Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
Szczepan jest stary lis i nie daje sie tak łatwo sprowokować. :cry: ;-)
Tymczasem, w nawiązaniu do niedawnego przyczynka do dyskusji o atemi oraz postawionego przeze mnie pytania: jak prawidłowo ( czyli celowo ) ćwiczyć atemi, filmik z prawdziwym atemi. Niestety, znowu w wykonaniu nie aikidoków ( bo nie znalazłem takiego filmu w sieci ) tylko zawodnika MMA, z jednej ze świeżych ( 04 sierpnia ) gal UFC on FOX 4 ( 2:46 ):

"Atemi" zadane zostało palcami w oko, idealnie w tempo,w momencie wyprowadzania ciosu (lewą ręką) przez przeciwnika ( widać wyraźnie w kilku powtórkach ). Czy tego rodzaju atemi umożliwiłoby łatwiejsze wykonanie jakiejś techniki aikido ( np. shiho nage lub irimi nage )?
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
Z takim atemi to nie trzeba wykonywać technik później ;-)

A jak to ćwiczyć? Bardzo prosto. Uke zakłada jakąś maskę chroniącą przedewszystkim oczy ale umożliwiającą również widzenie. Tori macza palce w farbie i heja dziubiemy, tłuczemy, wsadzamy palce do oka. Znaki po farbie na masce uke zweryfikują czy udało nam się w te oczko trafić. Oczywiście co czas jakiś maskę należy przetrzeć coby uke widział co się dzieje ;-)
  • 0

budo_sebol_bk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
Eh.. znów popisałem się brakiem wyobraźni. Przecież tego gość nawet otrzymawszy takie atemi zrobiłby miazgę z większości miszczów aikido...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
Sebol,
Tu nie chodzi o to, kto z kogo zrobiłby miazgę. Wkleiłem ten film, bo nie miałem aikidockiego.
Maska na twarz nie rozwiązuje problemu. Przede wszystkim znosi efekt bólowy takiego atemi ( wbrew pozorom nie jest wcale trudno trafić kogoś palcami w oczy ). Na filmie widać wyraźnie opóźnienie czasowe pomiędzy trafieniem w oko a wycofaniem się trafionego z walki. Czy takie atemi może pomóc przy wykonaniu techniki opartej na przechwycie ręki ( a to większosć technik aikido )?
Kenji Tomiki zrezygnował z połączenia atemi z rzutami i dźwigniami. Wydzielił jedynie pieć technik atemi ale one miały charakter samoistny jak shomen ate, aigamae ate, gyakugamae ate, itd.
  • 0

budo_ishida
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Okolice Olkusza
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
A mnie się wydaje, że nie był to celowy atak na oczy tylko nieudany plaskacz to po pierwsze. Po drugie problem ze skutecznością Aikido (bo wokół tego cały czas krąży dyskusja) nie polega na błędnych założeniach technicznych, ale na błędnych metodach treningowych. Wielu ludzi dąży do ideału jakim był Dziadek, stosując zupełnie odmienne metody w stosunku do tych, które ukształtowały tą wielką personę. To tak jakby chcieć wyjść na Rysy, wchodząc na Gubałówkę.
  • 0

budo_aikia
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 641 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?

( wbrew pozorom nie jest wcale trudno trafić kogoś palcami w oczy ).
(...)
.


Rozumiem , ze ćwiczysz trafianie kogos palcami w oczy , skoro twierdzisz , ze to nie jest trudne. Pytanie: czy ćwiczysz takie techniki atemi podczas treningu Aikido? Tak tylko pytam...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
walka bez decyzji, czyli kasy za walkę nie ma..
to dlatego tak płakał :-)
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?

(...) błędnych założeniach technicznych, ale na błędnych metodach treningowych. (...)

Przygotuj się na to, że Akahige odpowie że w Aikido nie ma ani założeń, ani metod, ani w ogóle niczego.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?

Czy takie atemi może pomóc przy wykonaniu techniki opartej na przechwycie ręki ( a to większosć technik aikido )?

takie atemi może pomóc w przechwycie rąk, tylko że to w aikido za mało
jak sam zauważyłeś taki cios spowodował wycofanie gościa, takie ogólne zwiotczenie mięśni, po prostu przestał być aktywny. O ile w innych SW, byłaby to świetna okazja do skończenia gościa, to w aikido kłopot jest taki że techniki po aikidowemu nie będą działać, bo nie ma ruchu "uke".

tylko czy to temat na dział filmiki?
może nowy o atemi w aikido?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?

(...) błędnych założeniach technicznych, ale na błędnych metodach treningowych. (...)

Przygotuj się na to, że Akahige odpowie że w Aikido nie ma ani założeń, ani metod, ani w ogóle niczego.

Akahige Kononowicz :-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?

Pytanie: czy ćwiczysz takie techniki atemi podczas treningu Aikido?


Ćwiczyłem. W tym celu kupiłem nawet okulary ochronne w Castoramie. :lol:
Sam wiele razy dostałem w oko, a także dziabnąłem ( niechcący ) swojego przeciwnika w sparringu. W tej samej gali UFC on FOX 4, w innej walce, sędzia zwrócił uwagę zawodnikowi by nie wystawiał rozcapierzonych rąk w stronę twarzy przeciwnika. Na youtube można znaleźć wiele filmów z zastosowania "eye poke" w walce, np. ten:

W systemach walki wręcz z okresu II wojny światowej ( np. w systemie Fairbairna ) stosowano do tego celu specjalną technikę zwaną "tiger claw". Atakowało się nią całą twarz, a oko obrywało przy okazji.

Prorock,
Nie napiszę, że w aikido nie ma niczego. Mają zastosowanie klasyczne metody nauczania ruchu: analityczna i syntetyczna, ale już kompleksowa jest dyskusyjna ponieważ nie wychodzi poza kształtowanie prostej reakcji ruchowej.
Nie mają za to zastosowania metody treningowe co wynika z ich definicji: jest to sposób prowadzenia pracy szkoleniowej przez trenera prowadzący do uzyskania optymalnych efektów treningowych. Jeżeli więc nie określimy efektów nie będziemy mogli stosować metod treningowych. A co ma być efektem treningowym w przypadku aikido?

tylko czy to temat na dział filmiki?
może nowy o atemi w aikido?

No właśnie. Szczepanie drogi, mógłbyś wydzielić ostatnie posty do nowego tematu pt. "Jak ćwiczyć atemi w aikido?"
Chyba kiedyś coś takiego było...
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
Ooo! Znalazłem temat o atemi:
http://www.forum-kul...showtopic=95196
;-)
  • 0

budo_pabblo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 261 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:TG

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] w tej szkole Aikido używają sporo Atemi :)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
Udają, że używają. Jak aktorzy w filmach akcji ( "Tożsamość Bourne'a" i takich tam )...
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
Ej to tylko mnie raza te brzuchate senseje? Jak sie juz nie chce im biegac to moze przynamnej mniej chleba...
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?

Ej to tylko mnie raza te brzuchate senseje? Jak sie juz nie chce im biegac to moze przynamnej mniej chleba...

A mnie np. rażą idiotyczne posty nie związane z tematem, ale jak widzisz Czarny Mścicielu nie można mieć w życiu wszystkiego ;-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
tak czy inaczej mniej chleba nie zaszkodzi :-)
ja od czasu jak nie jem zrzuciłem pare kilo ...
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
No, a raz jeden chłop postanowił konia od jedzenia odzwyczaić - i byłoby mu się to udało, tylko że koń wziął i zdechł... :/
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
no patrząc na Ciebie Maćku to se chleba nie żałowałeś i masz maćka :-)
  • 0

budo_voivod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1723 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Silicon Valley

Napisano Ponad rok temu

Re: Jak cwiczyc atemi w aikido i po co?
Ja tam nie jestem przesadnie wybredny. Jadam prawie wszystko, byle było dużo i dobre... :twisted:

PS. Nadwyżkę kalorii redukuję potem odpowiednią ilościa piwa, oczywiście... :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024