Nie jestem prawnikiem, więc nie będę proponował konkretnych zapisów prawnych, ale spróbuję skomentować istniejące przepisy.
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
Brak zastrzeżeń
§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności, gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamach, sad może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
Przekroczenie granic obrony koniecznej, sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa - pojęcia bardzo płynne, brak uściślenia w ustawie. Wiem, że istnieją rozmaite interpretacje i zalecenia, ale to nie to samo.
Oczekiwałbym: Przekracza granice obrony koniecznej, kto...
Za sposób obrony newspółmierny uznaje się...
Nie wnikam w to co znalazłoby się w miejscu kropek. To sprawa na odrębną dyskucję.
Nigdy nie wiadomo jak prokurator i sąd ocenią sytuację i zachowanie osoby interweniującej.
Przykładowy skutek: http://nasygnale.pl/...ml?ticaid=6c029
§ 3. Sad odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli przekroczenie granic obrony koniecznej było wynikiem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.
Mogłoby być: Nie popełnia przestępstwa, kto przekracza granice obrony koniecznej, lub używa środków obrony niewspółmiernych do niebezpieczeństwa zamach w wyniku strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.