Skocz do zawartości


budo_auror

Rejestracja: Ponad rok temu
Poza forum Ostatnio: --
-----

Moje posty

W temacie: Pudzian - Najman - wynik walki SPOILER

Ponad rok temu

ok przyznam, że sądziłem, iż wygra Najman, choć całym sobą byłem za Pudzianowskim. Ale to? Naprawdę ciekawi mnie co pokaże Mariusz w kolejnych (dłuższych) walkach. Jeśli nad nim popracują może być fajnie...

W temacie: Rozwój technik

Ponad rok temu

Czlowiek z TKD wykonuje calkiem inna technike niz technika ktora byla pokazana na zaczecie tematu.


Wiem ale:

Ja znam wykonanie chusoku, na filmie jest kopniecie haisoku.


Dlatego napisałem, że aby prawą część twarzy atakującego, z wcześniejszą zmyłką (czyli ruch od początku do końca wygląda jak półkole) uderzyć chusoku trzeba by było zastosować Goro Chagi ponieważ dla mnie nie ma możliwości kopnięcia Gyaku Mawashi Geri z chusoku. Podkreślam jeszcze raz - dla mnie. Albo inaczej, jest, ale będzie jakoś mało skuteczna.

No dobra ale nadal nie rozumiem dlaczego teraz porownujesz dwie rozne techniki jedna gyaku-mawashi-geri


Wytłumaczenia jak wyżej. Chciałem pokazać, że aby uderzyć haisoku i chusoku przy takim torze lotu nogi trzeba zmienić ustawienie biodra.

Nie chodzi w niej o duza sile a o precyzje i innosc pozwalakjaca zdobyc punkt w zawodach przez zaskoczenie bo zadko jest stosowana - trzeba miec specyficznie wyrobione biodra.


Jeśli chodzi o samo punktowanie to ok, ale można wykrzesać z niej niezłą siłę. I dalej, jeśli w tej technice używamy chusoku to rzeczywiście tylko liczy się tu punktowanie.

zreszta na tym filmie czlowiek lamie wszystkie zasady poprawnego wykonania i nawet biodra nie uzywa ale to juz inna sprawa


Co do osoby wykonującej kopnięcie - Theo de jong: http://www.budokai-breda.com/#95
Ale wiem, że nie ocenia się mistrzów po tytułach i latach treningu ale poprzez to jak bardzo się w tym rozwinął. No ale Martial Art Pioneer Of The Year...

W temacie: Rozwój technik

Ponad rok temu

A moglbys wytłumaczyc dlaczego nie mozna z takim ulozeniem biodra kopac powierzchnia chusoku lub haisoku ?

Jasne. Przyjmijmy, że bez "zmyłki" kopnięcie wygląda tak:



Nawet nie ma co przyjmować. Tak po prostu wygląda. :-) Palce nogi podpierającej skierowane "do" przeciwnika lub pod kątem 45 stopni. Biodra nie są "otwarte". Efekt końcowy - tzw. "trzaśnięcie"

Aby w ten punkt (na pierwszym filmiku to była akurat twarz) uderzyć powierzchnią chusoku trzeba byłoby się pochylić i "odwinąć" biodro. Kopiemy prawą więc stopa podpierająca (lewa) układa się palcami "od" przeciwnika. I tu przykład:

http://www.youtube.c...feature=related
(przy okazji, osoba które wykonuje to kopnięcie ma je świetnie opanowane. Widać to także na pozostałych filmikach)

Nie byłoby to wtedy trzaśnięcie,a kopnięcie zgarniające. Oczywiście jeśli ktoś ma przy takim ustawieniu bioder jak na pierwszym filmie sposobność uderzenia chusoku to nieźle, tylko, że to kopnięcie nie będzie miało takiej siły. Nie wiem czy nadawałoby się nawet na "shockera".

Więc zapewne nie zrozumieliśmy się z IRA (IRĄ?)( Przepraszam jeśli popełniłem błąd). Wydaje mi się, że chodzi mu o Goro Chagi właśnie,a ja sądziłem że IRA wykonuje kopnięcie z tym samym ustawieniem bioder lecz tylko zmienia powierzchnię uderzającą. :wink:

W temacie: Rozwój technik

Ponad rok temu

Ja znam wykonanie chusoku, na filmie jest kopniecie haisoku.


chusoku? Ale w tym wypadku trzeba ułożyć biodra całkowicie inaczej do kopnięcia...

W temacie: Rozwój technik

Ponad rok temu

Podstawowy problem w dyskusji wynika z tego, o czym juz wielokrotnie pisalem. Z przypisywania technice walki cech przedmiotu (rzeczy) podczas gdy jest ona kategoria prakseologiczna ( sprawnosciowa), scisle zwiazana z osoba, która ja wykonuje i osoba, na której jest wykonywana.


Prawda, wiele razy słyszeliśmy/mówiliśmy : "robi to bardzo dobrze technicznie". I tak, na technikę patrzymy poprzez pryzmat efektywności czy tez jak napisałeś, że jest to kategoria prakseologiczna. Zakładając temat chodziło mi o technikę jako (jak to ująłeś) "rzecz". Ale cieszę się ,że temat rozwinął wątki ściśle z tym powiązane :-)

Auror, w pierwszym filmiki facet robi przed kopnięciem zwykłą zmyłkę na inną strefę.


I kolejny wątek. Gdzie zaczyna się inna technika, a gdzie ta sama technika w innej formie? Jeśli mamy Mae-Keage i Mae-Geri to czy to nie jest ta sama technika tylko, że w jednej mamy nogę prostą, a w drugiej ją zginamy? Zakończenie to samo ale wykonanie inne. Jest to przykład oczywiście wyolbrzymiony. Nie chodzi mi, że się mylisz. Domyślam się, że trenujesz TKD i pewnie masz o wiele większą wiedzę w tej dziedzinie niż ja ale chodzi mi o to, aby pokazać jak ja to widzę. Granica pomiędzy nową techniką, a przekształceniem danej techniki jest cienka, a może nie ma jej wcale? :?

Tak jak zostało napisane:

A jaka to różnica? Nowa technika czy "nowa interpretacja starej techniki"?


Ikona FaceBook

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024