Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koncepcja walki...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
57 odpowiedzi w tym temacie

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Tode to wcześniejsza nazwa Shuri-Te na bazie północnego Shaolin. Na bazie Tomari-te i Shuri-Te powstało Shorin.
Naha-te to właściwie już karate, na bazie południowego Shaolin. Okinawa-te to nie to samo co Tode
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...

Tode to wcześniejsza nazwa Shuri-Te na bazie północnego Shaolin. Na bazie Tomari-te i Shuri-Te powstało Shorin.
Naha-te to właściwie już karate, na bazie południowego Shaolin. Okinawa-te to nie to samo co Tode

Tode to nazwa worek tak jak i północny czy południowy shaolin. Każdy okinawski styl/szkoła karate ma w sobie cząstkę tode. Tode było określeniem na to co trenowali mieszkańcy Okinawy. Zwróć uwagę że właściwie wszyscy mistrzowie przyjęli nazwę karate niezależnie czy wywodzili się z Naha czy tomari czy Shuri. Zmieniono tylko pisownie pierwszego znaku (z chińskiej ręki na pustą). Robienie z Shorin jedynego spadkobiercy tode to tak jak niektórzy piszą o Goju - najtwardszy styl karate. A swoją drogą masz może jakieś informacje z jakiego Shaolin pochodził Kushanku? Ale chyba zbytnio odbiegamy od tematu.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Kris
To nie jest nazwa worek, tylko nie znający tematu wciskają kit.
Tode to konkretny styl z konkretna liczbą kata.
Ty mnie mówisz o XX wieku a ja o XVIII. Nigdy nie dojdziemy w ten sposób do porozumienia.
Nazwa karate zastąpiła w latach 20tych kilka funkcjonujących na Okinawie. Niektóre szkoły posługiwały się tylko nazwą stylu.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...

Kris
To nie jest nazwa worek, tylko nie znający tematu wciskają kit.
Tode to konkretny styl z konkretna liczbą kata.
Ty mnie mówisz o XX wieku a ja o XVIII. Nigdy nie dojdziemy w ten sposób do porozumienia.
Nazwa karate zastąpiła w latach 20tych kilka funkcjonujących na Okinawie. Niektóre szkoły posługiwały się tylko nazwą stylu.

W XVIII wieku nie było żadnego stylu w naszym tego słowa rozumieniu. Jeżeli uważasz Tode za konkretny styl z konkretnymi kata a Shorin za jego spadkobiercę to dlaczego w Shorin nie ma pewnych kata które ponoć wywodzą się od samego Matsumury (np. seisan). Ćwiczyli to czego uczyli ich poszczególni mistrzowie. Dziwne że w swoich wspomnieniach Funakoshi nigdzie nie wspomina że trenował najstarszy styl karate. Wymienia poszczególnych mistrzów i zawsze mówi o karate. A co rozumiesz przez okinawa-te? Jaka jest różnica pomiędzy tode a okinawate? Tode to nazwa tego co trenowali na Okinawie a znaczy dosłownie chińskie ręce. Okinawski sposób czytania znaku "chińskie" to właśnie "TO" ten sam znak czytany po japońsku to"kara". A swoją drogą w XVII wieku ponoć funkcjonowało samo "Te". Może wydziel osobny wątek na dyskusję o historii żebyśmy nie zaśmiecali tego tematu.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
"Okinawa-te to nie to samo co Tode."

"Tode to konkretny styl z konkretna liczbą kata."

Mógłbyś to rozwinąć?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Tode to właściwie nazwa konkretnego nauczyciela i tym mianem potem określano jego uczniów. Chodzi o Sakugawa Shungo. Potem dopiero Itosu zaczął kombinować z nazwami.
Okinawa-Te to określenie wszystkich szkół walki jakie istniały na Okinawie, w tym Shuri-Te, Tomari-Te, Naha-Te, Ryukyu Quan-Fa, Motobu-Ryu i wielu innych.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Ciekawa koncepcja wyjaśniająca "nazwę" TO DE, aczkolwiek ja spotykałem się z innymi.
Uważasz, że "Okinawa Te" to taki "worek" ze wszystkimi szkołami na Okinawie?
Na jakiej podstawie wysnułeś takie wnioski? Pytam bez złośliwości, a z czystej ciekawości. Temat "starego" karate bardzo mnie interesuje i sam staram się doszukać/wyjaśnić na własny użytek jak to faktycznie wyglądało.
Bez mitów i legend...
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...

Tode to właściwie nazwa konkretnego nauczyciela i tym mianem potem określano jego uczniów. Chodzi o Sakugawa Shungo.

Czy można prosić o źródło?
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Proszę Szanownych Kolegów o komentarz do tego [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] . Kiedy piszecie o Okinawa-te macie na myśli to [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] . Bo ja raczej miałem na myśli ten fragment z linku pierwszego "The Okinawans combined Chinese martial arts with the existing local variants to form Tōde (唐手 Tuudii?, T'ang hand, China hand),[2] sometimes called Okinawa-te (沖縄手?)" Gaweł mnie również bardzo interesuje historia karate i myślę że to może być fajny temat wymiany/korygowania wiadomości byle nie poszło to w stronę najstarszy styl, jedyny spadkobierca itd.
  • 0

budo_gaweł
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 622 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białogard
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Jeżeli temat pójdzie w kierunku "najstarszy styl, jedyny spadkobierca itd." to ja dziękuję. Będę wolał pogadać na PW...
Kris, ten link do wiki i tamtejsze objaśnienie, to jak najbardziej to o czym piszę/myślę. Aczkolwiek dzieląc włos na czworo, "lokalne metody" też miały jakieś źródło.
Drugi link? E, a co to jest? :)
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...

Jeżeli temat pójdzie w kierunku "najstarszy styl, jedyny spadkobierca itd." to ja dziękuję. Będę wolał pogadać na PW...
Kris, ten link do wiki i tamtejsze objaśnienie, to jak najbardziej to o czym piszę/myślę. Aczkolwiek dzieląc włos na czworo, "lokalne metody" też miały jakieś źródło.
Drugi link? E, a co to jest? :)

Dokładnie o to mi chodzi. O pogłębianie wiedzy a nie propagandę. Drugi link - no przecież wyraźnie tam jest napisane że to jest Okinawe-te :lol: Tak na szybcika znalazłem Sakugawę i Tode [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ale nadal nic nie znalazłem o stylu tode. Wiadomo że na Okinawie uprawiano jeszcze Tegumi i Kobudo. Jeżeli chodzi o korzenie Kobudo to ja właściwie nigdy się w to nie zagłębiałem.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
wydzielcie prosze ten temat, bo jest ciekawszy niz koncepcje walki:)
  • 0

budo_best
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 148 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Karate tzw. Tradycyjne jest skarbnicą wiedzy absolutnej, więc nie rozumiem dlaczego panowie jeszcze dyskutujecie z Deat - wish em ;)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Nie jestem źródłem wiedzy absolutnej. Po prostu swego czasu cholerę czasu spędziłem dłubiąc w historii karate. Na podstawie bzdur powielanych przez wielu autorów wyciągałem tez fałszywe wnioski.
Nigdzie też nie piszę że którekolwiek karate jest najlepsze, każdy styl coś wnosi. Poza tym każdy z nas ma swoje karate, nie ma dwóch osób o identycznych umiejętnościach i wiedzy. A organizacje, to czysta komercja,

Best
widzę, że się zagapiłeś, już dawno temu pisałem, że trenuje nie tylko Karate Tradycyjne.
  • 0

budo_kris102
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...

Tode to konkretny styl z konkretna liczbą kata.


Napisz coś bliżej bo nigdzie nie mogę znaleźć informacji o Tode jako konkretnym stylu. Albo chociaż gdzie mogę o tym przeczytać.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
kris
Powiedzmy że styl to duże słowo, raczej prywatna szkoła walki, w sumie nie musiała to być nawet oficjalna nazwa. To my wszystko próbujemy usystematyzować w jakimś konkretnym porządku. I bynajmniej nie próbuję Ciebie zbyć.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...

kris
Powiedzmy że styl to duże słowo, raczej prywatna szkoła walki, w sumie nie musiała to być nawet oficjalna nazwa. To my wszystko próbujemy usystematyzować w jakimś konkretnym porządku. I bynajmniej nie próbuję Ciebie zbyć.


To może wyglądać jak zwykłe czepialstwo, a nie jest to mym zamiarem, ale czy takie badania prowadzi profesjonalny historyk?
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Nie, bo i po co? Okinawa to mało liczący się epizod.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...

Nie, bo i po co? Okinawa to mało liczący się epizod.


Choćby po to żeby oddzielić mity od faktów.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Koncepcja walki...
Problem karate to rok 1945.
Właściwie nie istnieją żadne znaczniejsze dokumenty z okresu jego powstania. Właściwie jedynym miejscem gdzie takowe mogły się znajdować jest pałac królewski w Shuri. Choćby ze względu na to że początki Shuri-Te były stricte z nim powiązane. To właśnie tam powstała jedyna fotografia z Matsumurą i Itosu oraz królem Okinawy. Niestety w trakcie działań wojennych na Okinawie pałac został całkowicie zniszczony. Najwcześniejsze oficjalne dokumenty z Okinawy były związane z zawiązaniem się pierwszych organizacji SW na Okinawie. A to juz lata 20te XX wieku.
Ze wczesnej literatury to włąściwie Tote Jitsu Funakoshiego, Okinawa Kempo Choki Motobu oraz książka Chomo Hanashiro. Problem jest taki że wszystkie powstały w 20 wieku i żadna właściwie nie wgłębia się w histirię.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024