Skocz do zawartości


Zdjęcie

Użycie technik nożnych w systemach combat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
108 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat

Połączyłeś wypowiedzi moje i Wosia w jedna ;)
Teraz nie wiadomo kto ma sie ustosunkowac ;)

Nikt nie musi się ustosunkować. Zwróciłem tylko uwagę na ciekawe dla mnie zjawisko - resentyment.

...trzeba wyliczyc ilosc przypadkow na plus i minus i podawac wartosc procentowa skutecznosci ;)

Ooo, tu trafiłeś w sedno. Coś jak rażenie/zdolność obalająca pocisku. Też jest wyliczana statystycznie.

No ale zamiast filozofii przedstaw swoje zdanie na wykorzystanie kopniec w samoobronie hmmm walce oraz czego bys nauczal ludzi z kopnie np majac 20 dni aby cokolwiek skorzystali ...


To nie filozofia tylko prakseologia. Bardzo ułatwia rozmowę, bo ściśle definiuje pojęcia.
Jeśli chodzi o nauczanie samoobrony, to wyróżniam dwa rodzaje systemów samoobrony. Pierwszy - to samoobrona będąca podsystemem jakiegoś sportu/sztuki walki, np. judo w samoobronie, BJJ w samoobronie, kick boxing/boks w samoobronie, MMA w samoobronie. Bazuje na technikach i umiejętnościach wyniesionych z treningu podstawowego.
Drugi - to systemy samoistne. Nie mają bezpośredniego związku z jakąś inną formą treningu. Przeznaczone dla zwykłych ludzi jako przydatna umiejętność. Jak jazda samochodem albo gotowanie. Także dla osób, które uprawiają sporty walki mało przydatne dla samoobrony. W moim przypadku są to: aikido, BJJ, szermierka.
W systemach samoistnych ważny jest krótki czas nauczania, a więc z konieczności muszą się one opierać na prostych technikach możliwych do wykonania "under duress". Czyli wysokie kopnięcia się tu nie mieszczą, podobnie jak rzuty przez biodro. Nie dlatego, że są nieskuteczne tylko dlatego, że są złożonymi formami ruchowymi, wymagającymi specjalnego przygotowania fizycznego i długotrwałego treningu. A w nauczaniu ruchu obowiązuje zasada od prostego, do złożonego, od łatwego, do trudnego.
Dla mnie wzorem takiego podejścia jest Kelly McCann. Jak znasz faceta i wiesz, czego naucza, to znasz moje zdanie. :lol:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat

[
Dla mnie wzorem takiego podejścia jest Kelly McCann. Jak znasz faceta i wiesz, czego naucza, to znasz moje zdanie. :lol:


Też go lubie ;) ... ale tez mu nie wierze do konca bo potrafi nieraz niezly kwiatek wypuscic a i mam nieraz inne doswiadczenia osobiste.
Ale OK wiem o co chodzi ;)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
W kwestii kopnięć kilka groszy ....
Przewijają się różne wątki. Przygotowanie fizyczne "Kowalskiego", nauczenie go techniki, nauczenie jakichs podstaw taktyki.
Jak widziałem kombatowców i tych z KM, to cos tam umieją, ale z zasady jest to słabo opisane i co za tym idzie nie mają do tego metodyki. O ile do wysokości pasa najczęściej wystarczy machnąć nogą podobnie jak pokazuje instruktor, to wysokie kopnięcia dużo trudniej opanować, nie mówiąc już o sytuacji kiedy metodyki brak. Stąd te problemy z ilością elementów które jakoby należy zapamiętać aby wykonać wysokie kopnięcie.

Jakiś czas temu widziałem filmik pokazujący akcję specnazu zdjęcia jakiegoś gangstera. Specnazowiec podszedł ko kolesia jak gdyby nic i zamalował okrężne na głowę. I było po akcji. Pewnie nie wiedział że to nieskuteczne .... ;-)

Ostatnie, co ma jakaś książeczka z samoobrony (jaka by nie była) do systemów combat?

Pozdrawiam.
  • 0

budo_dar75
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3410 postów
  • Pomógł: 1
1
Neutralna
  • Lokalizacja:kiedyś z O, teraz z P.
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat

... rzeba wyliczyc ilosc przypadkow na plus i minus i podawac wartosc procentowa skutecznosci ;)


W zasadzie to jest jedyna sensowna metoda wyboru technik do nauczania.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
Dar75 - ale wiesz ze to nierealne ? ;)
IRA - nie porownuj specnazowca z przecietnym posterunkowym ;)
W wojsku tez robilismy pokazy w szpagatach, rozwalalismy bloczki z podpalonym denaturatem ale to byla grupa pokazowa - kazdy z nas mial przynajmniej srebrna o ile nie zlota WOSFke uczciwie zdobyta.
W wiekszosci poza kompania dowodzenia a nawet na niej ten poziom hmmm byl baaardzo przecietny - choc mielismy kilku takich co tylko przez okres sluzby naprawde bardzo sie rozwineli. Ale to jednostki.
Na zawodach MMA tez sa piekne nokauty noga ale co srednio jest robione przeciez kazdy widzi i nieraz ciezko dopatrzec sie super techniki nawet u wygrywajacych ze znacznie lepszymi teroretycznie techniczne.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
Dlaczego nie miałbym robić takiego porównania? Jest jakiś combat i jest kopnięcie. To raczej posterunkowy z technikami interwencyjnymi nie powinien być przykładem.
Reszta to są różnego rodzaju problemy ze szkoleniem, czy umiejętnością wykorzystania tego narzędzia.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
No dobra to kopcie sobie na glowe w samoobronie, combatach i technikach interwencyjnych ... w koncu wszystko moze byc skuteczne ... byli tez piloci ktorzy przezyli upadek z samolotu z kilkuset metrow bez spadochronu ... na cale szczescie nie szkola ich tak ;)
Ludzie zawsze maja tendencje szkolic z tego co sami najlepiej robia ... ja pozostane przyswoim.
Specnaz tak wysmiewana tu sistieme tez robi ... czyli mozna i kopac i walczyc bezkontaktowo ... bo przypewnych sprzyjajacych warunkach wszystko jest mozliwe. A kibole jak kopia niechlujnie to i tak kopia nieskutecznie wiec spoko ;)
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
na rozluźnienie pośladów ;-) .

są mundury, wysokie kopniecia, latające balachy, nóż i broń automatyczna :-D .


  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
Martius, a gdzie ty w technikach interwencyjnych widziałeś kopy na głowę?

Masz rację, ludzie mają tendencję żeby szkolić z tego co sami robią najlepiej. W tym kontekście niechęć do niektórych technik może wynikać z ich nieznajomości i braku metodyki. Kończy się tak że inwestuje się czas w siłówkę, a klasycy gatunku preferują pogląd że walka zaczyna się od 50 cm w bicepsie (bo i z tym się spotkałem).

Piszesz że przy pewnych sprzyjających warunkach wszystko jest możliwe ... pewnie tak jest, i dlatego "strefa śmierci" dla naszej kadry narodowej w piłce nożnej to Malta, Hong Kong, San Marino ....

Doba ma 24h dla wszystkich, tylko że tacy specnazowcy mają czas na wszystko, a inni nie mają czasu na nic ....

Kibole powiadasz .... w wiekszości używają jednak rąk, też niechlujnie. I nie wiem jak Ty, ale ja zauważyłem ze im dalej od stadionu po meczu i mniejsza grupa to są mniejsze chojraki. Pewnie dlatego że w większości przypadków ich skuteczność rośnie jak w pobliżu są koledzy. Magia wyższego poziomu .... ;-)

Pozdrawiam.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat

Martius, a gdzie ty w technikach interwencyjnych widziałeś kopy na głowę?


Ja nie widzialem ale niektorzy stosuja ;)

Masz rację, ludzie mają tendencję żeby szkolić z tego co sami robią najlepiej. W tym kontekście niechęć do niektórych technik może wynikać z ich nieznajomości i braku metodyki. Kończy się tak że inwestuje się czas w siłówkę, a klasycy gatunku preferują pogląd że walka zaczyna się od 50 cm w bicepsie (bo i z tym się spotkałem).

No niestety dla niektorych pakowanie oraz rzezba i mase to podstawa a 10 km nie przebiegna ...

Jak juz jestesmy przy metodyce polecam wszystkim książkę mojego trenera (Jan Słopecki - Wprowadzenie do teorii i metodyki nauczania sztuk walki. (na podstawie systemów jùjutsu) 2012 - może będzie wznowienie bo troche maly byl naklad.


Doba ma 24h dla wszystkich, tylko że tacy specnazowcy mają czas na wszystko, a inni nie mają czasu na nic ....


To prawda - praca, rodzina ... czesto tumiwisizm ...
Ale najsmieszniejsze jest to ze obserwujac przynajmniej u nas czesto jest tak ze osoba totalnie nieznana w wojsku ,,, przechodzi na wczesna emeryture czesto nie ma co robic i pojawia sie naraz z wysokim stopniem w jakims stylu i dorabia historie o staje sie masterem a potem opinia leci na inny. Wlasnei niedawno sie dowiedzialem o znajomym ktory cala sluzbe spedzil za biurkiem ale teraz autorytet bo za biurkiem w elitarnym miejscu ;)

Kibole powiadasz .... w wiekszości używają jednak rąk, też niechlujnie. I nie wiem jak Ty, ale ja zauważyłem ze im dalej od stadionu po meczu i mniejsza grupa to są mniejsze chojraki. Pewnie dlatego że w większości przypadków ich skuteczność rośnie jak w pobliżu są koledzy. Magia wyższego poziomu .... ;-)

Pozdrawiam.


Masz calkowita racje ale bardziej mi chodzilo o ustawki i bojke tam. Co by nie mowic i co nie sadzic o takich osobach o ich zachowaniu itp ale jednego nie mozna im odmowic ... trzeba miec jaja aby sie tak bawic ...

A taki np Kick Boxing - podstawa teraz tez sa rece - kiedys na jak zaczynali to robic karatecy bylo inaczej teraz przepisy musza byc takie zeby wymuszac co jakis czas kopniecie bo inaczej bylby to boks ;)


Warhead - Ty to potrafisz czlowieka rozluznic ;) ... myslalem ze PASzW ... ;)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
Stosują kopy na głowę czy nie, to nie jest technika interwencyjna. Chyba że coś się pozmieniało w tym temacie.

Może i trzeba mieć jaja żeby brać udział w ustawkach, ale są to jaja większe od mózgu.

Kick boxing to osobna sprawa, chyba że rozpatrywać pod kątem technik przydatnych w combatach, ale ze względu na ograniczoną ilość technik i użycie rękawic raczej nie ma o czym rozmawiać.

Wszelkie combaty, krav magi, kyoksule .... są dobre jako systemy nakładkowe. Jako że technika nie jest tam opisana to metodyka nie istnieje i jako takie nie nadaje się to do nauczania od tzw. "zera".

Z całym szacunkiem, ale metodyka z ju-jitsu może słabo się nadawać do nauki karate czy TKD. I odwrotnie.

Na pocieszenie dodam, że normalny sport też pada na pysk, więc najprawdopodobniej cokolwiek będą umieli tylko ci którym na tym zależy.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat

Wszelkie combaty, krav magi, kyoksule .... są dobre jako systemy nakładkowe. Jako że technika nie jest tam opisana to metodyka nie istnieje i jako takie nie nadaje się to do nauczania od tzw. "zera".


Ale są ...

Z całym szacunkiem, ale metodyka z ju-jitsu może słabo się nadawać do nauki karate czy TKD. I odwrotnie.

Zgadzam się ale aby nauczac mieszanych systemow trzeba poznac metodyki roznych systemow.
Malo systemow ma w sobie parter, rzuty, kopnięcia, dzwignie i ma staz wsrod mentalności europejskiej ponad 100 lat. Oraz polaczenie tego z systemami ktore juz tu istnialy.
A co wazniejsze przechodzenie pomiedzy roznymi poziomami walki i laczenie tego w calosc niewazne czy w sporcie czy sztuce czy samoobronie.
Dobrze znac swoja metodyke ale i metodyke innych nie zaszkodzi - chyba ze robimy tylko swoje z klapkami na oczach i ograniczamy rozwoj tylko do swoich rzeczy.

Na pocieszenie dodam, że normalny sport też pada na pysk, więc najprawdopodobniej cokolwiek będą umieli tylko ci którym na tym zależy.

No to pocieszenie nie jest ;)
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat

Jakiś czas temu widziałem filmik pokazujący akcję specnazu zdjęcia jakiegoś gangstera. Specnazowiec podszedł ko kolesia jak gdyby nic i zamalował okrężne na głowę. I było po akcji.


Ta, jasne, strasznego gangstera i w ogóle aż mu butelka z piwem z kieszeni wypadła. Co to miało niby udowadniać?

Poza tym się dowiedz najpierw co to jest Specnaz i do czego służy, zanim zaczniesz pisać kolejne głupoty. Podpowiadam, że od zdejmowania gangsterów jest generalnie OMON i mniejsze, wydzielone jednostki MWD Rosji.


Specnaz tak wysmiewana tu sistieme tez robi ... czyli mozna i kopac i walczyc bezkontaktowo


Nie robi. Nie każdy Rusek w mundurze to Specnazowiec.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat

Nie robi. Nie każdy Rusek w mundurze to Specnazowiec.


Robi, nie mowie o Ryabce czy Vasilievie ktorzy zarobek na kanadyjczykach i amerykanach maja. Czynni wojskowi tez odpierniczaja nieraz dziwne rzeczy ... w szczegolnosci na pokazach ;)
Przynajmniej odwalali z 12 lat temu ;)
I nie mowie tu o ludziach takiego pokroju jak gen. Lisicynas :D czy naszych 10 danów w Specnaz ;) ha ha ha
  • 0

budo_wodnik szuwarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1113 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodnia Stolica Przemytu
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
metodyka ju jitsu i zakres techniczny ju jitsu jest bardzo kompatybilny....
na bazie ju jitsu można stworzyć wiele rzeczy i nie trzeba wcale nazywać ich combatem czy innym tworem...
uważam, na bazie własnych doświadczeń służbowych, że techniki ju jitsu są bardzo pomocne...oczywiście nie każdy ma chęci i czas aby zgłębiać wszystkie tajniki tej sztuki walki....ale ju jitsu można uprościć w celach zawodowych..
zobaczcie co zrobił Fairbairn.....generalnie z czego wyszedł??? temat był o kopnięciach a zeszło na tematy szkoleniowe. generalnie ciężko jest wyszkolić od zera w pół roku policjanta bo tyle trwa kurs podstawowy....pamiętajmy, że kursant nie uczy się głownie walki wręcz-technik interwencyjnych, lecz wielu dziedzin wiedzy...problem leży, co zresztą zauważyła Najwyższa Izba Kontroli w późniejszym doszkalaniu policjantów.. pamiętajmy, że coś czego nie ćwiczymy, nie powtarzamy ulega zapomnieniu w zastraszającym tempie...
Martius porównanie policjanta i strażnika więziennego jest raczej chybione...w Zakładzie Karnym delikwent jest w innej sytuacji prawnej i psychologicznej niż na wolności podczas podejmowania czynności przez policjanta...poza tym nie zgadzam się z "Twoją statystyką" - wynika to z własnych doświadczeń...pracuję w terenie przygranicznym i niestety interwencje fizyczne są bardzo częste...ale to nie Warszawa więc "do nas" Telewizornia nie przyjedzie zobaczyć jak fajnie się pracuje w zdelezowanych radiowozach, z nadgodzinami, zmagając się z wakatami.....już kilka razy na Budo o tym pisałem....
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
Wodnik Szuwarek - bo macie troche mniej rozwinieta biurokracje i ktos zasuwac musi statystyki musicie zawyzac ;)

A tak naprawde nigdy nie mozna generalizowac jak w kazdej pracy sa ludzie od pracy i od bycia w pracy.

Faibain jak Faibarn ale i inni - np w BudoPasach Kraw Magenu - sa na glownym miejscu wsrod innych znaki Ju-jitsu a teoretycznie niby wersja cywilna KM
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
No i Kwiat i IRA zanikli, jak im ktoś coś napisał? Tak to sobie możemy w kulki lecieć. Ktoś prowokuje dyskusję, napina, inni odpowiadają a potem cisza. Ja np. może nie będę mógł zajrzeć tutaj i odpowiedzieć przez kilkanaście tygodni...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
Nie, po prostu chyba zostalo wszystko powiedziane a i tak nikt nikogo nie przekona, rozne doswiadczenia itd ..

Ale tak poza tym zaczalem z ciekawosci przegladac wszystkie ksiazki - samoobrona, dla ochraniarzy, policji i wojska (w tym materiały z pieczęciami tajności - ech ten internet ;) ) czy ktos oparl sie na technikach powyzej pasa. Jak na razie oprocz Samoobrony Bryla nic nie znalazlem. A juz z 28 pdf przejrzalem - jak cos traficie to poprosze o info.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat

Nie, po prostu chyba zostalo wszystko powiedziane a i tak nikt nikogo nie przekona, rozne doswiadczenia itd ..

Ale tak poza tym zaczalem z ciekawosci przegladac wszystkie ksiazki - samoobrona, dla ochraniarzy, policji i wojska (w tym materiały z pieczęciami tajności - ech ten internet ;) ) czy ktos oparl sie na technikach powyzej pasa. Jak na razie oprocz Samoobrony Bryla nic nie znalazlem. A juz z 28 pdf przejrzalem - jak cos traficie to poprosze o info.


ale mowimy ogolnie o samoobronie czy tylko o combatach?
bo tak na szybko to trafilem takie o:

Bruce Lee "metoda walki - techniki samoobrony"
M.Echanis "samoobrona przed nozem"
M.Nakayama "practical karate"
Baran, Hebda "podrecznik do walki wrecz"
Chmielarz "metoda walki jkd"
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Użycie technik nożnych w systemach combat
dzieki - moze byc i samoobrona tez - do tych jeszcze nie zagladalem ... bo ciezko to nazwac ksiazkami z samoobrony dla Kowalskiego a raczej samoobrona stylowa.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024