Skocz do zawartości


Zdjęcie

Relacje Sensei - uczeń


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_hansolo
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Relacje Sensei - uczeń
Witam często jestem na tym forum, ale jest to mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie i pozdrawiam

pozwoliłem sobie założyć ten temat ponieważ chciałbym się Was drodzy użytkownicy czegoś doradzić, a mianowicie relacji między sensei a uczeń, pół roku temu zapisałem się ponownie na Karate Tradycyjne po długiej przerwie. Na pierwszym spotkaniu przed rozpoczęciem wszystko było dobrze, pierwsze treningi też dobrze sensei nawet chwalił mnie, że dużo pamiętam mimo tylu lat przerwy( 10 lat), ale od pewnego czasu coś się nagle zmieniło czuję się jakby niewidzialny na sali sensei przestał jakby się "interesować" moją osobą, oczywiście są z jego strony pochwały, że ćwiczenia wykonuję dobrze itp. ale chodzi mi o sytuacje tego typu, kiedy przychodzę na trening i podchodzę do senseia aby "pogadać" zaczyna mnie lekceważyć bawi się telefonem, odwraca się jakby niemiał ochoty rozmawiać gdy przychodzi ktoś inny z grupy odrazu zaczyna się normalna atmosfera. Sensei już nawet nie chce zemną trenować nie wyciąga mnie z szeregu aby np. pokazać jak wykonać daną technikę tylko skrupulatnie wybiera inne osoby. Chciałbym napisać zanim pojawią się komentarze, że niczym nie zawiniłem, nikomu krzywdy nie zrobiłem i nikogo nie obraziłem, staram się ćwiczyć systematycznie i wykonywać wszystkie polecenia najlepiej jak potrafię jestem osobą o przyjacielskim charakterze z resztą grupy mam bardzo dobry kontakt i wszyscy się dogadujemy. Wiem, że może to być odebrane jako coś co wyolbrzymiam, ale to dzieje się już od dłuższego czasu. Oczywiście wiem, ze relacje sensei - uczeń powinny być z dystansem, ale chodzi mi tutaj o dobry kontakt i miłą atmosferę zastanawiam się co jest nie tak skoro sensei z innymi śmieje się i żartuję a mnie lekceważy? czy spotkaliście się z podobną sytuacją? oczywiście nie chcę zmieniać klubu ponieważ trenuje mi się fantastycznie, ale taki lekceważący stosunek da się odczuć i czasami aż odbiera chęci do treningu.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
Bardzo dziwna sytuacja.
Czesto sie tak moze dziac (nie tylko na treningach) ze ktos za plecami obgada inna osobe np a kowalski powiedzial ze sensei to dupa wolowa itd.

Tylko szczera rozmowa moze to wyjaznic tylko pamietaj nie forma nacisku a zadeklarowania checi wspolpracy.
Typu: - Odnioslem wrazenie ze ostatnio nasze relacje bardzo sie ochlodzily, czy to jest tylko wrazenie czy tez zaistnialy jakies okolicznosci ktore na to mialy wplyw. Nie wiem co na to miało wpływ ale z mojej strony chcialbym aby relacje pomiedzy nami układały sie tak jak na poczatku itd
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
Czasami jest też tak ze uczeń zachowuje się jak przysłowiowy "pies bacy ".
  • 0

budo_hansolo
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń

Bardzo dziwna sytuacja.
Czesto sie tak moze dziac (nie tylko na treningach) ze ktos za plecami obgada inna osobe np a kowalski powiedzial ze sensei to dupa wolowa itd.


Możliwe, że ktoś coś powiedział, ale nie chcę nikogo oskarżać ponieważ nikogo nie podejrzewam i jak już wspomniałem z ludźmi trenuje mi się fantastycznie,

Tylko szczera rozmowa moze to wyjaznic tylko pamietaj nie forma nacisku a zadeklarowania checi wspolpracy.
Typu: - Odnioslem wrazenie ze ostatnio nasze relacje bardzo sie ochlodzily, czy to jest tylko wrazenie czy tez zaistnialy jakies okolicznosci ktore na to mialy wplyw. Nie wiem co na to miało wpływ ale z mojej strony chcialbym aby relacje pomiedzy nami układały sie tak jak na poczatku itd


oczywiście, żadna forma nacisku nie wchodzi w grę, jak pisałem wcześniej z charakteru jestem niekonfliktowy również rozmyślałem nad szczerą rozmową być może uda się "zneutralizować ten kwas" dzięki za wstęp jak zacząć rozmowę ;-) gdyż takie rozmowy z pozoru wydają się łatwe, a ja nie chcę być czarną owcą na sali i szukać innego klubu.

Czasami jest też tak ze uczeń zachowuje się jak przysłowiowy "pies bacy ".


nie orientuję się za bardzo co masz na myśli, ale jeśli chodzi o to, że za bardzo mam ciśnienie i chcę być zauważany przez senseia to tak nie jest, staram się trenować i wykonywać polecenia najlepiej jak potrafię i jeśli niema takiej potrzeby to sam nie wychylam się z szeregu aby pokazać swoje "ja" czyli nie staram się być cieniem senseia i biegać za nim krok w krok tzn. nie jestem nadgorliwym uczniem i
  • 0

budo_poul sepek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 977 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dojo Enshin Karate United Kingdom

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
Ja właśnie zwrócił uwagę na "pogadać" z snsei. Nie pomyslalem ze wróciłem po dlugiej przerwie i od razu chcesz być kumplem. Trenuj ćwicz po jakimś czasie sytuacja się sama wyklaruje. Pisze to bo sam mialem sytuację gdzie kilka osób chciało być moi kumplami nie rozumiejąc że to ja sam wybieram swoich znajomych. Też były żale ze z innymi z dojo wychodzę na miasto a z innymi nie. Przemysl czy nie jesteś zbyt nachalny z tymi "pogaduchami" w dojo.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
Tylko ze tu jest sytuacja ze bylo inaczej na poczatku a teraz jest inaczej.

No chyba ze byla sytuacja taka ze sensei dawal palec a ktos chcial od razu cala reke wiec nastapilo przystopowanie i tu bedziesz maial racje ze nalezy to tez rozwazyc ;)
  • 0

budo_hansolo
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń

Ja właśnie zwrócił uwagę na "pogadać" z snsei. Nie pomyslalem ze wróciłem po dlugiej przerwie i od razu chcesz być kumplem. Trenuj ćwicz po jakimś czasie sytuacja się sama wyklaruje. Pisze to bo sam mialem sytuację gdzie kilka osób chciało być moi kumplami nie rozumiejąc że to ja sam wybieram swoich znajomych. Też były żale ze z innymi z dojo wychodzę na miasto a z innymi nie. Przemysl czy nie jesteś zbyt nachalny z tymi "pogaduchami" w dojo.


zgadzam się z tym, że nie mogę sie nikomu narzucać, wkradać w łaski i być kumplem na siłę, tylko sytuacja jest taka, że ja nie wchodzę w drogę między inne relacje sensei uczeń, jak najbardziej każdy decyduje sam z kim chce się "kumplować" i nie mam żalu do senseia, że z innymi ma lepszy kontakt

Trenuj ćwicz po jakimś czasie sytuacja się sama wyklaruje


też tak uważam, teraz co prawda szykuje się przerwa wakacyjna i od września zobaczę jak sytuacja dalej będzie się toczyła

Przemysl czy nie jesteś zbyt nachalny z tymi "pogaduchami" w dojo.


nie jest to tak, że chodzę za senseiem i zamęczam go dziwnymi tematami, ale to normalna luźna rozmowa przed treningiem. Kiedy przychodzę wcześniej na trening i wchodząc do Dojo jest już tam sensei i po przywitaniu się chcąc uniknąć "dziwnej" ciszy czasami człowiek automatycznie zapyta np. co tam słychać itp.
  • 0

budo_hansolo
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń

Tylko ze tu jest sytuacja ze bylo inaczej na poczatku a teraz jest inaczej.

No chyba ze byla sytuacja taka ze sensei dawal palec a ktos chcial od razu cala reke wiec nastapilo przystopowanie i tu bedziesz maial racje ze nalezy to tez rozwazyc ;)


uwierzcie mi panowie, że nie wychylam się z tłumu i nie chcę przysłowiowej "całej ręki" nie jestem nadgorliwy

:|
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń

... czasami człowiek automatycznie zapyta np. co tam słychać itp.

To może być słowo-klucz
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
A ja Ci powiem, że to o czym piszesz nie jest żadnym problemem. Ja zazwyczaj też nie wdaję się w jakieś dyskusje. Raczej skupiam się przed treningiem jeszcze raz przez chwilę, próbując przemknąć w wyobraźni przez to co mam zrobić.
Są osoby z którym zawsze wymieniam kilka zdań. Najczęściej ta chwilowa rozmowa dotyczy również treningu, tego co zaplanowałem, a może co powinniśmy jeszcze raz przećwiczyć. To wcale nie musi być podszyte złymi relacjami. Na początku zawsze jest zwracanie uwagi na nowe osoby. Jeżeli Ty robisz w jego ocenie zadowalające postępy, to on zwyczajnie wyciąga z tłumu tych którzy robią większe, lub tych którzy popełniają większe błędy, bo na nich jest łatwiej te błędy pokazać.

Skup się na sobie.
  • 0

budo_hansolo
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń

Są osoby z którym zawsze wymieniam kilka zdań. Najczęściej ta chwilowa rozmowa dotyczy również treningu, tego co zaplanowałem, a może co powinniśmy jeszcze raz przećwiczyć. To wcale nie musi być podszyte złymi relacjami. Na początku zawsze jest zwracanie uwagi na nowe osoby. Jeżeli Ty robisz w jego ocenie zadowalające postępy, to on zwyczajnie wyciąga z tłumu tych którzy robią większe, lub tych którzy popełniają większe błędy, bo na nich jest łatwiej te błędy pokazać.


Dziękuje za wszystkie posty, tak sobie analizuję i możliwe, że to ja wyolbrzymiam całą tą sytuację jak wiadomo bycie instruktorem SW to nie tylko treningi z jedną grupą, dochodzi do tego trening z innymi grupami wiekowymi innymi stopniami, niejednokrotnie dochodzi w ciągu roku organizacja pokazów, turniejów i niekiedy opieka nad stroną internetową - to naprawdę ciężki orzech, więc ja może naprawdę dramatyzuje? sam już się w tym gubię, zobaczymy jak sytuacja będzie wyglądać od nowego roku szkoleniowego, dziękuje za motywację panowie OSU!
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
To co opisujesz nie ma w sumie nic wspólnego z karate. Ot wygląda, że jest kilka możliwości:
1. Gość cię nie lubi
2. Jest gejem a ty mu się podobasz i jest zawstydzony :D
3. Wyolbrzymiasz sprawę

Zmień klub jak ci coś nie pasuje, to najlepsza opcja o ile jest taka możliwość
  • 0

budo_koźlak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 709 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
4. masz złą autoprezencję ;)
5. nie z nami o tym powinieneś chyba rozmawiać ;)
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
tak jak napisal Romanowicz
oraz, ze tak sie wetne;
trening to jest miejsce gdzie sie trenuje
do trenowania potrzebny jest facet, ktory ci pokaze co i jak, oraz ktos inny z kim to musisz przetrenowac
facet, ktory ci pokazuje co i jak, powinien tez odpowiadac na twoje pytania (ew. wytlumaczyc sensownie cel cwiczenia) chyba, ze jestes typem, ktory zadaje pytania bo mu sie nie chce cwiczyc.
Cala reszta to jest bonus. Facet nie musi cie lubic, nie musi z toba rozmawiac, nie placisz mu zeby spedzal z toba czas przed treningiem wiec moze woli pogadac z zona, albo napisac smsa do kochanki. Moze np. lubi jakiegos Mietka bardziej wiec z nim woli gadac przed i po - zadna z tych rzeczy nie umniejsza twojego treningu.

ja wiem ze relacje z ludzmi, z ktorymi sie cwiczy sa skomplikowane, razem w koncu przelwacie pot i krew, ale moim zdaniem baza powinna byc taka ze trener karate uczy cie karate - a nie musi byc twoim mistrzem zycia, kolega, kochankiem, mama, ojcem itd.
  • 0

budo_piotr***
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Białystok

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
Jest jescze jedno o czym koledzy nie wspomnieli. Typ senseja, który naoglądał się filmów i kreuje się na wielkiego niedostępnego mistrza. Spotkałem kilku "tradycjonalistów", którzy uważają, że uczeń musi zasłużyć na ich uwagę. Nie przejmuj się, jeśli podoba Ci się to co trenujesz to skup się na swoich postępach a nie na tym czy sensei zwraca na Ciebie uwagę. Minie jakiś czas a "mistrz" uzna, że jesteś gotów i oświeci Cię swoją tajemną wiedzą.
  • 0

budo_hansolo
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacje Sensei - uczeń
Słuchajcie rozmawiałem z kolegą z grupy co o tym sądzi i wynikło z rozmowy, że sensei ma teraz jakieś problemy dorastającą córką (czyli problemy rodzinne) tak jak wcześniej wspomnieliście poradził mi "rób swoje i się nie przejmuj" większość grupy zna od dawna a mnie od pół roku więc trzeba "zapracować na jakieś zaufanie" tak jak napisał Laser "wyolbrzymiam sprawę" dowiedziałem się też innych ciekawych rzeczy, które rozwiały moje obawy ;-) wybaczcie jeśli zaśmieciłem fotum, dzięki wielkie za zainteresowanie z Waszej strony i pomocną dłoń ;-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024