Skocz do zawartości


budo_branko

Rejestracja: Ponad rok temu
Poza forum Ostatnio: --
-----

Moje tematy

Mistrzostwo w technice czy podejście systemowe

Ponad rok temu

Mistrzostwo w technice to podejście do aikido reprezentowane przez Stevena S. lub specjalizacja w danym stylu aikido - trening u jednego mistrza/szkoły. Patrząc na ostatnie filmy S.S. to widać, że robi te same techniki co od 20 lat w kinie i pewnie od 50 lat już w dojo. Pomijając, że robi, też kung fu itp. Chodzi o techniki aikido. Robi się ciekawie. Coraz lepiej mu to wychodzi, trudniejsze warianty techniki. Na przykład w randorii używa jednej ręki do rzutu kokuynage. Myślę, że inne techniki aikido też odpęka, ale zasadniczo specjalizuje się w zestawie kilku technik, które udoskonala.
Podejście systemowe. Aikido to nie zbiór technik tylko system, więc jeździ się po stażach ucząc u tego mistrza lub innego starają się tu podpatrzeć, tam coś "ukraść". Przede wszystkim staramy się wykonać technikę tak jak robi to mistrz. Szybko i sprawnie. Jeżeli nam to wychodzi znaczy, że wchodząc na głęboką wodę czyli lądujemy na stażu a tu gość robi to zupełnie inaczej niż umiemy/znamy a mimo to robimy to bez problemów - jest super zgodnie z ogólnym założeniem aikido jako system, w którym tworzy się warianty technik na każdą okazję.
Co wybieracie? Co jest wedle Waszego zdania i praktyki lepsze? Dlaczego? A może robicie po trochu z tego i tamtego? Trenujecie techniki w dojo "firmowe" i jeździcie niezależnie od tego na różne staże.

Atemi. Ćwiczyć czy nie ćwiczyć niezależnie od technik aikido

Ponad rok temu

Czy ćwiczycie atemi niezależnie od technik aikido? Można to robić solo bez uke. Ćwiczycie atemi ze sprzętem jak worki, tarcze czy obciążniki na ręce? Utwardzacie ręce?
A może tylko ćwiczycie atemi w dojo przy okazji technik? Wprowadzenie atemi do techniki zwiększa stopień jej komplikacji. Z drugiej strony lepszą koordynacje ruchową można wyćwiczyć. A może bez atemi? Bo nie można przewidzieć co zrobi uderzony. A właśnie jak sobie radzicie z tym problemem? Niewiadomą reakcji uke zakładając trening aikido, system samoobrony? Trudny ale zawsze.

Wychylenie - obowiązek czy kwestia "jak wyjdzie"?

Ponad rok temu

Podstawą każdej techniki Judo jest wychylenie. I tak ważący 100 kilo borys wychylony jest lekki jak piórko, stworzony do rzutu. Głosił profesor Kano. Jako laik zauważyłem, że tak samo ma się z aikido. Na przykład przy Iriminadze robiąc wychylenie na żuchwę wystarczy pchnąć w klatę a gość pada. Problem w tym, że to nie łatwe bo trzeba to zrobić celnie i szybko.
Czy dobra technika aikido to wychylenie i wykończenie. Tyle, że nie zawsze wyjdzie jak uke szybko naciera :? Pytanie. Stosujecie wychylenie w każdej technice czy "jak wyjdzie" a może po prostu Wasza technika to masa, szybkość, timing i siła. Pomijajmy fakt, iż większość technik nie wymaga wychylenia. Czyli czy nie przywiązujecie dużej wagi do wychylenia, a może to podstawa każdej Waszej techniki? Doszedłem do wniosku, że wychylenie bardzo ciekawy techniczny aspekt aikido, ale komplikujący technikę. Co Wy o tym myślicie :?:

Przechwyt. Ćwiczyć niezależnie od techniki czy nie?

Ponad rok temu

Aikido to min. "przechwyt - rzut" lub "przechwyt - unieruchomienie".
Ćwicząc technikę ćwiczymy powyższe za jednym zamachem. Nie liczę technik z rodzaju odpowiedzi na chwyt. Chodzi o techniki w ruchu, z trudnym timingiem ogólnym,. z ataków uderzanych lub z próbą chwytu, którą obraca w niwecz technika.
Pytanie. Czy ćwiczycie "wejścia" w technikę, tytułowy przechwyt niezależnie, ograniczając się tylko do niego? A może robicie to w formie kata, bez partnera? Czy jest sens takich ćwiczeń?
Czy przechwyt w technice jest Waszym patentem, indywidualną częścią techniki? Co lepsze?
Ćwiczyć przechwyt jako rozgrzewkę aby przejść do powtórzeń techniki podbijając poprzeczkę komplikacji czy też ćwiczyć tylko i wyłącznie samą technikę? Jak się zaopatrują na to Mistrzowie aikido lub Wasi senseje :?:

Sensei Grzegorz Konecki 4 dan.

Ponad rok temu

Wy lukałem parę filmików aikido na You tube. Zwróciłem uwagę na aikido sensei Grzegorza Koneckiego 4 Dan. Ma bardzo dynamiczny styl, szybko i ładnie rzuca. Iriminage to czysta bajka 8O . Błyskawiczny ruch ręką i uke pada jakby walnął w ścianę. 8)
Co wiecie o tym senseiu? Gdzie uczy? Kto był jego nauczycielem?
Ma jakąś sieć szkół gdzie nauczają jego aikido? To chyba Kobayashi ale Kobayashi u każdego nauczyciela inaczej wygląda... :?

Ikona FaceBook

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024