Taekwondo Moo Duk Kwan
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Szkoła Moo Duk Kwan wywodzi się od mistrza Hwang Ki - założyciela tangsudo/subakdo. Powstała 9 listopada 1945 roku. Styl nauczany w niej nazywano najpierw hwasudo, a w latach 50. zmieniono nazwę na tangsudo (nazwa ta oznacza "drogę chińskiej ręki" i jest w zapisie znakami chińskimi identyczna z tradycyjnym zapisem karate-do, zresztą tangsudo do dziś spośród stylów koreańskich wykazuje chyba największe podobieństwa do karate - klasyczne układy formalne tangsudo są zapożyczone właśnie z karate i ćwiczone pod koreańskimi nazwami). Jako ciekawostkę można dodać, że szkoła ta była związana z... koreańską koleją (sam Hwang Ki pracował na kolei w okupowanej przez Japończyków Mandżurii). Kiedy doszło do prób zjednoczenia szkół "koreańskiego karate" pod nazwą taekwondo czy też taesudo (nazwy te zmieniały się co jakiś czas), Hwang Ki starał się zachować niezależność swojego stylu. Skończyło się to nawet procesem, który Hwang Ki wygrał. Nie wszystkim jednak w Moo Duk Kwan się to podobało. W marcu 1965 doszlo do rozłamu - Kim Young Taek i Hong Choong Soo przeprowadzili zjednoczenie części MDK z Koreańskim Związkiem Taekwondo bez udziału Hwang Ki. Szkoła podzieliła się na Moo Duk Kwan TKD i Moo Duk Kwan subakdo. Lee Kang Ik stał się drugim szefem szkoły (kwan jang), wkrótce później po jego rezygnacji stanowisko to objął Hong Chong Soo.
Do dnia dzisiejszego część szkół taekwondo nawiązuje do tradycji swojego kwan. W Polsce jest to prawie niewidoczne, ale np. w Stanach Zjednoczonych wielu instruktorów przyznaje się do korzeni w którymś z kwan (najbardziej widoczne to Chung Do Kwan, Ji Do Kwan, Moo Duk Kwan i Chang Moo Kwan). Niekiedy jest to tylko werbalne odwoływanie się do tradycji, niekiedy rzeczywiście w danej szkole ćwiczone są charakterystyczne dla danego odłamu układy formalne, niuanse techniczne itp. Dość popularnymi pozycjami książkowymi na temat MDK TKD są opracowania Richarda Chuna.
Kowal: ćwiczysz u I. Kobrzyckiego? Napisz trochę o swoim klubie. Ciekaw jestem, ile z tradycji Moo Duk Kwan pozostało w Waszym programie treningowym. Ciekawi mnie zwłaszcza, czy ćwiczycie układy takie jak Kicho i stare układy z tradycji japońskiej (Pyungahn, Balsae, Chulki...) czy też idziecie standardowym programem Kukkiwon (Taguk poomse)? Poza tym nie chcę Cię zmartwić, ale jesteście chyba jedyną szkołą MDK TKD w Polsce (są szkoły MDK TSD, ale to niezupełnie to samo...).
Pozdrówka
Gizmo
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Jest to zarazem istotna różnica pomiędzy ITF i WTF. ITF wywodzi się z jednego kwan, kierowanego przez jednego kwan jang - jako taka jest organizacją stylową. WTF powstał jako organizacja jednocząca różne kwan i różne style w nich ćwiczone, stąd tez praktycznie nigdy nie doszło do pełnej unifikacji technik. Przed powstaniem WTF w Korei istniało wg różnych źródeł od kilkunastu do ok. 60 kwan wywodzących się z najstarszych 5 - czyli z Chung Do Kwan, Ji Do Kwan, Chang Moo Kwan, Moo Duk Kwan i Song Moo Kwan. Bardzo trudno było np. zmienić przynależność do danej szkoły - wymagało to zatwierdzenia przez danego mistrza, co rzecz jasna nie było mile widziane, zresztą taki osobnik miał juz łatkę "odpadu" Ograniczenie to zostało zniesione przez Koreański Związek TKD dopiero w latach 70. Każdy kwan nadawał także własne stopnie.
Gizmo
Napisano Ponad rok temu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Napisano Ponad rok temu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
TAEKWONDO w...
- Ponad rok temu
-
Seminarium TKD - Pyo Rak Sun 7 dan, Łęczna 17.1.2003
- Ponad rok temu
-
Święta
- Ponad rok temu
-
Smierć w DOJANG
- Ponad rok temu
-
egzamin na dany
- Ponad rok temu
-
Kontuzje...
- Ponad rok temu
-
Z 1 kup na I dana :)
- Ponad rok temu
-
Bryl
- Ponad rok temu
-
Reforma TKD - Parter i samoobrona.
- Ponad rok temu
-
Rozgrzewka
- Ponad rok temu