Skocz do zawartości


budo_molot

Rejestracja: Ponad rok temu
Poza forum Ostatnio: --
-----

Moje tematy

Lustro na gotowym nożu - możliwe?

Ponad rok temu

Lubię nożyki Opinela, takie już moje zboczenie. Jest nimi jeden problem. Węglówka łapie osad bardzo szybko, zwłaszcza na powierzchniach z ryskami itp, a taką właśnie mają noże Opinela (No 8 drop-point konkretnie).

Tak więc mam ostrze dość przywoicie gładkie, dobrze ostre i cholernie niewygodne do zamocowania (od biedy umiem Opinelka rozmontować i zmontować, choć wolałbym tego uniknąć) i chcę mieć z niego lustro, lub tak blisko lustra jak tylko się da. Głółnie ze względów praktcznych.

I tu pytanie do doświadczonych nożorobów - czy, czym i jak.

Filc na tarczy (+pasta) w grę nie wchodzi, bo tarcza w tym co mam obraca się tylko w jedną stronę - czyli mógłbym nią zrobić tylko jedną płaszczyznę, próba zrobienia drugiej skończyłaby sie pocięciem filcu jeśli nie gorzej.

Jechanie tego ręcznie - jeśli rozbiorę nożyk, nie będę miał za co złapać. Jeśli nie rozbiorę, zapaskudzę drewno pastą...

Po co w tym nożu pędzelek?

Ponad rok temu

No właśnie... Może jestem jakiś głupi, ale pojęcia nie mam. Niby kozik na grzyby, a ja grzybów nie zbieram, ale jako fan tej marki chciałbym się dowiedzieć.

A oto i fotka tego maleństwa:

Dołączona grafika

Unijne oznaczenia stali?

Ponad rok temu

No właśnie... Dziś na uczelni usłyszałem o tym tałatajstwie... Czy ktoś wie co to? Czy to tylko ludzie od materiałoznawstwa studentów straszą?

Jeśli faktycznie ma wejść jakiś nowy system oznaczeń, to może ktoś ma rozpiskę typu symbol aktualnie używany <--> symbol unijny? Na dłuższą metę to by się wszystkim mogło przydać.

Sprzedaży na Allegro przykład kolejny.

Ponad rok temu

Tak z czystej ciekawości, jak myślicie, czy poniższa tsuba może być coś warta?
http://www.allegro.p...p?item=53250469
Co do ceny, na razie jest uczciwa :) Przynajmniej ten nie udaje że coś wie i zaczął od symbolicznej kwoty...

Jak Mołot miecz "robi" (na razie robić będzie)

Ponad rok temu

A więc po kolei. Czemu w cudzysłowie słowo "robi"? Ano dlatego że spory kawał roboty ma wykonać znajomy mieczorób. Generalnie on klingę i pochwę (może rękojeść), ja tsubę i wykańczanie oprawy. Ale co tam :] Public relations itp biorę na siebie.

Na razie jest projekt i kilka rzeczy do ustalenia... i tu liczę na radę doświadczonych osób.

Typ: Niby coś jak japończyk, jednosieczna klinga, ale prosta. W sumie dopasowana do moich upodobań, a nie do konkretnego stylu historycznego :]

Parametry:
Dł rękojeści: 30 cm
Dł ostrza ("projektowa"): 75 cm
To co zajmie tsuba spadnie z długości ostrza.

Grubość płaskownika (bok-bok) 6 mm

Szerokość ostrza (tylec-ostrze) 3 cm

Szlif płaski wgłąb na 1 cm (sorry, nie wiem jak to się poprawnie opisuje)

Klinga będzie cięta i szlifowana - tańsze i szybsze od kucia, poza tym efekt afaik niewiele gorszy.

Stale na klingę do wyboru:
A2, D2 i tym podobne "typowe" - przedstawiać nie trzeba, wady i zalety zna każdy tutaj. Te mogę mieć niejako za free (znaczy za nią i robociznę płacę jak za robociznę)

Szybkotnąca - piękna mechanicznie, fatalna jeśli chodzi o rdzę. Moja faworytka, bo miecz to nie nóż, inaczej się go używa i inaczej o niego dba.

Tsuba:
Odlew mosiężny inkrustowany amalgamatem 50% srebro 50% jasny mosiądz (znaczy miedź cynk i inne składniki mosiądzu). Powinno dać ładny efekt.

Pochwa:
drewno sklejane żywicą na gorąco, pokrywane takoż. Jako że laka to tyż zywica z barwnikiem, to będzie możliwie najbliższe oryginału draństwo... A i wygląd, i trwałość niczego sobie.

Rękojeść:
drewno doklejone + kołeczki, na to biała skóra + czarnu oplot, zakończenie rękojeści detalem srebrnym.


A teraz proszę o uwagi krytyczne, zwłaszcza co do klingi, bo ta powstanie jako pierwsza. Po weekendzie kumpel od kling chce jechać po stal, więc chciałbym móc pogadać z nim na jako takim merytorycznie poziomie ;)

PS Piszę o 1 mieczu, ale tak naprawdę powstawać będą równolegle 2 bliźniacze.

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024