogi np. zawsze będzie błędem z wielu praktycznych względów a taka jest ćwiczona w ashihara karate m. in.

Generalnie pod tym co piszesz Death-wish mogę jedynie podpisać się obiema rekami.

Tylko w zapasach naskuteczniejsi są zapaśnicy a oni tak nie ćwiczą...ok?
Chodzi mi o spójność nie tylko technologiczną ale i poglądów, spójność sytemu bez sprzeczności. Cieżko trochę to opisać.

Jeśli taka metoda treningu by się sprawdzała to death-wish oglądałbyś Bass'a Rutten'a jak je ćwiczy a nie ćwiczy bo nie chce mieć nawyków np. prostowania tylenj nogi przyciosach czy ściągania nikite.

Nie mam też kompletnie nic przeciwko tradycyjnym technikom i to że Bass Rutten je nie ćwiczy to nie oznacza że nie dadzą one przyjemności innym w praktykowaniu bo karate to nie MMA i to jest jasne jak słońce tylko brakuje tu spójności bo troche dziwne: dodam do systemu techniki ala kick-boxing a potem do worka wrzucię tradycyjne karate, tylko po co? całą gamę technik uderzanych już mam i to bardzo skutecznych, w ktorych wyrabiają sobie wszyscy nawyk np. trzymania gardy, drugiej reki chroniącej brodę a tu nagle upss inna faza treningu i teraz odsłaniamy się i uderzamy odsłaniając się - potem nie daj boże taki nawyk pozostanie <-no tak bokserzy nie ćwiczą gwarantuję.

Techniki tradycyjnego karate mogą być bardzo skuteczne tylko nie o to chodzi. Chodzi o to, że tu mamy dwie spójne idee z krótych jedna mówi nigdy nie odsłaniaj się to błąd a druga idea, że ręka na nikite i mi nie odrywaj pięt i prostuj nogę tylną bo 50 pąpek! rozumiesz?
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
Miało być

Chodzi o to, że tu mamy dwie nie spójne idee z krótych jedna mówi....

:)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
Nazwałem zapaśnicze bo nadużywa się terminu grappling. Można nazwać chwytane, itp.
Odnosiłem się do kata i samoobrony, a nie walk zapaśniczych.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
Ale ja tak właśnie zrozumiałem. I to jest całkiem inetersujące podejście. Chciaż widzę na youtube wielu znanych mistrzów ashihara, enshin co ćwiczą w zaaranżowanym kumite bloki jako faktycznie bloki-zbicia i stąd moje zdziwienie.

Wiele tych technik może mieć wiele interpretacji w bunkai i to co podajesz wydaje się być jedna z najsensowniejszych interpretacji tych tradycyjnych technik w ashihara i wtedy łatwiej zrozumieć dlaczego pomimo wielu inwecji dalej pozostały.
Ale to mogło by najwyżej po części odpowiedzieć mi na pytanie bo sorry ale co do innych kwestii np. zenktusu dachi z prostą lub prawie prostą nogą nigdy się nie przekonam nie tylko pod względem techniki jako skutecznego środka w samoobronie ale też jako czegoś co niszczy zdrowie (kolana) wkurza mnie, że nikt w karate z tym nie zrobił z wyjątkiem Nishiyamy w itkf (ale i tu pozostały inne wyniszczające kolana: sanchin dachi, hangetsu dachi itp).
Druga rzecz która mnie wkurza mająca miejsce we wszystkich stylach full-contact z karate (szczególnie kyokushin) to ten brak spójnośći o którym piszę wyżej, ta sprzeczność. Dla mnie to bez sensu. W karate tradycyjnym czy to japońskim czy okinawski jest ten duży plus że jest spójne. Jak ćwiczysz jakieś podstawowe techniki mogą być i stare (np. w kata czy kihon) to z zamiarem żeby je użyć dokładnie w takiej formie lub bardzo podobnej bo innaczej to po co ćwiczyć kata czy kinon :)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
Sanchin dachi w ITKF jest w formie szczątkowej, nie jako ćwiczenie izometryczne, hangetsu jest więcej . chocby w Kitei, ale nie ma nacisku aby masakrować sobie nim kolan.
  • 0

budo_ashihara
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 589 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
Ashihara Karate - NIKO , Ashihara Karate Intarnational ( AKI ) występuję w treningu tradycyjne age uke , soto uke i zenkutsu dachi itp. Są tacy co to lubią .
Zupełnie inaczej jest w Ashihara International Karate Organisation ( AIKO ) - pod kierunkiem Dave Jonkers i Semmy Schilt . [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
W AIKO - jest pozycja bokserska z wysoką gardą do tego większość treningu skupia się na technikach i kombinacjach walki z partnerem na tarczach , łapach i worku
Ważnym elementem jest także trening uników , padów , rzutów , dźwigni i duszeń .
Kata AIKO - są z modyfikowane lub zupełnie nowe w porównaniu do NIKO i AKI - ćwiczone w różnych wariantach w formie BUNKAI - z partnerem , kilkoma partnerami i na worku .
AIKO - jest ciągle modyfikowane i ulepszane, gorzej jest z NIKO i AKI - tam jest sporo dalej tradycyjnych technik.
Strategia SABAKI - zachowana jest w całym Ashihara Karate.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

Druga rzecz która mnie wkurza mająca miejsce we wszystkich stylach full-contact z karate (szczególnie kyokushin) to ten brak spójnośći o którym piszę wyżej, ta sprzeczność. Dla mnie to bez sensu. W karate tradycyjnym czy to japońskim czy okinawski jest ten duży plus że jest spójne. Jak ćwiczysz jakieś podstawowe techniki mogą być i stare (np. w kata czy kihon) to z zamiarem żeby je użyć dokładnie w takiej formie lub bardzo podobnej bo innaczej to po co ćwiczyć kata czy kinon :)


Witaj w klubie. Ale na zmiany nie licz. Jak to kiedyś napisał Jan111 - dinozaury nie dopuszczą do zmian (szczególnie kyokushin).
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

mnóstwo póz w walcei...

Ale ja to zdjęcie wkleiłem jako pozytywny przykład przywiązania do klasycznych technik. Podobnie jak wspomniany przez was przykład prawidłowo używanego zenkutsu dachi. A pozostałe niekonsekwencje są moim zdaniem konsekwencją :roll: (co było tu podkreślane) braku wiedzy lub odwagi, żeby tą wiedzę wprowadzać.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

...inne wyniszczające kolana: sanchin dachi, hangetsu dachi itp).

Trenuję goju-ryu gdzie sanchin jest "podstawową" techniką i jeszcze nie spotkałem kogoś kto zniszczył sobie kolana ćwicząc sanchin. Myślę że jest jedna odpowiedź czy to sanchin czy zenkutsu - albo ćwiczy się prawidłowo te i inne postawy karate albo przyjmuje się postawy dziwolągi które z sanchin czy zenkutsu nie mają nic wspólnego - poza nazwą.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
:)
Musiałbyś udać się do lekarza ortopedy i mu przedstawić i wtedy by ci odpowiedział czy to wywołuje stres dla kolan. Wszystko to kwestia ilości tzw. mikrourazów a więc jak często się w tej pozycji ćwiczy i oczywiście od inny czynników jak np. wiek. Młody zawodnik może skręcać nawet niepoprawnie kolana do wewnatrz tak, mocno jakby mu się siku chciało lub orać ziemię jajami w zenkutsu jak go gdzieniegdzie jeszcze tak uczą i tak najprawdopodobnie nie odczuje tego bo młody.
Ale to logiczne, że jak ćwiczymy techniki w pozycji gdzie stopa wskazuje inny kierunek niż kolano (sanchin dachi, hangetsu dachi) to jest to szkodliwe dla kolan, im wieksza, dynamiczniejsza rotacja bioder tym wiekszy stres dla kolana. Sanchnin dachi w gojuryu jest troszkę inna niż np. ta np. w kyokushin, mniej stresująca dla kolan (mniejszy skręt stóp do wewnątzr upraszczając) ale jednak też szkodzi. Pomijam zastosowanie bojowe bo to inny temat.
W zenkutsu przy prostej nodze masz też negatywne oddziaływanie na tylne kolano (nawet w całkiem poprawnej z stopą skierowaną mocniej do przodu nie na bok bo to już wogóle ale to niepoprawne) i wogóle brak zrywnego ruchu do przodu. Yoriashi z zenkutsu z (prawie) prostą nogą to max na 20cm :) no chyba że najpierw ugniesz kolano ale już tracisz czas na zgięcie by ruszyć do przodu a tu liczą się setnesekundy.[/b]
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara
Porównanie goju-ryu do kyokushin nie jest chyba zbyt szczęśliwe. Goju-ryu od początku wydaje się mieć metodykę i ciągłością treningową a Kyokushin to rozpierducha - kihon sobie, kata sobie, walka sobie, bunkai nie istniejące lub kompletnie oderwane od rzeczywistości ... co tu porównywać? A temat jest o czymś innym ...
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

:)
Ale to logiczne, że jak ćwiczymy techniki w pozycji gdzie stopa wskazuje inny kierunek niż kolano (sanchin dachi, hangetsu dachi) to jest to szkodliwe dla kolan, im wieksza, dynamiczniejsza rotacja bioder tym wiekszy stres dla kolana. [/b]

Poniekąd sam sobie odpowiedziałeś - jeżeli tak ćwiczycie że kolano skręca się w inną stronę niż palce stopy - to niestety nie jest to wina ani sanchin ani karate tylko braku wiedzy jak te postawy należy prawidłowo przyjmować i prawidłowo w nich się poruszać. Ciekawe gdzie znalazłeś te rewelacyjne informacje o sanchin, hangetsu, rotacji bioder niszczącej kolana.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

Porównanie goju-ryu do kyokushin nie jest chyba zbyt szczęśliwe. Goju-ryu od początku wydaje się mieć metodykę i ciągłością treningową a Kyokushin to rozpierducha - kihon sobie, kata sobie, walka sobie, bunkai nie istniejące lub kompletnie oderwane od rzeczywistości ... co tu porównywać? A temat jest o czymś innym ...

Kompletnie się z tym zgadzam, tak właśnie jest jak piszesz.tylko, że nie porównuję kyokushin z goju-ryu tylko pozycję sanchindachi z obu styli bez szczegółów. Zresztą pisałem wyżej, że style tradycyjne (a za te traktuję też goju-ryu) mają tą spójność, której w niektórych stylach brak.
  • 0

budo_robertvox1977
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

Poniekąd sam sobie odpowiedziałeś - jeżeli tak ćwiczycie że kolano skręca się w inną stronę niż palce stopy - to niestety nie jest to wina ani sanchin ani karate tylko braku wiedzy jak te postawy należy prawidłowo przyjmować i prawidłowo w nich się poruszać. Ciekawe gdzie znalazłeś te rewelacyjne informacje o sanchin, hangetsu, rotacji bioder niszczącej kolana.


Nie no kris to tu mam inne zdanie. Nie wiem dokladnie co masz na mysli ale to, że w sanchindachi np. kierujesz tez trochę kolana do wewnatzr to nie oznacza, że wskazują w tym samym kierunku co stopa, która też jest do wewnątrz chodzi o ten stres kolan:)

Zresztą jak chodzisz to nie skręcasz stóp do wewnatrz.

W niektórych szkołach o zgrozo uczą jeszcze nawet zenkutsu dachi z przednią stopą lekko do wewnątrz.

Ale ok rozumiem, jak ktoś tylko delikatnie akcentuje ten skręt to może mu nie zaszkodzić to wogóle. Nie o to chodzi.

Ale dobra zostawmy to Romanowicz ma racje ze to nie jest tematem.
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara

Nie o to chodzi.

Kiedyś dyskutowałem z instruktorem shotokan, dlaczego w kata uczy innego zenkutsu niż w kumite. I powiedział, że to są dwie zupełnie odrębne sprawy. A kiedyś pytałem tu kolegę jak to możliwe, że na jednym treningu uczy tradycyjnych kata, a zaraz potem na drugim przekonuje, że tylko kata wykonywane z partnerem mają sens. Twierdził, że drugi trening jest niezależny od pierwszego (dwa rożne style). I obaj moi rozmówcy nie widzieli w swoich wypowiedziach niekonsekwencji. Pomijając moją opinie z poprzedniego postu, to jest rzeczywiście zagadka psychologiczna.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Tradycyjne techniki w ashihara


Nie no kris to tu mam inne zdanie. Nie wiem dokladnie co masz na mysli ale to, że w sanchindachi np. kierujesz tez trochę kolana do wewnatzr to nie oznacza, że wskazują w tym samym kierunku co stopa, która też jest do wewnątrz chodzi o ten stres kolan:)

Zresztą jak chodzisz to nie skręcasz stóp do wewnatrz.
.

Zapraszam na nasze seminarium w marcu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] będzie dwóch czołowych instruktorów to zobaczysz na własne oczy a może i przećwiczysz postawy i poruszanie się w nich - a wtedy przestaniesz pisać o "stresie kolan". Niestety to co piszesz "Zresztą jak chodzisz to nie skręcasz stóp do wewnatrz" świadczy że nie wiesz jak należy prawidłowo "chodzić" w postawach. Myślę ze cały problem wynika stąd że przez lata komuny nasi instruktorzy nie mieli możliwości nauki u źródła a tam gdzie nie wystarczyło wiedzy zdobytej z książek uzupełniali jakimiś swoimi teoriami.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024