Skocz do zawartości


budo_democrux

Rejestracja: Ponad rok temu
Poza forum Ostatnio: --
-----

Moje posty

W temacie: tatami ścierami :-)

Ponad rok temu

Witam ponownie.

Odpowiedzi na moje skromne pytania bardzo mnie zdziwiły - myslalem ze gdzie jak gdzie, ale wsrod aikidokow mycie maty jest nawykiem powszechnym i akceptowanym. 8O

Rozumiem jeszcze jak gdzies sie wynajmuje i sa od tego ludzie (chociaz uwazam ze jesli chcesz miec cos dobrze zrobione, to trzeba to zrobic samemu), ale post Szczepana pokazuje ze jednak mozna mimo tego.

Natomiast uwazam ze jesli jestesmy w dojo jedynymi gospodarzami to mycie maty przed kazdym treningiem jest zakichanym obowiazkiem adeptow! U nas tez oczywiscie sa tacy co sie do tego poziomu nie zniza, ale to tylko o nich swiadczy.

Ktoregos razu wszyscy sie u nas zagadali na przerwie miedzy jednym treningiem a drugim i jakos nikt nie umyl maty. Prowadzaca sempai tez stala z boku i obserwowala bieg wypadkow. Zaczyna sie trening, rei, rei, "a mata umyta?" "nie..." "no to musze umyc", rzekla sempai, powstrzymujac gestem ludzi, ktorzy sie rzucili aby pomoc. Przyniosla wiadro i szmate i niespiesznie umyla cala mate podczas gdy my siedzielismy w rzadku zawstydzeni cala sytuacja. Zajelo to ok. 30 min. Na trening lacznie z rozgrzewka zostalo 15. Ale lekcja jest na cale zycie.

Nie wiem jak to mozna scierac tatami zeby byly kaluze i bloto - wystarczy szmatki dobrze wyzymac. Zeby sie nie kisily, wiesza sie je na rurach grzewczych/kaloryferach.

W kazdym badz razie nigdy po treningach nie mialem problemow wymienionych w watku "infekcje!!" - do wody daje sie nieco srodka przeciwgrzybicznego, mata lsni a stopy sa zdrowe.

Ponadto uwazam ze od czasu do czasu dobrze zeby ludzie sie w weekend zebrali, wymyli kible, wyszorowali podlogi, starli kurz z karniszy itp. Wyjatkowo to integruje i walor wychowawczo/odpowiedzialnosciowy jest nie do przecenienia.

W temacie: shira-sayi do wakizashi...

Ponad rok temu

Myślę że troche niedokładnie się wyraziłem. Nie jest to głownia oryginalna ani nawet jakaś lepsze jakości. Nie potrzeba mi sezonowanego drewna aby uchronic ostrze. Potrzeba mi oprawy _typu_ shira-saya, ale z jakiego drewna ona bedzie (moze poza sosna itp) i jakie soki bedzie wydzielac, to szczerze mowiac nie robi mi wiekszej roznicy. Chce to miec dla wlasnej wygody (tsuba przeszkadza :D ), dla wzmocnienia walorów użytkowych (oryginalna oprawa byla fatalna) i dla estetyki (uwielbiam ten rodzaj oprawy). Nie chodzi zatem o jej własności zachowacze itp tylko konkretnie o cztery kawalki drewna, w które mógłbym zakuć swoją profanację wakizashi.

Jakże mi wsyd że musiałem aż tak się obnażyć :wink:

W temacie: Bez litości...

Ponad rok temu

Ah! Uchideshi!

Po raz kolejny dajesz mi powod do zycia. :D

Thx wery muczaczos za tego filma

W temacie: Roman Hoffmann-obóz ^^

Ponad rok temu

Ja jade. :D

ZTCP 15-26 lipca. Dozobaczyska Jusi (bo rozumiem ze jedziesz?).

W temacie: Meguri

Ponad rok temu

Pare slow i moich obserwacji, co moze mistrzom Aiki nic nie dadza ale biednym zuczkom owszem tudziez opowiesc p.t. "co mowia o meguri w aikikai". :-)

Troche sie zastanawialem czy zapytac senseia o meguri, w koncu moglby rzec ze za mlody-m stazem lub co gorsza wykazac sie nieznajomoscia zagadnienia (wstyd mi ze tak myslalem ale w sumie tez czlowiek) itp itd wobec czego byloby mi glupio. Ale wzialem sie na odwage i zapytalem. Rozmowa byla spokojna, rzeczowa i bardzo przyjemna. Co to jest tegatana? "Reka-miecz" - odrzekl sensei - "zaprawde powiadam ci jest to wachlarz zachowan i mozliwosci jakie daje ci moj mlody padawanie zastosowanie ruchow wywodzacych sie z kenjutsu do technik aikido.". Po czym sensei gestem nakazal uchwycic swa reke pozornie wiotka lecz az KI z niej tryskalo, a nastepnie wykonal pare przykladowych tegatanowych ruchow. Odwiodl kciuk dloni, pozostale palce lekko rozstawil, po czym zawinal prosta dlonia a moj lokiec sam powedrowal pod jego dlon jak do ikkyo. :-) Potem odwiodl ja nieco w bok, jak do rzutu jak to sie zwie... ryote-dori? Mam na mysli odwiedzienie reki wyprostowanej nieco w bok i w dol (jakby podnosic monete) a druga wejscie w uke, ktory przez cala zabawe trzyma mocno obydwa nadgarstki. Wykonal jeszcze kilka ruchow ktorych nie pomne, wszystkie na dosc prostej rece rzeczywiscie nieodzownie przywodzacych na mysl szermierke... wyobraznia zagrala. :-)

Chwilka zastanowienia z mojej strony i niesmiale pytanie "a meguri?". Sensei bynajmniej mnie nie zbyl anie sie nie speszyl tylko ponownie kazal sie pochwycic, po czym powtorzyl podobne ruchy tylko z reka bardziej zwinieta w piesc acz nie scisnieta obwodzac me watle i pozbawione KI nadgarstki swoimi... :-) Bylo podobnie, ale inaczej. :-) Takoz i sensei odezwal sie mowiac: "teoretycznie jest to to samo. Natomiast w praktyce sa subtelne roznice. Wazne aby nie traktowac tych ruchow wylacznie jako gamy ruchow rekami, tylko calego wachlarza mozliwych zachowan, dostosowywanych do sytuacji.". Tu nastapila dluzsza kwestia, ktorej nie sluchalem bo sie zamyslilem. :-( Wylapalem tylko stwierdzenie ze meguri jest czescia tegatany, czyli dokladnie na odwrot do tego co mowil garry.

Tak oznajmia sensei. :-)

I dla mnie sprawa jest na razie zamknieta, mniej wiecej to widze. Za to szczegolnie ostro zarysowala mi sie bezuzytecznosc wszelkich for dyskusyjnych gdy przychodzi do Sztuki. Forum implikuje spor, konflikt autorytetow (prawdziwych badz wydumanych) i rozmienianie sie na drobne. Sztuka natomiast nie zostawia miejsca na spor bo wszystko weryfikuje na biezaco, autorytety nie wymagaja weryfikacji i wszystko nabiera sensu. Totez serdecznie wszystkich pozdrawiam i majac nadzieje ze nikt sie nie poczul urazony zapraszam do porzucenia wasni i wstapienia na mate.

Bo o to w koncu chodzi, nie? :-)

democrux, ktory przezyl wlasnie male Satori. :)

Ikona FaceBook

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024