Skocz do zawartości


Zdjęcie

Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

nie robie marketingu, mam 15 uczniow...
nie wiem czy to nadal aikido, puki czuje że tak, tak to nazywam, jak porzestane czuc, przestane nazywać :-)


Jakoś nie mogę Cię zrozumieć Smailu. Z jednej strony cyrk, kłamstwo i klauni, a z drugiej jakoś nie przeszkadza Ci to w zdawaniu na kolejne stopnie, przeprowadzaniu egzaminów na stopnie mistrzowskie, staże z JW itd.

Więc jak to jest, generalnie ściema, ale za coś żyć trzeba?


widzisz zraziku, to nie jest takie proste :-)
wszystko to jakis proces, ja pisze o tym co robie teraz, a ty o tym co robilem wczesniej.
teraz nie zyje z aikido, nie zdaje na stopnie i nie robie stazy.

ale, jesli moi uczniowie beda chcieli staz to zrobie, jesli uznam ze chce 5 dan w aikido to pojde zdawac :-)
na 4 zdawalem u Jacka, aikido takim jakie je wtedy widzialem, jako aikido.
na 5 pojecia nie mam co i u kogo bede zdawal jesli bede :-)
to znowu jakis proces bedzie

ponadto tak jak pisalem, nie mam nic do tego ze ktos chce robic cyrk i byc w tym mistrzem, sam chetnie patrze na takie pokazy wiedzac ze to cyrk, a jednak sie bawie i... jesli bede chcial ten cyrk rozwijac to tez bede, takie hobby jak kazde inne :-)

takze mam nadzieje ze odpowiedzialem na zadane pytanie i teraz zrozumiesz mnie lepiej :-)
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

takze mam nadzieje ze odpowiedzialem na zadane pytanie i teraz zrozumiesz mnie lepiej :-)


Tak, dzięki za odpowiedź ;)
  • 0

budo_ninja_usuniety
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1394 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku
zdawać na 5dan??? To na ten stopien sie zdaje w Kobayashi?
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku


( niestety, nie znalazłem w necie pełnej wersji )


Czy w Aikikaiu w shomenu uchi ikyo, ikkayo, pierwszy wymusza atak jak na filmiku tori?

Ten film pokazuje, że to aikido z 1935 roku nie różni się ( poza mniej istotnymi szczegółami ) od aikido z lat 50-tych i 60-tych, a już na pewno nie ma w sobie twardości i kanciastości aiki jujutsu czy chociażby yoshinkanu Gozo Shiody.


Można znaleźć w sieci filmiki kiedy Dziadek wykonywał Aikido "twarde" i "kanciaste" tak pod Gozo Shiode? tak a propos historii.
Ostatnie dyskusje mocno mnie sprowokowały, do postawienia sobie pytania co rozróżnia Aikido "twarde" od "miękkiego", ale to na osobny temat.

Ja tam sobie z Akahige porozmawiam. Jest o czym. Na przykład, dokonana przez autora analiza filmu nie jest żadną krytyką. Ja, jak wspomniałem, winię to zródło za swoiste wypaczenia w przekazie, które do dzisiaj mają miejsce. Nie ma na przykład żadnego powodu do nadwyrężania kolan, to znaczy, do przyswajania sobie suwari-waza. Prowadzi to do długotrwałych schorzeń, co sam doświadczyłem.

Podobnie, niczemu nie służą zajęcia z bronią, w tym kata. Mógłbym akceptować ich formę ale tylko ściśle wskazującą na wyczucie dystansu i przemieszczenia irimi bezpośrednio po uniku ataku. Ale to, co opanowują adepci aikido do kolejnych egzaminów, jes po prostu stratą czasu, który można by było wykorzystać pożyteczniej.

A myślałem że nikt w świecie Aikido poza mną, nie ma takiego samego odczucia co do suwari waza i treningów z bronią. Człowiek ledwo na forum zawita po tygodniu, a to takie miłe niespodzianki :smile:

No co pan? Na filmie widać źródła, korzenie, surowość pierwotnej formy.
Są dwie szkoły pierwsza twierdzi że prekursorzy byli najlepsi a my powinniśmy dochodzić do ideału.
Druga twierdzi że ciągle możemy się rozwijać i uczniowie często prześcigają mistrzów.

Jestem zwolennikiem drugiej szkoły - rozwoju sztuki, doskonalenia, odnajdywania nowych rozwiązań. A u starożytnych mistrzów poszukiwania inspiracji a nie doskonałości. ;-)


A jak się zorientować czy to co według Ciebie ewoluowało, zostało udoskonalone, nie jest już "czymś" nowym z pozostałością jedynie nazwy?
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

zdawać na 5dan??? To na ten stopien sie zdaje w Kobayashi?


zalezy od organizacji :-)
a kto powiedział że ja bede w Kobayashi zdawał?
poza tym : zdawał, dostawał, otrzymywał, jeden kit :-)
  • 0

budo_shawnee
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1617 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:to zależy kto pyta...

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

zalezy od organizacji :-) (...)
poza tym : zdawał, dostawał, otrzymywał, jeden kit :-)

Kupił? ;-) :) W mojej okolicy wszystko można było kiedyś kupić w Szczecinie na Turzynie (wielki bazar) więc może i to się da.
  • 0

budo_greggor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 206 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

widzisz zraziku, to nie jest takie proste :-) (...)


Smailu, jak ja Ciebie czytam, ale tak między wierszami, to mam przed oczami kumatego gościa rozumiejącego całą tą lipę i mającego własną koncepcję, którą ukradkiem gdzieś tam przemycasz i zapewne realizujesz, jawnie lub nie.

Ale jak czytam nie między wierszami, a wprost, to widzę asekuranta w postaci chłoptasia-wesołka, który z jednej strony chce być ekscentrykiem wśród wkręconych, a z drugiej strony tym wkręconym nie chce za bardzo podpaść. Takiego gościa, jak z reklamy bezalkoholowego piwa bosman (tego typa z oczkiem).

A pamiętaj, nad barykadą nie można stać w rozkroku, bo urywa jaja.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

zalezy od organizacji :-) (...)
poza tym : zdawał, dostawał, otrzymywał, jeden kit :-)

Kupił? ;-) :) W mojej okolicy wszystko można było kiedyś kupić w Szczecinie na Turzynie (wielki bazar) więc może i to się da.


kupić dawno mogłem :-)
nie stać mnie :-)
  • 0

budo_irimi reborn
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 711 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku
Panowie, no proszę - dyscypliny nieco! Film mi tu analizować proszę :)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

widzisz zraziku, to nie jest takie proste :-) (...)


Smailu, jak ja Ciebie czytam, ale tak między wierszami, to mam przed oczami kumatego gościa rozumiejącego całą tą lipę i mającego własną koncepcję, którą ukradkiem gdzieś tam przemycasz i zapewne realizujesz, jawnie lub nie.

Ale jak czytam nie między wierszami, a wprost, to widzę asekuranta w postaci chłoptasia-wesołka, który z jednej strony chce być ekscentrykiem wśród wkręconych, a z drugiej strony tym wkręconym nie chce za bardzo podpaść. Takiego gościa, jak z reklamy bezalkoholowego piwa bosman (tego typa z oczkiem).

A pamiętaj, nad barykadą nie można stać w rozkroku, bo urywa jaja.


Widzisz Brachu, bo to prawda jest co piszesz :-)
Jak czytasz między wierszami to widzisz to co powinieneś, jak czytasz nie między wierszami to widzisz to co chcesz zobaczyć :-)

Ja po prostu nie czuje się apostołem :-) właściwie mam gdzieś to czy ktoś mnie rozumie i czy pomyśli że może ten chłoptaś-wesołek to kumaty gość... Jeśli tak to może skorzysta coś, jeśli nie to może jeszcze więcej skorzysta :-)

Piszę co chcę, co uznam za warte napisania, bo jestem tutaj od początku tego forum, ba a nawet dłużej, bo byłem jak było to forum Lublińskiej Akademii Aikido :-) i Jestem tu takim starym dziadem, czasami wioskowym głupcem, czasami mędrcem :-) a czasami piszę bo mi się nie chce pracować :-)
Sentyment mam do tego forum, ba sporo się tu nauczyłem...

Czy siedzę okrakiem na barykadzie, nie, ja w ogóle nie uznaje tej barykady.
Każdy robi co chce, każdy mówi co chce, każdy prezentuje się jak chce, jego cyrk i jego małpy :-)


kumaty wesołkowaty chłoptaś czyli Smile :-)

p.s. chcesz mnie poznać, przyjedź :-)
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

Panowie, no proszę - dyscypliny nieco! Film mi tu analizować proszę :)


hai sensei :-)
  • 0

budo_akahige
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2407 postów
  • Pomógł: 1
5
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku
To znowu ja, Jarząbek! :cool:
Przez skakanie po innych tematach zapomniałem odpowiedzieć Kiodowi na pytanie:

Czy w Aikikaiu w shomenu uchi ikyo, ikkayo, pierwszy wymusza atak jak na filmiku tori?

Kiod, nie ma czegoś takiego jak styl Aikikai. Przykładowo, Sensei Kanetsuka wywodzi się z yoshinkanu, ale organizacyjnie jest w Aikikai. Podobnie nieżyjący już Sensei Morihiro Saito miał własny styl Iwama, ale organizacyjnie podporządkowany był Aikikai. W stylach obu panów, przy technice ikkyo omote ( i nie tylko ) tori atakuje pierwszy. W tym sensie można powiedzieć, że "w Aikikaiu w shomenu uchi ikyo, ikkayo, pierwszy wymusza atak jak na filmiku tori".
Taki sposób wykonania ikkyo mamy na filmie z 1935 roku, mamy w książce Budo z 1938 roku, mamy w yoshinkanie ( Gozo Shioda był uczniem M. Ueshiby w latach 1932 - 1941 ), mamy w książce Tadashi Abe ( który ćwiczył w Iwama podczas II wojny światowej, a od 1952 roku nauczał aikido we Francji ) i wreszcie - w szkole Iwama ( M. Saito uczył się pod okiem O Sensei najdłużej, bo od 1946 do 1969 r. ). Na tej podstawie można powiedzieć, że taki sposób wykonywania ikkyo ( z ataku tori ), był charakterystyczny dla aikido M. Ueshiby.
Dlaczego później, w Hombu Dojo, zmieniono to? Sprawa jest prosta, wyjaśnił to Moriteru Ueshiba następującymi słowami:
"Techniki i droga Aikido, które O Sensei pozostawił nie zawsze były rozumiane przez wszystkich. Doshu, mój ojciec zmienił je tak, żeby były łatwiej rozumiane i spędził życie rozpowszechniając je..." ( artykuł To the spirit of the past Doshu, biuletyn Hombu Dojo Aikido Shimbun, 20.01.1999 r. ):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_kiod
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 797 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zabrze

Napisano Ponad rok temu

Re: Analiza filmu z O Sensei z 1935 roku

Czy w Aikikaiu w shomenu uchi ikyo, ikkayo, pierwszy wymusza atak jak na filmiku tori?

Kiod, nie ma czegoś takiego jak styl Aikikai. Przykładowo, Sensei Kanetsuka wywodzi się z yoshinkanu, ale organizacyjnie jest w Aikikai. Podobnie nieżyjący już Sensei Morihiro Saito miał własny styl Iwama, ale organizacyjnie podporządkowany był Aikikai. W stylach obu panów, przy technice ikkyo omote ( i nie tylko ) tori atakuje pierwszy. W tym sensie można powiedzieć, że "w Aikikaiu w shomenu uchi ikyo, ikkayo, pierwszy wymusza atak jak na filmiku tori".

Akahige, a czy ja gdziekolwek napisałem że jest coś takiego jak styl Aikikai? ;-) W sumie to chyba w Yoshinkanie jest podobnie, jedna organizacja, ale już na poziomie technik podstawowych widać różnice w wykonaniu, co sensei to inne trochę Aikido, że o henka waza już nie wspomnę.

Dlaczego później, w Hombu Dojo, zmieniono to? Sprawa jest prosta, wyjaśnił to Moriteru Ueshiba następującymi słowami:
"Techniki i droga Aikido, które O Sensei pozostawił nie zawsze były rozumiane przez wszystkich. Doshu, mój ojciec zmienił je tak, żeby były łatwiej rozumiane i spędził życie rozpowszechniając je..."

A u nas cały czas to tori pierwszy wymusza atak.
Zwróciłem na to uwagę, bo kiedyś na aikiaiu trenowałem z rozpoczęciem ataku przez uke, a tu na filmiku z Dziadkiem jakby inna wersja i się zacząłem bać że coś z moją pamięcią szwankuje ;]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024