Skocz do zawartości


budo_m2

Rejestracja: Ponad rok temu
Poza forum Ostatnio: --
-----

Moje tematy

Nowy Combat WP

Ponad rok temu

Wiem, że temat był już wałkowany, ale doszły nowe fakty.
1) Zna ktoś jakies bliższe szczegóły dot. tej instrukcji? Pewnie jest strasznie tajna narazie.

2) Nie jest chyba do końca tak, że żołnierz ma karabin itd. i nie potrzebuje close combatu, jak 'tyle razy powtarzał' Combat.
Pozdro
M2

http://www.polska-zb...id_artykul=1553

"Od 2006 roku polscy żołnierze będą uczyć się systemu walki w bliskim kontakcie według nowej instrukcji. Stara stosowana w wojsku od ponad 20 lat straszy archaicznymi technikami nieprzystającymi do realnego pola walki.
[...]
Mjr Piotr Tarnawski, kpt. Włodzimierz Kopeć, kpt. Grzegorz Mikłusiak i por. Andrzej Grejner są w wojsku instruktorami wychowania fizycznego i mają mistrzowskie stopnie dalekowschodnich sztuk walki. Nie wyglądają jednak na superkomandosów. Daleko też im do muskulatury Schwarzeneggera. Jednak to właśnie oni opracowali dla wojska nową instrukcję walki w bliskim kontakcie, do przygotowania której zabierało się już wielu.
? Młodzi oficerowie po prostu trafili na dobry moment ? zauważa płk Michał Bułkin, szef oddziału wychowania fizycznego i sportu Sztabu Generalnego WP. Funkcjonujący od ponad 20 lat system szlachetnej samoobrony był dobry na warunki "grzecznego" wojska. Teraz nie przystaje do nowych zadań, jakie wykonują żołnierze wybierający się na misję w siłach ONZ czy NATO. [...]
Próbę zmiany instrukcji walki w bliskim kontakcie podejmowano już dwukrotnie. W wojsku pamiętają jeszcze skandal, jaki na początku lat 90. wywołał Andrzej Bryl, gdy dotarł na najwyższy MON-owski szczebel ze swoją, jak na owe czasy, bezczelną propozycją. ? Otóż on, cywil, doktor socjologii z 3 dan taekwondo, gotów był w trzy miesiące wyszkolić polskich komandosów na poziomie zachodnich elitarnych pododdziałów specjalnych ? opowiada płk rez. Jan Świeboda, były specjalista ds. działań specjalnych Sztabu Generalnego WP. W opracowanym przez Bryla bojowym systemie walki BAS (Bryl Andrzej System) znalazło się to co najskuteczniejsze i najprostsze.
Pozwolono mu zademonstrować elementy nowego programu na najlepiej wyszkolonych żołnierzach jednostki specjalnej. Nie było w walce finezyjnej wymiany ciosów ? zwarcie, dwa uderzenia i przeciwnik Bryla padał bez czucia. Po pokazie pułkownicy ze Sztabu Generalnego WP jednogłośnie orzekli, że ten system walki jest zbyt brutalny i można go używać tylko w przypadku wojny.
Kilka lat później z podobną ofertą dla naszej armii wystąpił mjr Arkadiusz Kups, szkoleniowiec nieistniejącej już 56. kompanii specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. ? Jednak sztabowcom i tym razem nie starczyło odwagi, aby bojowy system walki Combat 56 włączyć do programu szkolenia wojska ? zauważa major. Przeprowadzone dla nich pokazy skuteczności systemu zupełnie ich nie zainteresowały. Przyzwyczajeni do fajerwerków obojętnie obserwowali zabójcze, ale mało widowiskowe demonstracje.
Zupełnie inne nastawienie do bojowych systemów walki było w jednostkach specjalnych, desantowych, górskich czy kawalerii powietrznej. W nich podczas pełnienia służby wojskowej ryzyko starcia z przeciwnikiem w kontakcie bezpośrednim jest znaczne. Nic więc dziwnego, że kiedy kasa jednostki świeciła pustką, sami za własne pieniądze opłacali lekcje u instruktora krav maga czy karate. Albo cichaczem wymykali się na staże bojowego systemu walki organizowane przez Bryla, a potem Kupsa. Można tu było spotkać żołnierzy 1. pułku specjalnego komandosów, 6. Brygady Desantowo-Szturmowej, zwiadowców ze Szczecina, Bartoszyc, funkcjonariuszy policji i BOR. Zdawali sobie sprawę z tego, iż zdobytej na stażu wiedzy nie mogą przekazać żołnierzom w pododdziale. Na prowadzenie takich zajęć potrzeba odpowiedniego "kwitu". Inaczej żaden dowódca nie odważyłby się ich włączyć do programu szkolenia. "
Pełną wersję artykułu można znaleźć w "PZ nr 23".

sprint?

Ponad rok temu

Nie macie wrażenia, że ciągle pojawiająca się rada "najlepiej uciekać" nie jest taka w 100% sensowna. Na jakiej podstawie uważa się, że zaatakowany biega szybciej niż atakujący. Dresy, jak sama nazwa wskazuje są ubrane na sportowo, a zaatakowany nie koniecznie.
Uciekając wystawiamy swoje niebronione plecy, kark i tył głowy na cios. A jak już nas dogonią to jesteśmy zźajani i ciężej nam się bronić. Poza tym można fiknąć na czymś i samemu wybić sobie zęby.

Piszę ten wątek zainspirowany przygodą mojego znajomka, który poszturchiwany przez ekipę dresików zrobił w tył zwrot i długa. Niestety był w glanach i nie w szczytowej formie. W efekcie dostał kosą w plecy - przebite płuco. Szybko się wylizał, ale faktem jest, że a) zastosował najpopularniejsze na tym forum rozwiązanie; B) efekt był bliski najgorszemu z możliwych (dużo nie brakło - parę centymetrów a byłby martwy)
Pozdrawiam
M2

co dla juniora?

Ponad rok temu

czołem!
1) czy zapisalibyście swoją pociechę na jakąś SW? wiecie, kształtowanie charakteru, zdrowie, zdobywanie szacunku/poczucia bezpieczeństwa w grupie rówieśniczej

2) jeśli tak to w jakim wieku?

3) i na jaką konkretnie? bo wiadomo, że raczej nie KM dla 6-latka :wink: aikido - wiadomo - sekta :wink: a po boksie w młodym wieku mogło by miec krzywą głowe...

Macie jakieś doświadczenia?

Pozdro
M2

strzał w krtań?

Ponad rok temu

Mam małe pytanko. Często pojawia się postulat walenia w krtań i jest to element intensywnie ćwiczony w KravMaga. Jakie jest prawdopodobieństwo odesłania openenta w ramiona Stwórcy czymś takim? Tzn czy Wy zdecydowalibyście się walić ile pary w łapie?
Bo ja bym chyba trochę pękał - słyszałem, że "kolega koleżanki" (urban legend?) celował w szczene dymiącego żula, trafił w krtań i przeszedł na utrzymanie podatników na jakieś 6-8 lat (bójka ze skótkiem śmiertelnym).
Ewentualnie czy jest jakaś metoda udzielenia pierwszej pomocy "zbyt dobrze" trafionemu?
M

Egzaminy w KM

Ponad rok temu

Witam! Jestem nowy w "branży". Prosiłbym o kilka komentarzy/opisów jak wyglądają egzaminy na P1 i P2 (organizacja IKM). Po jakim czasie treningu jest sens startowac na P1, nie mając podkładu z innego systemu. I o ile P2 jest trudniejsze?

Ikona FaceBook

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024